Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: On yargilar dunyasi  (Okunma sayısı 12039 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 05, 2021, 02:14:26 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlukta deneme süresi varmidir? Yoksa niye yoktur?

Kisinin Masonluga basvurmak ile ilgili tereddutleri var ise, bu kuruma basvurmasi mantiklimidir?

Kisinin Masonluk kurumuna uye olmadan once bazi beklentilerin icerisine girmesinin onun uzerinde etkileri olur mu?

Kisinin Masonluga girmeden once Masonlugu kendi ic dunyasinda "bir harikalar dunyasi" olarak sekillendirmesinin onun uzerinde etkisi olur mu?

Acaba en onemli soru; "ben bu kapiyi niye caliyorum?" mudur? 

Şubat 06, 2021, 10:50:32 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonlukta deneme süresi varmidir? Yoksa niye yoktur?

Kisinin Masonluga basvurmak ile ilgili tereddutleri var ise, bu kuruma basvurmasi mantiklimidir?

Kisinin Masonluk kurumuna uye olmadan once bazi beklentilerin icerisine girmesinin onun uzerinde etkileri olur mu?

Kisinin Masonluga girmeden once Masonlugu kendi ic dunyasinda "bir harikalar dunyasi" olarak sekillendirmesinin onun uzerinde etkisi olur mu?

Acaba en onemli soru; "ben bu kapiyi niye caliyorum?" mudur?

Masonlukta deneme süresi yoktur. Zira gözünüzü Masonik dünyaya açıp nura kavuştuğunuz an Masonik sırlara vakıf olmaya başlarsınız. Kapıyı çalan üye kendisini kalben Mason yapmalıdır, Masonluğun ne olduğunu iyi öğrenmelidir. Teklif eden Kardeşimiz sorularını cevaplamalıdır. Masonluğun özellikle ne olmadığını anlatmalıdır. Böylece adayın fikirleri oldukça netleşir. tekris öyle ince bir çizgidir ki ne geri gidebilirsiniz ne de çok fazla ilerleyebilirsiniz.

Masonluğun, hiçbir şekilde maddi bir kazanç sağlamayacağı, makam ve mevki getirmeyeceği adaya ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Hem de defalarca. Aday sadece meraktan dolayı kapıyı çalıyorsa başvurmaması zira bu şekilde başvurup hayal kırıklığına uğrayanlar olduğu anlatılır.

Klişeleşti ama hatırlatmakta fayda var; Masonluk kendi ham taşını yontma mesleğidir. Kimse size sırlar dünyasının anahtarını falan vermez. Dershanecilik mantığı ile size özel hızlandırılmış "100 Maddede Antik Dünyanın Misterleri" tarzı dersler verilmez. Siz eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız geliştirirsiniz. Kimse sizin taşınızı, sizin adınıza yontmaz.

Kısacası bu bilgileri adayın önceden bilip başvurması gerekir. Bilmeme ihtimaline karşı, kapı çalmasında yardımcı olacak Kardeşimiz hatırlatır. Soruşturmada esnasında defalarca hatırlatılır.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.