Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mülkiyet Hakkı  (Okunma sayısı 2832 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 02, 2015, 11:03:54 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mülkiyet hakkı insanoğlunun üzerinde yıllardır tartıştığı , varlığının sorgulandığı , varsa bile nasıl kullanılması gerektiği hep tartışılan bir hak olmuştur. Locke mülkiyeti bireyin emeğiyle eşya üzerindeki bağ olarak tanımlarken Proudhon : 'Mülkiyet hırsızlıktır.' demiştir. Sizce mülkiyet hakkı insanın doğuştan sahip olduğu bir hak mıdır ? Eğer öyleyese paylaşımı nasıl olmalıdır , kullanılması nasıl olmalıdır ? Mülkiyet hakkına sahip insanların oluşturduğu bir dünya ile mülkiyetsiz insanların oluşturacağı dünyadaki farklılıklar nelerdir ?

Şubat 02, 2015, 11:35:32 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Oncelikle mulkiyete ne açıdan baktığımıza bağlı diye düşünüyorum. Örneğin Dünya üzerinde mülkiyete bakarsak herhangi bir mülkiyet göremiyorum.  Zira ölümün hak oldugu bu Dünya'da 'sahiplik' kavramının pek anlamı olduğunu düşünmüyorum. Bence asıl mülkiyet davranışlardir. Çünkü biz öldükten sonra dahi sonsuz ikametgahimizda bizi bu dunyaya bıraktığımız güzel huy ve eserler huzurlu kılacaktır. Buna mukabil yine maddesel boyuttan bakar ve insanlar arasında mülkiyeti tartışırsak, insanın el emeğiyle yaptığı şeylerde mülkiyet savunulabilir. Doğanın imkan,arac ve gereçlerini kullanıp,kendisi birseyler inşa eden insanın o eseri üzerinde mülkiyet hakkı vardır diyebiliriz amma velakin şahsi düşüncem maddesel mülkiyetten yana değildir. Asıl mulkiyet güzel davranış ve insanlara sağladığımiz faydadir.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe