Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 324753 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 31, 2011, 06:01:06 ös
Yanıtla #60
  • Uzman Uye

Sayin skullG
sizinle simdi burda ne masonlugu tartisirim ki hattim degil ve bu bilgiye sahip degilim
nede Orhan Hancerlioglu"nun nekadar mason veya degili tartisa bilirim
ama sunu size bütün ictenligimle söpyleye bilirim O"nun tanimi bana daha sicak ve daha aydinlik geliyor.
Saygilar

Eylül 26, 2011, 04:36:26 ös
Yanıtla #61
  • Ziyaretçi

Masonluk için değerli insanlar kulübü diyebilir miyiz?

Eylül 26, 2011, 04:48:04 ös
Yanıtla #62
  • Ziyaretçi

Sayın Cin Ruhi,

Bildiğimce kulüplerin birçok çeşidi vardır; fakat Masonluğun ezoterikliği,kendine has ritüelleri,dereceleriyle ve birçok farklı özellikleriyle bence günümüzdeki hiçbir kulüp türüne benzememektedir.Eğer burda sizin "Kulüp" kelimesinden kastınız farklı ise lütfen bunu bizimle paylaşınız ki sorunuza cevap verecek üyeler size daha aytınlatıcı cevaplar verebilsinler.

Eylül 26, 2011, 04:54:14 ös
Yanıtla #63

Aman demeyin...

İnsanları değerli/değersiz diye ayırmak kimsenin haddi değildir....
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Eylül 26, 2011, 05:38:47 ös
Yanıtla #64
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bugün Sayın Mustafa Kemal ile ters düşme günümüz galiba...

Bir kişi ya da bir topluluktaki insanlar "değerli" olarak nitelenebilir. Bu sıfat masonlar için kullanılabilir ve killananın mason olması gerekmez. Bu sıfat masonlara özgü olmadığı için başka insanlar için de kullanılabilir.

Eğer kimilerinin değerlie olduğu söyleniyorsa, bu, o kimilerinin dışında kalanların değersiz olarak nitelendiği anlamına gelmez.

Bir kimse bir kişi için "değersiz" diyorsa, o da o kimsenin kendi değer yargısının yansımasıdır. Bir diğer değer yargıs uyarınca haksıozlık etmekte olabilir.

Bunları geçelim. Sayın mustafa Kemal'in benim bu bakış tarzıma bir diyceği varsa, belki olnu bir başka bölümde bir başka başlık altında tartışmamız gerekir.

Fakat şu konuda kesinlikle uyuşacağımızı sanıyorum:

MASONLUK BİR KULÜP DEĞİLDİR.

Kulüp sözüğü nasıl tanımlanırsa tanımlansın, değildir. Hiçbir zaman olmamıştır.

Masonluğu bilmeyenler, bir mason örgütüne (Masonluğun bütünününe değil sadece tek bir örgüte) kulüp niteliğini yakıştırabilir.

O kişilere bir öneride bulunmak gerekir: Lütfen bir yakıştırma yapmadan önce Masonluğu enine boyuna, yüksekliğine derinliğine iyice inceleyin. Öğrenin, anlayın. Sonra yakıştırmanızı yapın.

Yakıştırmanız bilgiye ve doğru verilere dayanırsa, doğru olup olmadığı üzerinde tartışılabilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 26, 2011, 05:44:27 ös
Yanıtla #65

Ters düşme değil de anlaşamama günü sanırım :)

Bu laf edilirse, "değerli insanlar Masonlardır, diğerleri değersizdir" gibi bir sonuç çıkartılabilir. Kimse kalkıp "olur mu canım bu kadar saçmalanmaz artık" demesin... Hemen hemen aynısını yazan birisi hala bu foruma üye :)

Tabi ki Masonluğa önerilmek için birilerinin sizi "değerli" bulması lazım. Ama değerli insan kavramı o kadar sübjektif ki...

Ben "klüp" kelimesine takılmadım bile... Bana göre baş tarafı yanlış olunca, sonrasında gelen yanlışlar normal geliyor. Bunun da örneği var... Birisi de "dernek" demişti, değildir diyince de beni kınamıştı :) Sanırım o da hala üye :)

Saygılarımla.

Eylül 26, 2011, 05:53:31 ös
Yanıtla #66
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlar değerli insanlardır.

Doğru.

Bunun böyle oluşu mason olmayanların değersizliği anlamına gelmez. Öyle olabilmesi için "Değerli insan masondur." denilmesi gerekir ki öyle bir şey yok burada ve olamaz da...

Fakat masonlar arasından değersiz insanların çıktığı da söz konusudur.

Bir mason derneğine üye olmak demek "mason" olmak demek değildir.

İşte dernek konusuna geldik.

Masonluk bir dernek değildir ama Masonlukta dernekler vardır.

Kimileri sadece dernek üyesidir. Kimise hem dernek üyesidir hem "mason".

Kişiye mason sıfatının verilmiş olması onu "mason" yapmaz.

İşte o değersiz mason sıfatı taşıyanlar, özelde "mason" olanlara da genelde Masonluğa da, ötesi insanlığa da büyük zarar verir.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 26, 2011, 05:53:40 ös
Yanıtla #67
  • Ziyaretçi

Ezoterik bir oluşum hakkında bilgilenmek kabul edersiniz ki yanlış bir söylemdir. Ben de benzetmeler yaparak üyelerden fikir almaya çalışıyorum. Amacım karalamak, kötülemek değil.

Şöyle diyelim o zaman; masonluk değerli insanlardan oluşan bir oluşumdur. Üyeleri seçilmiştir.

Eylül 26, 2011, 05:59:40 ös
Yanıtla #68

Benim cevabım fazla değişmeyecek sanırım.

Masonlar seçilmiştir, doğru. Teklif müessesi olduğuna göre, her üye girmeden önce oylandığına göre bir "seçme" mekanizmasından bahsetmek mümkündür. Benim sıkıntım hep yanlış anlamalara engel olmak olduğu için belirtmek istiyorum, bu seçilmişlik öyle "ilahi" bir seçilmişlik, diğerlerinden üstün olmak filan değildir. İlk cümlede bahsettiğim süreç sonunda gelen bir seçimdir. Eleme de diyebiliriz...

Değerli insan lafına olan muhalefetim devam ediyor. Kime göre değerli? Önereceğim birisini değerli bulmasam önermem zaten, deli miyim? Oy verirken de değerli bulmasam "red" oyu veririm... Bana göre değerli bir insan herkes için değerli olmak zorun da mı?

Eylül 26, 2011, 06:03:19 ös
Yanıtla #69
  • Ziyaretçi

Dışardan gördüğüm kadarıyla masonluk müessesi bir dernek değil de kulüp gibi faaliyet gösteriyor. Yani bana böyle demek daha isabetli geliyor. Bir tip arkadaşlık kulübü gibi. Sadece bir benzetme..