Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: JJJ Nedir?  (Okunma sayısı 9041 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 10, 2015, 03:33:31 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM,

Konuyu çok iyi bildiğimi iddia etmiyorum,

Sadece Forumdan ve yukarıda belirttiğim kaynaklardan okuduklarımı yazdım,

- Kudüs’te inşa edilmiş olduğu söylenen Süleyman Mabedi’ni aslırda Hz. Davud mu inşa etmiş?

Tapınak yani mabed Hz. Davud’un ölümünden sonra oğlu Hz. Süleyman tarafından inşa ettirilir

- Orada çalışan Adon Hiram Abif adlı bir usta mı varmış? Bu bizim masonik literatürderden  mimar olarak bildiğim kişiden farklı mı?

Mimar olduğunu düşünmüyorum, bazı kaynaklarda mabedin planının Tanrı tarafından Hz. Davut' a bildirildiği bilgisi var, Mimar olan kişinin planı yapması gerekir bu mantıkla usta olduğunu belirttim,

- Bu Hiram’ın bir de “maiyeti” mi varmış? Öyleyse, kimlerden oluişuyormuş?

Bir kişi usta ise elbette maiyeti olması gerekir, ustaya bağlı kalfalar ve çıraklar onun maiyeti değilmidir.

- Hiram'ı öldürdüğü söylenen kalfalar ücretlerini J sütunundan aldığı için mi her birinin J harfi ile başlayan bir adı varmış?

Bu ezoterik bir benzetme olabilir , gerçekte öldürenler kardeş değildir, fakat kişiler mason oldukları için kardeş kabul edilebilir,
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2015, 03:35:53 ös Gönderen: davut »
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Ocak 10, 2015, 03:46:19 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayn davut'un referans olarak aldığı kaynaklardan biri antimasonik bir kitap. Diğeri ise Üzeyir Garih'in öldürülmesinden sonra çıkarılmış sansasyonalist bir yayın.

Böyle olunca Sayın davut'un açıklamalarına nasıl güvenebiliriz.

Üstelik kendisi de kunuyu çok iyi bilmediğini belirtiyor.

Madem bilmiyor, niçin biliyormuş gibi yazıyor? Ben de bunu anlayamıyorum. Burası kendini göstermeye çalışma yeri mi? Böyle olunca Sayın davut'un başka konularda yazdıklarına da güvenemeyeceğiz.

Sayun davut bize burada Tevrat kaynaklı anlatımları aktarmış. Onları biliyoruz. Tevrattaki yerlerini de biliyoruz.  Oysa biz Tevrat'tan değil masonik nitelikli kaynaklardan söz ediyoruz. Tevrat'ta Hiram Abif'in öldürülmesi anlatılıp onu öldüren iç kişinin adlarının J ile başladığı belirtiliyor mu? Tevrat'ta böyle bir öykü var mı?

Masonlukta Hiram Abif'in Süleyman Mabedinin mimarı olduğu belirtiliyor. Sayın davut buna karşı çıkıyor. Ona göre, söz konusu mabedin planının Tanrı yapmış. Demek ki o, erdem kaynaklı değil inanç kaynaklı ve Masonlukta olmayan  şeylerden söz ediyor.

Bunlar biribirine karıştırılırsa olmaz ki... Ya Tevrat ya Masonluktaki bir alegorik öyküler diizisi...  İkisi aynı şey değil. Birini tercih etmek gerek.

Sonunda JJJ üçlemesine doğru dürüst bir açıklama getirebilmiş değil ne yazık ki...  Sayın davut'un peşinden gitmiş olsaydık, yanılgılara saplanacaktık. Demek ki başka açıklamalara bakmalı.

« Son Düzenleme: Ocak 10, 2015, 03:51:54 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 10, 2015, 05:58:42 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın animi'nin bulgusu ilginç...

J.J.J. Gourgas hakkında internette bir araştırma yaptım. Adının bütününün John James Joseph Gourgas olduğunu gördüm. 19. yüzylılın ilk yarısında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Fransız asıllı masonlardan biriymiş. Özelliği ya da Masonluktaki ünü de, o dönemde el ile yazılmış, şimdi müzelik bir kitabının oluşu.

Bu konuyla ilgilenenler, internette daha geniş bilgi bulabilir. Ancak o kişinin bizim burada açtığımız konu başlığıyla ilgisi olmasa gerek. Bununla birlikte bu ilginç bulguyu bizi aktaran Sayın animi'ye teşekkürler.

Ocak 10, 2015, 06:25:18 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Affınıza sığınarak dayanaksız ve çok çok uçuk bir benzetme yapmak istiyorum. Farklı bir alfabede,antik alfabelerin herhangi birisinde J = 6 rakamını sembolize edebilir diye düşünüyorum. Yanlış hatırlamıyorsam W ibranicede vav harfi olarak geçer ve rakamı 6'dır. Uğur getirmesi,farklı okült kaynaklarda 666 sayısının ışığın sayısı olduğu bir başka komplo teorilerinde şeytanın rakamı olduğu geçer. Aklıma böyle bir benzetme geldi ancak dediğim gibi uçuk kaçık bir örnek.

Ocak 10, 2015, 06:38:32 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın MysticMind, konuyu kendi tarzıyla mistik olarak değerlendirmek istiyor.

Peki.

Buradaki J harfi bir Latin harfi... Dolayısıyla sayısal değerlendirmesi yapılacaksa (bunun yöntemini ben bilmiyorum) bu durum göz önünde tutularak yapılmalı. Antik Latincede J = I  uygulaması da göz önünde tutulabilir.

