Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Aleister Crowley hakkında?  (Okunma sayısı 11609 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2010, 08:24:12 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 269
 • Cinsiyet: Bay

Aleister Crowley için Vikipedi'de - http://tr.wikipedia.org/wiki/Aleister_Crowley-  "Skoç Riti'nde 33. derece Büyük Üstad" şeklinde bir bilgi var; bu bilginin doğruluğu nedir?
Çöl Bilgesi


Nisan 24, 2010, 12:21:37 öö
Yanıtla #1

Aradığınız açıklama şu adreste mevcut :

http://freemasonry.bcy.ca/texts/AleisterCrowley.html

Aleister Crowley'nin beni en çok etkileyen özelliği Türk Kurtuluş Savaşı'nı yakından takip etmesi ve desteklemesi, Atatürk hayranı olması, oğlunun adını Aleister Atatürk koymasıdır.

Ayrıca kurduğu The Hermetic of the Golden Dawn(Altın Şafak Hermetik Cemiyeti) de çok güzel bir okultizm örgütlenmesidir. Araştırmak isteyenler için free license kütüphanede birçok harika kitap mevcuttur. Adresi :
http://www.hermeticgoldendawn.org/

Saygılarımla . . .
Küçük bir hakikat, büyük bir yalandan iyidir.


Nisan 24, 2010, 01:06:25 öö
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Bir düzeltme Hermetic Order of the Golden Dawn Aleister Crowley tarafından kurulmamıştır.

(Bkz: S.L MacGregor Mathers)


Nisan 24, 2010, 08:24:37 öö
Yanıtla #3
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Aleister Crawley, kimliği, karakteri, yaşamı, dünya görüşü, ilgi alanları, uğraşıları, yapıtları vb., her neresinden bakarsanız çok ilginç bir tiptir ve incelemeye değer. Sayın Texan ne iyi etmiş de bu konuyu forum alanına getirmiş. Keşke sunumu daha geniş kapsamlı olsaydı da üzerinde görüşseydik biraz.

Ancak bence Sayın Texan, kusura bakmasın, yanlış bir iş yapmış. Bu konu bu başlık altında olmamalıydı. Aleister Crawley 20. yüzyılın ilk yarısının en büyük okültist ve alşimistlerinden biridir. Dolayısıyla forumda Okültizm başlığı yok ama bu konu Ezoterizm, Hermetizm ya da Alşimi başlıklarından biri altında açılabilirdi. Belki Zincirin Diğer halkaları başlığı bile olabilirdi ama Masonluk Üzerine Soru ve Cevaplar değil. Bience böyle çünkü Aleister Crawley'in .Masonluk ile ise ilgisi yoktur. Belki bir ara Masonluğa girip çıkmış olabilir. Bu doğaldır. Fakat İskoç Riti'nin 33. derecesinde, üstelik büyük üstat. Böyle şeyler yok. Kişinin İngiliz olduğunu da unutmayalım. Onun hakkında internette çok bilgi bulabilirsiniz. Ancak Türkçe kaynakta yanlışlık yapılıp birtakım varsayımlar ya da sanmalar "bilgi" diye veriliyor. Çok dikkatli olmak gerek. Yanlış bilgi. Hem bir de sanki o ritin 33. derecesiyle Masonluktaki büyük üstatlık özdeşleştirilmiş gibi de gösteriliyor. Yanlışın katmerlenmesi.

Aleister Crawley birçok ezoterik örgüte girip çokmıştır. Çok alıngan ve kırılgan bir kişiliği olduğu için hiçbirinde barınamamış, geçinememiş, hiçbirini kendi yşaşam felsefesine ve bir ezoterik örgütte kendince yapılması gerekenlerle bağraştıramamıştır. Sonunda da gidip Silver Star (Gümüş Yıldız) adını verdiği kendi ezoterik/okültist örgütünü kurmuştur.

