Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Semboller UGLE ve ... degisim  (Okunma sayısı 10157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 04, 2022, 09:14:24 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

G (geometri, gnostizm, god ...). Ama sanırım sevgili midyad daha çok UGLE'nin logosundaki değişimden bahsediyor.

G olmaması bir çok anlam içerebilir. UGLE, ya Tanrı yok diyor ya da ve daha olası, Tanrı'ya ulaşıldı, Tanrı bulundu diyor ve yahut Tanrı kavramını G harfiyle göstermeye artık gerek duymuyor. Ya da çok daha farklı bir anlam içeriyor olabilir.

Ama pergel ve gönyenin artık kesişmemesi ilginç. Bu uyuşmazlıklarla ilgili iyi şeyler olduğu anlamına gelebilir. Ama henüz tam birbirleriyle de temas etmiyorlar. Yani sonuca(evrensel ülkü mabedi)çok yaklaşıldı anlamı çıkabilir. Ya da anlamsız bir detaydır kestiremiyorum.

Sevgiler Caliper hocam.

Evet, UGLE'nin logosunda "G" harfi yoktur.

Muntazam Masonluğun prensiplerini belirleyen UGLE'nin "Tanrı yoktur" diye bir söylemi sembolleştireceğini düşünmek doğru bir yaklaşım tarzı değildir.

"G" harfi Masonik bir sembol olarak 18. yüzyılda ABD'de kullanılmaya başlamıştır. Oradan bütün dünyaya yayılmıştır.

Bütün dünya derken Birleşik Krallık hariç; İngiltere, İskoçya ve İrlanda Büyük Locaları "G" harfini sembol olarak kullanmazlar. Onlara göre, Muntazam Masonluğa, kendilerinin iradesi olmadan bir şey eklenemez.

Ama görün bakın ki, kendileri hariç neredeyse bütün Muntazam Büyük Localar "G" harfini kullanıyor.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 04, 2022, 09:25:53 ös
Yanıtla #11

G (geometri, gnostizm, god ...). Ama sanırım sevgili midyad daha çok UGLE'nin logosundaki değişimden bahsediyor.

G olmaması bir çok anlam içerebilir. UGLE, ya Tanrı yok diyor ya da ve daha olası, Tanrı'ya ulaşıldı, Tanrı bulundu diyor ve yahut Tanrı kavramını G harfiyle göstermeye artık gerek duymuyor. Ya da çok daha farklı bir anlam içeriyor olabilir.

Ama pergel ve gönyenin artık kesişmemesi ilginç. Bu uyuşmazlıklarla ilgili iyi şeyler olduğu anlamına gelebilir. Ama henüz tam birbirleriyle de temas etmiyorlar. Yani sonuca(evrensel ülkü mabedi)çok yaklaşıldı anlamı çıkabilir. Ya da anlamsız bir detaydır kestiremiyorum.

Sevgiler Caliper hocam.

Evet, UGLE'nin logosunda "G" harfi yoktur.

Muntazam Masonluğun prensiplerini belirleyen UGLE'nin "Tanrı yoktur" diye bir söylemi sembolleştireceğini düşünmek doğru bir yaklaşım tarzı değildir.

"G" harfi Masonik bir sembol olarak 18. yüzyılda ABD'de kullanılmaya başlamıştır. Oradan bütün dünyaya yayılmıştır.

Bütün dünya derken Birleşik Krallık hariç; İngiltere, İskoçya ve İrlanda Büyük Locaları "G" harfini sembol olarak kullanmazlar. Onlara göre, Muntazam Masonluğa, kendilerinin iradesi olmadan bir şey eklenemez.

Ama görün bakın ki, kendileri hariç neredeyse bütün Muntazam Büyük Localar "G" harfini kullanıyor.

Muntazam masonluğun beşiği birleşik krallık diye düşünürsek (ki hanedanlar da desteklerini esirgememişler), onların değişiklik yapma hakkı da olmalıdır.

G harfine çok takılmamak lazım, İslam için de Allah, Tanrıdır. Baş harfi de Türkçede ve ya Latincede A'dır. Şimdi bunu niye söyledim derseniz, bu logo(pergel ve gönye), birazda A harfi ve onun gölgesine benziyor. ( Ruh - Beden, Mânâ - Madde ilişkisi gibi düşünülebilir.)

Yani G yerine A harfini Tanrı kavramı için daha uygun görmüş olabilirler. Nitekim A harfi, ilk harftir, başlangıçtır. Yani bundan kötücül anlam çıkarmamak gerekir.

Ya da bundan, bir ihtimal, Tanrı için bir simge koymak yerine, insanın pergel ve gönyeyle kendini aramasının yeterli olabileceği çıkabilir. Nitekim islamdaki Vahdet-i Vücut ve En el Hak felsefesi de buna uygun değil mi?

Belki de bu söylediklerim tamamen uydurmadır. Bilemiyorum. Sonuçta kesin bilgi UGLE localarının içinde saklıdır.

Sevgiler Caliper hocam.

« Son Düzenleme: Nisan 04, 2022, 09:32:31 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 04, 2022, 10:12:11 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Muntazam masonluğun beşiği birleşik krallık diye düşünürsek (ki hanedanlar da desteklerini esirgememişler), onların değişiklik yapma hakkı da olmalıdır.

G harfine çok takılmamak lazım, İslam için de Allah, Tanrıdır. Baş harfi de Türkçede ve ya Latincede A'dır. Şimdi bunu niye söyledim derseniz, bu logo(pergel ve gönye), birazda A harfi ve onun gölgesine benziyor. ( Ruh - Beden, Mânâ - Madde ilişkisi gibi düşünülebilir.)

Yani G yerine A harfini Tanrı kavramı için daha uygun görmüş olabilirler. Nitekim A harfi, ilk harftir, başlangıçtır. Yani bundan kötücül anlam çıkarmamak gerekir.

Ya da bundan, bir ihtimal, Tanrı için bir simge koymak yerine, insanın pergel ve gönyeyle kendini aramasının yeterli olabileceği çıkabilir. Nitekim islamdaki Vahdet-i Vücut ve En el Hak felsefesi de buna uygun değil mi?

Belki de bu söylediklerim tamamen uydurmadır. Bilemiyorum. Sonuçta kesin bilgi UGLE localarının içinde saklıdır.

Sevgiler Caliper hocam.

Muntazam Masonluğun doğum yeri Birleşik Krallık'tır, Muntazam Masonluk için önemlidir ama Muntazam Masonluğun her şeyi de UGLE demek doğru değildir.

"G" harfinin sembolize ettiği tek şey de Tanrı değildir.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 04, 2022, 10:20:49 ös
Yanıtla #13

Sevgiler Caliper hocam.

Muntazam Masonluğun doğum yeri Birleşik Krallık'tır, Muntazam Masonluk için önemlidir ama Muntazam Masonluğun her şeyi de UGLE demek doğru değildir.

"G" harfinin sembolize ettiği tek şey de Tanrı değildir.

Tek anlam tabiki Tanrı değildir. Ama anlamları içinde muhtemelen en önemlisi Tanrıdır. Buradan bakarsak, pergel ve gönyeyle A harfi ve onun gölgesini oluşturmuşlar.

Çok sade, çok şık. Sizi bilmem ama ben beğendim açıkçası sevgili Caliper hocam.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 04, 2022, 10:37:15 ös
Yanıtla #14

İşte bu yüzden simgesel dil okumak önemlidir ve öğretilir.

Peki ilk öğretilen nedir Masonluk özelinde simge dili açısından?

Simgelerin anlamını sabitlemez, dondurmazsınız!

Neden?

Çünkü o G "God" derseniz, G'yi kaldırınca artık "God" yok deyiverirsiniz!...

Oysa niye God olsun ki? Masonluğun bir dili olsaydı bu kesinlikle İngilizce olmazdı. G ye benzetsek gönyeye de benzeyen Gimel olmalıydı.

Tanrı olsaydı bazı obediyansların yaptığı gibi Yod harfi ile sembolize edilmeliydi...

Demek ki mesele başka, simgeler dondurulmamalı.

Yine de simge okumayı öğrenirseniz ben UGLE ambleminde gönyenin açık bir KİTAP olarak çizildiğini görüyorum.

