Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Din Tartismalari  (Okunma sayısı 46288 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 25, 2007, 11:23:34 öö
Yanıtla #110

Sevgili Paragon, Siteye ne zaman teşrif edeceksiniz merak ediyorum?Bu arada gelir gelmez sorumun cevabını yanıtlarsanız çok mutlu olacam_
SAYGILAR_
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 25, 2007, 11:27:58 öö
Yanıtla #111

Tamam işte bu mesajını yeni gördüm dur, dur bir saniye '''Ben İnsanı beni tanısın diye yarattım'''İşet bu!!!
Harikasınız Bay SkullG; başarılarınızın devamını dilerim_
SEVGİLER, SAYGILAR_

Temmuz 25, 2007, 01:15:27 ös
Yanıtla #112
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

"Ve [onlara söyle:] görünmez varlıkları ve insanları yalnızca [Beni tanımaları ve] Bana kulluk etmeleri için yarattım." (Zariyat:56)

bütün akıl sahibi varlıkların yaratılmasındaki temel amaç, onların Allah'ın varlığını tanımaları (ma‘rifet) ve bundan dolayı, kendi var oluşlarını bilinçli olarak O'nun iradesi ve planı ile uyumlu hale getirme isteği duymalarıdır. İşte bu iki aşamalı tanıma ve isteme (cognition and willingness) kavramlarıdır ki Kur’an'ın “kulluk” (‘ibâdet) olarak tanımladığı şeye derin anlamını verir.

dolayısıyla tanınmak istediği için insanı yaratan tanrı, kuluna (düşünen varlıklara), kendini tanıma görevini de yüklemiştir. bunun yanı sıra yalnızca tanıma evresinde kalınamaz aynı zamanda kulluğun ikinci aşaması olan ibadet evresi veya kulun isteme evresi de gerçekleşmelidir.

ibadet ise, yalnızca beş farza indirgenemez. İnsan sorumluluk taşıyan ve kendisine irade verilmiş olan varlıktır. dolayısıyla toplumsal gelişimlere kendini kapatarak ortodoksi islamın beş farzını yerine getirerek kulluk bilincine erişemez. insanın ibadeti yalnızca beş vakit namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek ve zekat vermek değil bunların dışında toplum için iyi olan şeyleri yapmaktır. etrafına iyiyi-doğruyu-güzeli tavsiye etmek, ve yararlı işler yapmak...

"DÜŞÜN zamanın akıp gidişini! Gerçek şu ki, insan ziyandadır;  meğer ki imana erip doğru ve yararlı işler yapanlardan olsun,ve birbirlerine hakkı tavsiye edenlerden, birbirlerine sabrı tavsiye edenlerden..." (ASR; 1-3)

bu müthiş suredende çıkarılabileceği gibi en başta gerekli olan şey iman etmek başka bir tabirle tanrıyı tanıma iradesini göstermektir. bu olmazsa diğerlerinin de bir anlamı kalmaz. birinci aşamayı geçen birisinin yapacağı şey ise yararlı-doğru-iyi işler yapmaktır ki böylece ziyanda-hüsranda olmasın.

Temmuz 25, 2007, 01:18:12 ös
Yanıtla #113
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

bu İslam'ın insana yüklediği görev veya islama göre insanın yaratılış ereği...

şimdi sayın sevil lutfederseniz sizin yaratılış amacınızı dinlemekten mutluluk duyacağım ki böylece benim sorum hava kalmasın.

Temmuz 25, 2007, 01:44:00 ös
Yanıtla #114

Banane benim işim bitti, benden buraya kadar!

Temmuz 25, 2007, 01:51:37 ös
Yanıtla #115

Tabi yanlış anlaşılmasın Siteden ayrılmıyorum sadece bu konularda konuşmama son verdim o kadar!!!
BİTTİ_

Temmuz 25, 2007, 01:58:13 ös
Yanıtla #116
  • Ziyaretçi

Ya sevil ablacim, nedense abla diyesim geldi. rahatsiz olduysan soyle. yanlis anlamani istemem.

ayda bir su forumdan gitmeye, yada birilerine birsey yazmamaya yada bazi konularda yorum yapmamaya karar veriyorsun. ama aynen geri donuyorsun kararlarindan. bunun nedeni, birinin seni etkilemesimi? yoksa baska nedenelrimi var?

ben suana kadar senin karakterini zerre kadar cozemedim acikcasi. bazi kisilere karsi cok saygili ve dikkalisin, ne derlerse hakli olduklarini soyluyorsun. bazi kisilerde ' hakakten haklli bile olsa' genede saldiriyorsun. Masonlari seviyorsun ama bazilarini sevmiyorsun :D antimasonlari zaten hic sevmiyorsun.

acikcasi sen bana fazla karmasik geldin o yuzden ben bisi diyemiyecem pek.

AMIN!!!! :D

Temmuz 25, 2007, 02:26:24 ös
Yanıtla #117

Ablası, canım kardeşim, hiçbir yönden rahatsız olmam merak etme, tabiki kimseyi etkileme moduna girecek kadar basit ve seviyesiz bir insan olmadığımı belki anlamışsınzdır, eğer ''banane'' kelimelerini sık sık kullandıysam bunu gene birinden aldım ve kullanıyorum çok hoşuma gittiği için ve yaşım itibariyle gayet olgun bir yaştayım bizler çocukken bile çocuk olmadık, anlatabiliyor muyum?
Sevgili Kardeşim, olaya göre değişkenlik göstermek benim doğal yapımdır!!!
SEVGİLERİMLE_

Temmuz 25, 2007, 02:40:49 ös
Yanıtla #118
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Sevil,

"işim bitti" dediniz ya bunu nereye alıp götürürsen götür...

ama yazdığınızı okuyunca tebessüm etim, bıyık altından güldüm, sonra aklıma hasan hüseyin'in o güzel şiiri geldi keyiflendim

"kime diyecekler güzelim diye
kime diyecekler gözümün nuru
kime diyecekler bir tanem diye
kime diyecekler ömrümün varı

bitti bitti artık her şey bitti
onlar için artık her şey bitti"

p.s.: hala bu başlığın açılmasına sebep olan büyük sözünüzün gereğini yapmanızı bekliyorum.
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2007, 02:42:49 ös Gönderen: skullG »

Temmuz 25, 2007, 02:49:10 ös
Yanıtla #119
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

bu arada maymunla insanın yeğen olması meselesine bu kadar gülmenizi yadırgamıyorum.

ama mümkünse bir ara BOZKURT GÜVENÇ'in İNSAN VE KÜLTÜR kitabını alıp okuyunuz. Muhterem Güvenç'in ifadeleri de sizi güldürecek mi bu kadar?

Bozkurt Güvenç'te kim diyorsanız... Forumda Bozkurt Güvenç ile ilgili sayfayı gözden geçerirsiniz.

p.s.: "İnsan ve Kültür" kitabı,  insanbilimi (Antropoloji)´nin tarihçesiyle, kuram ve yöntem sorunlarını araştıran, ınsanoğlu´nun biyo-kültürel ve tarihi-beşeri, kısaca, “Canlıüstü bir varlık alanı“ olarak ele alan ve bu bütünlüğü içinde kavrayıp anlatmaya çalışan ilk Türkçe denemedir. Remzi Kitabevi tarafından yayınlanmıştır 398 sahifeden müteşekkildir. hediyesi 22,50 YTL'dir.
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2007, 02:53:39 ös Gönderen: skullG »