Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların Din otoriteleriyle geçmişe dayalı organik bir bağı var mı?  (Okunma sayısı 36638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 07, 2012, 09:13:22 ös
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kitabı mukaddes,insanların sapkınlığını ve insanlık tarihini  olduğu gibi yazan bir kitabdır yani tarih kitabı tıpkı Kuran gibi..İncil ise,  İsa nın kendi davranışlarıyla  insana temiz ve ahlaklı bir ruh rehberliğini yapmaya çalıştığını anlatır.
İnsanın varlığından bu yana çeşitli karekterler taşıdığı malumdur.İyi ve kötü her zaman vardır ,olmaya devam edicektir...Ama  zürriyetini devam ettirmek için herşeyi yapan bir insanın peygamberliğini ve rehperliğini kabul etmem mümkün değil. Böyle olmasa bile şahit olamadığım insanlık tarihini gözü kapalı kabul edemem ve sorgularım. Bu yüzden herkes, kendi peygamberidir;akli ve vicdani muhakemesiyle.Artık eski cehalet yok.Her birey kendi kıyametini kendi içinde yaşıyor aydınlanma budur bence ve daha da aydınlanılıcak.
Sevgi ile kalın

Ocak 07, 2012, 09:14:22 ös
Yanıtla #31
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Agnusdai

Sanırım sizi anlıyorum siz bu söylemin doğru olduğunu kendiniz kabul etmiş oluyorsunuz ve sizin kabullenişinize görede konuyu dağıtmadan mason kardeşlere o soruyu soralım diyorsunuz.Peki şöyle yapalım o zaman ben sorumu sormuştum kendimce sanırım sizde aynı soruyu sordunuz.Lakin ben bu sorunun cevabını biliyorum hiç bir mason bence bu soruya bildik malum cevaplar vermez.

Bu kadar akla inanan bir ülküye sahip olan masonlar bu anlatımın ne kadar uyduruk ve zorlama olduğunu bilir ve buna inanmaz peki o zaman o kitabı neden koyma ihtiyacı duyarlar işte bence bana göre  benim anlayabildiğim kadarı ile cevabı inandığın kitapların içindekilere benim tam olarak inanmam yada kabul etmem önemli değil benim değer yargılarıma göre benim için önemli olan senin inandığın değerlere saygı duymak  nasılsa sen kendi yolunu kendin bulurken o saçmalıkları aklının kabul etmekte zorlandığı şeyleri bulup kendin sorgulayacaksın der.O kitabın orda olmasının nedeni budur.

bu tarz ifadeler incildede mevcut bunlara inandıklarını ben hiç sanmıyorum bu tarz ifadelere bende inanmıyorum.

İncilde bir bölümde hz.ibrahimi karısını firavuna peşkeş çeken bir peygamber oalrak sunuyor korktuğu için karısı sarayı firavuna sunuyor.

size çok açık sorayım yayınladığınız bölümler tevratta geçiyor ve doğru peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz mesela bu konuda fikrinizi söyleme yerine belkide kabul ettiğinize göre söylemiş oluyorsunuz sorum anlamsızlaşır.Bu anlatımı ve ifadeleri siz kabul ediyormusunuz ben sorayım size daha açık.

benimde bunu bilmem lazım.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 07, 2012, 09:18:33 ös
Yanıtla #32
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Kitabı mukaddes,insanların sapkınlığını ve insanlık tarihini  olduğu gibi yazan bir kitabdır yani tarih kitabı tıpkı Kuran gibi..İncil ise,  İsa nın kendi davranışlarıyla  insana temiz ve ahlaklı bir ruh rehberliğini yapmaya çalıştığını anlatır.
İnsanın varlığından bu yana çeşitli karekterler taşıdığı malumdur.İyi ve kötü her zaman vardır ,olmaya devam edicektir...Ama  zürriyetini devam ettirmek için herşeyi yapan bir insanın peygamberliğini ve rehperliğini kabul etmem mümkün değil. Böyle olmasa bile şahit olamadığım insanlık tarihini gözü kapalı kabul edemem ve sorgularım. Bu yüzden herkes, kendi peygamberidir;akli ve vicdani muhakemesiyle.Artık eski cehalet yok.Her birey kendi kıyametini kendi içinde yaşıyor aydınlanma budur bence ve daha da aydınlanılıcak.

soyunu devam ettirmeye çalışan peygamber değil kızları güya anlatıma göre peygamber lut aslında tecavüze uğramış halk tabiri(anlatımı maruz görün başka ifade bulamadım)
lut kavmi sapıklığından dolayı helak olmuş ama peygamberine atfedilen ise ensest ve sapıklı  sn.agnusdai ile yazıştığımız konun özü ise durum bu ise masonlar yemin sırasında içeriğinde böyle bir konu olan kitabı hangi bakış açısına göre yemin için koyar sorumuzda bu.

saygılar

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 07, 2012, 09:32:06 ös
Yanıtla #33
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Agnusdai

size çok açık sorayım yayınladığınız bölümler tevratta geçiyor ve doğru peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz mesela bu konuda fikrinizi söyleme yerine belkide kabul ettiğinize göre söylemiş oluyorsunuz sorum anlamsızlaşır.Bu anlatımı ve ifadeleri siz kabul ediyormusunuz ben sorayım size daha açık.

benimde bunu bilmem lazım.

saygılar

Sayın Karahan,

Ben, ismi geçen kitapların tümünün düzmece olduğunu biliyorum. Bunu kendimce "Hatim" ettim! Hem düzmece hem de ahlaksızlığı meşru gören ifadeler içeren kitaplara el basıp yemin edenleri anlamaya çalışıyorum.

Lutfedip cevap vermelerini de beklemiyorum ayrıca. Belki kendileri de bilmiyorlardır...

Saygılarımla.
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Ocak 07, 2012, 09:41:13 ös
Yanıtla #34
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.agnusdai

oldukça iddialı söylemlere sahipsıniz hiç acabalarınız yok sanırım.Kendinize yanılma kotası koyup sonrasında inançlarınızla çelişkiye düşmezsiniz.Buradaki konu tabiki kitapların düzmecemi değilmi olduğu değil.Herkesin inancı kendini bağlar.Ama bir konu üzerinde fazlaca iddialı olmak konuya hakim olmayı unutturur.Siz bu kitapların tamamı düzmecedir dediğinizde  artık sizin için 5 n 1 k kuralı kalmıyor demektir.sormayı bıraktığınız anda ise bence asıl felaket başlar.Halbuki nede güzel yazıyor işin mantığına bakıyorduk.Herşeye düzmece ,kurgu,akıldışı mantığı ile bakarsak doğrusunu kimin yazdığını nasıl bulacağız.

Okuduklarımız nihayetinde bir kitap orada tartıştığımız konun bir benzerini cahiliye döneminde inanıyorumki siz bile yazıp kitaba koyabilirdiniz bu iş o kadar bassit.Bu pencereden bakmak bana daha sağlıklı geliyor.

saygılar

EDMUND BURKE

Ocak 07, 2012, 10:04:47 ös
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Alıntı
Sayın Tij, Sorduğum soruya cevap değil yazdığınız isimler. Konuyla direkt alakalı yazabileceğiniz bir şey yoksa lütfen bekleyin...
Yazdiklarinizdan inanin bir cok sey ögrendim ve ögreniyorum ama bende sizlerin yazdiklarinizla sorulan soru arasinda direkt bir iliski kuramadim.
Soru veya sorun masonlarin sizce bukadar "mantiksizce vede aptalca "olan kitaplara nasil el basip yemin ettiklerimi?
Yoksa gecmiste masonlarin dinler  kurulurken ( veya daha sonrasinda ) dine veya masonluk kurulurken dinlerin masonluga nasil ( organik bir bag"dan bunu anliyorum) etki yaptigimi ?

Saygilarimla

Ocak 07, 2012, 10:12:32 ös
Yanıtla #36
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sorunuz çok doğru ve buna benim cevabım evettir herzaman.Masonlukla dinlerin organik bağı herzaman vardır ve olmalıdır.Bunu onlarda zaten daha en başından yemin ederlerken  söylüyorlar o eylemleri ile.Dinler ile masonluk arasında zaten bağ nasıl olmasınki bu soru yumurta civciv hikayesi gibi zaten.

saygılar.

EDMUND BURKE

Ocak 07, 2012, 10:25:57 ös
Yanıtla #37
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sorunuz çok doğru ve buna benim cevabım evettir herzaman.Masonlukla dinlerin organik bağı herzaman vardır ve olmalıdır.Bunu onlarda zaten daha en başından yemin ederlerken  söylüyorlar o eylemleri ile.Dinler ile masonluk arasında zaten bağ nasıl olmasınki bu soru yumurta civciv hikayesi gibi zaten.

saygılar.

Aklın yolu "bir" dir S.n Karahan.

Reşekkürler...

Saygılarımla.

Ocak 07, 2012, 10:33:09 ös
Yanıtla #38
  • Uzman Uye

Ocak 07, 2012, 10:34:04 ös
Yanıtla #39
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Sayın Tij, Sorduğum soruya cevap değil yazdığınız isimler. Konuyla direkt alakalı yazabileceğiniz bir şey yoksa lütfen bekleyin...
Yazdiklarinizdan inanin bir cok sey ögrendim ve ögreniyorum ama bende sizlerin yazdiklarinizla sorulan soru arasinda direkt bir iliski kuramadim.
Soru veya sorun masonlarin sizce bukadar "mantiksizce vede aptalca "olan kitaplara nasil el basip yemin ettiklerimi?
Yoksa gecmiste masonlarin dinler  kurulurken ( veya daha sonrasinda ) dine veya masonluk kurulurken dinlerin masonluga nasil ( organik bir bag"dan bunu anliyorum) etki yaptigimi ?

Saygilarimla

Sayın Tij,

Semavi Dinlerin( en azından) kuruluşlarında, kesinlikle Mason'ların payları vardır. Milletleri bir hizaya sokmanın en iyi yolu buy(muş) du ozamanlar.

Bunun için de, en çok kabbala öğretisindeki gizli öğretileri kullanmışlar...

Her nekadar taraflarca kabul edilmemişse bile.

Saygılar.