Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hürmasonluk ve İspanya İç Savaşı  (Okunma sayısı 13009 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 26, 2007, 10:35:49 ös
Yanıtla #10
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Dogrudur. Tesviye dergisinden alinmis olan yazilari bu forumda bircok yerde bulabilirsiniz. Bulabildigim turkce kaynaklarin cogunlugunu forumda paylasiyorum. Yazilarin bazilarinin kaynaklarini gormek icin forumdaki "Referanslar" bolumune bakabilirsiniz.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 22, 2008, 01:05:00 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sn. Mason,
      Yakin tarihte zulme ugramis bu kadar cok mason var. Ancak anlamakta zorluk cektigim konu su, o donemde savas suresince hak ve ozgurlukler ulkesi, insan haklari koruyucusu ve kuresel guc ABD'de de yonetim kademesinde bircok mason olmasina ragmen, nasil olur da Franco donemi ispanyasinda zulme ugrayan kardeslerine yardim eli uzatmaz? cunku o donemki politik ve askeri iliskilere baktiginiz da savas sonrasi donemde yeni kamplasmalar neticesinde ABD ve Franco yakin muttefiklik iliskisine girmislerdir. bu iliski cercevesinde ABD gerekli baskiyi kurup pekala ispanyadaki masonlarin rahat nefes almasini saglayabilirdi, fakat boyle yapmadi ve sonucta ordaki masonlarin cogu yok edildi ve mallarina el konuldu.
      Sorumun cevabi olarak su tezi one suruyorum; o donemde ispanyadaki masonlar grand orient e bagliydilar yani duzensiz masonluga ve duzenli masonluk onlari mason olarak gormedigi icin yok oluslarina goz yumuldu. ancak duzenli masonluk icerisinde yer alsalardi, politik bakimdan guclu olan ABD deki kerdesler tarafindan mutlaka gozetilirlerdi. Tezimin mantik temelinde elestirilmesini bekliyorum.

Saygilarimla

Kasım 22, 2008, 01:18:46 öö
Yanıtla #12

Sayın Karakam
Masonluk politika konuşmaz deniyorsa ''düzenli'' ya da ''düzensiz'' olmak pekte önemli değil sanırım. Masonlar bulundukları ülkenin içinde etkin olabilir belki ancak Dünya'yı etkileyecek konularda içlerinde masonlardan da üye bulunduran daha büyük yapılı örgütlenmeler var bunlar bir karar aldıklarında pekçok masonun biz haricilerle aynı bilgi ve yeteneğe sahip olduğunu düşünüyorum. Masonluk iyi-kötü vs. uzar gider iyi-kötü olanları başkalarından beklememek gerekli madem başınızda bir bela var ya da sevdiğiniz insanlar yanıp tutuşuyor siz harici olarakta el uzatabilirsiniz. Toplumları toplumları kültürlerin kültürleri insanların insanları kemirdiği bir çağda yaşıyoruz maalesef A.B.D 'de yaşayan bir bebeğin masrafı ve çevresine verdiği zarar Afrika'nın fakir bebeklerinin 200 katı olduğu bir dönemde masonlarında eli kolu bağlı kaldığı konular vardır elbet.

Saygılarımla.

Kasım 22, 2008, 01:34:21 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sn Fraternis,
      Aciklamalariniz icin tesekkurler, meseleye cok boyutlu ve degisken bir mantikla yaklasmak gerekir. Soz konusu kardeslik iliskisi olunca insan biraz duygularina kulak vermeden yapamiyor. Tekrar tesekkurler.

Saygilarimla

Ocak 07, 2009, 10:21:19 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Ben diktator franco nun mezarinin oldugu koyde oturuyorum madrid sehrine 40-50 km uzaklikta bir koy.
ispanyol halki bugun bile 2 ye bolunmus bir haldedir bu adam yuzunden bir taraf lafi acildiginda hemen kufur etmeye baslar digeri ise ovmeye bazilari ozellikle yasli kesim olu olmasina ragmen franco dan hala korkuyor sanki mezarindan kalkip gelicek ,inanilmaz bir etkisi olmus franconun ispanyol halki uzerinde
soylemek istedigim sey dusuncelerini yasatmak adina halkindan 3-4 milyon insan oldu ise eger, masonlara neler yapti siz dusunun artik.

Ocak 21, 2009, 10:31:20 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Dramatik ve acıklı bir olay...Dilerim bütün savaşlar silinir ve bir daha olmaz yerkürede..
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.