Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dinsizleştiren heykele defalarca saldırdılar  (Okunma sayısı 8468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 31, 2012, 11:06:53 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Değerli katılımcılar, hanginiz bu heykeli gördünüz ? Muhtemelen hiç biriniz ya da çok azınız görmüş olabilirsiniz. Ben gördüm,güzel bir heykel.
       Bu kentte yaşayan yurttaşlarımız böyle heykellerden hiç mi hiç rahatsız olmazlar.  Onlar, bu heykeli san'at  değeri ve estetik açıdan değerlendirirler. Bu kentte yaşayan yurttaşlarımız, emin olun ki bu tepkilerden sonra heykele daha da fazla ilgi göstereceklerdir. Tamamen provakasyon kokan, hiç bir haber değeri olmayan bir konuda, ortalığı karıştırmak isteyen   bir  takım ard niyetli kişilerin hevesleri sanırım kursaklarında kalacaktır.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 01, 2012, 09:18:43 öö
Yanıtla #11

Kimlik politikasini,otekilestirmeyi, benim dusundugum daha dogrudur benim gibi olmayana vurunculugu, dusmanligi sanatla anlatinca sirf sanattir diye bunu hosgoremeyiz.  Goruruz diyen varsa taksimin ortasindaki anitin kaldirilip, ornegin g.washington, napolyon veya churchill heykeli dikildignde sanattir diye tepki vermeyecekler midir? Veya sagda solda ornegin biri kemalizmin cagdisi oldugunu deklare eden, ornegin alti oku kirip atan, cagdas batili degerleri savunan bir kadin heykeli sergilense tepkiler ne olurdu? Turkiyenin guneydogusunun olmadigi bir harita imaji ankaranin ortasina dikilse mesela? Sanattir diye tepki vermezdim diyecek var mi burada gercekten merak ediyorum. Varsa el kaldirsin. Saygilar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Şubat 01, 2012, 11:22:44 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Gerek Musavilik  ve gerekse İslamiyet , yer üstünde ve yer altında yaşayan canlıların suretlerini yapmayı yasaklamıştır. Bu nedenle hem Musaviler ve hem de Müslümanlar san'at denilen resim ve heykel yapımında yakın tarihimize kadar hemen hemen hiç bir etkinlik gösterememişlerdir.
        Batıda rönasans-reform gibi toplumsal ve kültürel  hareketler başladığı zaman, Osmanlı, bu hareketlerden etkilenmemek için toplum üzerinde özellikle din unsurunu kullanarak bir  şekilde baskı oluşturmuş, yenilik hareketlerinden toplumu uzak tutmuştur.
        Batı, yenilikçi bu hareketlerin yanı sıra ulusalcılık,özgürlük, kardeşlik ve barış  kavramlarını gündeme taşımış, insanlar ortaçağın karanlık ve vahşi engizisyonlarından kurtulmak adına ayaklanmışlar, devrimler gerçekleştirerek ulusallık kavramının yanı sıra birey-fert olmanın erdemini de yakalamışlardır.
        Batı, tüm bu yenilik hareketleri ve bunu takibeden sanayileşme devrimleri ile kendisini yenilerken, Osmanlı'da saray entrikaları, taht için  kardeş katliamları, bila sebep  vezirlerin kellelerinin bir biri ardı sıra kesilmesi, haremlerde sapık ilişkiler , özellikle akli melekeleri yerinde olmayan padişahların aciziyeti Osmanlı'nın kaçınılmaz sonunu getirmiştir.
        Esas meselelerden biri de  matbaanın  icadıdır. Denilebilir ki, matbaanın icadı, aydınlanmaya giden yolun ilk merdivenlerinden biridir. Ne var ki, gelişmenin karşısında, halkını sadece kendisinin kulu olarak gören Osmanlı padişahları, özellikle din tacirlerinin ve karanlık ideolojilerin sahibi yobaz yandaşlarının da katkıları ile  kullarının aydınlanmasını engellemek için  madbaa denilen bu icadı, 200 yıl gibi uzun bir süre sonra ancak ülkemize girmesine izin vermişlerdir.
         Ulu önder büyük kurtarıcı Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Cumhuriyetimizi kurmasına kadar  ülkemizde, denilebilir ki doğru dürüst yapılmış hiç bir heykel yoktur.  Büyük kurtarıcı ülkemizin çağdaş ve muassır medeniyetler seviyesine ulaşmasının en önemli faktörlerinden birinin de san'at olduğunu, bu konuda da çalışmalar yapılması gerektiği mesajını vermesinden sonra, Türk insanı da  bu konuda ki çalışmaları ile mükemmel denilebilecek eserler yaratmış, yüz yıllar sonra başlasa da çağdaşlarını yakalamayı başarmıştır.
          Değerli katılımcılar,  bu konudaki fikrimi daha önceki yazılarımda kısaca belirtmiştim.Böyle bir yazıyı yazmayı da  hiç istemezdim. Aslında yazım doğrudan konu başlığı ile ilgili görülmeyebilir de. Ama, "Güzel San'atlar"ın dalı olan  bir  heykel üzerinde yapılan spekülasyonlardan duyduğum rahatsızlık nedeni ile konuyu biraz açarak az  da olsa katkıda bulunmak istedim.
          Sözlerimi ulu önderin şu veciz sözü ile tamamlıyorum.
         "San'atsız bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir."
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 01, 2012, 11:26:26 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Değerli katılımcılar, az önce yazdığım yazımda cümlemin başında yanlışlıkla "Musavilikte" diye yazmışım, doğrusu "MUSEVİLİK" tir. düzeltir. Bu hatamın hoş görülmesini dilerim.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 02, 2012, 06:41:03 öö
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Özür dilerim, konuyu dönüp dolaştırıp yine Masonluğa bağladım. Eh, burası masonlar.org sitesinin forumu olduğuna göre, umarım bu kadarı hoş görülür.

