Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: HORUS'UN GÖZÜ VE HERŞEYİ GÖREN GÖZ  (Okunma sayısı 3637 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 20, 2016, 11:29:24 öö

HORUS’UN GÖZÜ ve Herşeyi Gören Göz

 
 
Horus Kadim Mısır Mitlerinde Osiris ve İsis ‘in oğludur. Osirisin kardeşi Seth ile mücadelesinde Seth Osirisin vücudunu 14 parçaya ayırarak Nil yöresine dağıtır. İsis ölü Osirisin tohumu ile Horus’u meydana getirir,umudu Horus’un Seth ile mücadele ederek onu yenmesidir. Nitekim Horus Seth’le olan mücadelesini kazanır ancak bu mücadelede gözlerinden birini kaybeder. Şahin veya atmaca şeklinde nitelenen Horusun bir gözü Ay,bir gözü Güneştir. Bu sayede 24 saat boyunca gündüz güneş gece Ay ile tüm Dünyayı görür ve kontrol eder. Ancak parçalanan Ay gözüdür (güneş ve ay tutulması horusun gözünün parçalanmasını temsil eder). İsis Horusun gözünü alıp birleştirir ama 1/2,1/4,1/8,1/16,1/32 ve 1/64 kısım şeklinde bölünmüş göz hepsi bir araya gelse de 63/64 yapar ve asla tam olmaz. Toth bilgeliği ve sihiri kullanarak bunu tamamlar. Bu süreçte çıkan gözünün yerine “Uraeus”  isimli bir yılanı koyan Horus sebebiyle Yılan sonradan Firavunların sembolüne dönüşmüştür.
Soyut şekliyle Horus’un gözü Vicdanı temsil eder,insanın iç dünyasını ve dışarıdaki davranışlarını,hiçbir şeyin gizli kalamayacağına yorumlanır.

Horus'un gözü, biçimsel anlamıyla, Tanrı'nın "bir"liğini (tekliğini) matematiksel olarak gösteren bir semboldür. Bu anlam şöyle açıklanır: Bir bütün ikiye bölündüğünde 1 / 2 elde edilir. Bu da ikiye bölündüğü takdirde 1 / 4 elde edilir. İşleme bu şekilde hep ikiye bölme ile devam edilirse sırasıyla, 1 / 8, 1 / 16, 1 / 32 ve 1 / 64 elde edilir. Bunların tümü toplandığında ise 63 / 64 bulunur. Buradan şu sonuç çıkar: Bir bütün, sürekli olarak ikiye bölünmeye devam edilirse, toplam değerde, sonsuzluk hariç, hiçbir zaman bire, birliğe ulaşılamaz; yalnızca Mutlak (Allah) bir'dir. Horus'un gözü “glifler” denilen parçalardan oluşur ki, bu altı parça, sırasıyla, 1 / 2, 1 / 4, 1 / 8, 1 / 16, 1 / 32, 1 / 64'ü ifade eder.

Peki ama Horus’un gözü hangisidir denildiğinde sıklıkla kabul gören Sol gözdür. Bu sembolizm Wadjet olarakta bilinir. Oranlar aynı zamanda duyulara da karşılık olarak sembolize edilir.
 

Her yerde göz görüldüğünde  işte bu Horus’un gözü demeye pek meraklıyız. MTV videolarında illüminati arayan liseliler gibiyiz. Ancak yukarıdaki oranların özelliği sebebiyle HER GÖZ HORUSUN GÖZÜ değildir. Ancak her HERŞEYİ GÖREN GÖZ de HORUSUN GÖZÜ olmak zorunda değildir. Buna birazdan değineceğim. Ama bu Wadjet’i biraz daha eşeleyelim. Çok değişik bakış açılarına sahip yaklaşımlar mevcut. Örneğin bu sembolizmin aslında beynimizin içindeki bir bölme ile birebir uyuşması gibi. Corpus Callosum,Thalamus,Hipothalamus,Pineal (Üçüncü Göz ve bilinç ile ilişkilendirilir),Medula Oblongata gibi beynin kısımlarının Horus’un Gözü ile ilişkilendirilmesi ve aslında bunun bilinci sembolize ettiği de önem vermeye değer fikirlerdendir.

 
Daha da ileri giderek Piramitlerin iç yapısını dahi bu yapıya uygun olarak yapıldığını iddia edenler mevcuttur.
 


Yukarıda da bahsettiğim gibi her göz Horus’un gözü değildir ancak mitolojideki bu etkenlerden dolayı halk bindiği gemiden oturduğu eve kadar korumak istediği her şeyin üzerine göz sembolleri çizmeye başlamıştır Hatta Ateşle birlikte cam sanatında Anadoluya özgü sandığımız nazar boncukları da aslen bu kadim tarihten geçişkenliğe bağlı olarak aktarılmıştır. Musevi,Hristiyan,Müslüman toplumlarda kendi inançlarıyla yoğururken Hindistana kadar hem göz hem de nazar boncuğu yada benzeri sembolleri görmek mümkündür. (Evil Eye olarak Nazar Boncuğunun İngilizcede isimlendirilmesi ne garip?) Mısırlılarla ticaret yapan Fenikeliler aracılığıyla MÖ 2500 den itibaren Anadolu topraklarında Göz sembolizminin yerleştiği düşünülmektedir.

 

Fakat göz sembolizmi sadece mısırdan gelmez. Yunan mitolojisinde ilk oluşan varlıklar Gaia (Yer ana-Allah Allah toprak ana bizden gelmiyormuydu yav) ve Uranos (Gök Baba) ve bunların çocuklarıdır. 3 farklı türde çocuğu olan Gaia ve Uranos ‘un Cyclops adı verilen TEK GÖZLÜ dev çocukları mevcuttur. (Çocuklarımıza masal kitapları okurken aslında neleri aktardığımızı iyi bilmeli). Yunan mitolojisinde varsa başka mitlerde de olmalı, Mesela Kaf dağında yaşayan dayanıklı ve dev cüsseli Tepegözlerde Dede Korkut Masallarında yerini alır. Öte yandan Epifiz (Pineal Bez) hep bilinçle ilişkilendirilmiş, 3. Gözünü açmak (BİLİNÇLENMEK/BİLİNCE KAVUŞMAK) bu anlamda Uzak Doğu Felsefesinde önemli bir yer tutmaktadır.

Tüm bunlar Gözün sembolizması, Ancak birde Her şeyi Gören Göz var. Masonluktaki her şeyi gören göz’ün başka bir şeyle karıştırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Horus’un Gözüyle özellikle karışmamalı. Genellikle üçgen yada piramit içerisinde ve/veya ışıklar içerisinde izleyen TEK GÖZ farklı anlamlar içermektedir. Ancak sırları bilenler inisiyelere aktarır. Ben burada sadece bazı kavramlarla ilişkilendireceğim. Ruh-Beden-Zihin,Adalet-Bilgelik-Aşk,Güzellik-Bilim-Görkem.

Birde şunu ekleyerek bitireyim. Sadece Masonik Mabetlerde görmezsiniz her şeyi gören gözü. Bakınız birkaç resmi paylaşayım,bunlardan bazıları klisedir.

 Saygılarımla
 
 
 
Alterius non sit qui suus esse potest


Eylül 21, 2016, 07:25:14 ös
Yanıtla #1

"Pine cone" (Kozalak) İlk tarihlerden şimdiye...(Sümer,Mısır ve günümüz) Aslında herşey, ne büyük ne de küçük mü ?
Yoksa, katmanlar arasına sıkışan sadece zihnimiz mi ?


« Son Düzenleme: Eylül 21, 2016, 07:35:23 ös Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin