Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: ANARCHOSA - Temmuz 05, 2018, 05:07:36 ös

Başlık: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: ANARCHOSA - Temmuz 05, 2018, 05:07:36 ös
Forumda yeni başlıklar açma, fikir tartışmalarını geri getirme görevini neden kimse üstlenmiyor hayret ediyorum...

Ben birini gündeme getireyim, belki gerçekten fikrî tartışma ilgilileri varsa hâla, paylaşmaya değer...

Bir terim var, bu forumda da kısa bir başlıkta işlenmiş daha önce.

''Madenden Arınmak''

Nedir, size ne çağrıştırıyor? Neden böyle bir uygulama gelişmiş olabilir?

Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: Surgeus - Temmuz 05, 2018, 10:11:13 ös
Sevgili ANARCHOSA,

“Masonik yaşımız arttıkça dönüp dönüp tefekkür hücresine geri bakacağız. Ve belki de hep aradığımız parolaların zaten orada, gözümüz önünde olduğunu fark edince şaşıp kalacağız.” demişti değerli bir üstat. Belki yardımcı olur cevabın bulunmasında...

 Sevgiler
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: ANARCHOSA - Temmuz 05, 2018, 11:11:50 ös
“Masonik yaşımız arttıkça dönüp dönüp tefekkür hücresine geri bakacağız. Ve belki de hep aradığımız parolaların zaten orada, gözümüz önünde olduğunu fark edince şaşıp kalacağız.” demişti değerli bir üstat. Belki yardımcı olur cevabın bulunmasında...

İlginç bir bakış. Ancak parola bulmadan ve hatta aramadan, hatta daha felsefi yaklaşımla ele almadan yapmak gereken bir tanım değil mi?

Madenden arınmak!
Maden nedir?
Bence maddiyat, özdek ifade edebilir ilk bakışta...
O halde Tekris için adaylara uygulanan işlemlerden biri olan mahuf biraderin üzerlerindeki maddi hertürlü şeyi (günümüzde telefon, saat, para vb.) bir keseye koydurmasından başlayalım.

Bazıları tekrise yeniden doğuş diyor değil mi? Doğarken hangimizde vardı bu maddi varlıklar? "Madeni" doğduktan sonra bulduk değil mi?

Bitmedi. Aday anlamamış olabilir o telaşta, bastırarak vurgulamak lazım. Sonrasında parasını kullanması gereken bir basit durum oluşturmalı. Onu lazım olduğu halde elini cebine attığında maddiyata ulaşamayacağı şekilde bırakmalı.
Nasıl bugün kimimizin varlıklarıyla övünüp diğerlerini ezdiğinin ayıbını hatırlatarak aslında doğduğumuzda hepimizin eşit olduğunu hatırlatmak gerek.

O zaman maden neymiş, neden arınmak gerekiyormuş. Kaba bir tanım oluşturmuş olduk mu?

Ama hep daha derine inmek lazım! Neden para değil, neden mal varlığı, neden maddiyat ya da özdek değil, MADEN?
Belki de neden "Arınmak"?

Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: Surgeus - Temmuz 06, 2018, 12:33:53 öö
Derine ineceksek madenlerin özelliklerinden başlayabiliriz o zaman Sayın ANARCHOSA... Bizimle alakalı özelliği ışığı yansıtmaları olsa gerek. Aday madenlerden arınmazsa o aydınlığın saflığını tam olarak özümseyemeyebilir. Gerçi dediğiniz gibi adayın tekriste bu kadar derin düşünebilmesi söz konusu değildir. Bir de dikkatin dağılması meselesi var. Madendeki yansımalar nasıl göz kamaştırıyorsa, bunlardan arınmış olmak da “mason” olma ideali konusunda dikkatlerin baska yonlere kaymasina engel olacaktir.

Sevgiler
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: propulsion - Temmuz 06, 2018, 01:57:57 ös
Bu terimin tekris töreni ile bağlantılı olarak kullanıldığını okumuştum, bir zamanlar. Mason adayının tekris töreninden önce, üzerinde bulunan tüm para ve her türlü maden (alyans dahil) eşya geçici olarak alınırmış. Aslında tümüyle simgesel anlam taşıyan bu uygulamaya “madenden arındırılmak” denilirlen mason adayının bu işlemi geçirmesine ise “madenden sıyrılmak” denirmiş

Bu arındırılma, maddi değerleri geride bırakmış olduğu anlamına gelmekteymiş. Daha da önemlisi ve önceliklisi mason namzetinden beklenen bu terimlerdeki bireysel nitelikleri edinmesiymiş. Yani demem o ki alçak gönüllük, bir masonun ilk ve en önemli erdemidir anlamının yanısıra Masonluk, kimseye maddi bir fayda sağlamaz demekmiş. Mason olmak isteyen kimse, önce maddi tutkularından arınmalı da demekmiş.


Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: ANARCHOSA - Temmuz 06, 2018, 05:42:10 ös
Sayın propulsion değerli yorumuyla olayı aydınlattı. Zaten Masonluk konuşuyorsak biri konuyu bu doğrudur diyerek donduramaz, dogmalaştıramaz. Herkes kendi yorumunu yapar, vereceğini verip alacağını alır katkı olarak değil mi?

Ama benim yorumum henüz bitmedi!. Yine de şu an diyeceğimi diyerek hemen yolu tıkamak istemem. Belki başka açılardan bakacak değerli üyeler olabilir...
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: Tık-Tik-Tak - Temmuz 07, 2018, 12:15:00 öö
 
Konunun gerilerden,ilk olduğu varsayılanlardan "Tubal cain" ile ilişkisi yok sanırım...
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: ruzber - Temmuz 07, 2018, 03:00:34 öö
Kul ile ilah arasina hic bir sey girmemeli manasında sanırım... Rabbimle bütünlesmekse amac,  dunya derdi ve malının ne önemi kalır ki...
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: Mut - Temmuz 07, 2018, 10:28:51 öö
Kefenin cebi zaten sonuçta.Bence bu cümle herşeyi açıklar.Kalıcı olan yazıcı meleklerin senin için yazdıkları...Yaradana karşı olan sevgim arttı yine...Onunla ilgili o kadar çok şey yaşadım ki derler ya konuşsan çare değil sussas kar etmez...
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: ANARCHOSA - Temmuz 07, 2018, 10:26:14 ös
Konuştuğumuz kavram Masonluğun Tekris töreni öncesinde  Tefekkür Hücresi denilen yere girmeden yapılan bir uygulama. Tamam da oraya ne zaman, neden gelmiş? Kim koymuş?

Peki operatif masonlukta tefekkür hücresi varmıymış? Yok.
Tefekkür hücresinde yapıcılık, taş ustalığı ile ilgili tek bir simge var mı? Yok.

O halde cevap başka bir yerde.
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: ANARCHOSA - Temmuz 08, 2018, 11:12:43 öö
Tefekkür hücresi simgelerini bilen bilir. Bilmeyen bu forumdaki başlıklarda bulabilir.

Civa, Kükürt, Tuz, Horoz, Kuru Kafa, Kum Saati, Vitriol vs.
Hangisi taş ustalığı ile ilgili?

Bunların tamamı Simya (alşimi) simgeleridir. Simya'da prima materia denen değersiz bir başlangıç malzemesinden başlayarak en kıymetli olan "Felsefe Taşı" ya da kimine göre "Altın"a ulaşılır!

Oradaki simgeler aslında Albedo, Nigredo, Rubedo gibi simya işlemlerinin birer tasviridir. Horoz'da Civa'dır. Kuru kafa onun tabi tutulacağı işlemdir, kum saati onun işlem süresidir vb. gibi.

İlk çağlardan beri cevher maden ocaklarından çıkarıldığında şöyle düşünülür: tüm cevherler yeterince bekleyince Altın olur. Ama madenciler bu cevheri zamanından (olgunlaşmadan) önce ana rahmi (Toprak ana) çıkarmıştır. O halde doğanın ona uygulayacağı basamakları laboratuvarda hızlandırmak gerekir!  Bu arada Laboratuvar"Labor et ora" simyacı deyiminden gelir: Çalış ve dua et!

Uygulanan işlemlerle her değersiz metal altına dönüşebilir.
Başlangıç için "Maden"e ihtiyaç vardır.
Ancak pek çok filozof simyacının üzerinde çalıştığı değersiz malzemenin kendisi olduğunu, sonda elde ettiği kıymetli şeyin, ister felsefe taşı ister altın diye bahsedilsin, kendisi olduğunu iddia ederler. Yani dönüşen simyacıdır.
Simya laboratuvarı olan tefekkür hücresine "Madenden Arındırıp" sadece kendini sokarak adaya neyi dönüştürmesi gerektiği anlatılmaya çalışılır...

Bu hamtaş küptaş alegorisinden önce (1700 lerde girmiştir mesleğe) esas dönüşüm alegorisi olarak kullanılmıştır. Unutmamak lazım, spekülatif masonluğun oluşumunda Royal Society'nin etkisi çok büyüktür ve üyelerinin neredeyse tamamı Simyacıdır.

Evet maden sanatının başlatanı olarak Tubal Kain anılır.
Bir başka dikkate değer husus ise Altın eldesi için Civa gerekliliğidir. Civa'nın İngilizcesi quicksilver olmasına rağmen simyacılar Mercury kullanır. Mercury Roma'da HERMES'e verilen isimdir. Yani işe Hermes'ten başlamalı!

Tüm ezoterik yollarda bu böyle değil mi?

Sevgiler...
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: Tık-Tik-Tak - Temmuz 08, 2018, 10:36:54 ös
Öncelik ile belirtmek isterim ki, konu hakkında pek bir bilgim yok.Dolayısı ile yetersiz ve nispeten konu dışı olabilecek düzeyde düşüncelerimi felsefi ve alegorik olarak ifade edebilirim; o yüzden kusura bakılmasın.

Felsefi olarak yazılandan öte alınan; "Azot","A..z,o,t","Zohar".

Burdaki Adem (Adam) Kavramı üzerine olan düşüncelerimin bir kısmını es geçiyorum...

Kabil (Cain)...Şit (Seth)

"Cain ve Seth" doğamızın sonsuzluğa soyutlaşan ve dengelenmesi gereken iki uçudur.Yoksa "Adem" "Adam" veya "Adam Kadmon" ve ötesi seviyeleri algılayamayız.

Kısaca: "Cain" Mimarlara^,Adem'e ve ordan soyutlaşacak tüm sonsuz kavramlara; "Seth" kadmon'a,'havva'ya,yahudilere ve ordan soyutlaşacak tüm sonsuz kavramlara doğru yükselir iken 3'ün tüm basamaklarını örebilenlerin avuçlarındadır.

Bu merdiven sadece herşeyin başlangıcıdır.Yükseldikce, tüm zamanların(4) hükmü sadece ustanın elinde şekillenir.

"Cain" olasılıkların; "Seth" Yaratımın,güzelliklerin tasfiridir.Aralarındaki düğün,başlangıcın ve sonun soyutluğudur.Ve her sona gelmiş tohum, yeni boyutun ruhsal ve bedensel hükümdarıdır.

Kısaca: Sadece yükselmiş bir ruh o bedeni hak eder(7)...Bu durum ne okunur,ne anlatılır,(125)ne de algılanabilen olandadır.(11)


Sevgiler
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: midyad - Aralık 05, 2020, 12:26:48 ös
Forumda yazildigi gibi Invisible College ve Royal Society gibi kurumlarin ve veya uyelerinin organize Spekulatif Masonlugun olusmasinda etkisi olmustur. Bu etki Tefekkur Hucresi’nin kendisi ve icindeki semboller ile iliskilendirildi. Yani bu uygulamanin simyacilar tarafindan bildigimiz Masonluga eklenmistir gibi yaklasimlar vardir.   

Ayrica forumda UGLE’nin tekris seremonisinde veya oncesinde boyle bir uygulamanin olmadiginin alti cizildi.

UGLE nin boyle bir uygulamasinin olmamasi demek, yani Tefekkur Hucresi’nin yoklugu ilk onermenin isiginda bana garip geldi. Bunun yaninda UGLE oncesinde, Moderns ve Ancients’ lerin ayri oldugu donemde,  Tefekkur Hucresi’ nin varligi hakkinda dusunceler vardir.
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: midyad - Aralık 07, 2020, 06:27:11 ös
Konu hakkinda ben de bu kavrama baska bir yoldan ulasmaya calismak isterim, her ne kadar tekrar etmeye gerek yok denilebilse de ben yine bunun kendi fikrim oldugunu belirteyim ve bu sadece kendi pespektifimden su anki yorumumdur ve ilerde degismesi muhtemeldir.

Bati’ da metallerden siyrilma olarak ta anilir. Arinma kelimesi bana saf, katiksiz bir hale gelmeyi, getirmeyi cagristiryor. Bu arinma dogal yollardan saglanabildigi gibi sunni bir yontem, yani laboratuvar veya turevleri ortaminda bu islemin hizlandirilmasi da mumkundur.  Butun halindeki baglaminda bakildigi zaman guzel bir yorumdur. Bu arada laboratuvar teriminin kaynaginin Ora et Labora oldugunu bilmiyordum.

Butunluk icinde bu uygulama gecicidir. Burda iyi-bireye bir erdem ogretme, yardimlasma, amaci yoktur. Bu merhalede bireyin boyle bir erdeme sahip oldugu kanisina zaten varilmistir. Gecicidir cunku siyrildigi metaller yine kendisine iade edilir. Burda maddiyatin onemsizliginin veya maddiyata olan bagimliligin alti cizilmiyor.

Sayin Tik- Tik- Tak Tubal Kain’den bahsettigi icin bir eklemede bulunmak istiyorum. Tubal Kain’in metalleri isleme ve sivri arac ve gerecler konusunun babasi oldugu herkesin malumudur. Burdaki tek kaynagin da Tevrat oldugunu belirtelim. Animsadigim kadari ile yeni ahit’te Tubal Kain ismi gecmiyor. Burda Tubal Kain’ in metallerden arinma durumu yoktur. Tubal Kain metalleri dogru ( etik anlaminda degil) bir yontem ile belli bir amac icin donusturuyor. Bu arada Tubal Kain konusu guzel bir konudur. O’na ne oldu acaba? Degerli Adam baska bir baslikta bu konuya isik tutmustu, ozellikle Cooke MS ve Polychronicon uzerinde bu sahsiyet hakkinda bilgi vermisti. Ayrica Sefer- Hayasher de bu konuya kendisince isik tutuyor.

Metallerden siyrilma, daha sonra, aksamin sonunda tekrar sahip olunan metallerin dogru bir sekilde kullanilmasina baska bir gozle bakmayi ozendiriyor. Tubal Kain de metalleri dogru yontemle donusturmuyor mu idi…

Kendi yaklasimimi diger yaklasimlarin yanina koymamin bir mahsuru yoktur umarim.

Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: ANARCHOSA - Aralık 07, 2020, 07:10:38 ös
Bir Ramazan gecesi, bana mihmandarlık eden bir dostumla Beyazıt Camii’nin arkasına tesadüf eden bir kahveye gittik. Bir köşeye yerleştik. Kahvenin ortasına konulan iskemleye zayıf ve sarı benizli bir genç geldi oturdu. Hikâye anlatmakta şöhret sahibi olduğu, kahveyi dolduran müşterilerin gözlerinden ve kahveyi kaplayan sükûttan anlaşılıyordu. Nakkal:
«Bu akşam size Saba Melikesi ve Hazreti Süleyman’ın menkıbelerinden, Cinler Prensi Adon Hiram’ı anlatacağım», dedi ve söze başladı:

***
Diye başlar Oryantalist Romantik Gérard de Nerval (1808 – 1855) masalı... Ne de güzel "Masal"dır. Tubal Kain'de hatırlıyorum içinde geçiyordu sanki...
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: Tij - Aralık 08, 2020, 12:58:32 öö
Bu "Madenden Arinmak " sanirim biraz Hür ( Özgür ) olmakla alakali.

Bir insan Mason olurken veya masonluga adim atarken olabildigince Hür ( Özgür ) olmali.

Bu maddi olmakla beraber manevi de olmali.

Diye düsünüyorum.
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: midyad - Aralık 09, 2020, 12:12:53 ös
Forumda ve Tas Ustasi YouTube kanalinda sayin ANARCHOSA' nin "Yanilsama" veya "Kral (Hz) Suleyman ve Asmoday' paylasimini okumus ve(ya) dinlemis olabilirsiniz. Bilge Kralin, yuzugunu bulduktan sonra ki bilinci ile bir saat veya 50 sene onceki bilinci artik ayni olabilir mi...
Başlık: Ynt: MADENDEN ARINMAK...
Gönderen: midyad - Aralık 11, 2020, 11:50:36 öö
... ve Nakkal iki hafta suren masalini bitirdi...

Ne kadar da guzel ve sicak bir masalmis, evet Tubal Kain icinde geciyor, hem de nasil... bambaska bir acidan olayi ele alan bu masali okurken, yillar once universitede okurken, bana soguk bir kis gununde bodrum katta olan bir sahafin onundeki kucuk masada ictigim sicak salep'in tadini ( ve kokusunu) hatirlatti, niye bilmiyorum.