Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUKTA TÖRE ya da MASON TÖRESİ - 16  (Okunma sayısı 4639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 15, 2010, 10:28:49 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu başlığı altında diyeceklerimin sonuna geldim. Daha önce sözünü etmiş ama sonra en sona bırakmaya karar vermiştim ya…

Konu: Bağlılık

Sevgi, görev duygusu, özveri, içtenlik ve onur birleştiğinde, ortaya bağlılık (sadakat) çıkar.

Bağlılık, umursamazlık ve aldırış etmemenin karşıtı olan “sorumluluk duygusu” ile güçlenir. Bireyin bilincini geliştirir, toplumu içinde saygın ve yararlı bir kişi olmasını sağlar.

Bu durumda elbette Masonlukta da bağlılık, üzerinde özenle durulan erdemlerden biridir. Öyle ki, Masonluğun töresinin bir bakıma ilk, bir bakıma son öğesidir. Onu ortalara bir yere yerleştiremiyorum. Çünkü şayet bir mason bağlılığın gereğini kavrayamaz ve içine sindiremezse, Masonluğun amaçlarının gerçekleşmesi doğrultusunda üstüne düşenleri başarıyla yerine getiremez. Ben böyle düşünüyorum ama bu görüşe katılmayanlar olabilir.

Bağlılık, bir masonun gerek özel yaşamında, gerek masonların bulunduğu ortamlardaki ilişkilerinde gerekse Masonluğun dışındaki toplum içinde tutarlı oluşunun göstergelerinden biridir. Masonlukta olumsuz bir nitelik olarak görülen bencilliği giderir; insanın sadece gereksinme duyuşu nedeniyle toplum içinde yaşamasını değil, gerçekten bir “toplumsal varlık” olmasını sağlar.

Masonlukta bir mason için iki tür bağlılıktan söz etme olanağı var. Bunlardan biri ilgili masonun bu kuruma olan bağlılığı. Diğeri ise masonların bireysel boyutta birbirlerine karşı bağlılığı. Her ikisi de önemli.

Bir masonun, bir kurum ya da bir ülkü olarak Masonluğa bağlılığının göstergesi, Masonluğun amaç ve ilkelerini içtenlikle benimseyişi, bunların gereğini elinden geldiğince yerine getirmek için çalışmasıdır. Ancak bu, üyesi olduğu locada belli birtakım çalışmalar yaptığı görülmeyen bir masonun Masonluğa, onun amaç ve ilkelerine bağlı olmadığını göstermez. Kaldı ki, bireysel boyutta mason kardeşlerine gerektiğince bağlı olmayan bir masonun, kurumsal boyutta Masonluğa bağlı olması beklenemez. Bu da, masonların birbirlerine “kardeşçe” bağlı oluşlarının, birbirlerini kardeş saymalarının bir kurum ya da bir ülkü olarak Masonluğa bağlı olmalarının bir ön koşulu olduğunu gösterir. Şu halde şöyle de diyebiliriz: Masonların birbirlerine bağlılığını KARDEŞLİK ilkesi belirliyor; bunlar birbirlerinden ayrılamıyor.

Masonların, bir topluluk olarak en değerli, en çok imrenilecek niteliklerinin aralarındaki bağlılık olduğunu belirterek bu başlık altındaki anlatımlarıma son veriyorum. Masonlukta bu toplu bağlılığın, simgesel olarak “birlik zinciri” ya da “kardeşlik zinciri” olarak da anıldığını görüyoruz. Her mason bu simgesel zincirin bir halkası sayılıyor.

Masonluğun ülküsü de, tüm insanların böyle bir bağlılık zincirinin birer halkası olması.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.