Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: DEİZM  (Okunma sayısı 2475 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 08, 2018, 05:47:51 ös
  • Uzman Uye

İşte deizm budur

Yani, şaşmamak… Bu kadar sorumsuz ve bilgisiz bir konuşma karşısında dehşete düşmemek elde değil.

“15 yıl sonra bambaşka bir tehlike ile karşı karşıya geleceğiz… Bu da Deizm” dedi AKP milletvekili Metin Külünk.

“Eğer tedbir almazsak bu milletin evlatlarını bekleyen tehlike; Kur’an’sız İslâm, Peygambersiz Kur’an… Allah’ın yeryüzünde hiçbir şeye karışmayacağını iddia ettikleri Deizm... Her noktaya sirayet edecek yeni tehlikenin farkında olun. Bu tehlikeyi fark etmezsek 10 yıl sonra çok değil, 15 yıl sonra karşı karşıya geleceğiz.”

Ne demişler, her şer’den bir hayır doğar… Bu cehalet örneği vesile olsun… Biz, biraz sohbet edelim.

Ne örgütleri vardır Deist düşünceye yakın olanların… Ne tapınakları… Ne şu veya bu şekilde tapınma biçimleri… Ne ayrı mezarlıkları… Birbirlerini bile tanımazlar… Sadece düşünen ve sorgulayan, ama "ilk neden"e inanan insanlardır.

AKIL

Deizm’in çeşitli tanımları arasında bana en uygun geleni, “Akıl temeline oturtulmuş inanç”tır.

Deizm’e göre Yaratıcı, yarattığı eserin evrimleşmesi için gerekli olan yasaları koymuştur. Mucizeler sergilemek, evrimleşme sürecine müdahele anlamına geleceği için böyle bir tasarruf evrimin mantığına aykırı düşer.

Deizm, dinler ile – daha doğru bir deyişle dinlerin dogmaları ile arasına mesafe kor. İnsan yaşamının ruhsal sorunları yerine, ahlâksal sorunları ile ilgilenmeyi tercih eder.

İlk neden olan Tanrı, Deizm’e göre: Evren’i mucizevî müdahelelerle değil, değişmez yasaları ile yönetir. İnsanoğlunun görevi de, Tanrı’nın varlığını kavramak için önce nedenselliği anlamak ve ahlâk normlarına riayet etmektir.

Gelin bence bu konuda çok önemli bir ismin görüşlerine bir göz atalım:

“Kur’an, Deizm’i teşvik eden bir kitap değil ama, ona kapı aralayan bir kitaptır. (…) Deistler, dinciliğin bütün kötülüklerine, rezilliklerine rağmen Allah’a inançlarını koruyan samimi mümin insanlardır. Tarihin en namuslu, en ahlâklı, en üretken adamlarıdır.

Allah’a imanında kararlı olan kitlelerin dincilik belâsına karşı donanım ve şuur kazanmalarında Deizm tek ve kaçınılmaz yol olarak görünüyor. Bu yol, hiç değilse Allah’a imanınızı korur. Sahte dini yaşamaya kalktığınızda ise ya tahammül edemeyip ateist olursunuz yahut ta tahammül etmek adına akıl ve insanlık değerlerinden koparsınız…

“DİNDARLIĞA DEĞİL DİNCİLİĞE KARŞI!..”

Deizm, böyle bir durumda en ideal kurtuluş yoludur. Gerçek dini yaşama şansı kalmayanlar Kur’an’ın ruhuna ve beklentilerine uygun olan bu Deizm yolunu elbette ki devreye sokacaklardır. Kur’an o kapıyı boşuna açık tutmamıştır.

…Evet, insanlık buna mecbur kalacaktır, öncelikle Müslüman kitleler buna mecbur kalacaktır. Deizm, dindarlığa karşı geliştirilmedi, dinciliğe karşı geliştirildi. Dinciliğin hayatı bir zulüm, şiddet, riya kasırgası gibi kuşatması karşısında Allah’a iman bir tek şekilde korunabilirdi: Dini temsil ettiğini söyleyen habis ruhlu, şerir ekiplerin tasallutunu hayatın dışına atmak. Bunun tek yolu ise bu adamların temsil ettiği dine hayatın günlük akışı içinde yer vermemekti. İşte Deizm de budur.”

Bu satırlar, merhum Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’e aittir. (Tanrı’dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç: Deizm)

Çok sevdiğim, tanımaktan onur duyduğum bir insandı.

Hocam… İyi ki vardınız…

Tanrı, rahmetini esirgemesin...

