Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nazar var mıdır? Nasıl oluşur? Karma’yla ilgili midir?  (Okunma sayısı 2041 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2020, 01:57:22 ös

İlginç bir fenomen, Nazar.

Bana göre nazar, bir insana değiyorsa, o insan kendi üstüne çekiyordur muhtemelen.

Yani gerçek nazar, kem gözle bakmakla ortaya çıkmakla çok âlâkâlı değildir, kişinin iyi bir insan hakkında kötücül düşünce ve eylemi de ters tepip kendisine nazar olarak döner.

Yani karma yasasıdır Nazar. Başkaları hakkında kötü düşünce ve eylem yapmayan insana nazar da kolay kolay değmez.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2020, 02:06:09 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mayıs 04, 2020, 02:13:07 ös
Yanıtla #1

Karma’dan kastım etki - tepki yasası. Yani nazar değmez, insan nazarı kendi kendine çağırır, oluşturur. Yapılan kötü eylem ve düşünceler, böyle düşünen kişiye nazar olarak geri döner.

Kısaca insan, ektiğini biçer. Eğer bize nazar değiyorsa bu yoruma direk ‘yanlış’ demek yerine, kendimize bakmamızda, kendimize ayna tutmamızda fayda vardır.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mayıs 04, 2020, 05:53:22 ös
Yanıtla #2

Nazar ile ilgili rivayetler antik mısır'dan gelir.Mısır'ın bir ismi de "kem" ülkesidir.Kara toprak anlamına gelir.

Nazar boncuğuna gelince, eski Mısır tarihine göre göz biçimindeki nazar boncuğu bir gözü ay bir gözü güneş olan şahin şeklindeki tanrı Horus’un Gözü’nü sembolize eder. Horus düşmanı Seth ile savaştıktan sonra kazandığı galibiyet sonrası yaşamın kralı olmuştur bu sebeple Horus’un Gözü kötü bakışları alt edecek güce sahiptir.

Nazar kavramının çıkışı nedeni büyük ihtimal doğal seleksiyon sonucu mavi gözlü doğmaya başlayan nesiller.

Bazı insanların torus alanı da çok güçlüdür o yüzden buda yadsınamaz.
Sen Özelsin

Mayıs 04, 2020, 05:59:31 ös
Yanıtla #3

Nazar ile ilgili rivayetler antik mısır'dan gelir.Mısır'ın bir ismi de "kem" ülkesidir.Kara toprak anlamına gelir.

Nazar boncuğuna gelince, eski Mısır tarihine göre göz biçimindeki nazar boncuğu bir gözü ay bir gözü güneş olan şahin şeklindeki tanrı Horus’un Gözü’nü sembolize eder. Horus düşmanı Seth ile savaştıktan sonra kazandığı galibiyet sonrası yaşamın kralı olmuştur bu sebeple Horus’un Gözü kötü bakışları alt edecek güce sahiptir.

Nazar kavramının çıkışı nedeni büyük ihtimal doğal seleksiyon sonucu mavi gözlü doğmaya başlayan nesiller.

Bazı insanların torus alanı da çok güçlüdür o yüzden buda yadsınamaz.

İlginç bilgiler, özellikle horusun koruyucu gözü bilgisi güzelmiş :).

Sevgiler
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mayıs 04, 2020, 07:15:03 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Aslında bu inanışın batını olup olmadığı tartışılabilir.  Bu konuda inançlarım yoktur ama yaşamımda birebir tanık olduğum bazı olaylar ile düşüncelerim zaman zaman çelişir  ve ben bu çelişkiyi sağlıklı bir şekilde çözemem. 
     Nazar konusunda yaşadıklarım da bu tür  bir çıkmaz. Kısaca özetlemem gerekirse; geçmiste bazı yegenlerim ve yakın komşularınızın çocukları bazen ağlama krizine girerler ve dakikalarca susmazlardı . Ağlama  krizindeki bu çocukları merhum pederime getirirler ve o da çocugu kucağına alır ağlamaktan adeta kararan çocuğun yüzüne bir şeyler okur ve ne hikmetse ağlamaktan kararan çocuk birden bire susardı. Ben kendisine sorduğumda, "Çocuk nazara gelmiş , okudum" derdi.
     Zaman içinde bazı konularda bana el vermişti ama bu nazar konusunda maalesef ömrü vefa etmediğinden gereği gibi istifade edemedim.
       Demem o ki; nasıl olur da ağlamaktan kararan bir çocuk bir anda ağlamayı keser. Bunu halen çözebilmiş  değilim.
       Yani, var desem kendimi, yok desem gördüklerimi  ve yaşadıklarımı inkar  eder bir durum çıkıyor ortaya.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 04, 2020, 08:03:52 ös
Yanıtla #5

Aslında bu inanışın batını olup olmadığı tartışılabilir.  Bu konuda inançlarım yoktur ama yaşamımda birebir tanık olduğum bazı olaylar ile düşüncelerim zaman zaman çelişir  ve ben bu çelişkiyi sağlıklı bir şekilde çözemem. 
     Nazar konusunda yaşadıklarım da bu tür  bir çıkmaz. Kısaca özetlemem gerekirse; geçmiste bazı yegenlerim ve yakın komşularınızın çocukları bazen ağlama krizine girerler ve dakikalarca susmazlardı . Ağlama  krizindeki bu çocukları merhum pederime getirirler ve o da çocugu kucağına alır ağlamaktan adeta kararan çocuğun yüzüne bir şeyler okur ve ne hikmetse ağlamaktan kararan çocuk birden bire susardı. Ben kendisine sorduğumda, "Çocuk nazara gelmiş , okudum" derdi.
     Zaman içinde bazı konularda bana el vermişti ama bu nazar konusunda maalesef ömrü vefa etmediğinden gereği gibi istifade edemedim.
       Demem o ki; nasıl olur da ağlamaktan kararan bir çocuk bir anda ağlamayı keser. Bunu halen çözebilmiş  değilim.
       Yani, var desem kendimi, yok desem gördüklerimi  ve yaşadıklarımı inkar  eder bir durum çıkıyor ortaya.
       Saygılar-sevgiler.

Sözlerin ritminden olabilir mi? Örneğin kalp atışı ritminde söylenen bir cümle...Anne karnında ki bu durum bilinç üstüne etki edebilir.
Fetüs pozisyonuna benzer bir oturuş ile de birleşiyor olabilir.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2020, 08:07:22 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin