Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Özel Olmak ya da Olmamak...  (Okunma sayısı 3724 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 02, 2013, 10:32:10 ös

"Çok özel bir insan olduğumu hissediyorum. O kadar özelim ki sadece sıradan olmak istiyorum. Lütfen bununla ilgili bir şeyler söyler misiniz?" diye soruyorsun.

Hiç kimse özel değildir ya da herkes özeldir. Hiç kimse sıradan değildir ya da herkes sıradandır. Kendin için ne düşünüyorsan lütfen başka herkes için de aynı şeyi düşün ve sorun çözülecektir. Seçim yapabilirsin. "Özel" sözcüğünü istersen, özel olduğunu düşünebilirsin fakat o zaman herkes özeldir. Sadece insanlar değil ağaçlar, kuşlar, hayvanlar, taşlar; tüm varoluş özeldir çünkü sen bu varoluşun dışından gelirsin ve bu varoluşun içinde erirsin. Ancak eğer "sıradan" sözcüğünü seversen - güzel, daha rahatlatıcı bir sözcük - o zaman bil ki herkes sıradandır. O zaman tüm varoluş sıradandır.

Hatırlanacak tek şey şudur: Kendin için ne düşünüyorsan diğer herkes için aynı şeyi düşün ve ego kaybolacaktır. Ego kendin için bir şekilde ve başkaları için başka bir şekilde düşünmeyle yaratılan bir yanılsamadır. Bu çifte standarttır. Eğer çifte standardı bırakabilirsen ego kendiliğinden ölür.

Osho - Ego
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ocak 11, 2014, 02:01:18 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Yine Osho'ya ait olan bu kesitte, Osho bireyin kendini diğerlerinden daha özel hissetmesinin, belki de bu tür bir egonun neden kaynaklandığı belirtmişti:

'Ve Tanrı hiçbir yol yaratmamıştır. O asla sıradan ruhlar yapmaz, bu yüzden o senin problemini düşünemez. O sana özel, sıra dışı bir ruh vermiştir. Onu başka hiç kimseye vermemiştir. Bu sadece senin için yapılmıştır.

Sana söylemek istediğim şey, özel olduğunu fark et. Kimsenin parmak izi seninki gibi değildir. Hiç kimsenin gözleri seninki gibi değil; hiç kimsenin sesi seninki gibi değil, Sen kesinlikle sıra dışısın. Hiçbir yerde senden bir tane daha yok. İkizler bile farklıdır: Ne kadar aynı gibi gözükseler de farklıdırlar. Onlar farklı yönlere gider, farklı yönlerde büyürler; farklı türden bireyselliğe erişirler.'
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2014, 02:05:39 öö Gönderen: Melina »
Adequatio intellectus et rei

Ocak 11, 2014, 11:52:34 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Değerli Üyeler;

Her ruhun kendine has, munasır " Özel ve Tek " olduğuna inanırım.
Ancak insanları farklılaştıran şey iradesidir. Yaptıklarınız ve yapmadıklarınız sizi özel ve diğer insanlardan farklı kılar.
Bana göre insan kursun kalem gibi olmalıdır. Zorluklar karşısında direnebilmeli gerekirse kırılmalı , ama dik durmalıdır.
Bir insanın benzememesi gereken tek nesne tanırım. O'da mum'dur. Mum gibi insan demek; Her zorlukta guclukte yada zora geldiginde egilen bukulen insan demektir.
Hayatın her herzesinde bu tarz insanlar karşımıza çıkar.  Önce onları şu şekilde adlandırırız; " Samimi , Sıcakkanlı , Güvenilir , Dürüst , Ahlaklı "
ancak ilk sıkıntı yada sorunda mum gibi egildiklerini görürüz.
Verilen sözlerde durulmaz ; sorulduğunda " ya... , aslında... ,  ama.... , vs,,,, " ile başlıyan yanıtlar alırsınız.
İşte bu yanıtlar aslında size karşınızdakinin karakterini tanımlar.
Bu cevaplar ile karşılaştığınızda, karşınızdakinin aslında hiçte özel olmadığını anlayıverirsiniz.

Özel olmak demek " Liyakat etmek " değildir. Özel olmak doğru olduğunu düşündüğü şeyin aksi kanıtlanana kadar arkasında durabilmektir.
Özel olmak görülemeyeni sezebilmek , önlemini alabilmek , her tür koşul ve konumda diğer insanlardan bir tık önde olabilmektir.
Aslolanda bu değilmidir zaten..

Sonuç olarak sizin deyişinize gelirsek " Çok özel bir insan olduğumu hissediyorum. O kadar özelim ki sadece sıradan olmak istiyorum. "
egosu tavan yapmış , yanlızlaşmış , toplumdan soyutlanmış ve pisikolojik sorunları olan bireyin toplumla bağ kurma arayışı denebilir.
Kişi o kadar yüksek  egoludur'ki kendini kusursur , hatasız , tepe noktalarda olarak adlandırmakta , kendi dışındaki tüm bireyleri
yüzeysel ve basit eylemler peşinde görmektedir. Sıradan hayat ona göre değildir. Ancak bir noktada yinede toplumun bir bireyi
olabilme arzusu egosuna galip gelmektedir.

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos

« Son Düzenleme: Ocak 11, 2014, 12:16:26 ös Gönderen: kerberos »

Ocak 11, 2014, 01:38:46 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Osho doğru söylemiş yani ne demişse doğrudur.
Her insan özeldir,onu özel yapan kendine has duygu ve bu duyguların yansıması davranışları vardır.Yaşamı bir yarışa benzetmek bu noktada yanlış olmaz her bir insan karşısındakine göre kendini özel ve farklı hissedebilir doğaldır,insandaki ego bu davranışların tamamını kapsar,ego ile başedebildiğin sürece onu galebe çaldığında zaferi kazanırsın.

Hakiki özel olan insan ise kendisinin farkına varan insandır ,sıradan özel olmak ile farkında olmuş bir insanın özelliğide bir olmamalıdır.Ben karahan olarak özelim oshonun dediği gibi benden bir tane var bir ikincisini sanırım istemezdim.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 11, 2014, 01:42:22 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Değerli Karahan ++++ Katılıyorum..

Ben briaz daha kişisel tahlil yönlü öngörüde bulundum...

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos