Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonların mason olmayan digerlerıne bakısı nasıldır?  (Okunma sayısı 7270 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 10, 2010, 11:09:50 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

merhaba,
Masonluk hakkında ki acıklamaları olabildigince okuyup anlamaya  calısıyorum.Peki masonların mason olmayan  digerlerıne bakısı nasıldır.Kendi  ıcınde kı  derecelendırme gıbı dısında kalanlarada sınırlar kesın olmasada bır  degerlendırme var mı?İçerden  bakınca dısarıdakıler nasıl gözükuyor?Bu konuda aydınlatırsanız cok sevinirim.Tesekkur ederım.
« Son Düzenleme: Aralık 11, 2010, 12:09:39 öö Gönderen: AQUA »
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Aralık 10, 2010, 11:56:38 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Aralık 11, 2010, 01:30:22 öö
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin AQUA-

Cok guzel bir soru sormussunuz. Kisaca cevaplamaya calisayim...

Masonlarin haricilere derecelendirme sistemi gibi bir bakisi yoktur. Tecrubelerimizin vermis oldugu bir aliskanlik olarak haricilere cogunlukla temkinli olarak yaklasiriz.

Sinirlar var midir? Elbette vardir! Bu sinirlar mesleki geleneklerimiz ile cizilmistir. Bir de eger bir Mason'a soru yoneltecek olursaniz emin olunuzki eger aciklayabilecegi bir konu ise elinden geldigince sizi bilgilendirmeye calisacaktir. Bunun aksi de muhtemeldir. Eger soruyu soran kisi sabit fikirli ve retorik soru soruyor ise, buyuk ihtimalle hic bir cevap alamaz. Zira, cevap vermeye calismak, bosa kurek cekmekten oteye gecmez.

Umuyorum sorunuza yeterli cevabi verebilmisimdir.

Saygilar

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Aralık 11, 2010, 08:43:20 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Potentate, Sayın AQUA'nın sorusuna kendince yanıt vermiş. Verdiği yanıta katılıyorum.

Ancak ben o yanıtın yetersiz olabileceğini düşünüyorum. Nitekim yanıt vermemiş olsaydı, ban Sayın AQUA'ya ortaya attığı bu soru ile ne demek istediğini soracak, sorusunu kategorilere ayırarak biraz daha açık ve ayrıntılı bir şekilde sormasını rica edecektim.  Bu bağlamda belki tasarımsal örnekler belirlemek yararlı olabilir.

Soru bu biçimde genişletilirse, belki Sayın Hotentate'in hatta forumun diğer mason katılımcılmarının da diyecekleri olur. Kuşkusuz yanıkt ve açıklamalar sadece soruyu soran için değil, tüm izleyenler için olacaktır.

Sevgiler.     
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 11, 2010, 07:48:17 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Potentate ;
Yanıtınız ıcın  tesekkurler benım ıcın acıklayıcı oldu ..Ben merak ettıgım cevabı aldım soyledıklerınızden  ve soylemedıklerınızden..''Eger soruyu soran kisi sabit fikirli ve retorik soru soruyor ise, buyuk ihtimalle hic bir cevap alamaz. Zira, cevap vermeye calismak, bosa kurek cekmekten oteye gecmez.'' Bu soyledıgınıze  de  kesınlıkle katılıyorum, gunluk  hayatta fazlaca  karsılastıgım bır durum.Masonluk  hakkında fikrim; detayları cok daha önceden  ögrenebilecekken neden simdiye  kadar arastırmadıgım hususunda oysa zaman zaman karsıma cıkmıs  şimdi  farkediyorum :)..Karmasa  yasadıgım pek cok  durum ya da  soruda cevabı  bulabildim.
Saygılarımla

Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Mart 01, 2014, 04:36:42 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Haricilerin açısına göre değerlendirmek gerekirse,masonlar daha rahattır.Çünkü soruyu harici sorar cevap verip vermemeyi mason seçer.Bakış açısı konusunda çokta büyütülecek bir durum olduğunu sanmıyorum.

Saygılar.
Ne dilediğine dikkat et
        Dileğin gerçek olabilir
        Ve dileğin gerçekleştiğinde
        Sen onunla ne yapacağını bilemeyebilirsin

Saygılar.

Mart 15, 2014, 08:37:41 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

"Temkinli"yaklaşmak...İlginç...

İnsan,nelere veya kimlere temkinli yaklaşma gereği duyar;sorgulamak lazım.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 15, 2014, 10:41:01 ös
Yanıtla #7

Ezoterik kurumlar ya da ezoterik bir yöne sahip kurumlar hakikatle ilgilenirler (Bu arada ezoterik ve kurum kelimeleri yanyana ilginç oluyor ama anlatmak için de kelime kullanmak lazım, yapacak bir şey yok).

Bahsedilen bu hakikat tektir. Ancak dünya hayatında kendini karmaşaya kaptırmış insanın bu hakikati kaldırabilmesi zordur ağır gelir. Bırakın hakikati, hakikate doğru gitmeye çalışılan yollar bile insanların çoğu için yabancıdır, yadırganma ihtimali çok yüksektir.

Bunun bizim topraklarımızdaki en yakın örneği tasavvuftur. Tasavvuf da hakikati arama peşindedir ve tarih boyunca birçok acımasız eleştiriye ve hatta şiddete maruz kalmıştır.

Masonluğun da ezoterik yönü olduğunu biliyoruz dolayısıyla masonluk da hakikatin peşinden koşmakta ve hakikati kavramaya çalışmaktadır. Bu nedenle bu yol üzerinde ilerlerken kimin neyi ne kadar anlayabileceğini bilemeyen mason, dışarıya karşı saygılı, sabırlı ve ketum olma gereğinin yanısıra aynı zamanda temkinli davranma gereği hissedebilir. Sebebi de yukarıda yazdığım gibi hakikatle ilgilenme yollarının bu konuya yabancı insanlarca yadırganacak olma ihtimalidir.

Aynı temkini tasavvufcuların da sergilediğinden emin olabilirsiniz. Geleneğe uygun bir tarikatın iç halkalarında yer alan bir tasavvuf ehli televizyona çıkıp tasavvuftan bahsetmeyecektir. Benzer biçimde kendi tasavvufçu arkadaşları arasında hakikati ararken gittiği yolları ve konuşulan şeyleri de paylaşmayacaktır.

Mart 16, 2014, 07:48:00 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın resurrected'in öznel görüşlerini yansıttığı son iletisinin kapsamına şimdilik diyesim yok da, kullandığı "hakikat" kavramına diyesim var. Kapsamı sonra düşünelim.

Şu nedenle ki; sayın resurrected acaba "hakikat = doğru" mu demek istiyor yoksa aslında "gerçek" kavramı ile hakikat kavramını bir yani eş anlamlı mı tutuyor?

Bu belki bir başka tartışma konusudur ama bu konudaki açıklaması, yazısının anlamını belirginleştirecektir. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 16, 2014, 08:16:33 öö
Yanıtla #9

Sayın ADAM, hakikat kelimesini hakikat manasında kullanıyorum. Gerçek kavramı ile eş anlamlı kullanmıyorum.