Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Patlama  (Okunma sayısı 3896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 09, 2012, 04:38:00 ös
  • Uzman Uye

Patlama...
Genelkurmay Başkanı dün
Afyon’a gitti...
Baktı; nasıl patlamış?..
*
Normalde istifa etmesi
lazım...
“O mu patlattı?”
diyeceksiniz...
Önceki Genelkurmay Başkanı,
kuvvet komutanları, ordu
komutanları, generaller,
amiraller, bilmem nerede
bulunmuş iki tane patlamamış
el bombası ile başlayan bir
sürecin sonucunda hapisteler
ya...
“Ya patlatsalardı” diye...
*
Bu; 25 can...
Çoğu daha üç günlük asker...
Postalı bile ona yabancı...
Acemi askerliğimden
hatırlıyorum; arada bir eğilip
eğilip belime bağlı su
matarama bakardım, bir şey
olmasın sonra...
*
Bunlar acemilere bomba
“tasnifi” yaptırmışlar...
Gerçi acemilere yaptırırlar bu
işi:
Getirip dökerler önlerine, ne
de olsa görevdir...
Genelde acemiler daire
şeklinde oturtulur, başlarında
bir çavuş ya da astsubay
bulunur...
Vatani vazifedir bu...
Ama bu dediğim; patates...
Bunlar patates soyma değil de
bomba sayma işini
yaptırmışlar acemi askerlere...
O kadar yeni askere patates
de soydurmazlar ya, kabuğu
kalır diye...
*
Nitekim askeri mühimmat
deposundaki patlamayla ilgili
ilk açıklamayı Genelkurmay
değil de Orman Bakanı
yapınca...
İlk anda “Bunlar patatesleri
patlattılar” dedim...
*
25 civan...
O genç çocukların durmadan
kurdukları hayalleri
düşündüm dün gece...
Eve dönüşte anneye sarılışın
mı, babanın gururlu sözleri
mi, sevgiliye söylenecek ve her
gece bin defa tekrarlanan o
aşk sözcüğünün mü?..
Hepsi işte o bombalarla
havaya uçtu...
Hayaller imha edildi...
Daha dün yazmıştım; tek
gözümle ağladım...
*
Bu toprakların çocukları kara
yazgılıdır...
Terör öldürmese, biz
öldürürüz...
*
İşte, sen de istifa et birader...
Patlamamış bombaların
komutanlara bedeli varsa,
kendi çocuklarının kucağında
patlamış bombaların da bedeli
olsun...
*
İstifa işe yarayacağından
değil...
Böyle cılkı çıkmış bir
memlekette, nasıl olsa
çocuklarına kıyan çoktur ve
aranır bulunur, oraya
getirilir...
Bir evrensel etik olduğu için
istifa et...
Dünkü medya, başka
ülkelerdeki bu tür olaylardan
sonra istifa etmiş
genelkurmay başkanlarının
listeleri ile doluydu...
Vicdani sorumluluktur
çünkü...
*
“Çek git” diyeceğim de...
Daha nasıl desem?..
Bekir COŞKUN / CUMHURİYET
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Eylül 10, 2012, 12:29:53 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Tıp  fakültesinden doktor olarak mezun olan biri bile tıbbi alanlardan her hangi birinde örneğin omurga ile alakalı konuda bir kaç ayda uzmanlaşamaz. Askerlik de uzmanlık gerektiren bir konudur. Bir kaç ayda uzman asker oluşmaz.. Özellikle de patlayıcı madde gibi çok hassas bir konuda. Ve sıcak çatışma konusunda dağ kadrosu için "yıllarca" çok sıkı eğitimden geçilmesi gerekiyor vb. Dağ ortamında 100 kalifiye asker, onbinlerce eri çok zorlanmadan harcayabilir.

Türk silahlı kuvvetlerinin tavrı eski zamanlardan kalma savaş zamanı tavrıdır. Ya da eğitim sisteminin diğer ülkelere hoş görünmek amacıyla lise mezunlarının sayısını bol göstermek için liseye kayıt yaptıran her kezi dersleri zayıf da olsa sınıf geçirme çabası gibidir. Yani dışarıya güçlü bir ordumuz var gibi bir görüntü verebilmek için eli silah tutan her genci askere alıp psikolojisini bozup sosyal yaşama salıyorlar. Sonra da bu memleket neden asabi, kadınlarımız eşlerinden, çocuklarımız öğretmenlerinden vb. neden şiddet görüyor .

Kemalist bir yazarın TSK yı eleştirebiliyor olması ise sevindirici bir görüntü arzetti. Eleştirilmeye başlayan her şey zamanla gelişir.

Kısacası ordumuzun profesyonelleşmesi, eleştriye ve uzman önerilerine açık olması, savaş anındaki gibi her genci askere çağırıp er alımı yapmayı bırakması gerekiyor. Her an savaşa girebilecek bir coğrafyada yaşıyor olmamızdan ötürü ordumuzun çok güçlü olması gerekiyor. Fakat artık personel sayısı ile ordular güçlü olmuyorlar. Teknolojik, ekonomik ve psikolojik harp teknikleri ile savaşlar devam ediyor. Er yığınağı yapmakla milletin enerjisini boşuna harcıyoruz.

Terörün çok ciddi zararları oldu ülkemize. Fakat aslında olağan üstü faydaları da oldu. Bunlardan birincisi Türk ve Kürt halkının ayrıştırılma olasılığı olmadığı görüldü. İkincisi ise yüzbinlerce genç nesil sıcak çatışma deneyimi yaşadı. Sıcak çatışma deneyimi film izlemeye veya pc de counter strike oynamaya benzemiyor. Çıkabilecek her hangi bir sınır savaşı için bu kişilerin askerliğe çağrılması durumunda başarılı olma ihtimalleri çok yüksektir. Üçüncüsü ülkelerin dost veya düşman olamayacağını çıkarları için gerektiğinde terörü desteklediklerine şahit olduk.

Fakat terörle mücadelede kullanılagelen sistem profesyonel askerliğe dayalı olsa idi hem başarı oranı yükselirdi hem de şu an onbinlerce kalifiye asker terörist avlayabiliyor olurdu. Yani TSK tam kıvama gelmiş askeri terhis edip acemileri dağa sıcak çatışmaya yollayarak ciddi hatalar uygulayageldi. Bu sistemle pkk ile silahlı mücadeleden ciddi başarılar elde edilebileceğini sanmıyorum. Çünkü pkk içinde sadece kandırılan çocuklar yok farklı ülkelerin profesyonel askerleri ile çatışıyoruz. Aslında pkk bizim askerimizden daha üstün bir savaş çıkartıyor. Çünkü hem personel daha iyi eğitimli ve daha iyi sıcak çatışma silahı ve mühimmatına sahipler. Şeytanın bile aklına gelmeyecek taktikleri var, bunun özel eğitim almadan uygulama ihtimalleri yok. Yani özel eğitim almış canilerin kucağına 19 yaşındaki sadece eğitimde 3 mermi sıkmış çocukları itiyoruz.

Yani demek istediğim patlama facia filan değil. Asıl facia bu çocukların ölüme itilmesidir. Gazi olanların ise  psikolojisi bitik olarak sosyal yaşama itilmesidir.

Saygılarımla.

Eylül 10, 2012, 01:25:54 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Lütfen bu işi kökünden kesecek çözüm nedir ? Lafla peynir gemisi yürümüyor ne yazıkki , sırça köşkte oturup AB mantığı ile de bu sorun bitmez. Lütfen çözüm belirtelim ,aynı zamanda Plan ve bütçesi tam fizibilitesi tam yapılmış ÇÖZÜM' den bahsediyorum.Gerisi LAF kalabalığı; boş ve anlamsız kahvehane konuşmasından öteye gitmez.Kahvede ,misafire çay ikram edersin üst kademede de KİLİM ... >:(

Saygılar
« Son Düzenleme: Eylül 10, 2012, 01:43:43 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 10, 2012, 01:28:39 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Ailelerinin acısını paylaşıyorum. :(
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Eylül 10, 2012, 11:24:23 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Nosam33, Hitler'de görülen duruma benzediği için çözümü zor. Hitler'e destek olmayan yoktu. İngilizler ve Fransızlar, Rusları yıpratsın diye Hitleri güçlendirdiler, Ruslar ingilizleri yıpratsın diye Hitleri güçlendirdiler, Amerikalılar da ingilizlerin ve rusların  gücünü yok etsin kendisi devleşsin diye Hitleri desteklediler, siyonistler bile israile gitmeye yanaşmayan alman yahudileri zorla kovsun diye Hitleri desteklediler. Neticede ise Hitler hepsini oyuna getirip bir dünya hakimiyetine soyundu. Fakat atom bombasını hesap edemediği için almanlar Hitleri yok ederek uslu çocuk rolüne soyundular. Genel sonuç Amerikan emperyalizminin doğuşu, ingiliz ve rus emperyalizminin sonu oldu.

Pkk yı da her kez destekliyor.

Rusya ve İran, Türkiye'nin gaz ve petrol satın aldığı ve bağımlı olduğu iki ülke. Türkiye Katar'dan ucuz petrol ve doğal gaz alabilmesi için Suriye üzerinden boru hattı çekmesi gerekiyordu pkk rusya ve iran güdümündeki suriye tarafından desteklendi savaş çıkacağı sırada suriye öcalanı suriyeden kovmak zorunda kaldı. Sonrasında suriye ile iyi ilişkiler kurulduğu sırada arap baharı patladı. Katar petrolü ve doğalgazını çok ucuz fiyata suriye üzerinden getirtecektik plan buydu fakat ortalık karıştı. Rusya ve İran, Türkiye gibi yağlı müşteriyi kaybetmemek için her yolu deniyor şu an Esed'i bağırlarına basmaları bundan dolayıdır. Esed giderse yerine gelecek yönetimle Türkiye daha rahat anlaşacaktır ve Katar'dan doğalgaz ve petrol alımı rahatça başlayabilecektir. Bu sayede Türk ekonomisi rahatlayacaktır. Fakat Rusya ve İranın desteği ile Esed rejimi direniyor.

İsrailin de petrolü kendi üzerinden avrupaya pazarlamaya yönelik planları olduğu için pkk yı sürekli destekliyor. Tüm mesele Katar petrolünün Türkiyeye geçişini önlemek. Pkk yı içimizden destekleyenler, pkk yı iyi gelişsin diye yıllardır sulamak için Kürtlere her türlü baskıyı yapanlar, 5000 kişilik terörist grubunu yok etmemek için her türlü mantıksız adımı atan ordu bile bu iişin içinde olabilir. Büyük paraların döndüğü bir pazar.

Saygılarımla.

Eylül 11, 2012, 01:03:42 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Alıntı
5000 kişilik terörist grubunu yok etmemek için her türlü mantıksız adımı atan ordu bile bu iişin içinde olabilir. Büyük paraların döndüğü bir pazar.

Sayın Masor1976;

Çok , Çok iddalı bir SAV; bu sözünüz çok İddialı. Ordunun bundan çıkarı ne olabilir ,kişisel çıkarları açısından hadi olur diyelim lakin ordu dediğin bir takımdan da oluşmuyor sonuçta ... En iyisi ben burda kesiyorum ,burdan sonrası beni aşar.

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 11, 2012, 01:20:08 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın Nosam33, beni de aşar bu sav. Fakat dünyanın hiç bir ülkesinde tek devlet yoktur. Siyah ve beyaz, nefs ile ruh gibi iyiliği ve kötülüğü emreden yapılar vardır. Bu yaratılan her şeyde karşılaştığımız bir kavramdır. Bunu doğu felsefesi yin-yang olarak adlandırıyor.

Ordu derken de kastettiğim buydu. Devlet içinde oluşan karanlık yapılar malesef her devlette ve her devlet kurumunda var. Yani ordu içinde sallıyorum CIA, KGB, Mossad gibi diğer devletlerin çıkarları için çalışan subaylar olabilir. Bunun var olduğunu kanıtlamak zordur sadece belirtilerden teşhis koymaya çalışmak da çok doğru olmaz. Var olmuş olsa bile tümüyle orduyu vatan haini diye niteleyemeyiz. Adama pkk ile çatışmada şehit olan binlerce subayın ne mensubu olduğunu sorarlar.

Çirkin olmasaydı güzelin değeri ve anlamı kalmazdı. Dini literatürle bakarsak, zalimler olmasaydı şehitler de olmazdı. Şehitlik gibi çok yüksek bir makama ulaşmak için zalim insanlar gerekiyor gibi felsefelere dalabiliriz.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Eylül 11, 2012, 01:23:45 öö Gönderen: Masor1976 »

Eylül 11, 2012, 01:38:32 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Teşekkürler .
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 12, 2012, 01:08:07 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Alıntı
Ruslar ingilizleri yıpratsın diye Hitleri güçlendirdiler.
Masor1976 bey yukardaki cümlenizi destekleyecek kanitlariniz varmi ( tabi Stalin"in Almanyayla yaptigi taktiksel bir adim olan Saldizmazlik Anlasmasi haric, ki bunu kendisini toparlamak icin yapmistir ), yoksa bu sizin Sosyalizim düsmanliginizda geldiginiz son noktami?

.............

Eylül 12, 2012, 02:08:44 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın Tij, 1.dünya savaşı sonrası kaybetmiş, orduları terhis edilmiş ve tüm ekonomik gücünü kaybetmiş bir Almanya'nın aniden dünya hakimiyetine soyunacak kadar güçlenmesi başka türlü izah edilebilirse izah edin ben de bilgileneyim. Düşmanımın düşmanı dostumdur, en azından düşmanımı zayıflatır yaklaşımı ile Hitler her kesim tarafından desteklendi. Sosyalizmin bir hikaye olduğunu doğu Almanyanın yaşam standartlarından görebildik. Tek belirti doğu almanya değildir, rusya, günümüzdeki çin ve kuzey kore, küba, say say bitmez. Emperyalistler kendi halklarına karşı sosyalizm bayrağını taşıyanlardan daha sosyalist yaklaşım sergiliyor. Buna da bir açıklamanız var ise dinlemek isterim. Yanlış anlamayın öğrenmek ve bilgilenmekten başka bir amacım yok yani sizi tahrik etmeye filan çalışmıyorum. Ben sosyalist düşmanı değilim fakat dostları da değilim. Fikirleri idealleri güzel olabilir fakat kendileri güzel değil.

Saygılarımla.