Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk ve Modernizim  (Okunma sayısı 2038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 01, 2019, 08:13:48 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Herkese Merhabalar,

Başımdan geçen bir olaydan kısa bir alıntı yaparak sizler ile paylaşmak istiyorum. Geçen yaz kendi işim ve biraz gezmek amacı ile okulumun'da desteği ile bir yurtdışı ziyareti geçirdim. New York eyaletin'de Mason locasına gittim. Manhattan'da her yerden görünecek bir şekilde gönye ve pergel gözünüze çarpıyor. Kapıdan girdim belli bir yere kadar gezebilceğimi gerisine geçişin olmadığını söyledi. Tabiki evde google maps'ta biraz araştırma yapınca 10 dk uzaklıkta bir loca olduğunu gördüm ve gittim. Mütevazi küçük bir gönye pergelden oluşan alt kat pencereli orta kat penceresiz(sanırım ana bölüm ) üst katta keza pencereli bir yer. Kapıyı çaldım. Açan olmadı. Etrafa bakınınca biraz kimsenin olmadığı kanatine vardım ki... karşıdaki bir cafede oturan beyfendi beni davet etti ve tabiri caizse kimlerdensin nerelisin filan filan.... Konuşmamızda kendisinin mason olduğunu o bölgedeki tanınmış bir insan olduğunu söyledi. Asıl sizlere sormak istediğim konu şudur ki ... konuşmamızın bir bölümünde klasik soruyu sordum. Dünyayı siz mi yönetiyorsunuz ? bize söylenen bizim öyle bir amacımız yok biz insanlık için varız filan gibi bir klasik cevap vermedi.... Her kuruluş elbetteki yönetmek ister ve bir zamanlar yönetiyorduk daha doğrusu etkimiz fazlaydı şuan sadece bölgesel yeterliliğimiz var gibi bir cevap aldım. Açmasını istediğimde ise artık insanların birşeylere inancının azaldığını bunun yerini para aldığını ve o yüzden bu kuruluştada eskilerin bağımlılığının olduğunu ama yeni nesil zeki akılı toplayamadıklarını, gelenlerinde eski masonlar gibi çalışmadıklarını  söyledi. Özellikle bilişim çağı ile bilgiye kolay erişim bunun en büyük nedenlerinden diye ekledi.

Şuan ki masonların çoğu doktor onlarında bir çoğu diş hekimi  eh işte ara sıra işe yarıyorlar gibi komik de bir espiri yaptı. Yada doğru ? Fromdaki masonlar ve ya bu konuda düşüncesi olanlar acaba fikri nedir ?

Mart 01, 2019, 09:50:34 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Keşke farklı sorular sorsaydınız, masonlukla ilgili tek merak ettiğiniz konu bu mudur? Şu anki masonlar(?) arasında diş hekimi doktor çok mudur buna emin değilim. Her meslekten kardeşimiz var. Böyle bir muhabbet şansım olsaydı, daha farklı sorular sorardım. Masonlukta ne aradınız, aradığınızı buldunuz mu, sizi locanıza koşa koşa götüren nedir gibi sorular...

Sevgiler

Mart 01, 2019, 10:05:16 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.Surgeus haksızlık etmeyin bana , tabiki bunu sormadım hemen. Belirttiğim gibi konuşmanın bir kesitini paylaşmak isterim, diye belirttim. Çok güzel bir muhabbet oldu. Çok güzel şeyler anlattı. Sadece masonik anlamda değil. O bölgenin tarihi gibi özellikle locanın vs... konuşmalar. Güzel bir anı oldu.
Saygılarımla.

Mart 01, 2019, 10:08:56 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili Likya onları da paylaşın bizler de öğrenmiş olalım. Kardeşlerimizin Masonluğa oldukça kıymetli katkıları var günümüzde lakin her mason katkı yapacak diye bir zorunluluk da yok;)

Sevgiler

Mart 01, 2019, 10:30:26 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.ANARCHOSA Sn.Remzi Sanver bir programda bir çok kez söyledi, Sn. Can Arpaçın bir yazısında söylüyor. Masonluka ilgili okuduğum tüm kaynaklar ( HKMBL işletmesinden aldığım online) yaşadığım şehirde 5 dk mesafede loca var, keza orada konuştuğum kişiler ve bu formda bir çok yerde Masonların tanımlarında ve örnekler çoğaltılabilir. Şuan bile resmî Mason.org da bile bu tanım var veya versiyonları.
Saygılarımla

Mart 01, 2019, 10:36:07 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn. Surgeus aldığım en güzel cevaplardan birisi, o modern bina inşaa edilmeden önce orada eski ahşap loca varmış. Siyah takım elbiseli adamları girip çıkarken görürmüş. Bir gün amcasını görüyor. İlk ondan öğreniyor. Okul hayatı başarılı değilmiş. Eğer başarılı olursan sende o kapıdan girersin diye cevap almış. O gün hayatım değişti. Diye anlattı. O loca hayatını şekillendirdiğini zaten oranında amacının o olduğunu söylemişti. Locanın bir resmîni paylaşmak isterim.

Mart 01, 2019, 11:10:41 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Ben o beyfendiye masonluğun böyle bir konusu olduğu için sorduğumu söylemedim. Ben yukarıda bir kesitten bahsettim öncesini sonrasını o konuya nasıl girildiğini bilmiyorsunuz. Üstelik diğer dediğiniz konununda örneklerini verdim. Şuan bile mason.org da var. Versiyonu demek yanlış birşey midir? Yoksa ben mi yanlış kullanıyorum o kelimeyi. Bilemedim. Genede çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Mart 01, 2019, 11:19:01 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Konuştuğumuz Kardeşimiz kendi görüşlerini ve tecrübelerini aktırmış size. Sözleri hatalı anlamında söylemiyorum bunu.

Öncelikli olarak şunu belirtmeliyim; farklı coğrafyalarda Masonluk farklı şekillerde yaşanıyor veya işliyor olabilir. Birleşik Devletler'de her eyalette bir Büyük Loca vardır (Geleneksel Masonluk'tan söz ediyorum), diğer ülkelerde ise geleneksel Masonluğunu temsil eden tek bir Büyük Loca vardır. Dolayısıyla ABD'de bile farklı eyaletlerde farklı çalışma yöntemleri hatta farklı ritüelleri bile olabilir. ABD'de Mason olan birisi, tekris olduktan sonraki birkaç yıl içerisinde 32. dereceye gelebilirken, ülkemizde bu dereceye gelmek on yıllar almaktadır. Sıradaki cümlemde sadece tahmin yürütüyor olacağım, dolayısıyla eleştirilere ve katkılara açıktır :)  Bu kadar dereceyi kısa sürede almak, her derecenin öğretisini anlatmak istediğini tam olarak öğrenememek (dereceleri yaşayarak öğrenmek büyük zevktir) Kardeşlerimizde belki ilgisizliğe neden oluyor olabilir.

Ülkemizde Masonluğa giriş yaşı ortalama olarak 40'tır. Yaş ilerledikçe toplantılara devam ve ilgi artmaktadır. Bu konuda Sayın ANARCHOSA birkaç defa yazmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Bu insanın doğası gereği olabilir; insan genç yaşlarda daha materyalist düşünürken, orta ve ileri yaşlarda daha manevi olarak düşünüyor olabilir. Genç yaşlarda hayatını kurmakla uğraşırken, orta ve ileri yaşlarda Masonluğa daha fazla vakit ayırıyor olabilir. Bunun kendi yaşantımızda bile görebiliriz belki, ebeveynlerimizin bizim yaşımızdaki vakitleri ve çalışma koşullarıyla kendimizin çalışma koşullarını karşılaştırmak yeterli olacaktır. Eski öğretmenlerin, eski doktorların veya mesleğiniz neyse eskiden kendilerine ayırabildikleri vakit ile bizim kendimize ayırdığımız vakti karşılaştırıp fikir sahibi olabiliriz.

Bu nedenlerden dolayı Masonluğa, çok vakit ayırabilecek adaylar müracaat etmelidir. Toplantılar, görevler, sosyal faaliyetler ve okumanız gereken onca kitap, gerçekten hayatınızın önemli bir kısmını vermeniz gerekir bu duyguyu doyasıya yaşamak istiyorsanız.

Diğer bir konu, ABD nüfusuna göre en fazla Mason olan ülkedir, bu oran binde 5-6 arasıdır. Ülkemizde ise bu oran on binde 2,5'tur. Dolayısıyla ABD'de her alanda bir Mason görmeniz mümkündür. Bunların pek tabii bir kısmı siyasetçidir, hukukçudur yani ülkeyi yönetiyordur.

Şu dünyayı yönetme klişesini gerçekten artık unutmamız lazım. Bakın sizlere bir örnek vereyim, ABD iç savaşında Kuzey'in başında Abraham Lincoln vardı, kendisi Kardeşimizdir, Güney'in ise liderlerinden birisi Albert Pike'tır, kendisi de Kardeşimizdir. Kısacası dünyada her siyasi görüşte, her dinde, her millette Kardeşlerimiz vardır ve onların dünya görüşleri birbirleriyle çelişebilir.

Saygılarımla ve sevgilerimle
« Son Düzenleme: Mart 01, 2019, 11:21:48 ös Gönderen: Caliper »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mart 01, 2019, 11:24:34 ös
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn. Caliper bu güzel yazınızda, sorduğum soruları çok güzel bir dille anlattığınız için teşekkür ederim. Olayı bu şekilde   incelediğimiz zaman aslında taşlar üst üste oturuyor. Aydınlattığınızın  teşekkürler.
Saygılarımla.

Mart 04, 2019, 03:28:36 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @Caliper yazılarınızda ki zeyreklik için teşekkürü borç bilirim,gayet güzel açıklamışsınız  teşekkürler ...
Whom united with virtue, death shall not seperate.