Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Haricinin Manifestosu  (Okunma sayısı 6096 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 12, 2017, 12:49:15 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Alıntı
Allahü Teâlâ'nın eşi, benzeri, dengi ve misli yoktur. Ne ulûhiyyetinde ne rubûbiyetinde ne mabudiyetinde ne hallâkiyetinde ve ne de hâkimiyetinde O'na denk ve misil olacak hiçbir varlık düşünülemez. Zerre kadar aklı olan bir insan böyle bir Zât hakkında bu çelişkili sorunun sorulamayacağını bilir.

Bu yazı kısacası laf kalabalığından başka bir şey değildir. O kadar basit bir soruki kim yarattı ?  Cevap yazmış '' ZERRE KADAR AKLI OLAN BİR İNSAN ( Biz hayvanık o zaman ) BÖYLE BİR ZAT  HAKKINDA '' BÖYLE SORU SORAMAZ DİYOR YAZAR  bende diyorum kine ispat et .Sonuçta sende ACİZSİN BENDE ispatı zor ve imkansız bir kısır döngü adı üstünde inanç .İnanırsın veya inanmazsın . Lokomotifi hareket ettiren Su buharı veya Mazot olmasa nasıl hareket edecek vagonlar demekki lokomotifte çözüm değil...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 12, 2017, 12:51:10 öö
Yanıtla #11

Akil görünebilirse bana da onu ispat etsinler?Akil nasil gorunemiyorsa hisediliyorsa Allah'ta aynen öyledir. Saygılarımla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Kasım 12, 2017, 12:53:13 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Beyin olmasa akıl nasıl işler olur .
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 12, 2017, 12:55:13 öö
Yanıtla #13

Beyin bir organ akil ise beyni işleten soyut bir kavram...Not;Bu konu Masonlar konusu degildir?Masonlarda bir tanri inanci şart koşulu vardı diye hatırlıyorum.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Kasım 12, 2017, 02:51:24 öö
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Masonlarda Tanrı inancı yoktur .

"Tutucu Masonluk anlayışını benimseyen masonik kuruluşların ritüellerinde Tanrı sözcüğü sık sık geçer; hatta yapılan çalışmalar Tanrı'ya bir sunu (ithaf) olarak nitelenir. Teist nitelikli bir Tanrı inancı zorunlu görülür. "Evrenin Ulu Mimarı" kavramı ile "Tanrı" kavramı özdeşleştirilir. Tanrı "Yüksek Varlık" olarak da anılır.
Gelenekçi Masonluk anlayışını benimseyen masonik kuruluşların ritüellerinde Tanrı kavramına pek ender olarak yer verilir. Masonların belirli birer dinsel inancının bulunması gözetilir; ancak bu inanç tanımlanmaz. Deizm'e yatkın ilkeler benimsenir. "Evrenin Ulu Mimarı" kavramı "Tanrı" kavramıyla eş anlamlı olmak üzere kullanılırsa da, bu konuda bir bağlayıcı açıklama yapılmaz."

Alıntı https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16822.msg112104#msg112104

Alıntıdır:
"Masonlukta Yaradan'ın tanımlanmasına dönük kesin bir tarif yoktur ki. Ya da ben bilmiyorum. Masonluk, Yaradan denilince ne anlanılması gerektiğini kişinin kendisine bırakır. Yaradan şudur diyerek, Masonları o tarife inanmaya zorlamaz. Ancak kişinin vicdan, spiritüalistizm, Karma, ruhun ölmezliği ve tekamülü ve Nuh'un 7 Kanunu içerikli bir sentez yapması doğru olur.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16822.msg112120#msg112120
« Son Düzenleme: Kasım 12, 2017, 03:15:24 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 12, 2017, 03:40:44 öö
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Tamam, peki, diyelim ki o dinlerde Yaradan = Tanrı.

Diğer dinlerde nasıl? İnsanlık herhalde o dinlerlze bitmiyor.

Masonluk bir din mi?

Masonlar olmadığını söylüyor. Biz de onları savunuyoruz.

