Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: modernizmin insana yaptığı kötülükler -1 HOLOCAUST  (Okunma sayısı 7856 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 06, 2007, 11:12:05 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 3734
  • Cinsiyet: Bay

Nazi Soykırımı, Yahudi Soykırımı, Holokost (Yunanca: yanıp kül olan), ya da Shoa (İbranice: Felaket), Almanya'nın Nazi döneminde yaklaşık 6 milyon kişinin sistemli bir şekilde öldürüldükleri katliama verilen isimdir. Yahudiler başta olmak üzere Sinti, Roman, Yenişler ve diğer "Çingene" denilen insanlar, özürlüler, homoseksüeller, Yehova'nın Şahitleri, entellektüeller, savaş tutsakları, Lehler ve diğer Slavlar da bu katliamın kurbanları olmuşlardır.

Bu insanların neredeyse hepsinin öldürülme nedeni, Nazi döneminde doruğuna varmış olan Yahudi nefretinin ve Nazi ırkçılığı görüşüne göre "yaşamaya hakkı olmıyan alt-sınıf insanlar" olarak görülmüş olmalarıdır

1933 yılında Yahudilerin haklarının azaltılması ile adım adım başlıyan felaket, sonunda Nazi hükümetinin eline geçirebildiği bütün Avrupa Yahudilerini katletmesi ile sona ermiştir. Bu süreç kaba şekilde üç döneme ayrılabilir:

Yahudilerin hakları ellerinden alınması ve yüksek görevlerden uzaklaştırılmaları.
Yahudilerin mallarının ve mülklerinin ellerinden alınması, ve Getto'larda yaşamaya zorlanması.
"Nihai çözüm", toplanıp, ölüm-kamplarına götürülmeleri ve orada sistemli olarak büyük kapsamlı bir şekilde Gaz-odalarında ya da farklı şekillerde öldürülüp cesetlerinin yakılması.


İlk ölüm kampı 1933te Münih yakınındaki Dachau kentinde inşa edilmişti. Bu kamp ilk başta sırf siyasi tutukluları ortadan kaldırma amacıyla inşa edilmişti; yani Nazi-Hükümetini rahatsız eden Komünistler, Sosyaldemokratlar, Pasifistler, Solcular ve diğer Entellektüeller.

Daha savaşın en başlarında Polonyada uygulanan toplu halde kurşuna dizmeli katliam şekli, Nazilerin görüşüne göre çok az etkiliydi ve bu yüzden büyük kapsamlı bir "Temizleme" için, yeni yöntemler aranmaya başlandı. 1941 yılının sonbaharından itibaren "Gazlama-Kamyonları" kullanmaya başlamışlardı. Bu kamyona başka bir kampa götürüleceklerini sanan Yahudileri doldurulduktan sonra, Kamyonun egzoz dumanı Kamyonun arka kısmına bağlıyorlardı ve bu yolla kamyondaki Yahudilerin egzoz gazından boğulması sağlanıyordu.

1939-41 yıllarında, Ruhsal ve bedensel engelliler, sabit "Gaz-odalarına" Kamyon egzozu bağlanarak öldürülüyorlardı. Katliamın bu döneminde, engelli kurbanların üzerinde Nazi-doktorlar bir sürü yeni öldürme metodları denemişti. Bu deneylerde kazanılan tecrübeler katliamın devamında Nazilerin çok işine yarıyacaktı.

Kamyon egzozu ile öldürme metoduda Nazilerin beklentilerini tatmin etmeyince, nihayet Fabrika usulu bir öldürme endüstrisi kurulmaya başlandı. Bu biçim "Öldürme-Fabrikaları" bu yerlerde inşa edildi:

Auschwitz-Birkenau (1941)
KZ Chelmno (ya da Kulmhof) (1941)
KZ Treblinka Varşau (1942)
KZ Majdanek Lublin (1942)
KZ Belzec Lublin yakınında (1942)
KZ Sobibor Polonya
KZ Maly Trostinez Minsk

Artık hayvan Vagonları Yahudiler ile doldurulup bu Fabrikaların içine kadar Tren ile götürülüyorlardı. Duş odası görünümüne sahip olan Gaz-Odalarına Yahudiler fazla itiraz etmeden toplu halde giriyorlardı. Böylece rahatlıkla, en etkili öldürme gazı olan Züklon B gazını bu odalara pompalayıp, öldürülebiliyorlardı. Bu gaz 20 dakika süren çok eziyetli bir ölüme yol açıyordu. Sonra bu cesetler, sırf bu amaç için üretilmiş olan firinlarda yakılıyorlardı. Ölenlerin şahsi eşyaları, altın dişleri, elbiseleri, ayakkabıları, saçları ve hatta vücut yağları endüstriel kullanılıyordu.

Ayrıca kurbanların üzerinde, Alman doktorları ve bilim adamları sınırsız deney imkanı bulmuşlardı. Örneğin insanlar, fazla yüksek veya fazla düşük basınçlı odalara kapatılıp, hava basıncının insan üzerinde etkileri araştırılıyordu, buzlu suya sokulup ne zaman öldükleri araştırılıyordu, bakterilerle enfekte edilip etkileri izleniyordu, ve yeni ameliyat yöntemleri deneyleri yapılıyordu. Bu deneylerle en meşhur olan Alman doktor Josef Mengele olmuştur.

Hatta daha sonralarda Polonya'da bu kamplarda yakılan Yahudiler'in küllerinden bir fal da türemiştir. Bu fal inancında yanmış küllerden kişinin koluna evlenileceği insanın isminin yazıldığına inanılmaktadır. Bu fal hala günümüzde de sürmektedir.


Bilanço

En büyük ölüm-kampı olan Auschwitz-Birkenau'da tahminen 1.100.000-1.500.000 insan öldürülmüştür. Bunlardan yaklaşık bir milyonu Yahudiydi. Modern bilimin en güvenilir kaynaklara dayanarak verdiği kurban sayılarına göre toplam en az 5,29 milyon ve en fazla 6 milyondan fazla Yahudi, ölüm kamplarında ve toplu kurşuna dizilmelerde öldürülmüştür. Ölüm kamplarına getirilenlerin sayıları öldürülmelerinden önce hiçbir yerde toplanılmadığı için günümüze kadar daha ayrıntılı bir sayı ortaya koymak malesef mümkün değildir


HOLOCAUST İLE İLGİLİ OLARAK BAŞVURULABİLECEK ÖNEMLİ BİR SİTE http://www.sevivon.com/holokost/holokost.htm

Nisan 20, 2011, 02:24:06 ös
Yanıtla #1

sayın skullG,
yazmış olduğunuz siteyi ziyaret ettim ve bilmediğim tonlarca bilgi, fotoğraf ve belgeye ulaştım, konu ile ilgili bir sahne çalışması planlamaktayım, benim için çok ama çok iyi oldu sonsuz teşekkürler.
bu arada konuyla ilgili bilgi almak adına size bir kaç soru sorabilecek olursam , yardım edermisiniz?
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir


Ekim 06, 2011, 10:12:29 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1811

Selamlar,
sayin skullG, bahsini yaptiginiz ilk KZ olan Dachau"yu gidip birfiil görme imkanim oldu ve inanin hislerimi yaziya dökmemin imkani yok hani derlerya "kanim dondu" aynen öyle bir sey, esim haftalarca uyuyamadi. Ama bunun yaninda fasizmin ne oldugunu, nelere "kadir" oldugunu, kaynaklarini vs. iyi bilmek lazim diye düsünüyorum ve bugün kapitalizmin krizleri ardi ardina gelirken yeniden milliyetci ve fasist dalgalarin cogaldigi bir dönemde bunun önemi daha bir yakici oluyor.

Saygilarimla


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
38 Yanıt
40935 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 22, 2011, 06:01:40 ös
Gönderen: alcyone
0 Yanıt
2632 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 08, 2007, 11:09:43 ös
Gönderen: LuckyEye2
7 Yanıt
5874 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2009, 07:24:22 ös
Gönderen: hewal73
0 Yanıt
2566 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 10, 2007, 08:59:06 ös
Gönderen: shemuel
10 Yanıt
9844 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 17, 2008, 05:55:21 ös
Gönderen: Fraternis
7 Yanıt
11237 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 08, 2010, 05:31:37 ös
Gönderen: baron
0 Yanıt
2033 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 29, 2013, 02:26:31 öö
Gönderen: Melina
0 Yanıt
2471 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 16, 2013, 12:47:24 öö
Gönderen: Melina