Bu da bir harften daha çok şey ifade eder.

Kesişme meselesi ise mecburi değildir... Zaten gönye pergel pozisyonu sabit  de değildir...

Sevgili Anarchosa hocam simgelerin dondurulmaması ve değişikliğe uğrayabilmesi gerekir. Katılıyorum.

Masonlukta, her simgeye her özgür birey istediği anlamı koyuyordur diye düşünüyorum. Çünkü özgür düşünce ve özgür irade önemli.

Universal Co Masonry' yi ise gerçekten çok beğeniyorum. Millilik yok, insan olmak yeterli.

Ama herşeyi (evrenleri) yaratan bir Tanrı ve ya Tanrılar var mıdır? (Kadir-i mutlak ve ya Kadir-i mutlaklar), Olabilir. Bizim bilmediğimiz boyutlarda yaşayan ve bizim de içinde bulunduğumuz evrenleri yaratan bir varlık ve ya varlıklar. Bu da bir tartışma konusu olmalı bence.

Sevgiler Anarchosa hocam.
« Son Düzenleme: Nisan 04, 2022, 10:40:13 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 05, 2022, 12:50:45 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Küresel kurumların son 10 yılına bakıldığı zaman ciddi ciddi yükselen bir minimalizm akımı olduğunu görürsünüz...

Bu arada bu akım sadece görsel materyalleri (logo, tasarımlar vs..) içermez. Kurumsal yönetim anlayışı, organizasyon şeması ve konuya özel uzman çalıştırma kültürünün yaygınlaşması da bunda büyük bir etkendir. Ülkemizde dahi özellikle son 5 yıla bakarsanız büyük girişimlerin veya geleceğin yıldızı olabilecek kurumların ekip çalışmasına ve organizasyon şemasına önem verdiği görülmektedir. Benzer şekilde aynı kurumların hedef kitlelerine planladığı ürün ve hizmetleri olabildiğince sade ve vurucu bir dille tanıttığını da görebilirsiniz.

Ancak buradaki konumuz UGLE ve logo değişimi olsun. UGLE gibi 300 yılı devirmiş oldukça eski kurumların varlığını sürdürebilmelerindeki en büyük etkenler stabilite ve çağa ayak uydurma prensibidir. Konu burada Masonluk değil aslında... UGLE internet sitesini incelerseniz görsellerde ağırlıklı gençlerin olduğunu görürsünüz. Yine sitede kullanılan dil oldukça sade ve isteneni hedeflemek üzerine gayet net şekilde planlanmış... Yani UGLE tarafında aslında değişen şeyin logo değil "yaşlılar kulübü" imajını kırmak adına çalışmalar silsilesidir. Logo tarafındaki sadelik aynı şekilde yükselen değer olan minimalizm akımının gölgesinde bir değişimin bir parçası olarak görülmektedir.

Bence yeni logo gayet hoş olmuş... Elbet kurumun içinde olanlar gönye ile pergelin kesişmemesinin özel bir değişim veya farklı bir kurumsallaşma sürecinin parçası olduğu konusunda forum kuralların aykırı değilse paylaşabilirler...

Benim sitede en çok dikkatimi çeken şey ilk slaytta özellikle vurgu yapılan "integrity" sözcüğü olmuştur. Aslında güzel bir mesaj vermektedir. Peki o mesaj nedir ?

İntegrity konusunda çok hoş ve çok şık bir makale buldum ve okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Konusu 1900'lü yıllar, İngiltere ve integrity...

https://abdulkadir-kaplan-gm.medium.com/b%C3%BCt%C3%BCnl%C3%BCk-integrity-nedir-3e83a69fed13
Concordia Res Parvae Crescunt

Nisan 16, 2022, 12:15:56 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Avrupa ve Kuzey Amerika’ daki Buyuk Localarin tanitim programlarinda sayin proxima’ nin da belirttigi temalar belirgindir. Kamu hayir kurumu yarari icin katkida bulunmak (Public charity) UGLE icin daima onemli bir yer tutmustur. Son yillarda bu alandaki katkilar artik sefaf ve kendi sembolleri ile yapiliyor. Geleneksel Masonluk’ un onemli bir temsilcisi diye de adlandirilan UGLE aslinda geleneksel olmaktan ziyade daha cok ilericidir de diyebiliriz.   

