Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkçe Dersleri  (Okunma sayısı 6378 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 10, 2008, 01:33:55 ös
  • Ziyaretçi

--"Bence step bay step gidelim. Marketing toplantısında tam olarak ne konuşuldu?"
--"Valla Ferit bey bize orada çok kısa bir briif verildi. Pek anlamadık doğrusu."
--"Briifin sabcekti neydi?"
--"Yeni ordırlar. Size onlardan gelen imeyli forvirdlayayım mi?"
--"Forvırdlama, print autunu getir. Fokus grup oluşturuldu mu"
------------------------------------------------------------------------------------------
--"Adam hoplıs yani anlamıyo musun. Bırak gitsin!"
--"Tamam da adam benim soul meytim. Hayatımda kimseyle bu kadar iyi meç etmemiştim ben..."
--"Evet ama herif friik yani..."
--"Sen de amma egzajere ettin. O kadar da değil."
--"Sen var ya resmen keys stadisin.. Adam manyak sen egzajere etme diyorsun. Senin beynin risetlenmis kızım."
-------------------------------------------------------------------------------------
--"Hocam peypirlarin dedlayni ne?"
--"23'ü"
--"Hocam hümanitiis dersinin de peypir dedlayni aynı gün. Biraz postpon edemez miyiz?"
--"Isterseniz tümüyle iptal edeyim."
--"Yok o kadar da değil. Birkaç gün inaf bize. Overdooz bir durum oldu da."
--"Oğlum senin adın neydi? Su listede kendini bul ve üzerini kros yap hemen. Bir yıl daha oku da aklın başına gelsin."
----------------------------------------------------------------------
--"Ortama smuut bir dalış yapalım."
"Yapalım yapalım... Ağbi barın orda iki çikın var. Profayllari nedir?"
"Ağbi biri frozen biri kesinlikle iveylibil."
"Drink ısmarlayalım belki öbürü de açılır."
"Sen ne içecen?"
"Yok ben eyir hengoverim. Bir dikef kahve içecem."
"Olum okasyon var burada sen kahve takılıyorsun."
"Ekspiriyins olum... İki gece üst üste olmuyor."
"Enerji drink al o zaman. Seni puş eder."
-------------------------------------------------------------
Türkçenin Evrimleri

Yıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim,heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonrakendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni..Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar\nyu yavrum?'"

Yıl: 2026
"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'");
--------------------------------------------------------------

Osman Bey, sabah  Casio masa saatinin alarmiyla gözlerini açti. Puffy yorganini kaldirdi. Hugo Boss pijamalarini çikarip
Adidas terliklerini giydi. WC 'ye ugradiktan sonra banyoya geçti.

Clear sampuan ve Protex sabunuyla dusunu aldi. Colgate ile dislerini firçaladi. Rowenta ile saçlarini kuruttu. Bill's gömlegini ve Pierre Cardin takimini giydi. Lipton çayini içti. Sony televizyonda medya özetlerini ve flash haberleri izledi. Citizen kol saatine bakti. Aile fertlerine 'çav' deyip Hyundai otomobiline bindi. Blaupunkt radyosunu açarak, rock müzigi buldu. Agzina bir Polo seker atti. Sehrin göbegindeki  Mega Center 'daki ofisine varinca, Fujitsu-Siemens bilgisayarini çalistirdi. Microsoft Excel'e girdi. Ofisboy 'dan Nescafe 'sini istedi. Saat 10.00'a dogru açligini yatistirmak için Grissini yedi. Öglen Burger King'e gitti. Ayaküstü, Coca Cola ve hamburgeri mideye indirdi. Camel sigarasini yakip Star gazetesini karistirdi. Aksamüzeri is çikisi Image Bar' a ugrayip JB' sini yudumladi, sonra kösedeki

Shopping Center 'a ugradi. Esinin siparis ettigi Persil Supra deterjan,  Ace çamasir suyu, Palmolive sampuan, Gala tuvalet kagidi, Sprite gazoz ve Johnson kolonyayi alarak kasaya yanasti. Bonus kartiyla ödemeyi yapti. Hafta sonu esi Münevver'le Galleria 'ya giden Osman Bey, Showroom 'lari dolasip Kinetix ayakkabi, Lee Cooper blue jean satin aldi. Aksam evde bir gazetenin verdigi TV Guide 'a göz atan Osman Bey, Show TV, CNBC-E Discovery, National Geographic TNT ve Fox kanalları  arasinda zapping yaparak,   Desperate Housewives   dizisini   izlemeye başladı. Ayni anda Outdoor dergisini karistirdi.