Halit Kakınç

Odatv.com
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 09, 2018, 01:08:23 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Çok uzun uza diye yazmayacağım. Bu günkü sözde din adamları bu günkü gibi davranışlarını sergiledikleri sürece, aklı başında olanlar ister istemez yargılama yapacaklardır. Bu gün din adına uygulananların hemen hemen tamamına yakını dinle hiç ilgisi olmayan, hurafenin ortaya çıkardığı sonuçtur. Bu sonuçlar  zaman içinde sorgulandıkça akıl ve mantığın kabul edemeyeceği uygulamalar  oldukları görülecek ve bunun sonucu olarak ta  aklı başında olan insanlar deizmi veya ataizmi kendilerine daha yakın göreceklerdir.
       Bu nedenle merhum Prof.Dr. Yaşar Nuri Öztürk'ün düşüncesine katılıyorum.
       Sayın NOSAM33'e de bu alıntıyı paylaştığı için teşekkür ediyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 09, 2018, 04:13:31 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Değer verip okuyup , cevap verdiğn için ben teşekkür ederim ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 10, 2018, 03:48:19 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

10 Nisan 2018 Salı

"Ben deistim"
O yazar Deizmi seçti ve kitabını yazdı...

Deizm son günlerde en çok tartışılan konuların başında. Yazar Cazim Gürbüz’ün de bu konuda yazılmış ve iki baskı yapmış “İslam’dan Deizme” adlı bir kitabı bulunuyor.

Gürbüz,  yılların okumaları, sorgulamaları, iç hesaplaşmaları; yaşamsal ve dinsel deneyimlerle birikimleriyle bir dindar insanın, bir aydının nasıl deizmi seçtiğini anlatıyor:

“İman tazeledim… Artık benim imanımın şartları: Tanrıya, bilime, sanata, edebiyata, Türklüğe, aşka, Atatürk’e, insan haklarına ve hukuka imandır.”

Cazim Gürbüz’ün kitabında dikkat çeken başlıklar şöyle:

Büyük Türkçü Atsız’dan Tanrı’ya ve peygambere sıra dışı söz ve nitelemeler: “Erik yanaklı Allah”, “Arap Muhammed”

-Medeni Bilgiler kitabına “Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerin cehaletlerinin yardımıyla, utanmaksızın, Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur” yazdıran Atatürk, “Bana yeni bir din bulun, bir ağaç dini olsun” diyordu Diyarbakır’da kurmay başkanına.

-Harun Reşit’in papağanı Yasin-i Şerif’i ezbere okurdu ama anlamını anlamadan okurdu bizim hafızlarımız gibi.

-Tanrı, yarattığı en güzel varlıklar olan kadınların saçıyla neden uğraşmakta? Uğraşır mı? Bir Tanrı’ya, Tanrı’nın ululuğuna ve sonsuz boyutta sonsuzluğuna yakışır mı?

-Peygamber hanımları cinlerle cinsel ilişki kurmuş mu? Bunu karılarına soran Hazreti Muhammed.

-Allah ganimet alır mı? Almaz diyorsanız Enfal Suresi 1. Ayete bakınız.: “Ganimetler Allah ve peygamberindir”. Peygamber tamam da Allah nasıl ganimet almakta?

-Geri Araplar, ileri Yahudiler ve bizim dinciler… Sapıklık, gaddarlık, bağnazlık, yağma bozgunculuk ve zulüm Araplarla özdeşlemiş adeta. Yahudiler ise dünyada hep topu 14 milyon. Enistein, Ferud, Marks, Kafka ve birçok ünlü bilim adamı ve düşünür Yahudi ve dünyayı parmaklarında oynatıyorlar.

-Köleliği kaldırmayan üç semavi din, insanlığı ilerletebilir mi, mutlu edebilir mi? İnsanlık bugünkü ilerlemesini dinlere değil bilime borçlu.

-İslam’da aşk yoktur. Ne Kur’an’da, en hadiste aşkı aramayınız…

-Türk Tanrı’yı Allah’a karşı korumalı ki, Tanrı da Türk’ü koruya…
Yazar Cazim Gürbüz’
Odatv.com
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 10, 2018, 03:13:50 ös
Yanıtla #4

Tarihler boyunca kanımca bir çok kişi, deizm'e diğer inançlara nazaran daha sıcak bakmıştır; ta ki biri herkesten  daha "Deist" olana kadar...Bu derin duruma en çok inerek bilen olmak,bir manada bu durumu en çok tanımlayabilen olmak arasında sıkışır kalır.Dolayısı ile deizm, bu mevzunun dinsel lideri olmak veya olmamak arasında kalan bir seçim meselesine dönüşmeye mahkumdur.Bu durumda olgunlaşa bilecek tek sentezin varlığı ise,manen ve madden bir oteritenin doğmasının kaçınılmaz olmasında saklıdır.

Kısaca: Biri deistim der ise,bu saf kavram yozlaşmak için elçisine gebe demektir...
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2018, 03:16:06 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin