Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye'de ki bazı Sinagoglar..  (Okunma sayısı 10890 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 31, 2007, 08:02:46 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Ankara sinegogunun hangi semtte oldugunu yazarsaniz sevinirim; bu arada diger sinegoglarin hali hakikaten kotu zira sayın Kirlangic'in dedigi gibi diyanetin vs nin bir butce yada bir etkisi olmasa bile konum itibari ile cemaatin az ya da hic olmadigi bolgelerdeki sinegoglarin en azindan tarihi eser niteliginde olmasi lazim zira resimlerden az cok belli oluyor. Ek olarak In giltere'de diger Avrupa ulkelerine kiyasla istisnai bir destek mekanizmasi cok guzel islese de bu cami/kilise/sinegog ya da semavi dinlerce batil olarak tabir edilen dinlerin tapinaklarina bile cemaat ve ilgili etnik kimligin nufusu dikkate aliniyor oncelikle, bu nedenle asil isin bu inanca sahip olanlara dustugu kanaatindeyim; bir ibadet yerinin virana donmesine her inanc sahibinin dikkatini cekecegini dusunuyorum ve umuyorum.
Yalniz Almanya'da ki camilerden benim sahsen Koln'e bagli bir kasabadaki camii de katildigim sohbette cami arsasini belediyeden tahsis edildigi aklimda kalmis, kismi olsada Almanya'da cesitli destekler vardir diye dusunuyorum...
(Aklima, Ankara'daki bir cami gelmisti, imam her cuma gunu hutbede yardim isterken artik dayanamamis ve hesap kitap islerini ifsa etmisti, simdi daha net anliyorum ki hangi devlet ve hangi din olursa olsun ve ne kadar devlet desteklerse desteklesin gene de asil is cemaate dusuyor:))
saygilar
« Son Düzenleme: Ocak 03, 2008, 09:07:12 ös Gönderen: MASON »

Aralık 31, 2007, 08:04:13 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Bu arada bulundugum sehirdeki bir cok kilise de bakimsizliktan ve cemaatinin neredeyse sifira inmesinden oturu satiliga cikartiliyor

Aralık 31, 2007, 02:45:38 ös
Yanıtla #12
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Populizm yani halkcilik derken neyi kastediyorsunuz?Biraz daha aciklayici yazabilirseniz sevinecegim.
saygilar

Bunun cevabi icin Türkiye'de traji yüksek olan gazetelerin sür mansetlerini okumaniz yeterlidir sanirim. Türkiye'de bazi Sinangoglarin veya Kiliselerin neden kendi cemaatlari ve devlet tarafindan "sahipsiz" birakildigini anlarsiniz.

Sevgi ve Saygilarimla
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Aralık 31, 2007, 03:11:28 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Sn Anatolic,

"Anayasa Devlet mekanizmasini belirler ve cerceveler yaratir. O cerceveleri doldurmak Parlamentoda yürürlüge giren yasama organlarina mahsustur. Genelde bu tarz konular ile populizm yaratildigi kanatindeyim."

Yukaridaki bu cumlenizle asagidaki su cumleniz arasindaki bagi cozemedim..Benim bu cumlenizde hangi tarz konularla populizm yaratiliyor sorusunun cevabini bulmakti. Halkcilik'i siz irkcilik olarak mi yorumluyorsunuz ya da anlamaliyiz?Ataturk ilkelerinden olan Halkcilik ile Milliyetcilik birbiriyle ayni degil ki Halkcilik irkciligi koruklesin?

"Bunun cevabi icin Türkiye'de traji yüksek olan gazetelerin sür mansetlerini okumaniz yeterlidir sanirim. Türkiye'de bazi Sinangoglarin veya Kiliselerin neden kendi cemaatlari ve devlet tarafindan "sahipsiz" birakildigini anlarsiniz".

Turkiye'de azinliklara karsi bir baski oldugunun farkindayim. Bahsettiginiz gazetelerden malumatim var. Ancak medya halkin sesi degildir hatirlatmak isterim. Sizin dusuncenizin aksine,  anayasal bir degisiklikte medya'nin istedigi gibi at kosturacagini sanmiyorum. Azinliklara saldirmak ve irkciligi koruklemek demokrasi veya ifade ozgurluguyle bir ilgisinin olmadigi cok asikar cunku.Bunun garantisini nasil veriyorum, yapilani tasdik ve tasvip icin degil ama ne Basbakan'in zatina ne de Ordu'ya elestiri bile kabul etmiyor simdiki duzen bilirsiniz.Penguen'i mahkemeye vermeler, Nokta'yi kapatmalar buna bir ornek olsa gerek..

saygilar

Aralık 31, 2007, 06:51:07 ös
Yanıtla #14
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

1.
Yeni anayasada bu tur bir uygulamaya yer verilmis mi cok merak ediyorum acikcasi. Avrupa Birligine uyum yasalariyla ilintili olarak kesinlikle bu konunun uzerinde durulmasi gerektigi kanaatindeyim.

1. Anayasa cerceve yaratir ve yasama organlari gündemdeki konular hakkinda yasal düzenlemeler yapar. Bu yasal düzenlemeler veya yasa tasarilarin sunumu esnasinda, bazi "gruplar", "siyasi partiler", "basin&yayin" vs. vs. Din elden gidiyor, Sabetaycilik, Misyonerler bedava incil dagitiyor gibi konular ile halkin duygularini farkli yönlere cekmeye calisiyorlar. Böyle durumlarda bircok tasari raflara kaldiriliyor malesef.

2. Medya halkin sesi olmasada, halkin sesini yönlendirmeye calisir. Bunuda iyi beceriyorlar...Malesef!
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Mart 16, 2013, 10:22:53 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

geçtiğimiz günlerde 35tv de izmirdeki beth israel sinagoguyla ilgili bir belgesel izledim. Binanın mimarisi beni çok etkiledi. Bu yüzden bir ziyaret edip kendi gözlerimle görmek istedim. Ancak istanbuldan kalkıp izmire ziyarete gitmeme rağmen kapıdaki polis görevli tarafından geri çevrildim ve içeri alınmadım. Halbuki tv de ziyaret edelebileceğini söylüyordu.

Mart 16, 2013, 11:37:10 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

İlginç , yıllar önce Lisede okurken Mersindeki Kiliseyi ziyaret edelim dedik sağolsun Papaz efendi niçin gezeceksiniz diyerek terslemişdi .Kardeşlikten dem vuranlara ve SEVGİ diyenlere ithaf olunur.

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus