Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Okullarda seçmeli ders olarak kürtçe,lazca,çerkezce konulsun mu?

Evet konulsun daha iyi olur
Hayır konulmasın
Şu anda kararsızım

Gönderen Konu: Okullarda seçmeli ders olarak kürtçe,lazca,çerkezce konulsun mu?  (Okunma sayısı 18280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 30, 2013, 08:39:26 öö
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

Görünür rütbe-i aklı eserinde...

Bir aralar,Kürtçe öğreten dershaneler açıldı;ilgi olmadığı için,hepsi kısa sürede kapatıldı.

Kürtçe eğitimi savunanlar biliyorlar mı acaba,kuzey Irak kürt yönetiminin benimsediği resmi dil, İngilizce...

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 30, 2013, 10:26:00 öö
Yanıtla #31
  • Aktif Uye

Geçenlerde TUİK 2012 nüfus istatistiklerini açıkladı. Türkiye'de 15 milyon aile var. Ayrıca Ailelerin % 5'i 10 ve daha fazla çocuklu. Herhalde bu çocuklar birden fazla anneden olsa gerek. Ne kadar yüksek bir oran.

Bu sıralar forumda bir yazı dizisi var. "Aydın kişi ve mason" diye.
Aydın kimdir, kime denir okunmalı.

Egitimci de bir aydındır. Olabilmiş ise.

Toplumun gerçeklerinden haberdardır. Gerçekleri söyleme cesareti gösterir ama, boş inançların, ideolojilerin peşinde koşmaz.
Bu kadar sorun arasında kürt halkının veya moda deyişle diğer halkların temel sorunu okullarda kendi dillerini seçmeli okumaları değildir.

Bir egitmen, şu an birleştirici unsur olan, bizlerin ve kurulmuş olan cumhuriyetin temeli olan Atatürkçülüğün yerle bi edildiği bir ortamda, halkların hak ve özgürlüğü adı altında yapılmak istenenin farkında olmalıdır.

Atatürk'ü ve ulusal bilinci kaldırınca yerine ne koyacağız. Referans olarak İslamı mı?

Evrensel değerler yerine yerelleşmek ülkeyi bambaşka bir yola sokar.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 31, 2013, 01:32:43 öö
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Benim bu konuda tartışmaya girmem çok anlamsız, gereksiz, dolayısıyla abes olacaktır.

Anlaşılan o ki forum üyelerinden, 30 küsur yaşındaki bir genç eğitimcinin de benim özetle ne dediğimi anlayabilmesi için biraz Anadolu'nun bağrında kırsalda yaşayıp, o yörelerin insanları ile haşır neşir olup, sonra onların bilmedikleri ya da bildiklerini sandıkları, kimilerin çat pat konuşup yazamadığı, kimilerinin zaten yazmayı bilmediği bir ortamda bir dilin nasıl öğrenilmesinin sağlanacağını iyi irdelemeli. Öğretmek ve öğrenmek... Eğitimci bunun farkını bilir sanırım. Pasif ve aktif yöntemler. Eğitimci bunların da farkını bilir sanırım. Müfredatın ne olduğunu bilir sanırım. Bu işin yasal yönlerini de benden çok daha iyi bilir sanırım.  Bu bağlamda öncelikle hedefin ve seçeneklerinin ne olduğunu da belirlemiş olmak gerektiğini o da teslim etmez mi? Gazele gazel ile değil, gerçek beste ile yanıt verebilecek güçte olmalı. Bir proje yapmalı ve kendini de işin içine katmalı. Bulutların üzerinden inip, kara toprağa çıplak ayak basmalı. Neyin nasıl olabileceğin, neyin niçin olamayacağını bilmeli, olamayacakların ne zaman ne türden emekle  oldurulup oldurulamayacağına ilişkin pratik edinmeli.

Bu işin özetini Ziya Paşa ortaya koymuş zamanında: Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.

Sn. ADAM,

"Gazele gazel ile değil, gerçek beste ile yanıt verebilecek güçte olmalı" sözünüz zaten işin ciddiyetini yansıtıyor. Açıklamalarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Şubat 01, 2013, 11:20:57 ös
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kürtçe yada çerkezce vs vs eğitime ne kazandıracağını düşündüm. En çok gündemde olan kürtçeyi düşündüm ve ne kazandırdığına baktım. Eğitime ne vermiş??? İnsanlar dilini ve kültürünü zaten yaşıyor. Bunu okullara sokmaya çalışmanın alemi nedir? Eğitimde bilime ve felsefeye ağırlık ve zorunluluk getirilmesi gerekirken bunları gündeme sanki önemliymiş gibi getirmek çok saçma. Binlerce yıldır insanları bu ayrımlar savaşa sokmuştur ve bunun anlamazlığı içinde olmamız tehlikeli bir gaflettir. Kimin anası babası istiyorsa bu tercihlerini zaten gerçekleştiriyor.

Tek bayrak ve tek ulusal dil varken bunu eğitime zorunlu olarak getirmenin gerisinden farklı bayraklar da gelicektir. İllede kürtçe dil deyip kendi bayraklarının renkleriyle ortalıkta  hak arayanların peşinden diğerleri de gelir Bir balkanlı çıkmazmı sonra ortaya" benin dedelerim atalarım da kan ı döküldü bu topraklara, bu vatanın bağımsızlığı için atalarımın kanı var. Onların dili zorunlu olsun, o nun renkleride bir parça yerde dalgalansın demezmi?...Der..Teror estiren, yaşadığı toprağa hiyanet eden bu sabıkalı bir dil ve renge karşılık ÖYLE BİR DER Kİ sonra gerisi bölünmeye, parçalanmaya varır. Bunun tartışılması bile korkunç..Belki bu senaryoların amacı bunu  içindir.
Sevgi ile kalın

Şubat 02, 2013, 12:17:27 öö
Yanıtla #34
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın asimov Atatürkçülük ve İslam yazılı iletinizde çözüm olarak bir öneriniz var mıdır ? Ben kendimce şöyle diyebilirim yerel değerlerimiz evrensel niteliklere açıksa bu şekilde ilerlemek mantıklı geliyor.Yerelleşme tehlikesi fikrinize katılıyorum.

Şubat 02, 2013, 12:19:49 öö
Yanıtla #35
  • Aktif Uye

Söz konusu dillerin okullarda seçmeli ders olarak okutulduğu takdirinde dahi (ki okutuluyor ) , pek rağbet göreceğini de düşünmüyorum aslında ...
Adequatio intellectus et rei

Şubat 02, 2013, 12:20:25 öö
Yanıtla #36
  • Uzman Uye

Elbette öyle sayın hypatia,maşaların değil belki ama sahiplerinin kasdı,Anadoluyu Yugoslavya'ya çevirmek.

Anlam veremedikleri,onca dökülen kan a karşılık sivil bir organizyonun,illegal yolları benimseyip taraf olmamaları...

Onun için ırkçı söylemlerini ısrarla sürdürüyorlar.

Korkarım,sağduyunun ve duyarsızlığın hakimliği birgün sona erecek ve umdukları gerçekleşecek.

Çok uzak gibi görünmüyor.

saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 02, 2013, 01:32:01 ös
Yanıtla #37
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Uzak değil tabiki sn.ceycet

Uzak değil bu ülke benim diyen herkesin sabrıda taştı arsızlığın bile bir haddi olmalı.Bu rüyanın tek hedefi var sabah kalktığında uykudan bir kürt ülkesinde uyanmaktır.Bir türk olarak ben şahsen buna saygı duyuyorum ve öneri getiriyorum öncelikle saflarımızı belli edelim.T ürkiye cumhuriyetinin asil kimliklerini öncelikle iade edin.Sonar hayal ettiğiniz kürt devletinde gidin yaşayın.Ama bu ülkede bu anadolu topraklarında değil bu rüya sizlere ancak sabah kalktığınızda kabus olur uyanın artık.

Atatürkün kurduğu bu ülkenin cm.2 sini dahi, kürt topraklarına çeviremeyeceksiniz o rüyadan vazgeçin artık.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 02, 2013, 02:37:31 ös
Yanıtla #38
  • Aktif Uye

Sn Etimolog bana hitaben bu konudaki çözüm öneriniz nedir diye soruyor.

Elbette o kadar çok öneri söylenebilir ki, hangisin doğru ilabilecegine kim karar verecek?

Talim terbiyenin ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın hangi eğilimle icraatlar ortaya koyduğu belli.

1- Alınan kararlar bilimsel olmalıdır.
2- Pedogoglar ve ölçme uzmanları tarafından değerlendirilmiş olmalıdır.
3- Belirli bir kesimin degil, genelin yararına olmalıdır.
4-Evrensellik, yerelliğin önünde olmalıdır.
5- Eğitim ve öğretim siyasetin dışında tutulmalıdır.

Bunları yapabiliyorsanız, öğretim programınız bilimsel ve gerçekçidir.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Şubat 02, 2013, 04:40:50 ös
Yanıtla #39
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın asimov fikirleriniz için teşekkür ederim.
Saygılar sevgiler ...