Üstat , ne güzel konuyu özetlediniz saygılar.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 02, 2012, 11:43:24 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Bozgunculuk, terörizm, komplo  gibi negatif kavramları Yahudilik, Masonluk gibi belli topluluklara maletmek ne kadar yanlış ise pozitif kavramları da Osmanlı, Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa, Amerika, bilim insanları gibi sosyal topluluklara maletmek de o kadar yanlıştır. Hangisini ele alırsanız alın içlerinde radikal düzeyde iyi ve kötü insanlar mevcuttur.

İslam veya Musevilik canlı suretinin resmedilmesini veya heykelinin yapımının yasaklanmasındaki gayeyi sorgulamak gerekiyor. Burda tavır putperestliğedir yani sanata değildir. Örneğin Hz.Musa'nın kurtardığı musevileri dağa çıkarak inzivaya çekilmek için yalnız bırakınca boğa heykeli yapıp tapınarak Allah'a şirk koşmuşlardır. Boğa şeytanı temsil ettiği için ve şeytanın havva ile boğa kılığında ilişkiye girerek doğurduğu çocuğun yahudi soyunun oluşmasını sağladığına inandıkları için boğa heykelinin bu inanışa sahip yahudilerce kutsal olduğu ve dünyanın her köşesine boğa heykeli yaparak o yöredeki güçlerini hissetmelerini sağladıkları vb. Bu arada islamda olduğu gibi musevilikte de onlarca farklı inanç şekli ve mezhep olduğunu göz önüne alarak tek bir çatı altında yahudilik olmadığını belirtmekte yarar var. Yani her yahudi bu tarz pagan veya satanik inanca sahip değildir.  Putperestliğin önüne geçmek için örneğin Hz.Muhammed'in ve islam büyüklerinin resim ve heykelleri yapılmasına müsade edilmemiş, kabirlere ve velilerin türbelerine yaklaşım kısıtlanma çabasına girilmiştir.

Bu yaklaşım mantıklı durmayabilir, fakat buna inanan insanları yasaklama çabası hatası genelde yapılıyor. Yani isteyen boğa heykeli yapıp tapabilmesi, isteyen boğa heykelini bir sanat eseri olarak bakabilmeli, dileyen ise put olarak ele alıp evine heykel resim vb. koymayabilmelidir. Fakat genelde insanlar siyaset uğruna siyasi açıdan rakip oldukları insanların inançlarına müdahale ederler ve bu tarz kargaşalar ortaya çıkar. Bence eğer bir toplumda heykel put olarak algılanıyorsa kamusal alana heykel sokulmamalı arzu eden evinde heykel vb. bulundurabilir örneğin. Yani bir insan evinde çırılçıplak dolaşabilir özel yaşamında sıradışı davranabilir fakat sokakta bunu yaparsa veya yaşadığı özel hayatı dillendirirse sorunlar çıkar. Fakat çok nadir de olsa çıplaklar kampı gibi topluluklar var orada da giyinik dolaşan insanlar garip karşılanıyor. Türkiye gibi toplumlarda farklı düşünen insan o kadar çok ki ne yaparsanız yapın birilerinden tepki alıyorsunuz ve kavga çıkıyor. Bu tarz yıllar yaşandı ülkemizde fakat kavgayla bir şey halledilemeyeceği anlaşılınca biraz insanlar birbirine müsamaha gösterir oldular.

Genelde heykeller sanat için yapılmıyor neticede sanatçı da para kazanmak ister, belli ideolojilerin güç göstergesi ve baskı unsuru yaratmak amacıyla da sanatçının sanatı kullanılagelmiştir. Örneğin ülkemizde bayrak üreticisi bir firma devletin askerini polisini acımadan öldüren pkk bayrağı üretebilir mi? O zaman Türkiye Cumhuriyeti çağ dışı bir ülke konumuna mı giriyor? Bence bu oldukça doğal bir tepkidir.

Yani sanatı siyaset için yapan kişiler sanata asıl zararı veriyorlar ve samimi sanatçıların önünü tıkıyorlar.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2012, 11:59:42 öö Gönderen: Masor1976 »

Şubat 02, 2012, 03:32:37 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Kendi adıma gidişattan memnuniyetsizliğimi belirtmekte sıkıntı görmüyorum..Sadece izleyebiliyor çoğu kişi..Yada sosyal iletişim ağlarında başkaları beğensin diye sağa sola hakaret yağdırmakla photoshoplu fotoğraflar paylaşmakla sosyal medyada videolar paylaşarak birşeyler paylaşarak bir takım şeylerin gidişatını durdurabileceğini veyahut değiştirebileceğini sanan bir gençlik bir kesim mevcut ne yazıkki..

Saygılar..
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Mart 26, 2012, 11:31:44 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İster politik ister sanat amaçlı olsun, bir kadının eşarbını fırlatıp atmasını bir heykelle simgelenmesi çok doğal. Bu da sadece kadının tercihidir, başkalarının özellikle erkeklerin yakıştırıp yakıştırmaması kadını bağlamaz. Ama şiddetle kızdığım şudur ki kadınların kendi haklarını savunamaması ve bu hakkı yine erkeklerin daha fazla savunur olması. Bizlere ne yapmamız gerektiğinin sözcüsünü erkek milletine bırakmış olan kadınların çoğundan tiksinir haldeyim.Bu daha çok Müslüman ülkelerinde yaşanıyor ve birde bunun adı namus ve erdem oluyor. Kimin namusu ve erdemin le övünülüyor ki? Kendilerinin  erdem ve namuslarının yoksunluğunda olan o yobazlar,kadınların tensel  hakkıyla uğraşan zavallı mahluklardır. Ben o sanatçının yerinde olsaydım;elbisesini fırlatıp atan kadın heykelinin ikincisini yapardım inadına. Erkeğin bakış açısı yüzünden kadın örtünmek zorunda mı?
Sevgi ile kalın

Mart 27, 2012, 06:28:17 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Kısaca nefret diyelim bu başlığa biz.Her konuda dini baz alıp refere edersek gerçek inananlarada saygısızlık yapmış oluruz.Sn.alşahın güzel bir tesbiti var yahudilikte ve islamda sanat çok geri kalmıştır diye bende katılıyorum.İslamdaki bakış açısı şu hadi bakalım bu yaptığınız heykele birde can verin allah ilemi yarışıyorsuuz bakış bu idi hep.

Özde dinde bu bakış hiç yoktur hemen hemen hiç rastlamadım ben durum bu oluncada heykele saldırmakenirki .Bence bize düşen burada onlar gibi düşünmek değil öze inip böyle bir söylemin islamda yada yahudilikte hakikaten olup olmadığına gerekçeleri ile varsada bakmak olurki neden olsun allah insana yaratıcılık vasfını insanlara zaten vermiş zaten olmasaydı mesela uçak yapmakta aynı bakışa göre günah olması lazım oda kuşa benziyor havada uçuyor kuşta can var hadi bakalım uçağada can ver bakalım mühendis efendi demeliyiz olmuyorsa adama zındık demeliyiz,yok böyle bir şey.

Böyle bir şeyin olamayacağına bir çok örnek verebilirim benzeştirerek ozaman bu dini bir söylem değilde biz insanların uydurması ise yani hurafe ise dinin kabahati ne.Basit düşünüp herşeyin sonucunu dine odaklamakta çokça akılsızlık olmuyormu.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 27, 2012, 07:24:54 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Karahan hiç yeri değil ama gülmek geldi üstüme ister istemez :) Puanınıza bir ekleme yapmıştım bir yazınıza istinaden 31 olmuştu. Şimdi baktım bir puan yenilmiş  hemen  aklıma fare geldi.
Sevgi ile kalın