Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Atatürk ve Ezoterizm  (Okunma sayısı 28890 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 04, 2020, 05:23:14 ös
Yanıtla #30

İnsan hak ve hürriyetleri konusunda,aydınlanma konusunda; ışık,güneş veya sitare olarak sıfatlandırabileceğim bir üstaddır benim için..
Bir de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım ve o kişi Ata-Türk..
 Soyadı dahi üzerinde düşünülmesi gereken bir soyaddır.. Soy-ad diyoruz ya hani,Türk soyunun atası..
    Sevgili Taşustası, yazdığın yanıta genel olarak katılmakla birlikte bir yanlışlığı dile getirmek istiyorum. Atatürk soy adı 'Türk soyunun atası' anlamını değil, 'Atası Türk' anlamını taşır. Birçok gerici kafa yapısına sahip olan Atatürk düşmanı insan, Atatürk soyadını ilk belirttiğim 'Türk soyunun atası' olarak yanlış bir şekilde algılıyorlar ve Atatürk'ün Türk soyunun atası olmadığını savunmaya kalkıyorlar(boş yere). Burada da affınıza sığınarak bu yanlış tabiri düzeltmek istedim.
    Saygılarımla.
Sayın Droth daha önce Father of The Turks gibi kavramlarla karşılaştığım için ve benim için de bu soyadın manası bu muhteviyatı içerdiği için güzel ve önemli bulduğum cevabınızı okumuş ve doğruluğundan emin olmadığım bilginizi almış olsam dahi benim benliğimdeki simgesel anlamı böyle kalmaya devam edecektir..
Sevgilerle

Aralık 04, 2020, 05:30:50 ös
Yanıtla #31

Alıntı
Konu başlığı altndaki Müceddit,ham taş,körlük ve beyinsizlik kelimeleri beni rahatsız etti.

Sayın Taşustası ''  HAM TAŞ ''  Masonik bir kelimedir sizi neresi rahatsız etti . Ben de hala Ham taşın bunda gocunacak bir şey yok .

Saygılar

ALINTI: Çırak Masonun görevi ham taşı yontmaktır . Cahil ve ham insan kendini derinine inceleyerek ( kendini bil ) mükemmelliğe doğru gidecek, küb şeklindeki taşın yani aklının ve gönlünün tekamülünü sağlamaya çalışacaktır .

Ham Taş , ocaktan çıktığı gibidir ,işlenmemiştir, eğitimi yoktur, toplum içindeki insanlık görevinin bilincinde değildir. Küb şeklindeki taş, düzgün yüzleri ile Mabedin duvarına yerleştirilmeye hazır taştır . Bu , eğitim görmüş, kültürlü, toplum bilincine sahip insandır .

TANJU KORAY
ÇIRAK
Sayfa  79
Sayın  Nosam33
Keşke ben de ham taş olabilsem, şöyle bir eklemede bulunayım o zaman. Rahatsız olduğum kelimeler terim anlamlarıyla değil de iğneliyici bir şekilde onur kırabilecek şekilde sıfat anlamlarıyla kullanıldığı için rahatsız oldum.
Sevgi ve şükranla..

Aralık 04, 2020, 07:36:51 ös
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

Alıntı
Sayın  Nosam33
Keşke ben de ham taş olabilsem

Mesele yok o zaman .  8)

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 20, 2020, 10:20:48 ös
Yanıtla #33
  • Yeni Katilimci
  • *

İnsan hak ve hürriyetleri konusunda,aydınlanma konusunda; ışık,güneş veya sitare olarak sıfatlandırabileceğim bir üstaddır benim için..
Bir de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım ve o kişi Ata-Türk..
 Soyadı dahi üzerinde düşünülmesi gereken bir soyaddır.. Soy-ad diyoruz ya hani,Türk soyunun atası..
    Sevgili Taşustası, yazdığın yanıta genel olarak katılmakla birlikte bir yanlışlığı dile getirmek istiyorum. Atatürk soy adı 'Türk soyunun atası' anlamını değil, 'Atası Türk' anlamını taşır. Birçok gerici kafa yapısına sahip olan Atatürk düşmanı insan, Atatürk soyadını ilk belirttiğim 'Türk soyunun atası' olarak yanlış bir şekilde algılıyorlar ve Atatürk'ün Türk soyunun atası olmadığını savunmaya kalkıyorlar(boş yere). Burada da affınıza sığınarak bu yanlış tabiri düzeltmek istedim.
    Saygılarımla.
Sayın Droth daha önce Father of The Turks gibi kavramlarla karşılaştığım için ve benim için de bu soyadın manası bu muhteviyatı içerdiği için güzel ve önemli bulduğum cevabınızı okumuş ve doğruluğundan emin olmadığım bilginizi almış olsam dahi benim benliğimdeki simgesel anlamı böyle kalmaya devam edecektir..
Sevgilerle
    Sayın Taşustası,
Yanıtınız için teşekkür ederim. Ve tabii sizin için simgesel anlamı önemlidir. Ben de olsam benliğimdeki simgesel anlamı dikkate alırdım. İlk yanıtım umarım rahatsız etmemiş veya yanlış anlaşılmaya münasip olmamıştır. Bir anlam karmaşasını açıklamaya çalıştım sadece.
All hope abandon, ye who enter here!