Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İlluminati & Evrenin Ulu Mimarı Kavramı  (Okunma sayısı 6469 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2015, 07:43:18 ös
  • Ziyaretçi

Bana kafa karistirici geliyor; hem sembolizm yoluyla da olsa Illuminati'yi bunyesinde bulunduran bir topluluk hem de Evrenin Ulu Mimari gibi bir kavrami benimsemesi. Kabul merasiminde kutsal kitaplarin acik konularak yemin edilmesi. Iki ayri dunya gibi tezat olgularin tek bunyede toplanmasi. Bu anlamda erdemli olma yolunda yuruyen mason adaylarinin bir gorusu temsil etmesi degil de sanki tum olgulari kavramasi bekleniyormus gibi algiliyorum.

Bu bahsettigim konuda yaniliyor muyum? Beni aydinlatabilir misiniz?

Saygilarimla.

Not: Ingilizce klavye kullanmam umarim forum kurallarina aykiri degildir.

Kasım 20, 2015, 08:30:47 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bana kafa karistirici geliyor; hem sembolizm yoluyla da olsa Illuminati'yi bunyesinde bulunduran bir topluluk

Bu konuda beni/bizleri aydınlatabilecek misiniz ?

Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 20, 2015, 08:48:51 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu herif şu kitabı nerden yazdı.
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Kasım 20, 2015, 09:15:45 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sorunun tanımında bazı yanlışlar mevcut. Evvela illuminatinin masonluk bünyesinde barındığı nereden çıktı? Elbette illuminatinin kuruluşunda masonların da olduğu doğrudur ancak bunun ne zararı var? İlluminati aydın cemiyetin, bilim insanlarının kurmuş olduğu bir cemiyettir. Ayrıca masonlukta yaratıcının, evrenin ulu mimarı olarak anılmasında ne gibi bir yanlış gördünüz? Bu dünya ve öbür dünyanın zıtlık tezatlığı barındırdığını da nereden çıkarttınız? Bunları açıklayın ki biz de ona göre katılımda bulunalım.

Saygılarımla.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Kasım 21, 2015, 12:28:16 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Bu herif şu kitabı nerden yazdı.
İmzanızda yer alan kitaptan mı bahsediyosunuz? Kitabı Google'da bulamadım. İçeriğiyle ilgili bilgi bulacağım bir link paylaşır mısınız?

Kasım 21, 2015, 01:21:25 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sorumu ya da daha doğrusu anladığım ve bildiğim kadarıyla bahsettiğim konu hakkındaki görüşümü biraz daha açıklamaya çalışayım. Öncesinde, eleştiriye ve yazdıklarımla ilgili bilgi düzeltmelerine açık olduğumu söylemek istiyorum.

Bildiğim kadarıyla İlluminati bağnaz Katolik Kilisesi'nin bilim insanları üzerinde bilim yapmalarını, düşünmelerini engelleyecek kadar baskıcı bir politika izlemesi sonucu ortaya çıkmış bir hareketti. Bu kendi amacını gerçekleştirdikten sonra dağıldığı varsayılan örgüt daha sonraları masonların sembolik ve felsefi anlamda öğretileri arasına girmiştir. Aynı masonlar ritüelleri sırasında Evrenin Ulu Mimarı'nı anar ve kutsal kitapları açarlar.

Erdemli bir insan olma yolunda ilerleyen, felsefi kademeleri geçen bu kişiler yetiştiklerinde yüce insanlık tarihini mi özümsemiş oluyolar yoksa bir çizgide bağlarını mı sağlamlaştırıyorlar? Bana sanki her masonun kendine ait dünya görüşü korunuyor gibi geliyor ama yine de tüm insanlığa mal olmuş olguların tek potada eritildiğini görüyorum. İşte burada çelişkili hiç mi bir durum ortaya çıkmıyor?

Kasım 21, 2015, 02:39:30 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Zengin, Nihat hatip oğlunun fakirliğin güzelliğini anlattığı,8 sefer boşanan seda sayanın evlilik programı yaptığı bu türkiyede.mason olmayan ben ,masonluk hakkında  soruya  cevapta veririm..
 Şimdi siz ,Masonluğu dinlere karşı, bilimin ışığında biliyoruz, ulu mimar dinsel bir figür demek istemişsiniz.
Cevabınıda kendiniz vermişsiniz.
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Kasım 21, 2015, 01:03:58 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sorunun tanımında bazı yanlışlar mevcut. Evvela illuminatinin masonluk bünyesinde barındığı nereden çıktı? Elbette illuminatinin kuruluşunda masonların da olduğu doğrudur ancak bÜmidini kesmeyen, gercek Aydınlara teşşekkür etmel isterim.nun ne zararı var? İlluminati aydın cemiyetin, bilim insanlarının kurmuş olduğu bir cemiyettir. Ayrıca masonlukta yaratıcının, evrenin ulu mimarı olarak anılmasında ne gibi bir yanlış gördünüz? Bu dünya ve öbür dünyanın zıtlık tezatlığı barındırdığını da nereden çıkarttınız? Bunları açıklayın ki biz de ona göre katılımda bulunalım.

Saygılarımla.
Burda gözüme çarpan tek yazı, Sayın Risus un yazısı, neden derseniz.? Soruyu cevaplarken, soruyu soranın kendinin, cevabı bulmasını sağlamış.Mason hamuru dedikleri bu olsa gerek.Birde burdan, bütün deneyim ve birikimlerine rağmen, karanlıktakilerden hiç Ümidini kesmeyen, gercek Aydınlara teşşekkür etmek isterim.
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Kasım 21, 2015, 10:24:17 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bildiğim kadarıyla İlluminati bağnaz Katolik Kilisesi'nin bilim insanları üzerinde bilim yapmalarını, düşünmelerini engelleyecek kadar baskıcı bir politika izlemesi sonucu ortaya çıkmış bir hareketti. Bu kendi amacını gerçekleştirdikten sonra dağıldığı varsayılan örgüt daha sonraları masonların sembolik ve felsefi anlamda öğretileri arasına girmiştir. Aynı masonlar ritüelleri sırasında Evrenin Ulu Mimarı'nı anar ve kutsal kitapları açarlar.

"Dine karşı değil dini kullananlara (bağnaz Katolik Kilisesi'nin) karşı ortaya çıkmış bir hareket" olarak tanımlarken sorunuzun cevabını zaten veriyorsunuz.

"Bir büyük üstad der ki; Hiçbir zamanın malı olmayan Masonluk, bütün zamanların malıdır. Hiçbir dinden olmadığından kendi büyük gerçeklerini bütün dinlerde bulmaktadır. Masonluk hiçbir amentüye olan inancı ortadan kaldırmamaktadır. Fakat bu amentü, Tanrıya olan derin sevgiyi alçaltıp beşer tutkularının seviyesine indirirse, insanoğlunun yüksek kaderini inkar ederse, Yüce Tanrı'nın iyiğili ile iyiliklere saldırırsa ve Masonuluğun büyük sütunları olan inanç, umut ve sevgiyi baltalarsa bunun dışında kalır. Biz de bu yargıya dayanarak diyebiliriz ki, Masonluğun sırrına erenlerin can attığı yüce amaç olan Evrenin Ulu Mimarı sembolünün bütün kapsamı işte o zaman anlaşılır."

Ayrıca lütfen Masonluğu, Geleneksel Masonluk ile sınırlamayalım. Liberal Masonlar, Tanrı inancını şart koşmamaktadır.
Serius est quam cogitas.