Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?  (Okunma sayısı 35020 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 11, 2009, 01:26:14 öö
  • Uzman Uye

Bayım, siz iletilerinizi satır satır, cümle cüme Ö.M.B.L. eski üstadı Murat Özgen Ayfer'in "Adam Olmak" isimli kitabından mı sadece alarak yazmaktasınız yoksa başka kitaplarda var mı

İnsanlar öyle bir kitabı 20-30 sene kendilerine emek vererek yazıyorlar bilginiz var mı? Yazıyorsunuz, bare bazı cümlelerin yerlerini değiştirmeden yazın ya da kaynak gösteriniz.

En komiği de cümlelerin yerlerini değiştirerek yazmanız.

Bana attığınız özel mesajınıza dayanaraktan söylemeliyim ki sadece bu kitaptan da değil birçok kitaptan copy-paste yapıyorsunuz.

Yapmayın lütfen, inanırmısınız ben gördüğümde çok üzüldüm. Çünkü bunlar emek işi, kaynak belirtilmeden olmaz lütfen.
« Son Düzenleme: Eylül 11, 2009, 01:29:42 öö Gönderen: M.Akyol »

Eylül 11, 2009, 01:07:51 ös
Yanıtla #1

Bişey anlamadım neden Sayın Adam'ın düşünceleri bu kadar çok ilgilendiriliyor? Üstüne vazife olmayan şeyleri didiklemenin de bir manası yok bence.. Kimse kimsenin işine karışmadan ona buna sataşmadan yapamıyor galiba. Bizde şöyle bir deyim vardır bence burnunu herşeye sokma diye.. Malum sonrası acı olur.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 11, 2009, 01:14:12 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Anlamadıysanız neden yorum yapıyorsunuz ki:).  Dediğinizde de haklısınız, anlamadığınız konuya burun sokmamak gerekiyor. Anlamayan biri üstüne vazife olmayan şeylere karışmaması gerekiyor.
Teşekkür ederim

Bişey anlamadım

Eylül 11, 2009, 01:16:58 ös
Yanıtla #3

:) Bak bunu bana aleyhime çevirme.. Bence bu kadar çok birşeyin üzerine gidilmez :D sonrası değişkenlik arzeder. Anlıyorsun dimi..

Bırak da ne olursa olsun Görüşlerini ve Fikirlerini paylaşma nezaketinde bulunanlara Saygı gösterip, kendi adımıza bir pay çıkaralım. Malum eksikliklerimizi hep başkalarıyla tamamlıyor, tamamlatılıyoruz.

Bence sizin yaptığınız tamamen bir nezaketsizlik örneğidir. Ben açıkçası bu şekilde algıladım. Malum kapasite gereği..

Son olarak da polemiklere ne kadar çok girmemeye çaba göstersem de gene de diretip girmicem :D
« Son Düzenleme: Eylül 11, 2009, 01:19:16 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 11, 2009, 01:21:16 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ah güzel Türkçe'm, seni ne hallere düşürüyorlar da biz sadece bakıp seyrediyor ve gülüyoruz.

Eylül 11, 2009, 01:46:29 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bende sn ısabelle katılıyorum.

insanların ne yaptığını didikleyip durmak yada her bir yaptığından bir kulp bulup takmak yaptığımız en güzel iş. belki copy paste ile forumda bilgi paylaşımı yapmakta olailirde. sonuçta nerden alıp kopyaladığı oneli değil kendi düşünceleri olmayabilir, ama bu demektirki copy paste yaptığı kişinin düşünceleriyle aynı yönde olduğunuda gösterir

saygılarımla,

Eylül 11, 2009, 01:49:25 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Arkadaşlar,lütfen sakin olalım;konuyu dağıtmayalım.Sayın Murat Özgen Ayfer'in düşüncelerine az,çok birçoğumuz aşinayız.Aslında,onun görüşlerinin forumda dillendirimesinde,forumun seviyesinin artması ve çeşitlilik açısından fayda var diye düşünüyorum.

Ancak,sayın Akyol'un tespitleri kati ise,alıntıların adresinin belirtilmesi uyarısının yerinde olduğunu söyleyebiliriz.Bu konuda en doğru yanıt sayın Adam'dan gelecektir.Açıkçası,şimdiye kadar da bir açıklama yapması gerekirdi;belki de henüz haberi olmamıştır.Biraz bekleyelim.Ne dersiniz?

Saygılarımla.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Eylül 11, 2009, 01:55:56 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Ben, Bayan Isabell'e katılmamakla(katılacak birşey yok anlamamış kendileri zaten) beraber, size katılmaktayım ancak biraz eksik var, o da şu;

Ben de çok fazla alıntı yapmaktayım, ancak bunları kaynak göstererek belirtmekteyim. Burada bir art niyet olduğunu düşünmekteyim, çünkü ilgili üye bazen cümlenin aynısı yazıyor, bazen cümlelerin yerlerini değiştiriyor, baze de ufak kelimelerle oynuyor. Kitaptaki başlıklara sağdık kalmakla birlikte, onlarda anlaşılmasın diye ufak değişikliklere uğruyor.

Açıkcası her üye alıntı yapabilir, dilerse kitabın aynısını yazabilir, ancak hem aynısını yaz, hem bilerek değişikliklere uğrat hem de kaynak gösterme, ben burada art niyet ararım.

Her ne olursa olsun, isterse babamın kitabı olsun(sokak ağzı kullanıyorum, babamın yazdığı kitap yok) kaynak göstermeden oradan alıntı yapmam. Bu saygısızlıktır, çünkü emek vardır.

bende sn ısabelle katılıyorum.

insanların ne yaptığını didikleyip durmak yada her bir yaptığından bir kulp bulup takmak yaptığımız en güzel iş. belki copy paste ile forumda bilgi paylaşımı yapmakta olailirde. sonuçta nerden alıp kopyaladığı oneli değil kendi düşünceleri olmayabilir, ama bu demektirki copy paste yaptığı kişinin düşünceleriyle aynı yönde olduğunuda gösterir

saygılarımla,

Eylül 11, 2009, 02:00:11 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn M.Akyol

kişinin ben art niyetli yazabileceğine pek olanak vermemekle beraber, sonuçta burda bir paylaşım içinde olmasının öneminin büyük olduğunu düşünmekteyim. burda ben emeğe karşı bir yıpratmanın olduğunu düşünmekteyim. sonuçta kişi bunları yazarken kendi düşünceleri yada kendi fikirleri gibi düşüncelerede yol açmayabilir.

saygılarımla,

Eylül 11, 2009, 02:58:48 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sevgili Dostlar,

Sayın M.Akyol'un bana yüklenişi üzerine, daha ben bir yanıt veremeden siz görüşlerinizi belirtmişsiniz. Teşekkür ederim. Benim diyeceğim ise biraz daha ayrıntılı olacak sanırım.

Sayın M.Akyol,

Bu forumun eski bir üyesi olarak, daha yepyeni bir üye statüsünde olan bana taktınız gibime geliyor ve inanın ki bunu yadırgıyorum.

Burada ben yanlış şeyler yazarsam, sizden beklediğim yanlışımı düzeltmeniz, size göre doğru olanı göstermenizdi, bana bireysel suçlama yöneltmeniz değil.

