Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MADENDEN ARINMAK...  (Okunma sayısı 3253 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 08, 2018, 11:12:43 öö
Yanıtla #10
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Tefekkür hücresi simgelerini bilen bilir. Bilmeyen bu forumdaki başlıklarda bulabilir.

Civa, Kükürt, Tuz, Horoz, Kuru Kafa, Kum Saati, Vitriol vs.
Hangisi taş ustalığı ile ilgili?

Bunların tamamı Simya (alşimi) simgeleridir. Simya'da prima materia denen değersiz bir başlangıç malzemesinden başlayarak en kıymetli olan "Felsefe Taşı" ya da kimine göre "Altın"a ulaşılır!

Oradaki simgeler aslında Albedo, Nigredo, Rubedo gibi simya işlemlerinin birer tasviridir. Horoz'da Civa'dır. Kuru kafa onun tabi tutulacağı işlemdir, kum saati onun işlem süresidir vb. gibi.

İlk çağlardan beri cevher maden ocaklarından çıkarıldığında şöyle düşünülür: tüm cevherler yeterince bekleyince Altın olur. Ama madenciler bu cevheri zamanından (olgunlaşmadan) önce ana rahmi (Toprak ana) çıkarmıştır. O halde doğanın ona uygulayacağı basamakları laboratuvarda hızlandırmak gerekir!  Bu arada Laboratuvar"Labor et ora" simyacı deyiminden gelir: Çalış ve dua et!

Uygulanan işlemlerle her değersiz metal altına dönüşebilir.
Başlangıç için "Maden"e ihtiyaç vardır.
Ancak pek çok filozof simyacının üzerinde çalıştığı değersiz malzemenin kendisi olduğunu, sonda elde ettiği kıymetli şeyin, ister felsefe taşı ister altın diye bahsedilsin, kendisi olduğunu iddia ederler. Yani dönüşen simyacıdır.
Simya laboratuvarı olan tefekkür hücresine "Madenden Arındırıp" sadece kendini sokarak adaya neyi dönüştürmesi gerektiği anlatılmaya çalışılır...

Bu hamtaş küptaş alegorisinden önce (1700 lerde girmiştir mesleğe) esas dönüşüm alegorisi olarak kullanılmıştır. Unutmamak lazım, spekülatif masonluğun oluşumunda Royal Society'nin etkisi çok büyüktür ve üyelerinin neredeyse tamamı Simyacıdır.

Evet maden sanatının başlatanı olarak Tubal Kain anılır.
Bir başka dikkate değer husus ise Altın eldesi için Civa gerekliliğidir. Civa'nın İngilizcesi quicksilver olmasına rağmen simyacılar Mercury kullanır. Mercury Roma'da HERMES'e verilen isimdir. Yani işe Hermes'ten başlamalı!

Tüm ezoterik yollarda bu böyle değil mi?

Sevgiler...
Alterius non sit qui suus esse potest

Temmuz 08, 2018, 10:36:54 ös
Yanıtla #11

Öncelik ile belirtmek isterim ki, konu hakkında pek bir bilgim yok.Dolayısı ile yetersiz ve nispeten konu dışı olabilecek düzeyde düşüncelerimi felsefi ve alegorik olarak ifade edebilirim; o yüzden kusura bakılmasın.

Felsefi olarak yazılandan öte alınan; "Azot","A..z,o,t","Zohar".

Burdaki Adem (Adam) Kavramı üzerine olan düşüncelerimin bir kısmını es geçiyorum...

Kabil (Cain)...Şit (Seth)

"Cain ve Seth" doğamızın sonsuzluğa soyutlaşan ve dengelenmesi gereken iki uçudur.Yoksa "Adem" "Adam" veya "Adam Kadmon" ve ötesi seviyeleri algılayamayız.

Kısaca: "Cain" Mimarlara^,Adem'e ve ordan soyutlaşacak tüm sonsuz kavramlara; "Seth" kadmon'a,'havva'ya,yahudilere ve ordan soyutlaşacak tüm sonsuz kavramlara doğru yükselir iken 3'ün tüm basamaklarını örebilenlerin avuçlarındadır.

Bu merdiven sadece herşeyin başlangıcıdır.Yükseldikce, tüm zamanların(4) hükmü sadece ustanın elinde şekillenir.

"Cain" olasılıkların; "Seth" Yaratımın,güzelliklerin tasfiridir.Aralarındaki düğün,başlangıcın ve sonun soyutluğudur.Ve her sona gelmiş tohum, yeni boyutun ruhsal ve bedensel hükümdarıdır.

Kısaca: Sadece yükselmiş bir ruh o bedeni hak eder(7)...Bu durum ne okunur,ne anlatılır,(125)ne de algılanabilen olandadır.(11)

Sevgiler

« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2018, 11:35:16 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Aralık 05, 2020, 12:26:48 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forumda yazildigi gibi Invisible College ve Royal Society gibi kurumlarin ve veya uyelerinin organize Spekulatif Masonlugun olusmasinda etkisi olmustur. Bu etki Tefekkur Hucresi’nin kendisi ve icindeki semboller ile iliskilendirildi. Yani bu uygulamanin simyacilar tarafindan bildigimiz Masonluga eklenmistir gibi yaklasimlar vardir.   

Ayrica forumda UGLE’nin tekris seremonisinde veya oncesinde boyle bir uygulamanin olmadiginin alti cizildi.

UGLE nin boyle bir uygulamasinin olmamasi demek, yani Tefekkur Hucresi’nin yoklugu ilk onermenin isiginda bana garip geldi. Bunun yaninda UGLE oncesinde, Moderns ve Ancients’ lerin ayri oldugu donemde,  Tefekkur Hucresi’ nin varligi hakkinda dusunceler vardir.

Aralık 07, 2020, 06:27:11 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konu hakkinda ben de bu kavrama baska bir yoldan ulasmaya calismak isterim, her ne kadar tekrar etmeye gerek yok denilebilse de ben yine bunun kendi fikrim oldugunu belirteyim ve bu sadece kendi pespektifimden su anki yorumumdur ve ilerde degismesi muhtemeldir.

Bati’ da metallerden siyrilma olarak ta anilir. Arinma kelimesi bana saf, katiksiz bir hale gelmeyi, getirmeyi cagristiryor. Bu arinma dogal yollardan saglanabildigi gibi sunni bir yontem, yani laboratuvar veya turevleri ortaminda bu islemin hizlandirilmasi da mumkundur.  Butun halindeki baglaminda bakildigi zaman guzel bir yorumdur. Bu arada laboratuvar teriminin kaynaginin Ora et Labora oldugunu bilmiyordum.

Butunluk icinde bu uygulama gecicidir. Burda iyi-bireye bir erdem ogretme, yardimlasma, amaci yoktur. Bu merhalede bireyin boyle bir erdeme sahip oldugu kanisina zaten varilmistir. Gecicidir cunku siyrildigi metaller yine kendisine iade edilir. Burda maddiyatin onemsizliginin veya maddiyata olan bagimliligin alti cizilmiyor.

Sayin Tik- Tik- Tak Tubal Kain’den bahsettigi icin bir eklemede bulunmak istiyorum. Tubal Kain’in metalleri isleme ve sivri arac ve gerecler konusunun babasi oldugu herkesin malumudur. Burdaki tek kaynagin da Tevrat oldugunu belirtelim. Animsadigim kadari ile yeni ahit’te Tubal Kain ismi gecmiyor. Burda Tubal Kain’ in metallerden arinma durumu yoktur. Tubal Kain metalleri dogru ( etik anlaminda degil) bir yontem ile belli bir amac icin donusturuyor. Bu arada Tubal Kain konusu guzel bir konudur. O’na ne oldu acaba? Degerli Adam baska bir baslikta bu konuya isik tutmustu, ozellikle Cooke MS ve Polychronicon uzerinde bu sahsiyet hakkinda bilgi vermisti. Ayrica Sefer- Hayasher de bu konuya kendisince isik tutuyor.

Metallerden siyrilma, daha sonra, aksamin sonunda tekrar sahip olunan metallerin dogru bir sekilde kullanilmasina baska bir gozle bakmayi ozendiriyor. Tubal Kain de metalleri dogru yontemle donusturmuyor mu idi…

Kendi yaklasimimi diger yaklasimlarin yanina koymamin bir mahsuru yoktur umarim.

Aralık 07, 2020, 07:10:38 ös
Yanıtla #14
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bir Ramazan gecesi, bana mihmandarlık eden bir dostumla Beyazıt Camii’nin arkasına tesadüf eden bir kahveye gittik. Bir köşeye yerleştik. Kahvenin ortasına konulan iskemleye zayıf ve sarı benizli bir genç geldi oturdu. Hikâye anlatmakta şöhret sahibi olduğu, kahveyi dolduran müşterilerin gözlerinden ve kahveyi kaplayan sükûttan anlaşılıyordu. Nakkal:
«Bu akşam size Saba Melikesi ve Hazreti Süleyman’ın menkıbelerinden, Cinler Prensi Adon Hiram’ı anlatacağım», dedi ve söze başladı:

Diye başlar Oryantalist Romantik Gérard de Nerval (1808 – 1855) masalı... Ne de güzel "Masal"dır. Tubal Kain'de hatırlıyorum içinde geçiyordu sanki...
Alterius non sit qui suus esse potest

Aralık 08, 2020, 12:58:32 öö
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Bu "Madenden Arinmak " sanirim biraz Hür ( Özgür ) olmakla alakali.

Bir insan Mason olurken veya masonluga adim atarken olabildigince Hür ( Özgür ) olmali.

Bu maddi olmakla beraber manevi de olmali.

Diye düsünüyorum.

Aralık 09, 2020, 12:12:53 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forumda ve Tas Ustasi YouTube kanalinda sayin ANARCHOSA' nin "Yanilsama" veya "Kral (Hz) Suleyman ve Asmoday' paylasimini okumus ve(ya) dinlemis olabilirsiniz. Bilge Kralin, yuzugunu bulduktan sonra ki bilinci ile bir saat veya 50 sene onceki bilinci artik ayni olabilir mi...

Aralık 11, 2020, 11:50:36 öö
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

... ve Nakkal iki hafta suren masalini bitirdi...

Ne kadar da guzel ve sicak bir masalmis, evet Tubal Kain icinde geciyor, hem de nasil... bambaska bir acidan olayi ele alan bu masali okurken, yillar once universitede okurken, bana soguk bir kis gununde bodrum katta olan bir sahafin onundeki kucuk masada ictigim sicak salep'in tadini ( ve kokusunu) hatirlatti, niye bilmiyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 11, 2020, 11:52:42 öö Gönderen: midyad »