Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bu tablodaki kaç kişiyi tanıyorsunuz?  (Okunma sayısı 10349 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 18, 2008, 12:26:28 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

ortadaki büyük kırmızı masada oturan ve yanındakine dönüp bişey anlatan beyefendiyi Atatürk'e benzettim...

Kasım 18, 2008, 12:26:22 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn martı,

Marx ile sohbet edeni diyorsanız Atatürk değil de Friedrich Nietzsche  diye tahmin ediyorum.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Kasım 18, 2008, 01:26:14 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Evet, Marx'ın seyirciye göre sağında kalanı kastediyorsa, Nietzsche, dikkatimi çekti.

Resim de İkonografik açıdan ,minicik bir inceleme yapılırsa, büyük masa çevresinde oturanlar,  büyük liderler,ancak,akıl, Bir de masa çevresindekiler, çerçevesinde, birleşmeyenler(savaşlar, karşıtlıklar).  Ortak çerçeve de buluşan kişiler bir arada değil vb....

Bir de masa çevresinde oturanlar Son Akşam Yemeği'ni hatırlattı. Tolstoy'un yanındaki (eli akerdoonlu adam) küçük kızla beraber on bir kişi, on ikinci nerede....

Kasım 18, 2008, 04:55:40 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin M.Akyol,

Tarifiniz icin tesekkurler, sonuna kadar haklisiniz. Ayrica, bu resim kimin tarafindan yapilmis, merak ettim. Yasamis bir cok onemli kisiyi bu resme sigdiran ancak icinde Saddam'i, Bin Ladin'i, Hitler'i barindiran ama Ataturk'u es gecen her kimse merak ettim. Merakim sadece ismini ogrenmek, yoksa onemsiz birisi oldugu asikar.

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Kasım 18, 2008, 08:07:07 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Vladimir Putin'i bile koymuslar :)

Kasım 18, 2008, 08:59:04 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Sanırım Clinton'ın sağında kahramanlarımdan biri olan Oliver Cromwell var... Fakat en karizmatik poza sahip kişi Lenin. Sanki Stalin'e "ne oluyor orada" der gibi bir havası var. Yalnız Castro elini Don Carleone'nin omzuna mı atmış, bana mı öyle geldi? Biraz yakışıksız olmuş gibi...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Kasım 19, 2008, 12:31:51 öö
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Sayın  Dino

İlk gördüğümde bende Atatürk'ü görmek istedim ve olmamasına şaşırdım. Fakat yorumunuza katılmıyorum. Sanatçı Atatürk'ü bu tabloya işlese elbette güzel olacaktı. Bence bu durum sanatçıyı veya eserini az önemli veya çok önemli yapacak bir konu değildir ve her şeyde kasıt aramak bence biraz haksızlık olur. Sıradışı bir resim ve bence güzel bir çalışma.

Mustafa adlı belgeseli anımsayalım (beğenen veya beğenmeyen olabilir) Can Dündar'ı nerdeyse Atatürk düşmanı yaptılar. Bu resimde Atatürk olsaydı, belkide Hitler'le aynı tabloda ne işi vardı söylemiyle eleştirenler de olabilirdi.

Bana sorarsanız insanları beklentilerimize göre değil objektif bakış açısıyla değerlendirmeli ve fikirlerine saygı göstermeliyiz.

Saygılarımla,

Sayin M.Akyol,

Tarifiniz icin tesekkurler, sonuna kadar haklisiniz. Ayrica, bu resim kimin tarafindan yapilmis, merak ettim. Yasamis bir cok onemli kisiyi bu resme sigdiran ancak icinde Saddam'i, Bin Ladin'i, Hitler'i barindiran ama Ataturk'u es gecen her kimse merak ettim. Merakim sadece ismini ogrenmek, yoksa onemsiz birisi oldugu asikar.

Sevgi ve Saygilarimla,

Kasım 19, 2008, 02:08:58 öö
Yanıtla #17
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sanırım Clinton'ın sağında kahramanlarımdan biri olan Oliver Cromwell var... Fakat en karizmatik poza sahip kişi Lenin. Sanki Stalin'e "ne oluyor orada" der gibi bir havası var. Yalnız Castro elini Don Carleone'nin omzuna mı atmış, bana mı öyle geldi? Biraz yakışıksız olmuş gibi...

Sn. Veritas bildiğim kadarıyla Lenin' in bu pozu oldukça klişeleşmiş bir pozdur.

Rusya' da bu şekilde pek çok heykeli de mevcuttur.

Yanlış hatırlamıyorsam Pet Shop Boys' un "Go West" şarkısının klibinde de bu harekete bir gönderme vardı.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2008, 02:27:03 öö Gönderen: Omnia Tempus Alit »
Tempus fugit...

Kasım 19, 2008, 05:01:15 öö
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Lenin'in bu pozunun meşhur olduğunu biliyorum sayın Omnia Tempus Alit fakat tabloda sanki masada oturan Stalin'e "canım devrimi, yeni ekonomi politikasını mahvettin; ülkeyi bürokrasiye boğdun, tüh sana" der gibi geldi bana bir an. Ya da öyle görmek istedim bilemiyorum =) Bahsettiğiniz klibi izlemedim ama teşekkür ederim eklediğiniz güzel resimler için.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Kasım 19, 2008, 12:08:59 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Dogudan,

Goruslerinize saygi duymakla beraber sunu soylemeliyim. Oncelikle, ATATURK konusunda ben bir TARAF'im, hem de tavizsiz bir TARAF. Bu tabloda, Pele, Lenin, Saddam, Tolstoy vs. gibi dunyada oyle ya da boyle vitrine cikmis insanlar konu edilmis, iyisiyle kotusuyle. Bu insanlar ideolojilere, fikirlere, felsefeye, milletlere, terore, insan katline yon vermis insanlar. Ve ideoloji ve millet konusunda hicbiri Ataturk'un yaptigini yapamamis kisiler. Bunlardan hangisi, Krallik ile yonetilen bir ulkeye, neredeyse hicbir kimsenin talep etmedigi (Fransiz Devrimi gibi) Demokrasi'yi bir anda oturtmus, yedi duvelin tepelemeye calistigi bir ulkeyi, sadece kendi oz kaynaklari (sadece insan) ile savunmustur? Ghandi'nin bile gipta ettigi ATATURK yok ama onemli onemsiz herkes var.

Bu tabloyu yapan kisiyi sunun icin merak etmistim. Kuvvetle muhtemel batili olan birisi tarafindan yapilmis bu tabloda Ataturk'un olmamasi normal. Zira Turk dusmanligi heryerde karsimiza cikabiliyor. Lutfen bunu FASIZAN bir tavir olarak degerlendirmeyin, Turk dusmanligi bir realitedir ve ciddi anlamda sebepleri vardir. Ta 1400 lu yillardan baslayan sebepler hem de. Neyse, konuyu saptirmayayim. Tablo degerli olabilir, hos da olabilir, eser sahibi onemli biris de olabilir ama ben sevemedim.

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...