Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: CEHENNEM  (Okunma sayısı 26408 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 13, 2008, 12:05:09 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Bak bunda gercekten haklısın. Bilgi'yi gercekten doğru yerde ve zamanda kullanmak gerekiyor. Zaten aksi olduğu zaman çıkısı olmayan her tarafı soru işaretleri ile dolu bir yolda bulabiliriz kendimizi. Her şeyi biliyor gibi gelir ama aslında hiçbir şey bilmiyor olabiliriz. Bilgi kirliliğine izin  vermemek gerekiyor. Yanlıs ve doğruları iyi analiz etmek de gerekiyor ve dediğin gibi aceleye gerek yok...

Gene söyle bir sözle ile bitirebilirim; Utinam tam facile vera invenire possem quam falsa convincere. - Keşke neyin doğru olduğunu da yanlışı farkettiğim kadar kolay bulabilsem.

bu da Çiçero'nun bir sözü:)

---

Düzeltme sebebi: Bağlaç olan "da, de" ayrı yazılır. Bulunma durumu eki olan "-da, -de, -ta, -te" getirildiği kelimeye bitişik yazılır. "Bir" vardır "bi" yoktur.
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2008, 12:29:44 ös Gönderen: skullG »

Ağustos 13, 2008, 12:22:43 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

hepimizin doğruları var ve bunların  gerçekliğine kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki.Halbuki birşeyi doğru bildiğimize nasıl bu kadar net ve kesin olarak inanabiliyoruz.Bazen birinin yanlışını düzeltirken o kadar kesin ve net bir dille "hayır" diyoruz ki özellikle konu bilim değilse spritüel konularda konuşurken bu kesin bir dil kullanmak büyük cesaret örneği konuşurken bu benim doğrum şeklinde konuşursak daha iyi olur gibi.Tanrı'yı yukardan gülümsetmenin alemi yok kendimize...

Ağustos 13, 2008, 12:28:11 ös
Yanıtla #32

gene söyle biz sözle ile bitirebilriim; Utinam tam facile vera invenire possem quam falsa convincere. - Keşke neyin doğru olduğunu da yanlışı farkettiğim kadar kolay bulabilsem.

Cok dogru ve yerinde kullanilmis bir Soz :) alintilamissin, Tesekkurler. Evrende bircok Bilgi vardir ve biz hangisinin bizi gelistirecegi ve ileriye dogru goturecegini bilmedigimiz icin genis bilgi yelpazesinde ya da bilgi okyanusunda diyelim surekli bir arayis icersine gireriz. Sonra da alacabilecegimiz kapasitede bilgi almaya baslariz ve bu da bizi daha ust asamalara hazirlar.

Bilgi kirliligine gelince seninle ayni fikirdeyim. Çunku zihnimizi nitelikli ve kaliteli Bilgileri almak icin temizlememiz gereklidir, sonra da berraklasmis bir zihinle ardi arkasi gelmeyecek ve ilerledikce Bilincimizin acilmasiyla dogru orantili olarak seviyemizin yukselmesiyle paralel olarak daha dogru ve kisisel gelisimimizi saglayacak Bilgilere acik bir hale gelmis oluruz. Ve bunlari da sadece almakla yetinmeyip hayatimiza uyarlayabildigimiz anda bizden istenilen davranislari daha rahat bir sekilde sergilemis oluruz.

Onemli olan aldigimiz Bilgiyi kullanmaktir. Aksi halde Bilginin islevselligi otomotikman kaybolur ve bu da bize hicbir fayda vermicektir. Ancak alinan Sirlar vardir ki bunlar İnsanlara kasitli olarak verilmistir. Evrensel ve İnsana ozgu ozellikle de Varolusun temelinde yatan sirlar... Ancak bu sirlar İnsanligi genel amacli olarak ileriye donuk buyuk atilimlarin gerceklestirilmesinde kullanilmistir. Buna mukabil hayatimizin her yonu Bilgiyle dopdoludur. Onemli olan alinan her Bilgi İnsanligin gelisimi icin kullanilmali aksi halde Bilgi verimi otomotik olarak kesilmektedir. Boylelikle de yanlis amaclar icin kullanim hepimize otomatik olarak yansima yapacagindan bu hususta gerekli tedbir onceden alinmis olup bu dogrultuda hareket edilmektedir. Ote yandan eger cok zaman oncesinden gerekli tedbirler alinmamis olsaydi dunyamiz su anda buyuk bir kaosun icerisinde olurdu ki bu da bizi toplu yokolusa suruklerdi. İnsanligim kiyimi bu sekilde gerceklesirdi.  

Bu birey icin de gecerlidir, Bilgi İnsani gelisime dogru goturen tek Kapidir ya da tek Yoldur diyelim. Amac ne olursa olsun sahis bunu dikkatli ve mantiklica kullanmazsa, size dogrusunu söyleyeyim, İnsan olmaktan derhal cikarilir ve hak ettigi yere gelmesi imkansizlasir.

Degerli Paylasimlarin icin cok Tesekkur Ederim Sevgili Bugfree; ogrenecegimiz cok sey var. Tâ ki Bilgi'nin tek Hakimi olma seviyesine gelene kadar...

Saygi ve Sevgilerimle..  

---
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2008, 12:41:55 ös Gönderen: skullG »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 13, 2008, 03:54:44 ös
Yanıtla #33

hepimizin doğruları var ve bunların  gerçekliğine kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki.Halbuki birşeyi doğru bildiğimize nasıl bu kadar net ve kesin olarak inanabiliyoruz.Bazen birinin yanlışını düzeltirken o kadar kesin ve net bir dille "hayır" diyoruz ki özellikle konu bilim değilse spritüel konularda konuşurken bu kesin bir dil kullanmak büyük cesaret örneği konuşurken bu benim doğrum şeklinde konuşursak daha iyi olur gibi.Tanrı'yı yukardan gülümsetmenin alemi yok kendimize...

Sevgili Marti; yazinizda soylediginiz ya da vurgu yaptiginiz cumle dikkatimi cekti: '' Tanrı'yı yukardan gülümsetmenin alemi yok kendimize... ''

Zaten bir bilgi arayisi icersinde bulundugumuz dogru ve bizlerin bu yolla gelisiminin saglanmasi ya da amaclanmasi Yaratici'nin inisiyatifindedir. Her ne sekilde bulunursak bulunalim bizim belirlenmis dogrularimiz mevcuttur ki, bu dogrultuda hareket ederek belirli bir cizelge uzerinden bilgileri almaktayiz.

Herkes, Evrimine gore Bilgi alacagi icin aldiklari Bilgiler onu daha ileri bir seviye ya da statuye getirmek amaciyla hazirlanmis olan Bilgilerdir ve bizler kendi yasamimizdan yola cikarak ulasmak zorunda oldugumuz noktaya dogru bilgileri almak suretiyle gelebilecegimiz akildan cikartilmamasi gereken onemli bir ayrintidir, diye dusunuyorum.

Burada kimse benim dogrularim ya da senin yanlislarin diye bir tabir kullanilamaz. Bu bize verilmis bir hak degildir. Bundan yola cikarak hickimseyi kendi dogrularindan vazgecirme gibi bir durumumuz olamayacagi gibi himkimseyi empoze etme yetkisine de sahip degiliz. Herkesin hur ve ozgur iradesine saygili olma zorunlulugu bulundugundan,

Bu dunyadada yasayan herkes, Bilgilerde ben dahil hickimsenin Yukardaki Tanri'yi gulumsetecek bir pozisyona gelmedigimiz gibi zaten Yaraticinin da boyle bir ozelliginin oldugunu acikcasi sanmiyorum. Bunu belirtme hissiyatini duydum.

Saygilarimla

Ve sunu da eklemek isterim ki; lutfen Yaratici Adina konusmayalim.
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2008, 04:00:06 ös Gönderen: Sevil »

Ağustos 13, 2008, 06:33:33 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Herkesin yaratıcı algısı farklı olduğuna göre ben benim yaratıcım hakkında konuşabilirim ki bu bir söz sanatıydı.Bunun dışında birilerini kendi doğrularından vazgeçirmeden bahsetmişiz çok alakasız oldu ben bununla alakalı hiçbirşey söylemedim ve hala söylediğimi arkasındayım kişinin kendi doğruları vardır spritüel konularda gerçeklik asla kesin değildir benim inancıma göre ve Tanrı'nın gülümseme özelliğinin olmadığından bahsetmişsiniz neden Yaratıcı adına konuşuyorsunuz?

