Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Zeki insanların Tanrı inancı daha düşük  (Okunma sayısı 38794 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 20, 2009, 07:57:19 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Zeki insanlarin Tanri inanci dusuk degil, sadece Tanri'yi yorumlama bicimleri farkli olabilir mi? 

Hayır olamaz.Olmayan şey tanımlanamaz.

Mart 20, 2009, 11:04:57 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Din ve Felsefe; Bu ikisi hakkında daha çok bilgi edinmeye başladığınızda ilk hissettiğiniz şey hayret etmek oluyor. Bilmediğim ne kadar çok şey varmış diyor insan. İkinci aşama çelişki. Size öğretilen dogmalarla, gerçeklerin farklı olabileceğini görüyorsunuz. Okumaya devam ettikçe üçüncü aşamada daha eleştirel bir gözle bakmayı öğrenip, yaygın inanışın eksiklerine ve yanlışlarına daha çok konsantre oluyor ve yavaş yavaş karşı tarafa geçtiğinizi hissediyorsunuz, ve gerçeğe ulaşmanın verdiği mutluluk safhası.
Dördüncü aşamada muhalif yönünüz iyice güçleniyor yıllardır elde ettiğiniz bilgi birikimini mantığınızla harmanlayıp, akıl süzgecinden geçirip kendi özgün teorinizi, paradigmanızı geliştiriyorsunuz. Artık sürüdeki bir koyun olmadığınızı bilmenizin verdiği aydınlanma ve özgürlük aşamasındasınız.
Sonra, etrafınızda, hatta tüm dünyada sizin gibi düşünen insanların yok denecek kadar az olduğunu, olanların da düşüncelerini yüksek sesle ifade etmeye çekindiğini görüyorsunuz ve içinizi bir yalnızlık duygusu kaplıyor. Nasıl olup da milyarlarca insanın, binlerce yıl önce anlatılmış hikayelere göre tüm hayatlarına yön verdiğini anlamıyor, tüm insanlığı saran bu kitlesel histeriye bir dur demenin yolunu arıyor ama bulamıyorsunuz.
Sonraki aşamada ise "Ne haliniz varsa görün" deyip kendi iç dünyanızdaki yalnızlığa çekiliyorsunuz.

Bazen bu konuda  merakımı gidermek için okumaya ve araştırmaya başladığım ilk günlerimi "Matrix" filmindeki "kırmızı hap mı, mavi hap mı?" sahnesine benzetiyorum. Gerçekleri görmek için uyandığınızda, gördükleriniz acı verici olabiliyor. İnsanların çoğu bu acıyı tecrübe etmektense imanlı uyuyan güzeller olmayı tercih ediyorsa onları suçlayamam. Çünkü aydınlanma ve uyanma süreci çok uzun ve sonunda da gül bahçesi yok. Siz aydınlığa ve gerçeğe ulaşmak için yalnız başınıza yürürken, diğer taraftaki mutlu çoğunluk, birbirlerine destek olarak, uyanacak gibi olanların beşiğini sallayıp onlara kutsal kitaplardan güzel masallar anlatarak hep birlikte mutlu mutlu yaşayıp gidiyorlar.

Mart 20, 2009, 11:31:06 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kendi adıma belirtmem gerekirse Tanrı var. Tengri, İlah, Vahdet, Allah,Ulu Mimar,Genel Cerrah ne derseniz deyin  bence var yaratıcı kudret...Ancak kutsal kitaplardaki gibi değil ...

Şu dünyayı Tanrı yarattıysa, onun yerinde olmak istemem doğrusu. Çünkü, dünyanın sefaleti yüreğimi parçalar.Yaratıcı bir ruh düşünülürse, yarattığı şeyi göstererek ona şöyle bağırmak hakkımızdır: "bunca mutsuzluğu ve bu üzüntüyü ortaya çıkarmak uğruna, hiçliğin sessizliğini ve kıpırdamazlığını bozmaya nasıl kalkıştın?"
O sefaleti bizler getirdik, o mutsuzluğu, üzüntüyü çıkaranlar bizleriz. Kendi çıkarlarımız için birbirimize düşman olduk. Para artık bizim için zorunlu ihtiyaçlarımızı gidermek değil şan, şeref, elit olmak, saygınlığımızı artırmak işin sonucunda bir gücü elimizde tutmak için kullandık ve sadece kendimizi düşündük. Keşke aynı oksijeni paylaştığımız dünyaya adeta yön veren zenginlerde sizler gibi düşünseydi eminim ki herkes daha mutlu olacaktı. Ve sonuç: Artık biz ne yapıyoruz. Tüketecek kaynak kalmadı demeye başladılar. Gelecek yıllardan umutluyum.

"ellerin kabesi var
benim kabem insandır
kuran da kurtaran da
insanoğlu insandır..."

"ellerin kabesi var
benim kabem emektir
kuran da kurtaran da
emekçi insanlardır..."

Nisan 26, 2009, 04:08:19 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Zekamız giderek geriliyor!
Fazla zeka sağlığa zararlı mı?

arkadaşlar insanın daha fazla zeki olması dine inancı zayıflatıyormu.bu sorunun cevabını verebilmek için okuduğum yazıdan algıladığım bir kıstas yok.yani neye göre akıllı insan neye vakıf olupta neyi sorguluyor.dini inancı sorgulayarak bir yere varmak mümkün değilki.zaten sen doğmatik bir inanca sahipsin yani sorularına asla cevap alamayacağın şeyleri sorgulaka bir zeka ürünü değilki.din inancı biraz akılla tarif edilen bir şey değil.bir insan aşkı tarif edebilirmi ama hepimiz hemen hemen nasıl olduğunu biliriz elle tutulur bir şey değil.canı acıyan birinin canın yandığını biliriz ama göremeyiz.din böyle bir şey allah inancı içsel bir haz duygudur.bunun adına ne derseniz deyin.ama insan herşeyi aklı ile yaparken allahı bulmakta dini inançlarda akıl tam tersi görev yapıyor nedense.ters enerji gibi akıl mantık sorgulamasına gidiyor.bunun nedenleri aslında çok basit anlamak istersen.dinin söylemleri var yaptırımları var insanın bir nevi kısıtlanmış özgürlüğü var.o kısıtlamayı aklı  düşünmeyi kısıtlama olarak algılar insan.serbest ve özgür olamamak insanı sıkar o yüzden nötr sorgulamak ve reddetmek daha kolaycılıktır aslında.yani ister farkında ol ister olma insanlar işlerine gelmediği için aklın ve mantığın arkasına sığınıp dini yok sayarlar din öyle olduğu için değil insanın işine gelemdiği içindir aslında döngü.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 27, 2009, 06:47:40 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Zeki insanlarin Tanri inanci dusuk degil, sadece Tanri'yi yorumlama bicimleri farkli olabilir mi? 

Hayır olamaz.Olmayan şey tanımlanamaz.

Derviş artık öğrencilerini mezun edecekti.Ancak son bir sınava tabi tutmak istiyordu onları.
 Soru şuydu;Tanrı olsaydınız neyi değiştirmek isterdiniz.
 Öğrencilerden...
 Ben yalan söylemesini engellerdim.
 Bir diğeri ben zinayı kaldırırdım.
 Ben zulmü yok ederdim.
 Ötekisi bütün kötülükleri men ederdim
 Cevaplar böyle devam ederken bir öğrenci;

Efendim.Tanrı neyi kötü yaratmış ki biz düzeltelim

Zekilik,genel olarak %70 ebeveynlerden gelen %30 insan beyninin oluşumunda gerçekleşen algısı beslendikçe gelişen soyut bir isimlendirmedir.Her insan zekidir kanımca bu olguya varmamım sebebi insan metabolizmasını etki-tepkiye verdiği hızdan ve bakış açısından kaynaklanır.Ve bu insanlar sorgulayıcıdır.Toplumda her zaman başkaldırışlarıyla tanınırlar.

Genel bir bakış açısıyla baktığımızda sorgulayıcı insanlar daha fazla imanla inanmaktadır.Tabi islam dininde bu sorgulayıcılık teşfik edilmektedir.
  Yorumlar insanların düşüncelerinden çok bakış açılarını yansıtır.

Konu başlığından git gide kayıyorum ama devam edeceğim.

İlme ve düşünceye bu kadar saygı duyan bir dernek nasıl olur da edindiği güzel düşünce ve bilgileri diğer insanlarla paylaşmaz.

Sadece Türkiye de değil bir çok ülkede dernekleriniz mevcut fakat nasıl olur da tanımadığınız insanlara güvenebilirsiniz ve bu kişilere bilader diye hitap ederbilirsiniz

Ritüellerin amacı ortak bir bilgi paylaşımı amacı güdüyorsa neden derecelendirme var

Mason nickli üye ve site sahibi ketumluk derecelere göre daha da önem kazanır diye yazmıştır.Pekala usta ve çırak arasında bilgi farkı olması gerekir.Ancak bunun öneminin artmasının sebebi alınan bilgilerin daha fazla olmasından mı kaynaklanıyor yoksa artırıcı sebebi farklı mıdır?

Çıraklıktan kalfalığa ve kalfalıktan ustalığa geçen her mason aynı öğretileri mi almaktadır.Yoksa her kişiye farklı öğretilerde mi derece kazanma hakkı verilmektedir.

Bir başka ülke masonu ritüellerinize katılabilir mi? Katılabilirse ritüel bulunan ülkenin diliyle mi gerçekleşir.

Ritüellere katılım zorunlu mudur?

Mason olarak seçilen bir kişi bir süre sonra maddi imkanlarını elinden yitirirse buna karşın masonluktan icra edilebilir mi?

Harici kişilerden farkınız  öğretileriniz mi yoksa bu öğretileri yaşamınızda uygulamanız mı?

Dünya masonluğu mu yoksa Türkiye masonluğu mu önemlidir sizler için bir başka değişle öğretilerin anası mı yoksa onun kolları mı?

Nisan 27, 2009, 03:35:18 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sanırım mesaj fazlalığından dolayı mason üyeler bu mesajı okuyamadılar.
  Tekrar yinelemekte fayda görüyorum ve mason biladerlerden cevap bekliyorum

Nisan 27, 2009, 04:47:39 ös
Yanıtla #16
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn mosilats,

sorularınızı alakasız konularda sormak yerine yeni konu açarak sorsanız eminim ki daha çabuk cevap alabileceksiniz. Bir de zahmet edip arama seçeneğini kullanarak sormak istediğiniz soruyla ilgili daha önce forumda cevap verilip verilmediğine bakarsanız tekrarın önüne geçebiliriz.
saygılarımla.

Nisan 27, 2009, 10:11:57 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Konu basligini irdelemek gerekirse;

Illaki herkesin dusuncesine ve inancina saygiliyim; ve aksi bir goruntu vermek istemem. Gazetelerin populer haber acisindan yayinladiklari bu ve benzer calismalari akademik ve metodolojik bazda sorgulamak gerekir. Zira; Ingiliz toplumunun onemli bir kismi tanri kavramina inanmasina rahmen ezici bri cogunlugu herhangibir dine bagli degil; yani sordugunuzda 'dinsiz' oldugunu ifade eder (yaklasik yuzde 70-80 i). BUna ek olarak da ilgili profosor sadece bir anket ve istatistik calismasi yapmis; dolayisi ile bunu genele vurdugunuzda tum muhafazakarlar ve herhangibri inanca bagli olanlar zaten elestirecektir. Ancak bu ve benzer arastirmalarin yorumlari dikkat edilmesi kanaatindeyim ve bunlarin istatistik uzerinden farkli yorumlamaya ve acilimlara yer vermedigi halde gazetelerin -hangi prestijli gazete !!- olursa olsun surmansetten sansasyonel haber niteliginin cok abartildigini dusunuyorum. Varmak istedigim nokta bu arastirmanin Ingiltere de yapilmasi ve bu toplumun zaten buyuk cogunlugunun inancsiz oldugu durumda gayet dogal olan bir sonuc cikmistir ve bunu da insanlarin konumlari ile iliskilendirmek abesle istigaldir.

Saygilar

Nisan 28, 2009, 10:34:43 öö
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

selam.

istatistikler ne kadar güvende verse bazı sorular tam sorulmalı.örneğin o insanlara bazı kavramları sorsanız bilememe ihtimalleri çok yüksek.nedenlerini sorsanız mantıklı cevap veremeyeceklerdir.o cevapların çoğunluğuda içlerindeki özgürlüğü sınırsızlaştırmaya yönelik cevaplar.mesela çok ilginçtir ermeni soykırımını tanıyan ülkelerden uruguayda insanlara sormuşlar ermenistan nerede kimse bilememiş yada türkiye nerede diye.bu tasarı sadece mazlum olarak gösterildiğinden kabul edilmiş.bu amerikada daha vahim boyutta.dolayısı ile istatistiklere çokta anlam bakımından güvenmemek lazım
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 30, 2009, 04:04:28 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

sn mosilats,

sorularınızı alakasız konularda sormak yerine yeni konu açarak sorsanız eminim ki daha çabuk cevap alabileceksiniz. Bir de zahmet edip arama seçeneğini kullanarak sormak istediğiniz soruyla ilgili daha önce forumda cevap verilip verilmediğine bakarsanız tekrarın önüne geçebiliriz.
saygılarımla.

Bakınız beğefendi benim amacım sorularıma cevap alabilmektir.Ben soru soruyorum ve altınada yazıyorum ki başlıktan uzaklaşıyorum.Sorularıma cevap verecek olan masonlardır.Bu bilgiyi ancak onlardan öğrenebilirim.Ben yine tekrar ediyorum hani anlamamakta zorluk çekenler vardır.