Diyelim ki aslı Latince değil de İbranice ise (Masonlukta İbranice'nin işi ne diye de düşünülebilir.), o zaman herhalde karşılığı vav değil yod olur.

Böyle gidersek başka alfabeleri de düşünmek gerekebilir. Özellikle Grek Alfabesi herhalde kolay kolay göz ardı edilemez. Peki J harfinin o dildeki karşılığı ne? Iota mı, Upsilon mu? Hangisi tutuyorsa...

Bu özet üzerine belki Sayın MysticMind harflerin daha da ayrıntısına girer. Bakalım bize ne getirecek?...

Ancak dikkat: Konumuz Masonluk ile bağlantılıdır.

Ocak 10, 2015, 10:42:26 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.ADAM bilgimi istiyor,yorum mu ?

Cevap yorumda olur ise benim yorumum:

Masonluğun semboller ve alegoriler ile öğretilerini verdiklerini biliyoruz.

Hiram Usta'nın öldürülme olayı ahlaki açıdan kötü bir olay.Peki kötü veya iyi olay nasıl anlatılır.Bence zıttını göstererek,anlatarak.İyi olmadan kötü,kötü olmadan iyi bilinmez.

Jibolen iyi kalfa - jubolen kötü kalfa şeklinde

Bu durumda yorumuma göre 6J olması gerekiyor,geri kalan 4J yok.Bakalım sonuç ne olacak,nasıl bir bilgi alınacak..

Görmek, varlığın yükselişidir.

Ocak 11, 2015, 01:26:57 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Jubela - Jubelo - Jubelum

Süleyman Mabedi'nin yapımına ilişkin öyküde, Başmimar Hiram Abif'i öldürdükleri anlatılan üç katilin, bazı ritüellerde benimsenen adları.

Jibolen - Jibolot - Jibolum ise ;

Jubela - Jubelo – Jubelum ' un özdeşleri,
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Ocak 11, 2015, 08:30:36 öö
Yanıtla #17
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta, "Burada her şey simgedir." deniyor.

Böyle olunca, demek ki şu üç J'nin de birer simge olması gerekiyor. (Bu 3 J konusu şu ünlü Karın Deşen Jak olayında da geçer.)

Sayın mbulut'un bu bağlamdaki deyişi bir varsayım. O durumda 3 J ile birlikte bir 3 J daha belirlemek gerekir; sonra da aralarındaki farkları incelemek...  Hayli karmaşık bir işlem olur bu. Olmaz değil de karmaşıklaşır.Gerçi yorumdur elbette, kesin bilgi değil. Nitekim Masonlukta ritüellerde gereken bilgi verilir; sonrası masonların yorum ve değerlendirmelerine bırakılır. Burada önemli olan şu: Önce bilgi sonra yorum. Bilgisiz yorum olmaz..

Buna karşılık Sayın davut'un bu kez yapmış olduğu kısa açıklama hayli akla yatkın.

Zaten Mason Sözlüğü'nde ne denmiş: "... bazı ritüellerde benimsenen adları." Demek ki farklı mason kuruluşlarının ritüellerinde bu adlar farklı olabiliyor.

Şimdi burada bir parantez açalım: (Kimileri, Masonluğun dünyanın her yerinde aynı olduğunu sanıyor. Kimileri de sanmakla kalmayıp, bilir bilmez bunun öyle olduğunu iddia ediyor. Ancak işte bir tek şu söz bile farklı mason örgütlerinde farklı benimsemeler ve uygulamalar olduğunu gösteriyor.)

Bu demektir ki, masonik literatürü biraz karıştıracak olursak, anlatılmakta olan bu öykü ile bağlantılı olmak üzere sözü edilen şu üç katilin adlarının başka türlü verildiğini (veriliyorsa) görebiliriz. Böyle bir şey olmayabilir de…

Sayın davut’un değerlendirmesine göre, bu deyişler, üçlü gruplar halinde birbirlerine özdeş yani kimisi Ji… diye başlıyor kimisi Ju… diye. Bu farklılığı belki ilgili dillerin özelliklerinde (belki kök özelliklerinde) aramak gerek. 

Ancak her grupta, adların başlangıcı aynı fakat sonları farklı. Örneğin Jibolen - Jibolot - Jibolum grubunu alırsak, burada en, ot ve um ekleri var ki, isimlerdeki farklar işte burada saklı. Demek ki bu eklerden her biri birer farklı simgesel kavrama işaret ediyor.

Bunlar hangi simgesel kavramlardır? Bilmiyoruz.

Eh o kadarını da bilmeyelim. Ezoterik nitelikli kuruma da bir şeyler kalsın. Sadece bu kavramların Hiram Abif adının çözümlenişi ya da simgesel anlatımındaki değerlerin karşıtı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu olmazsa, yoksa, burada bir diyalektik nitelikli karşıtlık yok demektir, ki o da bu öyküler dizisinin bu bölümünü somutlaştırıp, düşünsel nitelikler ve Masonluktaki değerler bakımından anlamsız kılar. Bu da olamayacağına göre; orada bir karşıtlık var.

Üç harf… Daha doğrusu aynı harfin üç kez yinelenişi… Pek basit oluşuna karşın, görüyoruz ki bunun altından hayli derin bir felsefe çıkabiliyor.

Masonluk nedir diye soranlara bir yanıt:

Masonluk daha birçok şey oluşunun yanı sıra işte bir de böyle bir şey…