Ağustos 13, 2008, 06:41:40 ös
Yanıtla #35

Herkesin yaratıcı algısı farklı olduğuna göre ben benim yaratıcım hakkında konuşabilirim ki bu bir söz sanatıydı.Bunun dışında birilerini kendi doğrularından vazgeçirmeden bahsetmişiz çok alakasız oldu ben bununla alakalı hiçbirşey söylemedim ve hala söylediğimi arkasındayım kişinin kendi doğruları vardır spritüel konularda gerçeklik asla kesin değildir benim inancıma göre ve Tanrı'nın gülümseme özelliğinin olmadığından bahsetmişsiniz neden Yaratıcı adına konuşuyorsunuz?

Yaratici adina konusmuyorum Sayin Marti; sadece bu cumleden duydugum rahatsizligi dile getirmek istedim. Cunku genellikle bazi kesimlerin Tanri'yi kullanarak O'nun adina yetkiliymis gibi bir gorunum vererek İnsanlarimizi yanlis yonlendirmeleri bir an aklima gelmisti ama Sizi tabiki kastetmiyorum. Yalniz hicbirimiz O'nun Adina konusamayiz. Tanri'yi sadece O'nun Sectikleri tanitabilir, anlatabilir ve O'nun Hakkinda Konusma Hakkina sahip olurlar. Umarim anlatbilmisimdir. Cumleniz itibariyle Yaraticimizi ne gibi bir sekle soktugunuzun farkinda misiniz acaba?

Size karsi yazmis olsam da sonucta sizi baglayan bir durum yoktur Sevgili Marti; sozun gelisi itibariyle soylemistim. Pardon bu arada :) Ozur... ( Dogrularin vazgecirilip gecirilmedigi hakkinda ). 
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2008, 06:46:00 ös Gönderen: Sevil »

Ağustos 13, 2008, 06:45:51 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Evet o kendini Tanrı'nın yetkilisi konumuna getirenler Tanrı'nın simgesel cehenneminde simgesel olarak yanacaklar :D

Ağustos 13, 2008, 06:46:19 ös
Yanıtla #37

Evet o kendini Tanrı'nın yetkilisi konumuna getirenler Tanrı'nın simgesel cehenneminde simgesel olarak yanacaklar :D

Aynen :D

Eylül 19, 2008, 02:20:38 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Bence cehennem olmamalı,yoktur demiyorum vardır da.Olmasa iyi olur.Neden siz iyi bir Tanrı düşünün ama gittiğiniz zaman size yargılama sonucu hesabınıza alevler düştü bu biraz cezalandırıcı bir Tanrıyla karşı karşıya olduğumuzu gösterir ki hiç bir insanın böyle bir ceza almasını istemem.

Hem dünyaya özgür iradeli insanı salıkveren sonra peşinden Şeytana müddet veren bir Tanrı; kötülükte var iyilikte eee bunu bir oyun gibi düşünürsek özgür iradenin bu şekilde bir dizayn edilmiş dünyada günah işlememesi mümkün değil.Yani benim kaderime otamatikman cehennem düşmüş oluyor.Buda bir haksızlık haa konuyu uzatalım derseniz işte günah kavramı herkeze göre değişiyor mükemmel doğruluk üzerinde bir kurallar manzumesi yok kabul edilmiş olan.

İşin sırrı çok açık bence başka bir cana zarar vermeyen insan olsun hayvan olsun onuruna namusuna malına dokunmayan cennetliktir.Burdan hayvan eti yememeliyiz çıkar mı? cevap çıkar.

Diyelim bu dünyada adamın biri beni tam 30 yaşımda öldürdü,çocuğumdan,eşimden ayrı bıraktı beni mezara gönderdi hemde haksız yere..Beni öldüren şahıs sonsuz yaşamı görmüşmüydü hayır ama benim hakkımı gasp etti bu adamla artık ben aynı evrende kalamam.Sonsuza kadar cehennemde de yansa affetmem,yok edilmeli.Yoksa adaletsiz bir Tanrıyla karşılaşmış oluruz.Eşimin,çocuğumun benim kaderimle oynadı bu kadar cezayı bence hak etti. :)

Bu konu uzar Cehennemden ziyade ben karşımda Adaletli bir Tanrı göstermek isterim.

Saygılarımla...

Eylül 19, 2008, 02:22:55 ös
Yanıtla #39

Annem hep cennette cehennemde bu dünyada der.