Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bayram  (Okunma sayısı 19112 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 21, 2012, 05:19:09 ös
Yanıtla #50
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hani Sayın Karahan sözünü etti ya, ondan ötürü bilgi için yazalım:

Pavlus'un peygamber ilan ettiği İsa'nın asıl doğum günü, Gregoriyen Takvimi'ne göre 15 Nisandır. Fakat öyle olmaması gerekir. (Gerekçesi ayrı bir konu.) İlan edilmiş olan doğum günü 15 Eylül'dür. Fakat bu da Büyük Konstantin'in hiç hoşuna gitmediği için, o İsa'nın doğum gününü 24 Aralık olarak belirlemiştir.

31 Aralık - 1 Ocak gecesi bunun neresinde? Nasıl bağlantı kuruluyor?

Ben bilmiyorum. Bilen varsa söylesin.

Bu arada Sayın NOSAM33 özür dileyişimi kabul etsin. Söz Mason1976'dan gelmiş.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 21, 2012, 05:23:08 ös
Yanıtla #51
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Cumhuriyet Bayramı'nı bu ülkede en büyük bayram olarak benimseyemeyenlere sadece acımak gerek.

Unutmasınlar ki burada bu forumda o bayram sayesinde düşüncelerini özgürce dile getirebiliyorlar.

O bayramı yaratan olay olmasaydı, bunu yapamayacaklardı. Bu gerçeği iyi bilsinler ve düştükleri gafletten sıyrılmaya gayret etsinler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 21, 2012, 05:24:35 ös
Yanıtla #52
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu bilgi kesinlikle doğru bir bilgi amaç günü niteliği yada herhangi bir özelliği falan değil bayram icad etmek toplumları bayram adı altında gereksiz işlerle meşgul ederek birliktelik adı ve kisvesi altında  birlikte olmalarını sağlayarak eğlenmelerini temin ederek mutlu olmalarını sağlamaktan öte bir şey değildir.Yılbaşında eğlence yapanların kaçtanesi isayı hatırlayıp anıyordur yada bir ağıt yakıyordur çilesine tek dert sabahlara kadar çoşku içinde eğlenmek ve tek gerekçe bu eğlenmek.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 21, 2012, 05:37:29 ös
Yanıtla #53
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.adam

Ortada acımak yada acınası bir durum yok o sizin fikriniz bende bu bayramı kutluyorum dedim cümlemde ve bu güne önemde veriyorum ama o kadar daha ne yapayım.Benim öyle çok fazla tabum yok ve siz benden bir tabun olsun diye resmen istekte bulunuyorsunuz.Ortada düşülen bir gaflet falanda yok bu durumu lütfen istismar etmeyin.Irksal özelliğimizden olsa gerek ya batırma yerin dibine sokarız yada aşırı abartır olmadığından fazla bir değer katarız.Sizin büyüklük ölçünüz yada anlayışınız nedir bilemem ,siz öyle niteleyebilirsiniz sizin en büyük dediğiniz bayram için bende önemli bir bayram diyorum.Sizce şimdi ben sizin gibi en büyük demediğim için tu kakamı olmalıyım tabiki hayır bu bir anlayış sorunudur.

Siz belki bir değere sahip çıkıyorsunuz ama karşıt olmasamda en ufak bir bahanede tavrınız hemen yüksek ve kalın puntolarla alnıma  yada alınlara çakmak için kalın harfler ile yazmak bile bana despotça ve karşı çıkılası geliyor.

Ben hiç bir konuda tahakkümü kjabul etmiyorum,bu konununda sizin yada laik elit kesimin istediği noktada durma ve bu tip olayları sizin iradeniz gibi kabul etme durumum yok kaldıki bunu yapmak baskı ve tahakküm altına girmek insanı özgür düşünceden geri bırakır sizinde benden istediğiniz budur.Kesin doğru mutlak doğru diye bir kavram yoktur bunu yıllardır söyler durursunuz ama konu bu tip bir yere geldiğinde aynı tepkiyi verirsiniz cumhuriyet olmasa özgür olamazdınız.

Bu halk ne osmanlıda öyle ahım şahım özgürdü nede cumhuriyet döneminde o özgürlüğü yaşadı sanırım siz farklı bir cumhuriyetten bahsedip farklı bir ülkeden bahsediyorsunuz.Bu ülke insanı elitistlerde dahil henüz ne cumhuriyeti ne özgürlüğü nede laikliği tam olarak anlayıp algılayamadığı.Bilinen tek şey var eğer bir elitisit aynı sn.adam gibi konuşuytorsa ulan acaba yanlışmı konuştum diye korku ve paniğe kapılmaktan öte bir durumları hiç yoktu.Evet bir gaflet belki var ama inanıyorumki o gaflet benimki değil ,doğru bildiğini cesurca söylemek kıvırttırmadan onda direnmek,bu tip laik dogmalara direnmek ve karşı çıkmanın adı gaflet oluyorsa sanırım bunuda sn.adam icad etmiştir.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 21, 2012, 05:55:23 ös
Yanıtla #54
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Ramazan" / "Şeker" kelimelerine odaklanırken "Bayram" kelimesi uygulamada es geçildi gibi.

"Adet haline gelen sevincimizi"(Sözlük anlamı) "Bayramımızı" yaşamaya devam etmek gerekirken neden bu konulara takılıyoruz.

Herkes istediği gibi özgürce istediği büyüklükte yaşasın.

Bence sorun yok

Unutulmamalı ki "Cumhuriyet Bayramını" kuran bu halktı.Kimi sadece ezan susmasın diye gitti vatanı uğruna ölmeye.

Kimi dini uğruna

Kimi özgürlüğü uğruna

Kimi ailesi uğruna

Kimi milleti uğruna

Ama hepsi birlikti. Bence asıl ilk cumhuriyet bayramıydı o birlik bayramı.

Bu bayramları yaşayanları bölmememiz gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla

Ağustos 21, 2012, 06:05:05 ös
Yanıtla #55
  • Uzman Uye

Sayın ADAM;

Estağfurullah ; ne demek Özür dilerim...
Saygılarımı sunarım, Efendim
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 21, 2012, 06:07:41 ös
Yanıtla #56
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Neumann

Doğru söze ne denirki kaldıki bu başlıkta sadece bir bayram tebriğinden iyi dilek niyetinden öte bir başlık değil.Bazı arkadaşlar konu başlığının dışına çıkılıyor diye sıkça uyarıda bulunurlarken oldukça konu başlığı dışında yorumlar yaptıklarının ise farkında olamıyorlar.Bu ülke hemen hemen ilk birlik bayramını cumhuriyet bayramı ile kutladı bu söze ne denşir ben buna hürriyetini kurtarma ve özgürlük bayramıda derim çünkü verilen asıl mücadeleyi bu halk cumhuriyeti kurmak ve korumak için vermemiştir assıl mücadeleyi hürriyet ve özgürlük için vermiştir bilmem katuılırmısınız eğer bu söze katuılırsanız  sorarım adı neden cumhuriyet bayramıdır.Amerikada bu bayram 4 temmuz özgürlük bayramı oalrak kutlanır kurdukları devletin rejimine ithafen kutlamazlar.Ha bir itirazım yok sorunumda yok ama kimseyede kafama kaktırtmam cumhuriyet olmasa sen özgürce konuşamazdın dedirtmem.

Özgürlük olmasa idi cumhuriyetmi olurdu siz nelerden bahsediyorsunuz bu habis fikirler  ile yıllarca bu ülkeyi kanırttınız tepkim bu fikirler idi yoksa bugüğn bayram.

Bayram günü aba altından sopayı göstermek çok hoşta durmuyor biraz akil olmakta fayda var sanırım.

Ben o savaşı verenler arasında olsam ve biri bana sorsa idi ne için savaşıyorsun diye ilk vereceğim cevap özgürlük,hürriyet bu topraklar,bu millet ve ailem olurdu  cumhuriyet kelimesini ise en sonlarda sayardım.

Şimdi ise bunu demediğinde heme elitistler adamı tu kaka yapıp hemen hacamat etmeye girişiyorlar.

Bu bayram günü bu konu bayramlaşma konusu mecraından çıktı ise kendi payıma affınızı dilerim.

EDMUND BURKE

Ağustos 21, 2012, 07:46:35 ös
Yanıtla #57
  • Uzman Uye

Bazen şirazem kayıyor.Bugün de onlardan biri...

Bu arap yobazlarının ve bizdeki çanak yalayıcılarının peşini bırakmayana kadar bizden de birşey olmaz.

Şimdi,ramazan bayramı diye tutturanlara sorarım...

Kur'an bu ayda indirilmeye başlamıştır.

Doğru mu?Doğru...

İyi de,bazen yaz aylarına bazen kış aylarına denk geliyor.Bu nasıl bir aydır ki,hareket ediyor.Bari,yılbaşı olduğu yerde duruyor.

Yılbaşı dedik ya,sayın ADAM'ın yanıtını bildiği soruya hafızamda kaldığı kadarıyla yanıt vermeye çalışayım.Bu tarih,bildiğim kadarıyla 26 aralıktır ve paganlıkla bağlantılıdır.Yani hırıstiyanlar kendilerine ait olmayan bir bayramı kutluyorlar,zannımca...

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ağustos 21, 2012, 07:54:06 ös
Yanıtla #58
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.ceycet

yapmayın lütfen şu forumda en şirazeli insanlardan birisiniz asıl bugün benim şirazem kaymaya başladı benimkinin yanında sizinkini sözü bile olmaz.

O gün yani verdiğiniz günü bende şiraze bozukluğundan atladım 26 sı idi ve pagan lık ile bağlantılı bir gün idi yeni hristiyan olmuş bizans imparatorunun bu günü unutamadığı kökleri ile bağladığı gün diye biliyorum bende.

saygılarımla

EDMUND BURKE

Ağustos 21, 2012, 07:57:49 ös
Yanıtla #59
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Kimin neyi kutladığı / kurtulamadığı ile gram ilgilenmiyorum... Ama benim de bildigim en büyük Bayram olan Cumhuriyet Bayramı'nın bir tabu olarak değerlendirilmesine itiraz ediyorum. Kimileri rejimden bahsediyor. Cumhuriyet bir devlet şeklidir. Egemenliğin ulusa olduğu devlet... Egemenliğin tek bir kisiye, hanedana, ollgarklara, sınıfa, zümreye, gruba değil tüm Ulusa ait olduğu devlet şeklidir Cumhuriyet. Cumhuriyet insanın teba kul köle olmadıgı egemenlikten eşit düzeyde soz sahibi olduğu devlet şeklidir. Cumhuriyet bu ulusun en büyük kazanımıdir ve 29 Ekim sevinçle, bilinçle, gururla kutlayacağı en büyük Bayramdir.

Asıl tabu, ulusun var ettigi kültürel değerlerle oynamak, Arap cahiliyesini, Emevi islamını bu ulusa tek tercih olarak dayatmaktir.

Bugün eğer Cumhuriyetten zul eden, bugün eğer iste kutluyoruz ama yani bir önemi de yok benim icin diyen bedbahtlar varsa ben kendi hesabıma onlara yalnız aciyarak bakabilirim.

Ne güzel ki, bu Forumda öyleleri yok.

Bu konu sirazesinden çıktıkta çıktı, umarım daha da çıkmaz.