Birtakım kitaplardan alıntılar yaptığımı söylüyorsunuz. Doğrudur. Size daha önce özel olarak yazdığımda da belirtmiştim: Çok kitaptan çok alıntım, hayli geniş kapsamlı bir birikim var elimin altında; bunların kimisi tarama suretiyle çeşitli kitaplardan alınıp “word” ortamında kaydedilmiş, kimisi sadece dönüştürülmemiş “scan” ki onlar da dönüştürülebilir, kimisi internetten indirilmiş, kimisi daha önce üyesi olduğum paylaşma ortamlarından elde etmiş olduğum birikimler. Bakın, benim bir haftada yazdığım sayılar kaç tane olmuş. Sayısını bırakın, kaç satır yazı yazmışım... Bu kadar kısa süre içinde bu kadar çok yazı nasıl yazılabiliyor? İnsanın elinin altında bir şeyler olmalı. Tapaj ile başa çıkılmaz.  Ben bunları kullanıyorsam çoğunu benimsemiş, kendime mal etmiş olduğum için öyledir. Ancak birçoğunun nereden alınmış olduğu zamanında kaydedilmemiş durumdadır. Referans veremem. Verirsem yanlış yapabilirim. Dönüp araştıramams da. «Acaba şu kotasyonu nereden almışım?» bunu bulabilmek günler alır. Bütün bunlar o kadar çok mu önemli?... Burada akademik çalışma mı yapıyoruz? (Benim yapmış olduğum bir akademik çalışmayı daha sonra bir devlet dairesi olduğu gibi kullandı; gıkım çıkmadı. Aksine akademik düzeyde işe yaramamış olan o çalışmanın pratikte bir işe yaradığını görerek memnun bile oldum.) Bence asıl önemli olan kapsamdır. Yazının, çalışmanın bir işe yarayıp yaramadığıdır. Acaba bu yazılar bu forumun üyelerine yararlı oluyor mu yoksa boş laflar mı? Önemli olan budur. Ben sizden yazdıklarımı eleştirmenizi beklerim.

Kimisinin ise kaynakçasını yazmışımdır. Örneğin,
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7580.msg56053;topicseen#msg56053
Çünkü onu not etmişim.

Doğrudan kendi yazmış olduğum şeyler de var. Sırası geldikçe onları da forum üyelerine aktarıyorum belki ilgilerini çeker diye.

Biliyor musunuz, bunları yazmak zorunda kalmış olduğum için üzülüyorum. Sizin Masonluk hakkındaki görüşlerinizi biliyorum. Benim de görüşlerim var. Daha o noktalara gelemedim. Geleceğim. Şu anda John Ankerberg ile bağlantılı anılarımı anlatıyorum. Bu da bir kitapta var mı? Ötekileri anlattığım zaman belki onların da falancanın kitabından alıntı olduğunu söyleyeceksiniz. Olabilir. Falancanın kitabından alıntı olduğu iddiasını bir yana bırakıp, benim yazdıklarımın kapsamı üzerine tartışırsak daha doğru yaparız gibime geliyor.

Örneğin, adını verdiğiniz Murat Özgen Ayfer’in “Regius, Cooke ve Leland El Yazmaları” diye de bir kitabı var. Bilmem gördünüz mü? Özellikle masonlar için pek ilginç bir kitap ama mason olmayanlar da okuyabilir. O kitaptan da aktarma yapmak istiyorum sırası gelince. Ancak işte o kitap kapsamı bakımından kesinlikle belirgin. Alıntının yenri belli.  Dolayısıyla “Bunlar işte bu kitaptan alınmadır.” diyebilirim. Ancak yine Murat Özgen Ayfer’in “Ansiklopedik Mason Sözlüğü”, “Masonluk Nedir ve Nasıldır?”, “Tapınakçılar, Siyonistler ve Masonlar” gibi birçok kitabı var. O kitaplardan da yapmış olduğum alıntılar var. Hele şu sözünü ettiğim son kitaptan. Fakat o kitapta geçen konular üzerine başka kaynaklardan toplamış oldruklarım da var. Şimdi ben nereden bileyim hangibsini hangi kaynaktan edindiğimi. Başka sözlükler ve ansiklopediler var. Orhan Hançerlioğlu’nun yirmi kadar sözlüğü var. Burak Eldem’in, Emre Kongar’ın dahna birçok yazarın, birçok araştırıcının kitapları var. Ömer Tecimer’in THAMOS külliyatı var. Enver Necdet Egeran’ın “Gerçek Yüzüyle Masonluk” adlı kitabı var. Celil Layıktez'in "Tütrkiye'deki Masonluk Tarihi" var ama Kemalettin Apak'ın kitabı da var aynı konuda. Daha sayayım mı? Şimde evden değilim. Eve gidince kütüphanemdeki tüm kitapları listeleyeyim mi? İsterseniz bundan sonraki yazılarımdan önce bir toplu kaynaktça listesi vereyim.  Siz de rahat edin ben de. Öyle mi yapalım?

Bu ileri sürüşleriniz üzerine bu sabah evden çıkmadan önce işimi gücümü bırakıp, ADAM OLMAK adlı o kitabı elime aldım ve bilgisayarımdaki birikim dosyalarımda bir tarama yaptım. O kitaptan birçok alıntım olduğunu zaten biliyordum ama ne kadar olduğuna ilişkin bir şey söyleyebilmem olanaksızdı. Baktım, yine olanaksız. Saatlerce uğraşmak gerek neleri almışım olduğumu bulmak için. Bunu elimden geldiğince yaptım çünkü bu işin teknolojisini o kadar iyi bilmiyorum. Farkında mısınız, şu yukarıda sözünü ettiğim araştırmamı forum üyelerine sunmaya çalışırken ne kadar sıkıntı çekiyorum. Resimleri yerleştirmeyi beceremiyorum. Sağolsunlar, forum üyelerinden kimisi yardımcı olmaya çalışıyor. Bakalım olacak mı? İşte bu nedenle sözünü ettiğiniz kitaptan alıntıları ancak yer yer bulabildim. Ancak hepsini değil. Peki hepsini bulsam ne olacaktı ki? «A bak bunu o kitaptan almışım. Sayın M.Akyol kızıyor. Bu konuyu yazmamalıyım.» deyip oraya bir özel işaret mi koymalıydım. Bu olamayacağına göre örtüşmeler ileride de görülebilir; konu denk düşerse. Ne sakıncası var? Ben burada hiç de onursuz bir iş yaptığım kanısında değilim. Hatta Halikarnas Balıkçısı benzetmesi üzerine burada kullandığım adı seçişim de  onursuzluk değildir. O kitapta bir de şiir çevirisi var. Ha bakın, eğer o çeviriyi olduğu gibi verirsem kaynak belirtebilirim ama zaten o şiiri Türkçe'ye o kadar çok çeviren olmuştur ki. . Kaldı ki forum ortamına yazmış olduğum yazı o kitaptan alıntı değildi. İki-üç yıl kadar önce bir Rotary Kulübü’nde yapmış olduğum bir konuşmanın metninden alınmaydı. Evet yer yer örtüşüyor ama o metin kapsamında başka şeyler de var henüz yazmamış olduğum. Kim bilir belki onlar da bir başka kitaptan alıntıdır.

Madem konu o kitap; dahası var: Ben o kitabı o kadar çok beğenmiştim ki, oturup bir de özetini çıkarmıştım. O kitap öyle sıradan bir otobiyografi değil; hem çok önemli ve değerli irdelemeler var içinde hem de alegorilerle dolu. Siz o alegorileri çözebildiniz mi acaba? Özetini çıkarmak çok zor olmuştu çünkü edebiyatçı olmadığım için özetlemeyi pek beceremem. Fakat yapmıştım. Göndereyim ister misiniz? Yoksa bu forum ortamına mı aktaralım? Ancak bu doğru olmaz sanırım; çünkü reklam olarak nitelendirilebilir.

Asıl sorun, bu dostluk ortamında böyle çekişme ya da atışma gibi bir durumun çıkmasıdır. Bunu yapmayalım diyorum. Ne size yakışır ne bana. Oysa düşüncelerimizi, bilgilerimizi, görüşlerimizi çakıştırsak, kim bilir daha doğru olanı bulma yolunda ne kadar olumlu adımlar atabiliriz. Hadi gelin, öyle yapalım.

Sevgiler,
ADAM
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.