Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Adalet Yürüyüşü  (Okunma sayısı 2616 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 12, 2017, 01:11:03 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

İktidar taşeronu diyorum başka bir şey demiyorum. :)

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Temmuz 12, 2017, 08:40:37 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Adalet adele işidir. Adaletli olmak Güçlü adele ister.

İlginç ; kaba güçle adalet adalet olur mu ? Sizce ...

Adalet talep etmek üzere uzun yürüyüş yapmak için kuvvetli bacak adeleleri lazım.  :)

Adaletin  haklıyı haksızın karşısında; mağduru suçlunun karşısında ve kimi zaman da maalesef iktidarı muhalefet karşısında korumak için güce ihtiyacı vardır.  Bu güç yerine göre kaba güçtür, yerine göre caydırıcı algı gücüdür.

Tarih boyunca devlet kavramının oluşumundan itibaren  devletli toplumlarda adalet; ihtiyacı olan (kaba)gücü  iktidara bağlı, kolluk gücü denen güçlerden alır. Bu nedenle adaletle iktidar ilişkisinde böyle yadsınamaz bir bağ vardır.
Sivil toplumun örgütlü ve etkili olması ; devlette kuvvetler ayrılığı ilkesindeki samimiyet oranında belki biraz toplumcu ve adil bir Adalet olabilir.

Devlet kavramının olmadığı, eski çağlarda ise adaleti sanırım tabiat kanunları yani tamamen adele gücü belirliyordu...   :)

« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2017, 08:59:28 öö Gönderen: Gezdirici »
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Temmuz 12, 2017, 01:03:59 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Yıllar önce (48 yıl önce)  Cumhuriyet kadını bir hakimehanım, bana şöyle demişti; "Asla unutma, ADALETİN BİR BACAĞI TOPALDIR, GİDECEĞİ YERE GEÇ GİDEBİLİR AMA HEDEFİNE MUTLAKA ERİŞİR".
          Şimdi, topal olan bu adaletin hedefine ulaşmasını sabırla bekliyorum.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Temmuz 12, 2017, 01:40:57 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Bu iktidar döneminde ŞAMAR OĞLANI 'na döndü ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Temmuz 12, 2017, 04:13:13 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yıllar önce (48 yıl önce)  Cumhuriyet kadını bir hakimehanım, bana şöyle demişti; "Asla unutma, ADALETİN BİR BACAĞI TOPALDIR, GİDECEĞİ YERE GEÇ GİDEBİLİR AMA HEDEFİNE MUTLAKA ERİŞİR".
          Şimdi, topal olan bu adaletin hedefine ulaşmasını sabırla bekliyorum.
          Saygılar-sevgiler.

Yani Topal olan adalet değil de başka bir şey olabilir sanki....  Adalet şeytanın bacağını kırıp sağ kalabilirse adalet olur.  ;)
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.