Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Din Tartismalari  (Okunma sayısı 46260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 25, 2007, 03:03:30 ös
Yanıtla #120

Üzgünüm, bana verilen süre bu kadar, sadece bu konularda konuşma sürem sona erdi.
Bu arada Bay skullG, daha önceki yazılarıma bir göz atarsanız sevinirim, orada aradığınız sorunun cevabını alacağınızı umuyorum.
Ve tavsiye ettiğiniz kitap için sağolun ama artık gerek kalmadı.Çünkü araştırmalarıma son verdim.
SAYGILAR.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 25, 2007, 03:07:09 ös
Yanıtla #121
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

artık konuşmayacaksınız yani

gaybet-i süğra değil di mi bu suskunluk

çünkü, gaybet-i kübra olmasıdır dileğimiz

...

"Zafer, Allah’ın yardım ettiği kimseleredir" (Tevbe;15)
"Zafer mü’minlerindir"(Rad:41)
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2007, 03:12:08 ös Gönderen: skullG »

Temmuz 25, 2007, 03:25:49 ös
Yanıtla #122

S U S T U R U L D U M.

Temmuz 25, 2007, 03:36:11 ös
Yanıtla #123

Allah susturandan razi olsun. :D
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Temmuz 25, 2007, 03:54:13 ös
Yanıtla #124
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Konuyu tartışılabilir hale getirelim biraz.

bir kutsi hadiste denir ki; "ben insanı beni tanısın diye yarattım"

Bu hadis ile beraber "nosce te ipsum"  ve  hatta "en'el hakk" felsefi olarak bir  köprü oluşturur kanaatindeyim.

Yunus Emre' nin "İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsin bu nice okumaktır" sözleri ile beraber düşünürsek,

Acaba Tanrı' yı tanımamıza giden yol kimi bilmekten geçmektedir?

Ezoterik oluşumların çoğunda ilk derecelerdeki "ayna" sembolizmasının anlamı nedir?

Sizce?
Tempus fugit...

Temmuz 25, 2007, 04:01:02 ös
Yanıtla #125

Çok komik galiba bunu insan olarak anlamışlar hayır hiçbir insanoğlu tarafından değil_

Temmuz 25, 2007, 04:10:43 ös
Yanıtla #126
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

"Toprağın içine gir oradaki gizli hazineyi keşfet"

kendini bilen Allah'ı bilir der peygamber.

Bir şeyini -mesela bir eşyasını- kaybettiği zaman onu bulana kadar peşinde koşan, fakat kendini kaybetmiş olduğunu hiç düşünmeyen adama şaşarım! Neden kendini bulmaya koşmuyor?! Ey insan! Sen kendini kaybettiğini bilmiyor musun? Git kendini bul, (çünkü) bu senin için kaybettiğin herhangi bir şeyden daha kıymetlidir der Ali.

insan kendini nasıl bilmeli yada ilim kendini bilmektir nedir? bu nefsin terbiyesidir.

"Ey gönül, canın iktizası uyanık olmaktır
Kim daha uyanıksa onun canı daha güçlüdür" (Mevlana) canın bilgi olduğunu söyler ve daha çok bilgili olanın güçlü olacağını...

bilgi ise bir anda verilebilecek bir şey değildir. o yüzden aşama gereklidir. özümsenerek ve yaşanarak edinilecek bilgiyle kişi kendini bilir/bulur. Bİlip/buldukça tanrıyı bilir/bulur.

bu noktada sokratesin ciceronun "kendini bil" demesiyle peygamberin "kendini bilen tanrıyı bilir" demesi muhyiddin-i arabinin ve mevlananın ve yunusun bilme / bulma ile ilgili metaforları hep aynı noktaya çıkar.

Sizce?

Güneş Yenilemez
Aynayı yenilemek lazım

Temmuz 25, 2007, 04:18:44 ös
Yanıtla #127
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

"Ey gönül, canın iktizası uyanık olmaktır
Kim daha uyanıksa onun canı daha güçlüdür" (Mevlana) canın bilgi olduğunu söyler ve daha çok bilgili olanın güçlü olacağını...

çok doğru bu yüzden Mevlevilikte kendini bilmek için başlanan yola "Yakaza" ismi verilir. (Uyanık olma hali)

Bektaşilikteki öğreti de çok farklı değildir.

"Her ne arar isen kendinde ara,
Kuduste Mekke' de hacda değildir."

derken vurgulanmak istenen yolun önce kişinin kendi içerisinden başlamasıdır.

Hatta bazı aşıklar daha ileri giderek

"Ellerin Kâbesi var, benim Kâbem insandır. Kur' an da kurtaran da insanoğlu insandır" derken ati bir yaklaşımdan ziyade yine insandan gelen, insandan geçen "yol"a vurgu yapılır.

Tempus fugit...

Temmuz 25, 2007, 06:17:58 ös
Yanıtla #128
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Senelerden berıdır suregelen dın tartısmalarından kım ne elde etmıs ? Dınler kendı ıclerınde bazen ezoterık bazen mıstık bazende dogmalarla dolu yapılara burunurler temel kavramlarının bır cok bolumunu rıvayetler olusturur.Kalıplarını bozmak oldukca zordur ve sıze yanıt vermez onun ıcın dını tartısmalar gereksız ve yersızdır kanımca.....
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Temmuz 25, 2007, 06:22:37 ös
Yanıtla #129

Senelerden berıdır suregelen dın tartısmalarından kım ne elde etmıs ? Dınler kendı ıclerınde bazen ezoterık bazen mıstık bazende dogmalarla dolu yapılara burunurler temel kavramlarının bır cok bolumunu rıvayetler olusturur.Kalıplarını bozmak oldukca zordur ve sıze yanıt vermez onun ıcın dını tartısmalar gereksız ve yersızdır kanımca.....

Harfi harfine katılıyorum.
ars longa, vita brevis...