Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Özgür Masonlar Büyük Locası  (Okunma sayısı 31176 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 01, 2011, 09:32:21 öö
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın abezethibou'nun diğer dedikleri hakkında bir şey demeyeceğim. Gerçi denecek çok şey var da fakat bunlar sayın abezethibou'un kendi düşünüleri olduğu için bir şey diyemeyeceğim. O öyle düşünüyor, öyle olduğuna inanıyor... Peki.

Fakat şu, "yazar çok kof" değişine karşı çıkarım. Birincisi bu verilmiş onca emeğe saygısızlık olur. Bahse konu yazarın bir çok yapıtını okumuş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu yapıtlar her kesimdem insanların referans kitap olarak gösterdiği üzerinde çok çalışılmış olduğu belli ve çok güzel bir Türkçe ile yazılmış kitaplardır. Yani bence "yazar" kof falan değildir.

Amacım yazarı ve kitaplarını savunmak ve övmek değildir. Zira bu haddim değildir ve böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu da sanmıyorum.

Fakat şunu eklemeden geçemem aynı yazarın bir kitabı vardır ki... İçinde bırakın Masonluğu Mason kelimesi bile geçmez. Fakat benim şimdiye kadar okuduklarım içerisinde Masonluğu en iyi anlatan yapıtlardan biridir... Sayın abezethibou sıralamasında bu kitabın ismini vermemiş. Ola ki okumamış olabilir. Okumayanlara ve sayın abezethibou'ya şiddetle tavsiye ederim: ADAM OLMAK...

En içten sevgi ve saygılarımla.
enelsır

Aralık 01, 2011, 10:42:14 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Konu dışına çıkıldığı, bireyselleşmeye yönelme olduğu ve ne denilmek istendiği bence anlaşılamadığı için bu başlığa devam etmek anlamsızlaştı.

Ben burada bırakıyorum.

Moderatörler isterse bu iletiyi silebilir.

İlgilenmediğinizde acaip bir renkte yazmak yerine cevap yazmamak daha sarih bir yoldur. İlgilenmediğini yazmak bir cevaptır. Bu durumda biz (böyle durumlarda hep kendime biz diye hitap ederim) bunu anlayabiliz. Yazarı bu noktada konuya çekmek konuyu kişiselleştirmek bence değil zira bahsedilen yazar ilgili Buyuk Loca'nin eski Üstadı Muhteremlerindendir. Muhterem tutup da bir yazı yazdığında derecesi gereği bu yazınların Buyuk Loca'ye atfedilmesi kadar bir durum olamaz. Bu durumda Sayın Muhterem Kardeslerinize hitabımdan utanmayınız.

Yazarın dilinin iyi olmadığını ve bana birşey katmadığını iyi bilmekteyim bahsedilen 3ncü kitabı tabiiki de biliyorum ve okumuşluğum vardır. Kendisinin emek sarfetmesine pek tabi saygı duyuyorum ama az kitap okuyan bir dima için baş ucu kitabı olabilecek seviyede bulmaktayım. Buda subjektif bir tercihtir alınacak gücenecek bir nokta değildir.

Bilgilerimizi burada birbirimize aktaralım denmiş. Çok enterasan şeyler bilmiyorum bildiklerim genellikle mason dergisinde yazılanlar kadar. Dergi 3 ayda bir çıkmaktadır yazarın kitaplarından daha sarihtir huzurla okunabilir. Özet bilgile içerir Biraz yazışma bilgisi bilmek gerekiyor o kadar. Biraz da mahfiller tüzügünü bilmekteyim ki çok tuhaf şeyler yazmaz.
« Son Düzenleme: Aralık 02, 2011, 12:29:20 öö Gönderen: MASON »

Aralık 01, 2011, 11:07:49 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın abezethibou, bu iletiyi saygısızlığıma veya aczime yormayın lütfen. Lakin konuya sizin gibi sonradan dahil olmuş bir üye olarak, yazışmaların doğal sonucu beni bunları yazmaya sevk etti. Şimdi sizi yanıtsız bıraksam... Bana yakışmaz.

Size cevap veremeyeceğim. Lakin yine forumumuzla ilgili başka bir işle meşgulüm ( Yakında okursunuz ve umarım çok beğenirsiniz... Yok yok! Devam eden öyküm değil ( o da devam edecek, ayrı)).

Düşüncelerinize saygı duyuyorum... Sizi anlıyorum...

En içten sevgi ve saygılarımla.
« Son Düzenleme: Aralık 01, 2011, 11:10:15 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Aralık 17, 2011, 10:17:15 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

burada gerçekten bir çok konuya değinilmiş istişareler yapılmış..
Ancak konuyu açan kişi olarak soruma hala net bir cevap alabilmiş değilim.
Özgür masonlar locası nerededir, işleyişi nasıldır ? HKMBL gibi yeri yurdu belli şekilde bir resmiyeti var mıdır ?
Daha sade ve net bir şekilde cevap alabilmem mümkün müdür ?

saygılarımla.

Aralık 18, 2011, 02:50:49 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

sayın hiramsavas;

Mason Mahfili Büyük Locası Beyoğlu ilçesindedir. Eskiden Tepebaşında idi. Diğer hizmet binalarını bilmiyorum. Birtek bursadakini biliyorum o da eskiden muradiyede idi şuan nilüferde sanırım. Ankarada ve antalyada da hizmet binalarının olduğunu söyleyebilirim. Ama adres doğru olmaz. Kapısı çalınsa içeriye girilmeyecek bir yerin adresi de vermek açısından iyi olmaz. Araştırırsanız adresi bulabilirsiniz. İşleyişi HKEMBLye temelde benzer. Tüm masonik örgütler hemen hemen aynı şekilde örgütlenir. Hatta temel çalışma düzeninde basit nüanslar (bizim gibi masonluğu ayrıntılı incelemeye çalışan hariciler için derin farklar gibi gözükmektedir ama uzak bir haricinin bunu algılayabilmesi kuvvet ile muhtemel değil) dışında fark olduğunu sanmam. Duyduklarım genellikle hitap ve seromoni çümlelerindeki terim farkları ile sınırlı. Organizasyon yapısındaki nüanslar genellikle kelimelerin eski kullamına yönelik gelenek ile alakalı sanırım. Şöyle ki birisinde nur-u ziya diğerinde bilimin ışığı olabiliyor. Masonluk sonrası felsefi çalışmalar da aynı yolda devam etmekte yani EKEİR üzerinde çalışan bir dernekleri de var.
KEMBL gibi yeri yurdu belirlidir. ÖMBL de yine dernekler kanununa göre çalışmakta olan bir dernektir.

Aralık 18, 2011, 04:34:34 öö
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

çok teşekkür ederim ilginiz ve yardımınız için. Gerekli cevapları aldım çok teşekkür ederim.

Aralık 18, 2011, 12:37:48 ös
Yanıtla #26
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu forumda Sayın Abezethibou ile pek geçinemiyorsak da, bu başlık altında yapmış olduğu son açıklamayı (içerdiğıi yanlışlıklara karşın) beğenmiş olduğumu söyleyebilirim.

Benim yaptığım göbi uzatmamış. Kısa ve öz yazmış.

Bu da son soruyu soran Sayın hiramsavaş için yeterli gelmiş. Aslında daha pek çok şey anlatılabilirdi. Sayın Abezethibou'nun o ufak tefek yanlışları da düzeltilebilirdi.

Bu arada Sayın hiramsavaş ve onun gibi merak edenlere bir site önerilir, istiyorlarsa bilgi edinebilmeleri için: www.mason-mahfili.org.tr

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 19, 2011, 12:24:38 öö
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Sayın Adam geçinememek ayrı şey aynı sonuca farklı pencerelerden bakmak ayrı şey. Ben sizle aynı sonuca bakıyorum bence hep sadece benim açımdan karşıdaki bina pembe sizin açınızdan boyu 10 m .. Doğrusunu bilenler binanın pembe ve 10 metre olduğunu söyleyebilirler :)