Nazilerle pek yakın ilişkileri olmuştur. Belki tersine demek daha doğru: Hitler dışında Nazilerin ileri gelenlerinin (başta Himmler olmak üzere) onunla ve SS örgütüyle yakın ilişkileri olmuştur. Hatta SS örgütünün adının buradan geldiği bile ileri sürülmüştür ama bu elbette sadece bir spekülasyon.

Kısa bir yazı üzerine bir yanıt olarak bu kadarı yeter sanırım. Şayet Saüyın Texan Aleister Crawley ile bağlantılı olmaük üzere daha ayrıntılı bir iletide bulunursa, belki benim de katkılarım olabilir.

Sevgiler.
     ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 24, 2010, 11:37:41 öö
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 269
 • Cinsiyet: Bay

Sadece bu konu hakkında, bilgi edinmek istemiştim; Teşekkürler...
Çöl Bilgesi


Mayıs 27, 2010, 06:14:52 ös
Yanıtla #5
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 83
 • Cinsiyet: Bay

ALEISTER CROWLEY (1875-1947)
 
İngiltere ve Amerika’da ‘dünyanın en günahkar adamı’ diye bilinen ünlü İngiliz şair, romancı ve okultist. Bir uyuşturucu canavarı ve ayyaş olmakla eleştirilen Crowley kendisinin “Büyük Canavar 666” olduğunu ilan etmiştir. Aleister Crowley ayrıca modern Batı okültizminin yirminci asırdaki canlanmasındaki en önemli şahsiyetlerden biridir. Bugün birçok akademisyen tarafından pek ciddiye alınmasa da Crowley, sadece çok başarılı bir şair ve dağcı değil, aynı zamanda yoganın ilk Batılı öğrencilerinden biriydi ve Avrupa ile Amerika’daki Neo-Pagan cadılık (witchcraft) öğretisini çok derinden etkilemiştir. Aleister Crowley’in birçok açıdan Viktorya dönemi İngiltere cemiyetinin en derin gerilimlerini cisimleştiren bir şahsiyet olduğu söylenebilir. Çok sofu olan bir Plymoth Brethren mezhebinden bir vaizin oğlu olan Crowley, yetişkinlik döneminde duyusal aşırılığın en uç biçimlerine yöneldi ve akla gelebilecek bütün toplumsal ve dini tabuları çiğneyene kadar devam etti. Gerçek adı Edward Alexander Crowley idi ve Cambridge’de Trinity Kolej’de eğitimi sırasında ismini Percy Bysshe Shelly’in ‘Alastor, or, The Spirit of Solitude” (1816) şiirinden esinelenerek Aleister olarak değiştirdi. Genç bir adamken büyük bir miras alan Crowley, vaktinin büyük bir kısmını en büyük iki tutkusuna, şiire ve dağcılığa ayırdı. Hindistan ve Sri Lanka’daki seyahatleri sırasında Crowley Hinduizm ve Budizm’i inceleyerek Raja Yoga hakkındaki İngilizcedeki ilk kitaplardan birini yazdı. Crowley’in okültizm dünyasına ilk girişi 1898 yılında Hermesçi Altın Şafak Tarikatı olarak bilinen ezoterik gruba girişiyle olmuştur. Bu tarikat Gülhaççılık, Hürmasonluk, Kabala’nın eklektik bir bileşimini kullanan Altın Şafak, W.B. Yeats gibi çok önemli sanatçı ve entelektüelleri kendine çekmiştir. Ne var ki Crowley 1904 yılında kendisinin ilk vahyini ve dünya tarihinde yeni çağı başlatan kişi olacağı bilgisini almıştır. Kendi anlattıklarına göre Crowley’in koruyucu meleği Aiwass, Crowley’in karısı aracılığıyla konuşmuş ve ona Kanun Kitabı’nı dikte etmiştir. Bu kitap beşeri medeniyetin üçüncü eonun doğuşunu müjdeler. İlk eon anaerkilliğin ve ana tanrıçaya tapınışın hakim olduğu İsis çağıdır, ikincisi Musevilik ve Hıristiyanlığın ataerkil geleneklerinin hakim olduğu Osiris çağıdır. Üçüncüsü ise oğul Horus’un çağıdır ve bu çağda bireysel insan iradesi hakim olacaktır. Bu çağdaki tek yasa Thelema yasasıdır (Bu kelime Yunanca ‘irade’ anlamına gelen kelimeden türetilmiştir): İradeni eyle ki o yasanın bütünüdür.”
Crowley’in ritüel uygulamaları her şeyden önce magick çevresinde örgütlenmiştir. Magick kelimesi kasıtlı olarak bir k harfi eklenerek telaffuz edilmiş, böylece majiye dair popüler fikirlerden uzaklaşılmak istenmiştir. Crowley’in tanımına göre magick kişinin kendi iradesi doğrultusunda dünyada değişikliklerin meydana gelmesine sebep olma sanatıdır. Kısmen Nietsche’nin ‘Güç İstenci” kavramından etkilenmiş olan Crowley iradeyi yaratımın en güçlü kuvveti olarak görmüştür. Ona göre irade doğru bir şekilde yönlendirilirse, bireyin istediği her şeyi gerçekleştirebilir.
Crowley ismi çevresindeki nahoş söylentiler ve skandalların en önemli nedenlerinden biri onun cinsel magick uygulaması yapmış olmasıdır. İçinde yaşadığı sofu Viktaryan ahlakı reddederek, seksi iradenin en güçlü ifade aracı ve magickal enerjinin en güçlü kaynağı olarak görmüştür. Toplumsal tabuları yıkmaktan aşikar bir zevk alan Crowley, magickal uygulamalarında masturbasyon, eşcinsellik ve hayvansallık gibi açık açık edepsiz eylemlerde bulunmuştur. 1910 yılından sonra Ordo Templi Orientis (OTO) diye bilinen bir ezoterik gruba dahil olmuştur. OTO’nun yüksek derecelerinde çeşitli cinsel ritüeller kullanılmıştır. Bu ritüeller, ruhani bir güç kaynağı olarak cinsel ve edep dışı ritüelleri kullanan bir tradisyon olan Hindu Tantra’nın çarpıtılmış bir biçiminden etkilenmiştir. Crowley ve OTO, hiçbir Hint Tantrika’nın hayal etmeye cesaret edemeyeceği cinsel ritüeller kullanmıştır.
Crowley’in majikal kariyerinin doruk noktası, Sicilya’da bir Thelema Manastırı kurduğu 1920’den sonraki yıllarda yaşanmıştır. Bu fikrin ilham kaynağı François Rabelais’in Hıristiyan manastırların ikiyüzlülüğünü geride bırakan bir cemaati tarif ettiği Gargantua and Pantagruel (1534) adlı eseridir.
Crowley, Rabelais’in idealini daha öteye taşıyarak her arzunun uyuşturucular, seks ve fiziksel aşırılıkla ifade edilebileceği ütopik bir cemaat kurmuştur. Bu dönemde meşhur kitabı Bir Uyuşturucu Canavarı’nın Günlüğü adlı eseri yazmıştır. Yarı otobiyografik bu roman, daha fazla uyuşturucu temini için son hızla yazılmıştır.
Hayatının sonuna doğru Crowley mal varlığının ve bitimsiz görünen irade gücünün büyük bir kısmını tüketmiştir. Kanun Kitabı’nın II. Dünya Savaşı sırasındaki olayların seyrinde çok önemli bir rol oynayabileceğine inanmaya devam eden Crowley, hayatını son yıllarını 1947 yılındaki ölümüne kadar, eroine giderek daha fazla bağımlı bir halde Londra’da küçük bir misafirhanede geçirmiştir. Bugün birçok din tarihçisi Crowley’i ihmal etse de, yirminci asrın ortalarından itibaren Batıda gelişen bütün okültizm, maji ve Neopaganizm biçimleri üzerinde biçimlendirici etkisi inkar edilemez. 1950’li yıllarda İngiltere’de Neopagan Witchcraft’ın canlanmasının kurucusu olan Gerald Gardner, Crowley’in hayranıydı ve onun ritüellerini serbestçe ödünç almıştır. Yine, Crowley’in cinsel maji uygulaması ve onun Hint Tantra’sının çarpık yorumu, bugün ABD ve Avrupa’da çok yaygın olan çağdaş seks majisi ve ‘Batı Tantrası’ biçimlerini etkilemiştir. Nihayet, daha geniş bir tarihsel anlamda Crowley’in, yirminci asrın ilk yarısındaki Avrupa’da mevcut olan birçok merkezi trendi şansında cisimleştirdiği söylenebilir. Bireysel iradeye vurgusu, cinsel özgürlük ideali, bütün eski tanrıları aşan ütopyacı bir yeni çağ tasarımıyla Crowley, Marshall Berman’ın modern Faustçu benlik dediği şeyi özetlemektedir. Crowley’in 1940’lı yıllarda uyuşturucu bağımlılığı ve yoksullukla son bulması da Faustçu ideallerin tükenişini ve II. Dünya Savaşı felaketinin ortasında Modern Avrupa’nın kaosunu yansıtıyor olabilir.

batiniler


Mart 19, 2017, 11:51:37 ös
Yanıtla #6
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4031
 • Cinsiyet: Bay

Ozan Crowley´den

Bilginin içinden

Söz veriyorum, güvenin bana, her insan bir Tanrı´dır,

Çünkü en basit düşüncede, gençlik sıkıcı ve durgun,

Akılsız cahil bir ırk, bir aptallık içinde,

Saf Gerçeğin kusursuz anlayışında.

Doğuştan tanrı vergisi, benimle kesin tanımlanmış,

Gerçi tümü boş yereydi, felsefenin ter dökmesi,

Ki o, tanımlanan en basit kavram,

İnsanlık elbette kesinlikle borçlu ve minnettar.

Akıl var, bir anlık dalış için yararlı sanatlara,

Fakat ciddi bir farklılık, ayrıcalık ortaya çıkınca,

Beyinlerimiz oynar ardından kalplerimiz,

Lanet olsun şansa, rasgeleTanrılarımız için.

İşte Son

Herşeyin sonu; gecenin örtüsü,

Çok derin değil ama idrak edemiyorum,

Gördüm benden öncekini, korkunç görünümde,

İşte Son…

Aşk çok eskiden terketti beni, yola koyuldum,

Onun yolu genç bir adamla, yaşam küflü ve paslı,

Şimde insanın ötesinde, hiçbir dostum yok.

Benim için ümit yok, ışığın pırıltısı hiç yok,

Kara patikamda, ödünç bir teselli,

Henüz buluşacağım gülen bir yüzle ve dürüst

İşte Son…

          Ata Nirun
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
7 Yanıt
7621 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 20, 2016, 12:10:38 öö
Gönderen: park10
8 Yanıt
5178 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 12, 2017, 01:29:27 öö
Gönderen: HomoSapıens
6 Yanıt
5566 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 18, 2008, 01:11:53 öö
Gönderen: blossom
3 Yanıt
5299 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 23, 2012, 02:34:17 öö
Gönderen: ruzber
6 Yanıt
5795 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 23, 2008, 02:35:48 ös
Gönderen: doguruzgari
Besmele Hakkında

Başlatan Kaan « 1 2 3 » Islam

21 Yanıt
17156 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 31, 2009, 08:42:53 ös
Gönderen: Lux_e_Tenebris
0 Yanıt
5785 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 20, 2009, 05:59:29 ös
Gönderen: akasya
6 Yanıt
6731 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 29, 2010, 08:06:27 ös
Gönderen: llSinekValesill
7 Yanıt
11381 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 01, 2011, 01:20:12 ös
Gönderen: ADAM
14 Yanıt
15112 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 15, 2020, 06:49:05 ös
Gönderen: Novayst