Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Salvador Allende 11 Eylül 1973  (Okunma sayısı 4067 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 12, 2012, 01:40:17 ös
  • Uzman Uye

Alıntı
Bu sitenin adı masonlar.org

Bu sitenin amacı Masonluğu tanıtmak ve bağlantılı konular üzerinde paylaşımlara olanak sağlamak.

Böyle oluşuna karşın site her gün masonluk ile doğrudan ya da dolaylı olsun, tümüyle bağlantısız güncel konular ile dolduruluyor.

Hiç yazılmasın demiyorum; o da yazılsın ama aşırıya kaçılıyor ve bu forum başka güncel konu paylaşımlarının yapıldığı forumların düzeyine indirilmiş oluyor.

Oysa bakın, Sayın symbol, Masonlukta önemli bir yer verilen bu konuda değerli bir katkıda bulunmuş.

Bizim forumda böyle yazılar yer almalı.

Az sayıda ilgi gösterildiğini görüyor, üzülüyor, okunmasını öneriyorum.

Aslinda asagidaki yaziyi dün yayinliyacaktim ama günlerdir gözümün önünden gitmeyen sayin ADAM"in yukardaki yazisi dolayisiyla bir türlü yayinliyamadim. Kendi kendime sordum, acaba cokmu Masonlukla alakasi olmayan seyler yayinliyorum diye.
Eski paylasimlarimi, baska yerlerden yaptigim ve yayinladigim alintilari söyle bir gözden gecirdim ve bunlarin nekadar ilgi cektigini tartisildigini veya tartisilmadigini gözden gecirdim.
Bir konuda sayin ADAM hakli, yaptigim paylasimlarin belkide %95 nin Masonlukla direkt bir iliskisi yok ama bunlar yasadigimiz toplumun, ülkenin, cografyanin, dünyanin vede evrenin iyileri veya kötüleri, sorunlari veya güzellikleri ve cirkinlikleri yani biziz onlarin icinde olan ve Masonluk ve Masonlar.

Sayin symbol Pythagoras baslikli yazisinda ondan bir yildiz diye bahsetmis, ben tabiki Salvador Allende"yi Pythagoras"la karsilastirmak gibi bir hatayi yapmayacam ama Allende"de inanclari ugruna ve halki ugruna antiemperyalist bir bilincle zalime ölümü pahasina karsi koyarak ve savasarak benim icin bir Sokrates"in devami, Atatürk"ün davami oldugunu kanitlamistir ve bu baglamda Pythagoras gibi büyük bir yildiz olmazsada bugün ezilen ve sömürülen vede kani akitilan milyarlarca insan icin bir mum isigi olabilir veya öyledir diye düsünüyorum.

Saygilarimla

Alıntı
Allende’nin ölümünden hemen önce radyo’dan yaptığı veda konuşması:

Dostlarım,

Hiç şüphe yok ki, bu sizlere seslenmek için son fırsatım. Hava Kuvvetleri Magallanes Radyosu’nun vericilerini bombaladı.

Sözlerim sitem değil, hayal kırıklığı taşıyor. Umarım, kendi sözlerine ihanet edenlerin utancı olurlar... Şili’nin askerleri, birer unvandan ibaret başkomutanları, kendi kendini Donanma Komutanı ilan eden Amiral Merino, daha dün Hükümet’e sadakatini sunan, bugün ise kendini Carabinero’ların (paramiliter polis) başı ilan eden General Mendoza…

Bu koşullarda, sözlerim sadece işçilere: Teslim olmayacağım!

Bu tarihi dönemeçte, halka olan sadakatimin bedelini hayatımla ödeyeceğim. Ve onlara, binlerce Şilili’nin tertemiz vicdanına serptiğimiz tohumların kuruyup gitmeyeceğinden şüphem olmadığını söyleyeceğim.

Güçlüler ve bize üstün gelecekler, ancak toplumsal dönüşümler ne suçla ne de güçle bastırılabilir. Tarih bizimdir, tarihi toplumlar yapar.

