Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğun Temel Prensipleri  (Okunma sayısı 10458 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 17, 2007, 07:19:57 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Masonluğun Temel Prensipleri

* İnsanlar sevgi saygı hoşgörü

* İnsanın temel hak ve özgürlüklerine saygı; insanın ahlâki sorumluluğu.

* İnsanlar arasında hak ve vazife eşitliği.

* İnsanlar arasında evrensel kardeşlik bağları.

* Bilimsel gelişmeye inanmak.

* Masonluk, vicdan, inanç ve düşünce özgürlüğünü temel bir hak olarak kabul eder.

* Masonlar, birer vatandaş olarak ülkelerinin yasalarına uymak ve vatanlarına sadakat ve şerefle hizmet etmek zorundadır. Masonlar için, ülkelerinin bağımsızlığı kutsaldır.

* Masonlar için çalışmak bir hak ve bir görevdir. Masonlar, insanlığa yararlı eserler meydana getiren beden ve fikir işçiliğini aynı derecede onurlu sayarlar.

* Masonlar, Loca adı verilen birimler halinde çalışırlar. Loca, insan hırslarının giremeyeceği tarafsız ve huzurlu bir ortamdır. Localarda din ve politika tartışmaları yapılamaz.

* Masonluk, üyeleri arasında din, mezhep, ırk, dil, inanç, unvan ve makam ayrımı yapmaz. Üyelerini, inançlı, özgür, iyi ahlaklı, namuslu, şerefli, haysiyetli ve aydın erkekler arasından seçer. Hiçbir inancı ve ülküsü olmayanları arasına kabul etmez.

* Masonun amacı her bakımdan gelişmiş bir insan olmaktır. Her Mason bu amaca aklın rehberliğinde sevgi, gönül, hoşgörü, güzellik ve kardeşlik duygularını yücelterek ulaşmaya çalışır.

* Masonluk, hiç kimseyi mason olması için, hiçbir zaman ve hiçbir şekilde zorlamaz. Mason sıfatını kazananlar, istedikleri an üyelikten ayrılmakta serbesttir.

* Masonluğun amacı her masonun kendini geliştirebileceği ideal bir ortam yaratmaktır. Bu çerçevede masonluk, toplumsal değil, bireysel bir öğretidir. Üyelerini toplu ya da tek tek, bir kanaat veya fikri kabul etmeye ve açıklamaya asla zorlamaz, Her mason, bu temel ilkeler ışığında izleyeceği yolu, kendi aklı ve vicdanıyla saptar.

* Masonluk, bu ilkeleri benimseyip kabul eder ve bu amaçlara kendini adamak isteyen insanların çabalarını bir araya getirir
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 14, 2008, 04:57:02 öö
Yanıtla #1

Sevgili üstad,
bu temel noktaları kişiliğinin oluşumundan beri bünyesinde barındırmaya çalışan ve sanırım bunda başarılı olan bir insan olarak size soruyorum :
bir gün 2 mason benim şahitliğimi üslenip mason olmam yolunda ilk adımı atarlar mı?kısacası ; gerçek bir insan olmanın gereği olan bu prensiplere
sahip bir insan mutlaka mason olma durumu ile karşılaşır mı?
Bilgi , en kutsal güçtür !

Eylül 15, 2008, 10:25:47 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin dogudanesen,

Alıntı
bir gün 2 mason benim şahitliğimi üslenip mason olmam yolunda ilk adımı atarlar mı?

Bu sizin kalbinizde ne kadar Mason oldugunuza baglidir.

Alıntı
gerçek bir insan olmanın gereği olan bu prensiplere sahip bir insan mutlaka mason olma durumu ile karşılaşır mı?

Bu bir mutlak degildir. Isigin sizi aydinlatabilmesi icin uzerinizdeki semsiyeyi kaldirmalisiniz.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 27, 2008, 12:47:32 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın üstad
kendi adıma bu yola çıkarken uzun bir yol olacağının farkına vararak çıktım ve inandığım şey içinde ışığa doğru adım atmaya devam ediyorum. Bir önceki mesajda yazdığınız " üzerinizdeki şemsiyeyi  kaldırmalısınız " sözü ışığa ulaşmanın en önemli adımı sanırım. Bu şemsiye tam olarak hangi engelleri içeriyor ? soruna yanıt alabilirmiyim bilmiyorum ama beni aydınlatırsanız sevinirim.

Saygılar

Kasım 27, 2008, 01:15:29 öö
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin naacal,

Ifademde anlatmak istedigim husus, sitemizin acilis sayfasindada mevcuttur. Erdemlik, bilmediklerini kabul etmekle baslar.

Saygilarimla

Aralık 23, 2008, 10:06:42 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

sayın mason,

teşekkür ederim, bende bu sitede sizlerden bilmediklerimi öğrenmek için bulunuyor ve bu açığımı kapatmak için çalışıyorum.

saygılarımla

Aralık 25, 2008, 07:09:59 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet ''erdemlik, bilmediklerini kabul etmekle başlar''  Meğer nekadarda yanılmışım MASONLUK konusunda...
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.