Nisan 16, 2022, 09:38:34 öö
Yanıtla #17

Avrupa ve Kuzey Amerika’ daki Buyuk Localarin tanitim programlarinda sayin proxima’ nin da belirttigi temalar belirgindir. Kamu hayir kurumu yarari icin katkida bulunmak (Public charity) UGLE icin daima onemli bir yer tutmustur. Son yillarda bu alandaki katkilar artik sefaf ve kendi sembolleri ile yapiliyor. Geleneksel Masonluk’ un onemli bir temsilcisi diye de adlandirilan UGLE aslinda geleneksel olmaktan ziyade daha cok ilericidir de diyebiliriz.   

Şeffaflık konusu çok önemli, biz de henüz açılım sürecine tam girilemedi. Remzi Sanver bey'in bazı önemli çabaları mevcut. Bu bile iyi birşey ama bence yetmez.

Bana kalsa masonların özellikle Türkiye 'de daha büyük açılım yapmaları gerekir. Daha şeffaf olunabilir.

Ama bunun da nedeni Türkiye de halkın genel kanısı ve tavrı olabilir. Sonuçta Amerika, İngiltere ve yahut Belçika, Hollanda kadar okuyan, araştıran, dünyayı ve dinleri sorgulayan bir sistemimiz yok. Gerçi sosyal medyanın gücü ile gençlerde büyük ilerleme var ama genel için bunu söyleyemeyiz.

Sözün özü, sayın Remzi Sanver beyin çalışmalarına ek yeni çalışmalar gerekli diye düşünüyorum.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 19, 2022, 10:18:56 ös
Yanıtla #18
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın midyad'ın paylaşımıyla ilgili ufak bir düzeltme yapmak isterim.

Masonluğu panoramik olarak sınıflarken; Geleneksel (Muntazam) ve Liberal (Gayrimuntazam) terimlerini kullanırız.

Masonluğu kültürel olarak sınıflarken ise; Anglo-Sakson Masonluğu ve Kıta Avrupası Masonluğu terimlerini kullanırız.

Hayır kurumu olarak lanse edilen, genellikle Anglo-Sakson Masonluğudur. Avrupa Kıtası'nda, kültürel sınıflamada Anglo-Sakson Masonluğu başlığı altında sınıflanan ülkeler; İngiltere, İskoçya ve İrlanda'dır. Avrupa'nın diğer ülkeleri, kültürel sınıflamada Kıta Avrupası başlığı altında sınıflanır.
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2022, 10:56:19 ös Gönderen: Caliper »

Nisan 19, 2022, 10:24:44 ös
Yanıtla #19

Sayın midyad'ın paylaşımına ufak bir düzeltme yapmak isterim.

Masonluğu panoramik olarak sınıflarken; Geleneksel (Muntazam) ve Liberal (Gayrimuntazam) terimlerini kullanırız.

Masonluğu kültürel olarak sınıflarken ise; Anglo-Sakson Masonluğu ve Kıta Avrupası Masonluğu terimlerini kullanırız.

Hayır kurumu olarak lanse edilen, genellikle Anglo-Sakson Masonluğudur. Avrupa Kıtası'nda, kültürel sınıflamada Anglo-Sakson Masonluğu başlığı altında sınıflanan ülkeler; İngiltere, İskoçya ve İrlanda'dır. Avrupa'nın diğer ülkeleri, kültürel sınıflamada Kıta Avrupası başlığı altında sınıflanır.

Kıta Avrupası Masonluğu muntazamsa UGLE tarafından kâbul edilmek zorunda değil mi? Yoksa UGLE tarafından kâbul edilmeden de muntazam olunabiliyor mu?

İlginç, çünkü Anglo Sakson masonluğu, muntazam masonluğun kurallarını belirlemiş kurum. Ya da böyle birşey yok, yanlış biliyorum.

Sevgiler Caliper Hocam. İyi geceler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci