Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden mason olmak istiyorsunuz ?  (Okunma sayısı 16800 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 14, 2013, 10:06:17 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

İstemek için gördüğüm kadarıyla bir referans bulmak gerçekten çok zor. Umarım belli bir seviyeye erişebilirsem yol gösteren bir kişi bulabilirim.

Temmuz 15, 2013, 12:13:08 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn.Gauss,

İstemek için bir referansa ihtiyacınız yok.

Sn.Mason'un bu konuda verdiği cevap durumu özetlemektedir:Kişi kalbinde mason olmuşsa,ona referans olan biri zaten çıkacaktır.

Saygılarımla.
Memento Mori

Temmuz 15, 2013, 12:41:41 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Güzel ve anlamlı bir başlık olmuş, teşekkürler.

Öncelikle bu siteye üye olan herkesin Mason olmak istediğini sanmıyorum. Masonlukla ilgili, doğru yerden bilgi alma, özgür bir tartışma ortamı bulma, sadece Masonlukla ilgili değil, güncel konular, bilimsel konular ve genel kültürle ilgili konular hakkında bilgi sahibi olma gibi nedenlerden dolayı da foruma üye olanların sayısının az olmadığını tahmin ediyorum. Sonuçta Mason olmak için belli bir entelektüel birikim gerekiyor.

Şahsıma gelince de henüz Mason olmak için kendimi hazır hissettiğim söylenemez, gelecekte olmak için müracaat eder miyim onu da bilmiyorum. Forumda, Masonlukla ilgili almak, güncel konularda diğer üyelerin fikirlerini almak ve kendi bilgi, tecrübe ve fikirlerimi paylaşmak şu an için bana yeterli herhalde.

Aceleci olup, bir an önce Mason olmak isteyen arkadaşlara da tavsiyem, sabırdır. Ve bu forumdaki Masonlukla ilgili başlıkları daha fazla okumalarıdır.

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Temmuz 15, 2013, 03:13:47 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

ADAM OLAMADIĞIMIZ,ADAM OLMANIN YOLUNU BİLEMEDİĞİMİZ İÇİN YOLLARDAN BİRİ OLAN MASONLUĞU TERCİH EDERİZ.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 15, 2013, 06:00:05 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan haklı.

Kimileri Masonluk aracılığıyla adam olmanın yolunu tutar.

Ancak bu, her masonun adam olmanın yolunu tutabildiği anlamına gelmez.

Adam olma yolunu  tutabilmek için mason olmak gerekmez. Kimileri çoğu masondan çok daha başarılı bir şekilde adam olmanın yolunu tutmuştur.

Kimileriyse ne yaparsa yapsın adam olma yolunu tutamaz. Kimileri yolun ortasında cayar ve döner.

Sanıldığı kadar kolay bir iş değildir adam olmak. Ancak, dediğimce...

« Son Düzenleme: Temmuz 15, 2013, 06:03:21 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 16, 2013, 01:44:07 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Bu siteye yeni üye odum uzun süredir düşünüyordum mason olanlar çok mu para sahibi rütbeli oluyor diye hatta bunu da soru olarak sevgili site yöneticisine sormuştu ve cevabını almıştım.Kendimi mason olarak görmem büyük saçmalık olur daha sitedeki bilgileri yeni inceliyor ve araştırıyorum ileri de bilgi birikimim yettiğince mason olabilirsem sanırım engelli insanlara ve huzur evinde ki insanlara yardım etmek isterdim.Aslında konu parayla alakalı değil manevi bir çok kez bu ortamlara gittim ve gördüm ki insanlar sevgiye açlar ve aradıkları ne para ne şöhret sadece sevgi..MAsonluk insanlara eşit davranmayı güçsüzün elinden tutmayı öğretiyor belki bundan dolayı mason olmak isterim çünkü daha yaşım genç öğrenmem ve insanlara yardım etmem gereken bir çok konu var.Teşekkürler.

Temmuz 16, 2013, 03:47:27 öö
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu siteye yeni üye odum uzun süredir düşünüyordum mason olanlar çok mu para sahibi rütbeli oluyor diye hatta bunu da soru olarak sevgili site yöneticisine sormuştu ve cevabını almıştım.Kendimi mason olarak görmem büyük saçmalık olur daha sitedeki bilgileri yeni inceliyor ve araştırıyorum ileri de bilgi birikimim yettiğince mason olabilirsem sanırım engelli insanlara ve huzur evinde ki insanlara yardım etmek isterdim.Aslında konu parayla alakalı değil manevi bir çok kez bu ortamlara gittim ve gördüm ki insanlar sevgiye açlar ve aradıkları ne para ne şöhret sadece sevgi..MAsonluk insanlara eşit davranmayı güçsüzün elinden tutmayı öğretiyor belki bundan dolayı mason olmak isterim çünkü daha yaşım genç öğrenmem ve insanlara yardım etmem gereken bir çok konu var.Teşekkürler.
syn Perhseus
Fok balıklarını korumaktan,bide afrikadaki aclardanda bahsederseniz.Kesin bir güzelliik yarışması kazanacağınıza eminim.Ama mason olmak böle birşey değildir sanırım
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Temmuz 16, 2013, 09:22:19 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Sayın goasısg verdiğiniz cevabı yersiz ve ön yargılı buldum.Burası hür ve herkesin kendini ifade etmesinin özgür olduğu bir ortam ve bende kendimi ifade ediyorum.Evet söylediklerimin arkasındayım eğer insanlara faydalı olmayı ( maddi veya manevi) her türlü yardıma hazır olurdum.Bu güzellik yarışmasını kazanmak anlamına geliyorsa evet bunları düşünüyorum diye yarışma kazanırım problem değil burada sorularımıza cevap aramak için kayıt oluyoruz ve araştırma yapıyoruz o yüzden üye oldum ama sorulara cevap vermeye sayenizde insan çekiniyor çünkü verdiğiniz cevaplar çok aşağılar cinsten daha bilgi edinme safhasında bu tarz konuşmalar hiç etik değildir bence özür dileyiniz.Teşekkürler

Temmuz 16, 2013, 10:57:36 öö
Yanıtla #18
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu soruya , derneğe üye olmak bağlamında bakıldığı zaman ; kişisel maddi çıkar , profesyonel anlamda seviye atlama , menfaat  ve merak dışında verilecek bütün cevaplar bence mantıklı. Bazı insanlar ,  mantıksız diye nitelendirdiğim maddeler için Hür Mason olmak istiyor. İçlerinde Hür Mason olmadıkları için belli bir süre sonra aradıklarını bulamıyorlar ve  meslekten istifayı seçiyorlar. Bazıları da meslekten ihraç ediliyor.

İçlerinde Hür Mason olan insanlar , düzenli bir locaya girebilmek için dernek tüzüğüne uygun şartları yerine getirdiği zaman , Masonluk mesleğini, kardeşlerinin yol göstermesi ile bilinçli bir şekilde yapmaya başlıyorlar.Mesleği layıkıyla yapmaya çalışanlar zaten önceki  harici hayatlarında Hür Masona yakışır bir şekilde yaşıyorlar.

Tekris törenimden sonra , duygularımı Kardeşlerimle paylaştığım konuşmamın  son cümlesinde onlara teşekkür etmiştim. Teşekkürüme aldığım cevap bizlere teşekkür etmene gerek yok, senin burada olma sebebin sensin şeklinde olmuştu...

Soruya meslek anlamında  baktığımız zaman ise  yaşamınız sizi zaten ister istemez Hür Mason olmaya götürecektir.

Saygılar

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Temmuz 16, 2013, 11:19:48 öö
Yanıtla #19
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn.Perhseus,

Yapmak istedikleriniz çok güzel ve anlamlı ancak bunları mason olmadan da yapabilirsiniz.

Masonluk bir hayır kurumu veya yardım derneği değildir bununla birlikte üyeler kendi inisiyatiflerinde muhtaçlara yardım edebilir.

Türkiye'de bir çok yardım ve sağlık kuruluşlarının kurucu ve geliştiricisi masondur.

Masonluk ile bilgileri forumda okuduğunuz zaman zaten göreceksiniz ki kişi,masonluğa alınmadan önce kalbinde mason olmuştur,olmalıdır bu sebeple bahsettiğiniz iyilikler mason olmadan önce yapılabilmeli diye düşünüyorum.

Şunu tekrar etmekte belki fayda vardır ki masonluk bir yardım ve hayır kurumu değildir.Muhtaçlara yardım edebilmek onların elinden tutabilmek bir masonun karakterinin doğal refleksidir diyebiliriz.

Saygılarımla.
Memento Mori