Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İlk Müslüman Kimdir?  (Okunma sayısı 2206 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 02, 2017, 02:02:25 ös
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

İlk Müslüman kimdir?

Diyanet İşleri (eski) (6/EN'ÂM-163: O'nun hiçbir ortağı yoktur; böyle emrolundum ve ben Müslümanların ilkiyim.') (Muhammed)

Yaşar Nuri Öztürk (7/A'RÂF-143: Musa, bizimle sözleştiği yere gelip Rabbi de kendisiyle konuşunca şöyle konuştu: "Rabbim, göster bana kendini, göreyim seni." Dedi: "Asla göremezsin beni. Ama şu dağa bak. Eğer o yerinde durabilirse, sen de beni görebileceksin." Rabbi dağa tecelli edince onu parça parça etti. Ve Musa baygın vaziyette yere yığıldı. Kendine gelince şöyle yakardı: "Tespih ederim o yüce varlığını, tövbe edip sana yöneldim. İman edenlerin ilkiyim ben.")
(Musa)

Ümit Şimşek (3/ÂLİ İMRÂN-67: İbrahim ne Yahudi idi, ne de Hıristiyan. O bütün bâtıl inanışlardan uzak, dosdoğru bir Müslümandı ve asla müşriklerden değildi.)  (İbrahim)Mart 02, 2017, 02:06:57 ös
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Acaba İslamiyet'ten önce yaşamış birisi için (örnek Hz İbrahim ai67) Kuran'da yapılan müslüman tanımı bir hata mıdır?
Allah, Kuran'da hata mı yapmıştır?
Yoksa burada işaret edilen müslümanlık başka bir bakış/yaşayış hali midir?
İsteyen kişiler bu soruyu diğer sorulan "ilkler" ile karşılaştırabilir.
Anlayışını değiştirebilir, kendi bilir.


Mart 02, 2017, 02:18:11 ös
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2105
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk ve Masonlar

Not: Yorumum İslami kaynaklara yaptığım şahsi araştırmalarımın sonucudur. Müslüman üyelerimiz pek tabi daha iyisini bilip yanlışım varsa düzeltecektir.

Aslında burada müslümanlığın inançlara bakış açısını anlamak gerek. Müslümanlığın din anlayışı İslamdır yani semavi inancı, tek tanrısı ve peygamberleri olan inançtır. Müslüman üyelerimiz pek iyi bilirler ki İslam sadece müslümanlık değildir. Müslümanlık onlara göre tahrif edilmemiş/korunmuş halidir. Müslümanlığa göre Hrıstiyanlık da Musevilik de İslam dinidir, aynı yaratıcıdan gönderilmiştir sadece tahrif edilmiştir. Hatta deist olan İbrahim de müslümandır. Peki ilk müslümanın Muhammed peygamber olması konusu.

Yine müslüman üyelerimiz ve İslam'ı araştıran üyelerimiz pek iyi bilirler ki Muhammed peygamber yaratıcının hiçbir şey yokken yarattığı ilk nurdur. Hatta bazı hadis kaynaklarında Adem peygamber cennette kelime-i tevhidi görüp Allah'a Muhammed'i sorduğunda, yaratılan ilk ve en güzel nurun o olduğu yanıtını almıştır. Yani ruhu var edilen ilk irade Muhammed'in iradesidir bu yüzden ilk müslüman Muhammed peygamberdir. İrade, ruh ile beden yaratılışını anlamak, daha detaylı araştırma yapmak için hadis kaynaklarını ve İbn Arabi'nin Fususül Hikem'ini okumanızı tavsiye ederim.

