Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ABD de Masonluk  (Okunma sayısı 28277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 08, 2010, 10:37:05 ös
Yanıtla #10
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer master_mason_cleveland ,
ABD de gazete ilanları ile Mason Derneğine üye toplanmaya çalışılması ile ilgili bilgi doğrumudur?
Sevgi ve Saygılarımla...

Haziran 08, 2010, 11:52:20 ös
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Apiarist,

Bunlar tamamen asilsiz iddialardir. Karalama calismasi olarak degerlendiriyorum sahsen. Iki tane Usta Mason sizi onermedikce dunyanin neresine giderseniz gidin Mason olamazsiniz. Dolayisiyla gazete ilaniyla nasil Mason olunabilir.

Tarihi cok cok eskilere dayanan ve bunyesinde bir cok degerli sahsiyeti barindirmis ve de barindirmakta olan bu seckin cemiyete karsi yapilan suclamakar beni cok derinden uzuyor. Dunyanin neresine giderseniz gidin degistirilemeyecek bazi hususlar vardir. Uye kabul sartlari ve sureci de bu hususlarin en basinda gelir. Biz asla Masonluga yakismayacak birisini aramiza almayiz veya almamaya calisiriz.

Umarim sorunuza yeterli cevabi verebilmisimdir.

Sevgi ve Saygilarimi sunarim...

Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Haziran 09, 2010, 12:03:52 öö
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer master_mason_cleve,
bu bilgiyi okuduğum Masonik yayınlarda görmüştüm (Anti olmayan yayınlardan okunan bilgiydi).
Türkiye deki Masonluğun kabul edilme süreçlerinin ne kadar zor olduğunu biliyorum.
Kaldı ki hiç Mason tanıdığı olmayan bir isteklinin kapıyı çalarak kabul edilme ihtimali bile çok düşük bir ihtimal iken ABD de böyle bir uygulama bana çok mantıklı gelmemişti.
Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.
Sevgi ve Saygılarımla...

Haziran 09, 2010, 12:18:13 öö
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Apiarist,

ABDde de Masonluga kabul edilis sureci tipki Turkiyede oldugu gibi uzun ve mesakatlidir, fakat eger hicbir Mason tanidiginiz yoksa kapiyi gidip calmak ve kendinizi tanitmak firsatina sahipsiniz. Tek fark budur.

Turkiyedeki kardeslerimin daha temkinli davrandiklarini biliyorum ve onlara hak veriyorum cunku Turkiyedeki antimasonik calismalar cok yogun ve Masonlar akla gelebilecek her konuda boy hedefi olarak gosteriliyorlar. Burada - ABD - durum biraz daha farkli. Mabedlerimize kocaman tabelalar asabiliyoruz. yakamiza gonye ve pergel rozetleri takabiliyoruz, eger ki bir bagista bulunduysak adimiz rahatlikla okunabiliyor ve insanlar bunu mutlulukla karsiliyorlar. Bu demek degil ki ABD de antimasonik hareket yok. Muhakkak burda da antimasonik hareketler mevcut, fakat kesinlikle Turkiyedekinden cok cok daha az. Bu sebeple Turkiyedeki calismalarin daha icedonuk (internal) oldugunu biliyorum.

Eger ki soylediklerimde herhangi bir yanlis var ise lutfen Turkiyedeki kardeslerim beni duzeltmekten cekinmeyiniz. Sonucta ben ABD'nin uygulamalarini biliyorum, Turkiyede konustugum kardeslerimin olmasina ragmen cok fikir sahibi degilim. 

Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Haziran 09, 2010, 12:33:45 öö
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer master_mason_clevel,
Haklısınız  Türkiye de okuduğum, duyduğum ve Mason Kardeşlerden öğrendiğim bilgilere göre Kardeşliğe kabul edilecek haricinin çok iyi irdelenmesi gerekmektedir. Çünkü farklı ve kötü niyetlerde olan, anti masonik tavır ve davranışlara sahip olan kişiler kendilerini gizlemeye çalışarak Masonluğa zarar vermek niyetinde olabilir. Yada şahsi çıkarlar elde etmek adına Masonluğun ne olduğunu anlayamadan, araştırıp öğrenmeden Masonluk yaşantısına girmek isteyebilirler. Bu kadar iyi çalışan bir seçim mekanizmasına rağmen girmeyide başarabilirler. Ancak bu kişilerin Masonik hayatlarının uzun sürmeyeceği inancındayım. Aradıklarını bulamayınca ister istemez ilgilerini kaybederek düzensiz olabilmektedirler.
Ancak bir kere Mason ünvanını aldıkları için düzensiz olduktan sonra yada ayrıldıktan sonra Masonluğa zarar verebilmektedirler. Anti Masonikler de bu  kişilerden yararlanarak bu özel kurumu yıpratmaya ve zarar vermeye devam etmektedirler.
Keşke gerçekleri öğrenerek bu kapıyı çalabilseler...

Haziran 09, 2010, 12:58:03 öö
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer master_mason_cleveland,
ABD de teklif kesesine atılan bir ismin atıldığı tarih ile, tekrisi arasında geçen ortalama süre ne kadardır?
Teşekkürler...

Haziran 09, 2010, 07:59:55 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Belki bu biraz da âdeta ikili görüşmelere uzanmış konu üzerinde bana bir şey söylemek düşmezdi. Ancak elbette yazılanlar tüm fonrum üyeleri hatta ziyaretçiler tarafından da izleniyor; o zaman ufak tefek yanlışlıklara da işaret etmek gerekir diye düşündüm.

Sayın master_mason_cleveland güzel noktalara işaret ediyor. Özellikle şu daha önce forumda tartışılmış ve kimilerinin «Olmaz. Olamaz. Öyle bir şey yoktur.» diye itirazda bulundukları "gidip kapıyı çalmak" olanağının en azından ABD'nde bulunduğunu teyit etmiş olmasından ötürü sevindim. Elbette şu iki noktayı da göz ardı etmemek gerek: 1- Bu olanak sadece ABD'ne özgü değil; başka yerlerde de geçerli. Türkiye'de bile söz konusu olabilir. Örnekleri bile var tek tük de olsa. 2- ABD'ndeki toplam sayısı 100'ü geçen büyük locasının binlerce vadilerinin hepsinde bu yöntemin geçerli olduğunu söylemek biraz aşırı iddiacılık olur.

Öte yandan şunu öncelikle benimseyelim mi?...   ABD'nde Masonluk öylesine geniş ve yayılmış bir durumda ki, orada yaşamakta oluşuna karşın Sayın master_mason_cleveland ülkenin her bir yerinde olup bitinleri izleyememekte olabilir. Bilmem bunu doğrular mı?

Nitekim son zamanlarda Masonluğun bazı ülkelerde örgütsel olarak çekiciliğini yitirmekte olduğunu biliyoruz. Bu durum kuşkusuz daha küçük ülkelerde kendini belli ediyor. ABD de bu çerçevede yer alıyor ama o kadar çok büyük loca, bunlara bağlı o kadar çok loca ve Masonluk ile doğrudan etkili ilgileri sürmekte olmasa bile o kadar çok kayıtlı mason var ki, bu olguyu orada içeriden de dışarıdan da duyumsamak zor. Ancak bunu araştırmacılar fark ediyor çünkü zaten onların işi bu. Ortaya çıkan olgu şu ki, üye sayısı çok olan birçok loca bile üyelerinin (özellikle de eski üyelerinin) çalışmalarına hemen hiç katılmamakta oluşu nedeniyle sıkıntıya düşüyor. Bu üyelerden birçoğu yaşam boyu ödentisini vermiş ya da otomatik ödemeye bağlamış; onun için de locayla ilişkileri kesilemiyor; masonik  deyişle düzensiz ilan edilemiyorlar. Durum böyle olunca yerni üye önermelerinde de büyük bir yetersizlik söz konusu; oysa taze kana gereksinme var. Mason olmak isteyenlerden birçoğu yakınır «Hiç mason tanıdığım yok ya da belki vardır ama ben onların mason olduğunu bilmiyorum.» diye. Her mason da yakasına mason rozeti takmıyor ki... Hele bir de Shriner oldular mı, Masonluğu tümüyle sil bir kalem... Onun için birçok yerde gfeçmiş yıllarda çıkmış gazete ilanları var. Bu belki internete de girmiştir günümüzde ama işin orasını bilmiyorum; görmedim. Fakat bundan 15-20 yıl önceki gazete ilanlarından birkaçını görmüşlüğüm var. Bunun özellikle Chicago'da iken olduğunu sanıyorum; unutmuşum, geçmiş zaman, başka bir yerde iken de olabilir. Elbette İngiltere'de bu olayın boyutu çok daha geniş ve günümüzde de sürmekte. Ancak bu demek değil ki gazete ilanı üzerine gidip başvuran kimse hemen Masonluğa alınıyor. Elbette bundan sonra kimi masonlarla tanıştırılıyor ve olağan Masonluğa giriş işleminde yapılan çalışmalardan çok daha fazlası yapılıyor çünkü bir de o kişi ile ilgili çok ayrıntılı bir tanışma ve ön soruşturma evresi var geçirilmesi gereken.  Bu olgunun anlatıtımı Masonluğa karşı yapılmış bir suçlama ya da kötüleme olarak almamak gerek; bu sadece durumun ortaya konuşudur.

Antimasonik etkinliklere gelince... Bunların çağımızda en yaygın olanlarından biri ABD'nde görüldü.  John Ankerberg'in kampanyası... Nitekim ben de o kampanya ile bağlantılı izlenimlerimi aylar önce bu foruma aktarmıştım. O kampanya öyle saçmasapan suçlamalardan oluşmamıştı Türkiye'de yapıldığı gibi; çok bilinçliydi. Başkaları da var. İpe sapa gelmeyenleri bile. Örneğin şu "William Morgan" konusu günümüzde bile ikide bir  hortlatılır. Ancak elbette Masonluk ABD'nde öylesine geniş bir ağ kurmuş durumda ki, bu gibi etkinliklerin çoğu yerel bir çerçevede kalıyor; örneğin Ohio'daki bir girişim Florida'da duyulmuyor bile.

Bütün binlyarın yanı sıra, Masonluktan yana olanların ABD'ndeki Masonluğa yöneltebileceği çok eleştiri var. Yapıcı, olumlu eleştiriler bunlar. Yeterince yazmış oldouğum için konuyu uzatarak ayrıntılara değinmeyeceğim.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 09, 2010, 04:57:45 ös
Yanıtla #17
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Apiarist,

Konuya cok guzel bir aciklik getirmissiniz, bu yazdiklarinizin uzerine soylenebilecek pek birsey kalmamakta. Sizin de soylediginiz gibi Masonlugun ne oldugunu algilayamadan giren kisiler aradiklarini bulamayinca genellikle duzensiz oluyorlar.

Haziran 09, 2010, 05:29:25 ös
Yanıtla #18
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. ADAM,

Cok guzel noktalara isaret etmissiniz, konuya siz de cok guzel aciklik getirmissiniz tesekkur ederim.

Benim bu konuda soyleyebilecegim birkac husus var, bunlardan birisi ABD de toplam buyuk Loca sayisi 100'u ancak Prince Hall Masonlarini da sayarsaniz gecmektedir. Bazi Buyuk Localar Prince Hall i tanir bazilari ise tanimaz. Zaten Prince Hall cok ayri bir konu forumda bu konu ile ilgili yazilara goz atmadim ama inaniyorum ki cok aciklayici yazilar zaten yazilmistir bu konu ile ilgili.

Soylediginiz sey kesinlikle cok dogrudur Sn. ADAM, burada yasamama ragmen her olup bitenden haberdar olmam imkansiz. Bu iddiada bulunmamin sebebi Amerika'da bizim uyguladigimiz ve Amerikan Masonlugunun tarihinde de hep bu sekilde sure gelmis olan "Is this of your own free will and accord?" sorusudur. Yani "Bu sizin kendi hur riza ve iradeniz mi?". Sizin de soylediginiz gibi Sasdece ABD de degil bircok ulkede bu uygulamanin yapildigini biliyorum. 99% inaniyorum ki Amerika nin her yerinde bu boyledir. Fakat sonuc olarak benim yaptigim bir iddiadir ve kesinlikle dogrudur demek tabii ki yanlis olacaktir. Bu konuyla ilgili gerekli arastirmayi yapacagim ve cesitli Buyuk Localara mensup kardeslerime bu uygulamanin gecerliligini soracagim. Sonucta bu konu su an beni de dusundurmeye basladi.

Shriner lar icin ise yapmis oldugunuz aciklamayi cok begendim. Oncelikle ben bir Shriner olmadigimi vurgulamak isterim. Kardeslerimden teklif geldi gel sen de katil diye fakat ben girmek istemedim. Isteksizligimin sebebi sahip olduklari kotu itibar. Tabii ki kotu itibardan kastim, toplantilardan sonra alkollu iceceklerin icildigi, Masonluk ile ilgisi olmayan calismalarin yapildigi, ve aidatlarinin cok pahali oldugu vs. Bunlar sehir efsanesi midir? yoksa gercek midir bilemiyorum. Hatta duyduguma gore Shriner lar Masonluktan cikmak istiyorlarmis. Bunlar uydurma bilgi de olabilir, gercek de olabilir. Sonucta bu soyledigim birkac kardesimle konusurken rastladigim bir muhabbetten alinmis bir bilgi. Kulaktan dolma bilgileri paylastigim icin ozur diliyorum, fakat burada bazi kardeslerimin Shriner lara ne gozle baktiginin bir ifadesi olarak nitelendiriyorum bu yapilmis olan konusmayi.

Morgan Affair, ise durmadan belirli araliklarla basinda cikan bir konu. Soylediginiz gibi sadece OHIO Buyuk Locasinda 108.000 Mason var. Diger Buyuk Localardaki Mason sayisini su an bilemiyorum ama kolaylikla bu bilgiye ulasabilirim. Cok buyuk capta bir saldiri olmadigi surece bizim CALIFORNIA'da yapilmis bir karalama calismasindan tabi ki haberimiz olmuyor.

Haziran 09, 2010, 05:49:25 ös
Yanıtla #19
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Apiarist,

Bu sure duruma gore farklilik gostermektedir. En cabuk 2 ay en gec ise 5 ayi bulabilir. Eger cok olaganustu bir durum varsa bu sure daha da uzayabilir.

Ufak bir konuyu belirtmek istiyorum. Teklif kesesi gibi bir allegory Masonlukta bulunmamaktadir. Sanirim siz benzetme yaptiniz ama herhangi bir yanlis anlasilmaya meydan vermemek maksadiyla bu aciklamayi yaptim.