Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hür Masonluğun Temel Prensipleri  (Okunma sayısı 13917 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 21, 2007, 04:39:35 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Masonluğa başvuran kişinin kabul edilmeme sebepleri nelerdir Sn.Mason?

Temmuz 21, 2007, 04:48:38 ös
Yanıtla #11
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Ateist olmasi, Kadin olmasi, fakir olmasi, etrafi tarafindan kotu taninmasi vb. bircok farkli nedenler ile Masonluktan reddedilebilirsiniz. Bunlarin hepsine sahip olsaniz dahi Masonluktan reddedilebilirsiniz. Basvurunuzdan itibaren sizden toplanan butun kisisel ve gecmise dayali bilgiler, ulkedeki tum Localarda askiya cikarilarak, sizi taniyanin olup olmadigi ile ilgili bilgi alinir. Ulkedeki herhangi bir Kardes sizin uyeliginiz oylanirken toplantiya katilarak "Hayir" oyu verebilir.

Dunya uzerindeki bircok Buyuk Locada tek bir "Hayir" oyu, kisinin Masonluktan reddedilmesi icin yeterli sebeptir. Fakat bazi Localarda bu oy sayisi 3 e kadar cikabiliyor. Kimin hangi oyu kullandigi asla bilinmez. Oyunuz hakkinda hicbir aciklama yapmaniz gerekmedigi gibi, hicbir Kardes ile oylama hakkindada konusamazsiniz.
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2007, 04:50:10 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 21, 2007, 04:51:38 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Peki bu oyu kullanan kişi kişisel nefretinden yada o şahsa karşı olan olumsuz duygularından ötürü böyle bir oy kullanmışsa,o aday aslında çok iyi bir mason olabilecekken şahsi kompleksler yüzünden bu engellenmiş olmaz mı?

Bu hak tüm masonlarda var mı(olumsuz oy kullanma) yoksa yalnızca belli bir derecenin üstündeki masonlar mı kullanabiliyor?

Temmuz 21, 2007, 04:54:46 ös
Yanıtla #13
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

3. Dereceye gelene kadar oy kullanamazsiniz. Masonlarin birbirine ve birbirinin adaletine guveninin gostergesi olarak bu oylama yapilmistir. Topluluk icinde bir kisinin dahi gelecek olan uye ile sorunu varsa, bu topluluktaki huzuru bozabilir. Ahenk ve Locanin huzuru riske atilmaz.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 21, 2007, 04:57:46 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

3.derece olması isabetli olmuş zira bir mason o dereceye gelene kadar nasıl davranması gerektiğini öğreniyordur..Bu hakkın çıraklara da verilmesi hatalı olurdu bana kalırsa

Ağustos 01, 2007, 12:04:21 öö
Yanıtla #15

Mason olmada aranan iyi ahlakın tanımı nedir genel bir tanım mı belli ayrıntılara sahip mi? İkinci sorum da Din ve politika tartışmaları yapılmıyor denilmiş fakat cümle sonunda kutsal duyguları incitecek kararlar alınmaz deniyor. Bu bir nevi tartışıldığını gösterir mi ben mi derinden baktım.
ars longa, vita brevis...

Ağustos 01, 2007, 12:17:56 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Iyi ahlakin tanimi nedir diye sormaniz ilginc olmus :)
Sizce nedir?

Kutsal duygulari incitecek kararlar alinmaz demek din ve politika tartisiliyor demek degildir. Masonlugun da kendine gore bir ic tuzugu vardir.  Bu tuzuklere uyulurken, veya duzenleme getirilirken, veya diger konularda SOHBET EDILIRKEN kutsal duygular da goz onune alinir. Bir seye dikkat etmek o konuyu tartismaktan ziyade saygi duymaktan gelir.

Sanirim cumle sonunu okurken ondan bir onceki bolumu atlamissiniz. Cumle tam olarak soyle:

"Sırf öğrenme ve öğretme amacı ile her konu üzerinde konuşmalara izin verilebilir; ancak, kardeşlerin düşünce hürriyetlerini kısıtlayacak veya kutsal duygularını incitecek netice ve kararlara varılamaz."

Algida secicilik olsa gerek...

Ağustos 01, 2007, 12:22:43 öö
Yanıtla #17

Benim ahlak tanımını sormamın sebebi de buydu herkese göre ahlak farklı bana göre ahlaklı olan size ahlaksız gelebilir o yüzden masonlukta belirlenmiş belli ahlak yasaları var mı merak etmiştim.

Sohbetlerde saygı unsurunun dışına taşanlara karşı yaptırımlarınız nelerdir?

Ağustos 01, 2007, 12:31:03 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Iyi ahlakli olanlar zaten localardakidaki sohbetlerde saygi unsurlarini asmamayi bilen insanlardir.
Fakat gene de insan ogludur, hata yapar, kendini kaptirabilir. Bu da huzuru kacirabilir (her konuda). Bunlarin olmamasi icin de en cok hararetli tartisilan konular olan din ve politikanin TARTISILMASI yasaklanmistir.

Umarim faydali olmustur.

Ağustos 01, 2007, 12:34:12 öö
Yanıtla #19

Kesin yaptırımlar kalıcı çözümler getiriyor galiba.  Sn. Sublimeprince teşekkürler.