Bu konuyla ilgili bazı hadisleri paylaşayım;

“Ey Cabir! Her şeyden önce Allah’ın ilk yarattığı şey senin peygamberinin nurudur. O nur, Allah’ın kudretiyle onun dilediği yerlerde dolaşıp duruyordu. O vakit daha hiçbir şey yoktu. Ne Levh, ne kalem, ne cennet, ne ateş / cehennem vardı. Ne melek, ne gök, ne yer, ne güneş, ne ay, ne cin ve ne de insan vardı." (bk. el-Mevahibul-Ledünniye, Aclunî, 1/265-266)


“Âdem hata işlediği zaman,

‘Ya Rabbi! Muhammed’in hakkı için beni affetmeni istiyorum.’ diye yalvardı. Allah,

‘Ey Âdem! Kendisini daha yaratmamışken, sen Muhammed’i nereden öğrendin?’ diye sordu. Âdem:

‘Ya Rabbi! Sen beni elinle yaratıp ruhundan bana üflediğinde, başımı yukarıya kaldırdım. Arşın sütunlarında “La ilahe illellah, Muhammedurresulüllah” yazılı olduğunu gördüm ve bundan anladım ki, ismini kendi isminin yanında yazdığın kimse yarattıkların arasında sana en sevgili olandır.’ Bunun üzerine Allah şöyle buyurdu:

‘Ay Âdem, doğru söyledin; hiç şüphesiz Yarattıklarımdan bana en sevimli olan Odur. Onun hakkı için istediğinden ötürü seni bağışladım. Bilesin ki, eğer o olmasaydı, seni yaratmazdım.”

Hadisi, Beyhakî, Taberanî, Hakim rivayet etmiştir. (bk. Hâkim, Mustedrek, II/615; Suyuti, ed-Dürrü'l-Mensûr, 1/116. Yusuf Nebhanî, Hucetullahi ale’l-âlemin, s. 210).


Sevgi ve saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Mart 02, 2017, 02:59:09 ös
Yanıtla #3
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Hadislere göre Hz. Muhammed ilk yaratılan, o yüzden Hz. Muhammed ilk müslüman açıklamasını anladım. İzahın Kurani bir kökeni olmadığını da not olarak kendime aldım.

Hz Musa da müslümandı, çünkü bütün dinler İslamdır. Bu açıklamayı da anladım. Müslümanlığa göre bütün dinler islamdır denilmiş. Bütün dinlerin İslam olduğuna kaynak Kuran mıdır, hadis midir acaba? Ben şahsen bu farkı çok önemserim, bakacağım. Açıklayan olursa da karşılaştırma imkanı bulurum.

Fakat anlayamadım;
Nasıl oluyor da deist Hz. İbrahim kendisinden çok sonra 7.yy da gelen bir dinin mensubu "müslüman" olarak sayılabiliyor?


Mart 02, 2017, 03:09:09 ös
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2105
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk ve Masonlar

Sayın ozkann,

Benim yorumum tamamen İslami kaynaklara dayanıyor lütfen şahsi değerlendirmem gibi düşünmeyin. Müslümanlık adı verilen yapı İslamdır. İslam ise teslimiyettir yani yaratıcıya, Allah'a olan teslimiyettir. Bu yüzden yaratıcıya teslim olmuş ve onun peygamberi olmuş İbrahim de, İshak da, Yusuf da, Davut da, Musa da, İsa da, Muhammed de müslüman yani İslam inancına mensuptur. Elbette bu yorumum islami kaynakların yorumudur benim değil.

Yani olayı kronolojik bir yapıyla  daha yüzeysel anlatmaya çalışayım;

Allah başta İbrahim gibi peygamberleriyle iletişim kurup bazı kuralları tebliğ etmesini istedi ancak o dönem insanlar bu kuralları ''şu din'' ''bu din'' şeklinde sınırlandırmadı. Bir yaratıcı vardı, ona inanıyor ve onun bazı kurallarını yerine getirmeye çalışıyorlardır. Daha sonra Allah, Davut, Musa, İsa aracılığıyla bu kurallarını arttırdı ve insanlar bu kurallar bir kitap haline getirip adına Musevilik, Hıristiyanlık vs. dediler. Halbuki yaratıcı aynı yaratıcı ve peygamberleri aynı yolun peygamberiydi.

Ardından insanlar bu kitapları tahrif ettiği için Yaratıcı Muhammed'i görevlendirdi. Muhammed'e verdiği kurallara ise Müslümanlık dediler. İşte müslümanlık dedikleri islam inancına göre zaten hristiyan da yahudi de hepsinden önceki deistler zaten aynı Allah'a ve onun peygamberine inanıyorlardı bu yüzden onlar da müslümandı. Burada müslümandı derken müslümanlığı kurallarına uyarlardıyı kastetmiyorlar. Sadece islam manasıyla aynı Allah'a teslim olmuşlardı demek istiyorlar.

Dediğim gibi bu yorum islami kaynakların sentezidir. Benim şahsi inanç ve yorumum elbette bu yorumdan ''farklıdır.''

Yoksa siz, gerçekten İbrahim'in, İsmail'in, İshak'ın, Yakub'un ve torunlarının Yahudi veya Hıristiyan olduklarını mı söylüyorsunuz? De ki: "Siz mi daha iyi biliyorsunuz, yoksa Allah mı? Allah'tan kendisinde olan bir şehadeti gizleyenden daha zalim olan kimdir? Allah, yaptıklarınızdan gafil değildir." (Bakara Suresi, 140)

İbrahim, ne Yahudi idi, ne de Hıristiyandı: ancak, O hanif (muvahhid) bir Müslümandı, müşriklerden de değildi. (Al-i İmran Suresi, 67)

Sonra sana vahyettik: "Hanif (muvahhid) olan İbrahim'in dinine uy. O, müşriklerden değildi." (Nahl Suresi, 123)

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Mart 02, 2017, 03:16:26 ös
Yanıtla #5
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2105
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk ve Masonlar

Sayın ANARCHOSA ne güzel yazmış. Ancak bir noktayı atlamamasını rica ediyorum. Yazdıklarım tamamen Kuran ve hadis kaynaklarını okuyarak yazdıklarım. Nitekim Müslüman olmayan bir kişi Müslümanlığı araştırdığı zaman karşısına hadisler ve ayetler çıkmakta. Sayın ANARCHOSA zannedersem bir müslüman olarak işin detayını, hadislerin gerçek hükmünü ve hangi kaynakların müslümanlık için daha sağlıklı olduğunu çok daha iyi bilecektir. Benim şahsi inancım, insanlar hakkında, peygamberler hakkında şahsi yorumlarım çok daha farklıdır. Konu müslümanlık olduğu için müslümanlığın kaynaklarıyla yazdım ve sayın ANARCHOSA bu kaynaklardan hangisini dikkate alırsak müslümanlığı daha güzel öğreneceğimizi bizlerle paylaştı. Teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Mart 02, 2017, 03:32:45 ös
Yanıtla #6
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Kuran vahyedilmeden önceki tarihlerde de müslüman olunabileceğini de, İslami pencereden açıklamasını da öğrendim.
Beğensem de beğenmesem de cevaplar bunlar. Çok teşekkür ederim. Anlamaya çalışacağım.

Eğer kötü niyetli değilsem 'Hz İbrahim nasıl oluyor da 7.yy da vahiy edilen dinin mensubu sayılıyor' sorusunu sizlere sorup durmam.
Sorarsam "Vallahi senin derdin İslam" demek serbest :)

Saygılar


Mart 02, 2017, 04:16:18 ös
Yanıtla #7
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 277
 • Cinsiyet: Bay

Elbette N.Z'nin aktardıklarına göre ilk yaratılan ve müslüman olan Muhammed. O gün onu gördüğünü aktarmış, Bu durumlara kadar gelecegini düşünememiştir. Evren kurulmadan once Tanri ilk once onu yaratmistir. Peki.. Neden ilk insan Adem olarak anlatılır? Adem Cennetin kapısında bir yazı görür. Orada Muhammedin yazdığını görmektedir. Tanri'ya sormuş olduğu sual de o kim diye sorar. Tanrı ona gerekli olan cevabı verir. Ya Ademin düşündüğü? O anda ne düşündüğü merak konusu. Muhammed ilk yaratılan olduğuna göre müslüman olduğuna gore Tevrat Zebur Incil nereden çıktı. Ya da Tanrı neden böyle olmasını istedi? O halde Tanriya göre tek peygamber Muhammed mi? N.Z. aciklamasinda ondan nefret ettiğini dile getiriyor, öteki peygamberlerden hiç bahsetmiyor.

Saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”