Asıl konumuz da o zaten. Yaradan denilince bundan anlaşılanın, anlaşılması gerekenin, şu ya da bu dinde ne olduğu ayrı bir konu.  Bizi Masonlukta ne olduğu ilgilendiriyor.

Kişi kendine göre bir yaradan tanımı yaptı diyelim. Bu tanım, kişinin girmek istediği Masonlukta geçerli mi? Ondan da başkalarından da o yaradana mı inanmasını bekliyorlar?

Yoksa Masonluğun kendine özgü bir başka tanımı mı var?
« Son Düzenleme: 28-09-2014, 22:26:16 Gönderen: ADAM »

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16822.msg111423#msg111423

Ynt: Yaradan Kavramı
Alıntı

Sayın Selim'in son iletisinin konuyla bağlantısını kuramadım.

Gerçi Sayın Spock'un bir iletisi var bu arada ama ben yanıtını beklediğim önce sorumu tekrarlamak istiyorum:

Acaba mason olmak isteyen adaylara şu Yaradan kavramının anlamı önceden iyice anlatılıyor mu?

Acaba bir adayın tüm işlemleri olumlu sonuçlanıp da tekrise çağrıldığı gün, kendisine bir Yaradan'a inanıp inanmadığı sorulduğunda, "Yaradan derken ne demek istiyorsunuz? Siz onu açıklarsanız, ben de ona göre yanıt vereyim." diyecek olursa ne oluyor?

Belki öyle diyen olmuyordur. Öyle ya, tekrise giderken, kendisine orada ne yapması istenirse yapması, her ne  sorularsa olumlu yanıt vermesi sıkıca tembih ediliyor. O da kendisine böyle bir soru yöneltildiğinde "Evet" diye yanıt veriyor, inanmakta olmasa da...  Doğru mu? 

Yoksa bu işler böyle değil mi?
 https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16822.msg111856#msg111856

Anlatılmıyor ama Sn. ADAM'ın sorusundan "acaba anlatılması mı gerekiyor?" şeklinde bir alt soru ortaya çıkmakta. Benim buna cevabım, hayır anlatılması gerekmiyor. Adayın "evet" yanıtını vererek, dinlerde empoze edildiği şekilde değil fakat en azından evrenin rastlantısal olarak ortaya çıkmadığını ve mikro kozmostan makro kozmosa var olan ve geometrik olarak da mükemmel sayılan düzenin bir yaratıcısı (mimarı) olduğunu kabul ettiği varsayılıyor. Tanrı'nın nasıl olması gerektiğine dair detaylar irdelenmiyor. Önemli olan adayın nasıl bir Tanrı'ya inandığı değil, başlangıcın (Big Bang) bir yaratıcısının olduğunu kabul etmesi.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16822.msg111857#msg111857

« Son Düzenleme: Kasım 12, 2017, 04:22:42 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 12, 2017, 09:10:51 ös
Yanıtla #16

Sayın NOSAM33;

İnançlar biz insanların "varız" dediği tarihten bu yana süregelen bir tartışma; ve metaları kullanarak, yaratıcı özelliği en gelişmiş olan ve bilinen canlı türleri bizleriz.

Yaratıcı düşüncesi çok eski çağlara dayandığı için,bu kuram sayısız ve kadim sorulara maruz kalmıştır; ayni oranda sayısız ve kadim cevaplar üretilmiştir.Tez ve antitez olarak bu kadar hazırlıklı bir geçmişe sahip tartışmalar, cok zor nötrleşip veya sentez oluşturup sorunsalı bir sonraki evreye taşıyabilir.Kısaca: İnanç ve İnançsızlık doğası gereği çok hazırlıklıdır.

Benim baktığım açıda insanların inançları, inanmalarındaki sayısız sebeplerinde saklı; ve bu sebepler, onların kendilerince bilinebilecek nedenlerin seçimlere dönüşdüğü bir durum; ve bunu yargılayabilmek mümkün değil.