Ülkemin emekçileri, adalete olan büyük özleminizin ancak bir sözcüsü olan, Anayasa’ya ve kanunlara bağlı kalacağına söz vermiş bu adama gösterdiğiniz sadakat için teşekkür ederim. Sizlere seslenebildiğim bu son anda, yaşadıklarımızdan ders çıkartmanızı diliyorum: Yabancı sermaye, emperyalizm, gericilikle birlikte Silahlı Kuvvetlerimizin kendi geleneğini bozmasına varan koşulları hazırladılar. Bu geleneğin kurucuları General Schneider ve Komutan Araya da, bugün dışarıdan aldıkları destekle kendi çıkarlarını ve imtiyazlarını korumaya çalışan aynı sosyal kesimin kurbanlarıdır.

Esas olarak size sesleniyorum, ülkemin mütevazi kadınları, bize inanan köylü kadınlarımız, çocuğunu esirgediğimizi bilen anneler… Size sesleniyorum Şili’nin fikir işçileri; kapitalist toplumun avantajlarından bahsedip duran meslek örgütleri ve sendikalar tarafından yaratılan kargaşaya karşı çalışmaya devam eden yurtseverler… Size sesleniyorum, ülkemin gençleri, öğrencileri, şarkılarını söyleyenler, bize neşelerini ve mücadele ruhunu verenler… Size sesleniyorum Şili’nin insanları, işçiler, köylüler, aydınlar, zulüm görecekler; ülkemizde faşizm saatlerdir iş başında. Harekete geçmesi gerekenlerin sessizliği karşısında terörist baskınlar yapıyor, köprüleri havaya uçuruyor, demiryollarını kesiyor, gaz ve petrol borularını imha ediyorlar. Suçludurlar. Tarih onları yargılayacaktır!

Hiç şüphe yok ki Magallanes Radyosu susturulacak. Sakin ve metalik sesim sizlere ulaşamayacak. Sorun değil. Sesimi duymaya devam edeceksiniz. Her zaman yanınızda olacağım. En azından, onurlu ve ülkesine sadık bir adam olarak hatırlanacağım.

Halkım kendini savunmalı ancak kurban etmemelidir. Halkım, kendisinin yok edilmesine veya kurşunlarla delik deşik edilmesine izin vermemeli, ancak aşağılanmaya da müsaade etmemelidir.

Ülkemin işçileri, Şili’ye ve yazgısına inanıyorum. Başka insanlar, ihanetin galebe çaldığı bu karanlık ve acı anı yenecekler. Siz de bunu bilerek ilerlemeye devam edin; er ya da geç, o büyük caddeler tekrar açılacak ve özgür insanlar yeni bir toplum oluşturmak için o caddelerden yürüyecekler.

Yaşasın Şili! Çok yaşa halkım! Yaşasın işçiler!

Bunlar benim son sözlerim, fedakarlığımın boşuna olmadığından eminim. Sonunda, en azından, suçu, alçaklığı ve ihaneti cezalandıracak bir ahlak dersi olacak.

Santiago de Chile, 11 Eylül 1973

Eylül 12, 2012, 04:43:05 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Kardesim Allende, sonsuz Doğu'da  hep bizimle.

Eylül 12, 2012, 07:55:24 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu "Delinkalı"yı ne zaman hatırlasam bu şarkı dilime takılır. Sayfalarca anlatılsa işin özü bu kadar açıklayıcı anlatılamaz.

İnsanlık böyle "Delikanlı"lar üzerinde yükseliyor.

bulutsuzluk özlemi - şili'ye özgürlük
enelsır

Eylül 12, 2012, 09:09:51 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Saygıyla anıyoruz...

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Eylül 12, 2012, 09:23:25 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Evet, sayin enelsir hakli, insanlik böyle delikanlilar üzerinde yükseliyor.

Bildiginiz gibi bu gün 12. Eylül fasist darbesinin yildönümü ve bu katliamda Allende"yi katleden gücler tarafindan hazirlandi ve yürürlige kondu ve o zamanda nice "Delikanlilar" katledildi. Bunlardan biride Erdal Eren"di.

O"nun ve yoldaslarinin anisina.

Sezen Aksu- Son Bakış (Erdal Eren Anısına )

Eylül 12, 2012, 09:29:21 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Ali Asker - Şu Metrisin Önü

Eylül 12, 2012, 09:44:56 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Alıntı
Bunlardan biride Erdal Eren"di.
  :-[ :-[ :-[ Sözün bittiği zamanlardan bir zaman aralığıdır 12-09-1980   ... >:(
« Son Düzenleme: Eylül 12, 2012, 09:48:31 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus