Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yemin Edilen Kitap  (Okunma sayısı 20214 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 14, 2008, 11:51:13 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Masonlugun Bilgi Kitabini kabul edip etmedigini merak ediyorum.

Sn Sevil'in esas sormak istedigi yanilmiyorsam, tekris toreninde diger 3 kutsal kitaptan baska olarak Bilgi Kitabi'nin da hazir bulundulup bulundurulmayacagi mevzuu. Saniyorum bu 3 kitaptan baska bir kitabin yemin torenlerine alinip alinmamasi durumunun (zaten o kitaplar da sembolik oldugundan) anayasa yerli yerine oturmus, ritueller yerli yerine oturmus oldugu icin simdiden sonra pek vaki olacagini sanmiyorum. Ha belki 500 sene sonra Masonik Anayasanin bulundugu cagi takip edemedigi veya etmekte zorlandigi noktalar saptanir ve muzakeresi edilirse o zaman belki dusunulebilir diye dusunuyorum haddim olmayarak...

Suphesiz bu soruya Masonlar daha iyi cevap verirler.
« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2008, 11:54:18 ös Gönderen: Kirlangic »

Ağustos 15, 2008, 07:55:52 öö
Yanıtla #21
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Masonlugun Bilgi Kitabini kabul edip etmedigini merak ediyorum.

Sn Sevil'in esas sormak istedigi yanilmiyorsam, tekris toreninde diger 3 kutsal kitaptan baska olarak Bilgi Kitabi'nin da hazir bulundulup bulundurulmayacagi mevzuu. Saniyorum bu 3 kitaptan baska bir kitabin yemin torenlerine alinip alinmamasi durumunun (zaten o kitaplar da sembolik oldugundan) anayasa yerli yerine oturmus, ritueller yerli yerine oturmus oldugu icin simdiden sonra pek vaki olacagini sanmiyorum. Ha belki 500 sene sonra Masonik Anayasanin bulundugu cagi takip edemedigi veya etmekte zorlandigi noktalar saptanir ve muzakeresi edilirse o zaman belki dusunulebilir diye dusunuyorum haddim olmayarak...

Suphesiz bu soruya Masonlar daha iyi cevap verirler.

Aslında Mysticprovocateur kardeşim çok doğru ve yerinde bir şekilde bu cevabınızın tam aksi yönde bir cevap verrmiş Sayın Kirlangic :)

Eğer Mason olacak kişi bu kitaba inanıyorsa saygı duyulur.Kendi bileceği iştir.Önemli olan kişinin fanatik,yobaz ve ahlaksız olmamasıdır.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Ağustos 15, 2008, 03:55:01 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Aslında Mysticprovocateur kardeşim çok doğru ve yerinde bir şekilde bu cevabınızın tam aksi yönde bir cevap verrmiş Sayın Kirlangic :)

Benim yukaridaki yazim herhangi bir soruya cevap niteliginde degildir, o salahiyette de elbette ve her halde degilim. Sadece Sevil'in dusunmus olup bedihi bir sekilde ifade edemedigini dusundugum  bir mevzuyu dillendirdim. Sn Mistic'in butun kitaplara saygi duyulur cumlesine karsit bir tez sunmadim. Benim bahsini ettigim uzun vadede hasil olabilecek bir ictihat veya reform idi. Bu kutsal kitap konusuyla ilgili olacak diye bir sart yok.  Belki 500 veya 1000 sene sonra olabilecek bir ictihatta Sn Sevil'in yeminde 3 kitaptan baska kitap ta  bulundurulur mu sorusuna belki farkli bir acidan bakilir demek istedim. Degissin veya degisecek demiyorum,veya ictihat yapin reform yapin diyen yok.  Hepsi bu. :)

Nisan 17, 2009, 02:54:35 ös
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

İçerisinde,"ÜSTÜN GÜÇ"kabulünü barındıran;her anlayış,her din,her kitap,her döküman,her söz,"kutsallık içerir" olarak kabul görmelidir...Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Nisan 19, 2009, 07:47:05 ös
Yanıtla #24

Üstün Güç; Yaratıcının varlığını ispatlamaya çalışan her tezin koşulsuz biat bilinciyle kabulü gereklidir. İster spiritik bağlamda ister bilimsel anlamda olsun..
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Nisan 21, 2009, 11:37:52 ös
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bilgi kitaba sığmaz...Kitaba sığan metotdur...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mart 07, 2011, 01:06:08 ös
Yanıtla #26
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

2008 yılının Ağustos ayında açılmış bu konu başlığı üzerine ille de bir diyeceğim olur diye, tüm yazılanları okudum.

Hep başka başlıklar altında tartıştığımız, kimilerine karşı çıktığım konularla haeyli örtüşme olduğunu görünce, bir de burada pişmiş aşa su katmamak için heçbir şey dememek üzereydim ki...

Sayın SkullG'nin yazılarının birindeki şu tek bir tümce dikkatimi çekti:

"Sonuçta hepsi Bir hepsi Hak'tan."

Dolayısıyla şimdi bir şey demek yerine sormam gerekiyor: Sayın SkullG bu sözü çok önce söylemiş, anımszamak için belki yazısının tümünü yine okuması gerekecek, ancak bu benim seçtiğim tek tümcesinde diretiyor mu?

Diretmesini yeğlerim.

Ancak bu sözünü açıklamasını da dilerim.

Şayet beni bu forumda tanımasaydı, bu açıklamasını hiç düşünmeden kolayca yapardı, biliyorum.  Soruyu ben sorunca, bunun altından bir çapanoğlu çıkaracağımı bildiğini de biliyorum.

İster düşünerek, ister öylesine verebilir yanıtını.

Ola ki yanıt benim açımdan da yeterince belirgin bir nitelik taşır ve daha fazla irdelemek gerekmez.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 07, 2011, 02:06:10 ös
Yanıtla #27
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Baktım, tümünü de tekrar okudum. O sözü Pentagram'ın Bir isimli parçasından almıştım. Belki ayrıntılandırmak için sözlerinin tamamını yazmam gerekir.

ateş toprak hava olmuş
yağmur olmuş hayat vermiş sana
kalbin olmuş ruhun olmuş
aklın olmuş yol göstermiş sana

bir ömürlük maceranda
hikayeni anlat bana
ne anlam verdin sen buna
ruhunda neler var senin

atalarına malum olmuş
kitap yazmış anlatmışlar sana
imam rahip rehber olmuş
yalan yanlış aktarmışlar sana

günümüzün dünyasında
hepsi aynı hepsi ala
isa musa muhammed buda
neyin varsa bilmiş senin

insanoğlu kendini arar
dünya döner milim milim
eğer göçüp gidersen bugün
yarım kalan işin var senin

korkma ondan bundan
ne ölümden ne hayattan
bu dünyada gördüklerinin
hepsi bir hepsi haktan

----

Yazıya baktım 2008'de yazmışım. O yazıda yemin edilen kitap üzerine bir soru vardı ve ben de o şekilde cevapladım. İnancın kişiye özel olduğunu düşünüyorum. Gelebilecek soruyu da tahmin ediyorum. O cevabı verdiğim zaman Mason değildim. Yani cevap verirken yazı yazarken daha rahattım. Şimdi dediklerim Masonluğu bağlamaz, Masonluk adına bir açıklama değil, şahi görüşlerimdir ama yine de bir şey derken artık deyip dememe noktasında kalıyorum.

Evet, ben tekris törenimde yemin ederken hangi kitaba el bastığımı hiç önemsemedim. Sonuçta orada duran Kutsal Kitaplar (ki bizde 3 kitap mevcut) benim için o anda yeminime inandığım Yüceliği tanık kılmamın bir vasıtasıydı. Denebilir ki eh ha kutsal kitaplar ha beyaz plastik kapaklı içi boş bir kitap sonuçta hepsi birer sembol değil mi? Onunla da bu Yüceliği tanık kılamaz mısın? O zaman işte işin içine tercihler giriyor. Yine Muntazam Masonluğun kuralları vs. tartışmaya açılacak. Ama şöyle söyleyeyim; Muntazamlık bir tercih meselesidir. Benim bağlı olduğum Büyük Loca, Muntazam Masonluk yönünde karar kılmış, çalışmalarını ona göre tesis etmiştir. Fransa Büyük Doğusu mesela başlangıçta muntazamken daha sonra bundan vazgeçmiş tercihini değiştirmiştir. Ve başka bir Masonluk blogu oluşmuştur. Bunlar tartışılabilir. Ama ne bileyim, tercihlerin tartışılmasının sonucunda ne elde edileceğini anlayamıyorum.

Teşbihte hata olmaz derler; Muntazam Masonluk diyor ki benim tercihlerim bunlardır, eğer bunları sen de tercih ediyorsan birbirimizle ilişki kurabiliriz (masonik anlamda). Birbirimizi ziyaret edebilir, toplantılarımıza katılabiliriz vs. Yok eğer tercihin farklıysa o zaman sen yoluna biz yolumuza. Sonuç bu! Bu kurallara riayet etmemeyi tercih edenler de kendi aralarından birbirlerini tanıyor, tanımıyor, ilişki kuruyor ya da kurmuyor. Ama bunların hepsi birer tercih meselesi.

Bugün dünya üzerinde ve ülkemizde de farklı iki temel Masonik yaklaşım var. Biri Muntazam Masonluk yaklaşımı diğer bu muntazam Masonluğun tercihlerini kabul etmeyen karşı blogu oluşturan yaklaşım. Bu iki görüşe göre kurulmuş örgütler var ve bunlar arasında Masonik ilişki kurulamıyor, kurulamaz. Bu da bir tercih meselesi. Hatta iki değil aslında üç örgüt var. Biri muntazam Masonluğun tercihlerini kendi tercihi olarak kabul etmiş ve çalışıyor, diğerleri ise başka tercihler yapmışlar ve onlara göre çalışıyorlar. Bunlar arasında da herhangi bir Masonik ilişki kurulamıyor, çünkü kurulamaz.

Sevgiler.

Mart 07, 2011, 03:47:26 ös
Yanıtla #28

Yemin kürsüsünde yer alan kitaplara ne gözle bakıyoruz? İçinde yazanlar mı önemli, kaynağı mı?

Sn. skullG'nin alıntısı bence de tam bu sorunun cevabı. "Hepsi Bir Hepsi Haktan".

Önemli olan içerik değil, kaynaktır. Ben yemin kürsüsündeki kitaplara bu gözle bakarım. İçerik önemli olsa, bu defa hangi sayfalar açık sorusu karşımıza çıkar...

Bir okul düşünün, çocuklara okuma yazma öğreterek başlar eğitime. Bu aşama geçilmeden, ne tarih okuyabilirsiniz, ne felsefe... Merdivene çıkmak için de, önce ilk basamaktan başlamak gerekir.

Zaten burada da ifade tarzı, bakmasını bilene çok şey anlatır. "İnandığın Kitap" denir. Hangisi diye sorulmaz.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 07, 2011, 04:44:45 ös
Yanıtla #29
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın SkullG'nin deyişleri şahane!

Beklenilen tutum işte böyle... Büyük localar arasında tanışma vardır ya da yoktur. Olması beklenir, olmayışı dışarıdan bakışla hoşgörüyle karşılanır, her ikisinin de kendine göre haklılığı olduğu onaylanınca, hoşgörü gider, yerine tolerans gelir.

Ancak benim konum o değil, ben hâlâ aynı noktadayım. 

"Hepsi Bir Hepsi Haktan"

Ne demek?

Şimdi ben kendime göre bir yorum yapıyorum ama bu yanlış olabilir.

Şu sözü biraz açalım; ayrınktılandıralım gerekirse, ama şirrsellikten uzaklaştırıp belirginleştirelim.

Şimdi bu sözü bir İslâm tarikatına bağlayacak olursak, sorun olmaz. Anlaştık demektir. Ancak burada üzerine yemin edilen bir kitap ya da kitaplardan söz ediyoruz. O söz de işte bu kitaplarla bağlantılı. Masonluğu bu tartışmadan soyutlayalım. Bu söz ile denilmek istenen nedir?

Kim bilir belki de bu tartışmayı buradan alıp forumun bir başka bölümüne taşımalı. Çünkü benim buradaki derdim Masonluk ile bağlantılı değil. Yok, bu söz sadece Masonlik için geçerlişse, ona bir diyeceğim olamaz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.