Bilinen yaşam ve evren su götürmez derecede rasyonel temelli bir yapıdır; ve bizim doğamızın bir yanı yaratıcı ve hayal perest özellikler barındırır ki bu sebepten dolayı gercekleri tanımlar iken,olağan üstü benzerlikler ve su götürmez gerçeklermiş sandığımız hayalleri somut gerceklere bularız.Bu durum doğamızın tanımlama arzusu ile beraber çalışır( Bulutlar da veya her karmaşada model veya şekiller arama isteğimiz gibi)

Doğamızın iki tarafında olan rasyonellik ve irrasyonellik aslında; inanç ve inançsızlık,gercek ve hayal,geçmiş ve gelecek,cennet ve cehennem ve burdan doğan sayısız karşıtlıkları yaratır ama bu birlikteliğe de muhtaçdır.

Beynimizin sol tarafının,vucudumuzun sağ tarafını yönettiği gibi...Yanlız beynimizin sağ tarafının, solumuzu iyi yönettiği söylenemez; Çünkü, irrasyonellik rasyonelliği doğru yönetemez.Gelecek doğası gereği, geçmişi yönetemez,inanç inancsızlığı yönetemez,cennet cehennemi yönetemez.

Kısaca: Sağ,sola sadece ilham verebilir; lakin; sol tüm gercekliği ile sağı yönetir.İnançsızlığın tüm merakı ve huzursuzluğu, somut bilimi bizim yaşamımızı kolaylaştırmak için yaratır; inancın ise, tüm hayal perestliği,umudu ve yaratıcılığıda geçmişin acı rasyonelliğine ve gercekliğine merhem,su ve ilham olur.

Not: Ben yazılarımın karşı tarafa ulaştığını ve birazda olsa anlaşıldığını sanıyorum,yanlız; okuyanların da bildiği üzere, bazı tarafları saçma,karmaşık ve gereksizmiş gibi gözükebilir ama her yazı yazanca bir anlamın kendindeki derinliğini taşır.

Yine yazım anlaşılmaz gözüktü ise; özürler, ve alıntı yazılar ile birbirimizle tartışmaya çalışmak yerine,benim yazılarım gibi anlamsızda gözükse,kendi özgün fikirlerimizle tartışabilmemiz gerekir bence.

Sevgiler
« Son Düzenleme: Kasım 12, 2017, 09:35:59 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Kasım 12, 2017, 10:29:42 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Alıntı
Yine yazım anlaşılmaz gözüktü ise; özürler, ve alıntı yazılar ile birbirimizle tartışmaya çalışmak yerine,benim yazılarım gibi anlamsızda gözükse,kendi özgün fikirlerimizle tartışabilmemiz gerekir bence.

Sayın Tık-Tik-Tak ;  ben yukarıdaki yazıyı Sayın Farmalojinin burası Tanrı inançının olduğu form demesi üzerine bende Masonlarda Tanrı inançı yok dedim ve örnekler verdim .
 Benim anlamadığım inanıyor dahi olsam;  kendini gizleyen bir Tanrı kavramını kabul edemiyorum. Onu anlatmaya çalışıyırum.Bana akılı göster diyor arkadaşım, nasıl göstereyim. Beyin olmasa Akıl mı olurdu derim bende . İki tarafada kızıyorum TANRI var diyene de yok diyene de ispat deyince cevap yok .Neyse uzun mevzu herkes inandığı şekilde yaşamakta Özgür ...
Saygılar ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 12, 2017, 11:00:03 ös
Yanıtla #18

Ateistler derki;Evren önceden madde ve atomlar ile ezelden vardi? Varsayımlar ile var ise maddeyi kim yarattı???Madde ezelden var ise; Allah'ta ezelden ebede her zaman var olacak.Tıpkı madde ve atomlar gibi...Masonlarin neye inandığı beni bağlamaz.Haricilerin neye inandiğida beni bağlamaz.Bana bilgi yönünden kattiklari bilgiler beni bağlar.Masonları sakinlik, uslup,erdem yönünden ve Evrensel insan haklarını ön plana çıkardıkları icin seviyorum... Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 12, 2017, 11:35:07 ös Gönderen: Farmakoloji »