Saat 22.00'ye dogru TRT'de Türk dili üzerine bir panel basladi. Uykusu gelen Osman Bey, televizyonu kapatip yatak odasina geçerken, kendini mutlu hissetti.

'Ne mutlu Türk'üm diyene!'  diye gerindi ve uyudu. Hâlâ da uyuyor. Ne zaman uyanacagi da belli degil
« Son Düzenleme: Mart 10, 2008, 01:37:56 ös Gönderen: Orhan »

Aralık 10, 2008, 04:20:13 ös
Yanıtla #1

:) Okuldayken en çok Sevdiğim Ders Türkçe'ydi. İnanılmaz keyif alırdım tabi Matematiğin aksine :D hiç sevmedim ama hep karşıma çıktı bir şekilde :( sonunda def etmeyi başardım. Konuşmaktan en çok zevk aldığım Dil, Lisan. Öyleki başka dil konuşmaya lüzum hissetmedim kendimi :D tabi bu başarısızlığın göstergesidir, o ayrı mesele..

Saygılar,   
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 10, 2008, 05:07:49 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

lise de bi dönem muş varto lisesinde okumak mecburiyetinde kaldım.ders Türkçe dersi öğretmen anlatıyo tam konuyu bitircek birden kürtçeye geçti hiç bişey anlamadım...

Aralık 10, 2008, 05:15:17 ös
Yanıtla #3

lise de bi dönem muş varto lisesinde okumak mecburiyetinde kaldım.ders Türkçe dersi öğretmen anlatıyo tam konuyu bitircek birden kürtçeye geçti hiç bişey anlamadım...

:D çok güzel. Bunun bir benzeri de şöyle oldu. Kızkardeşim Öğretmen olduğu için Kendisi de Kürtçe biliyor nihayetinde. Şimdi ilk tabi Doğu'da görev yaptığı için öğrencileri 1.sınıf olduğundan çoğunun Türkçe konuşamadığını görüyor ve ilk görevi de sözkonusuydu. Sonra öğrencileriyle iletişimini Türkçe üzerinden yapmak zorunda, nihayetinde Ülkemizin Resmi Dil'i. Sonrasında bunun üzerinden nasıl kalkacağını düşünürken aklına birşey geliyor tabi :) Çocukların büyük bir kısmı Okul Dönemine gelene kadar maalesef, en kötüsü de Türkçe'yi Okulda öğrenmeleri ki, burada Öğretmenlere de büyük bir yük binmiş durumda. Sonra karışık bir şekilde Kürtçe üzerinden Türkçeyi öğretmeye başlıyor ve hepsi de mükemmell bir şekilde Türkçeyi konuşmaya başlamışlar. Okul Müdürü ve diğer Arkadaşları bu işin içinden nasıl çıktığı konusunda bayağı bir şaşkınlığa uğramışlar ve Kutlamışlar da tabi Kendisini.

Söylemek istediğim şey, bazı yerlerde buna mecbur kalındığıdır ama tabiki sonuçta Ülkemizin Resmi Dili'ne Sonsuz bir Saygı'mız vardır.

Esenlikler.

Aralık 10, 2008, 05:57:01 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Değişik bi tecrube oldu orda bulunduğum süre içerisinde gözlemlediğim Türkçe anlatırken ya sonunu bağlama kısmında yada en heycanlı yerinde kürtçeye geçmeleri değişik bi tecrube ve değişik bi öğrenim hayatı oldu benım için 2ay falan durdum..

Aralık 11, 2008, 05:11:23 öö
Yanıtla #5
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayin Orhan,

gercekten güzel bir konuya dikkat cektiniz. Tesekkür ederim.

Türkiye'de bazi temaslarimda yukaridaki sohbetlere bir cok kez sahit oldum. Kisiler uzun dönem cift dil ile yasamis olsalardi, anlayis ile karsilardim. Fakat bu sekil özenti ve "sözde batili" tavirlar bu insanlari gercekten gülünc duruma düsürdügünü inaniyorum. Globallesme ile bazi is alanlarindaki statüler ingilizceye cevrilmistir, örnegin: Satis Müdürü / Sales Director gibi. Bunun ama bahsettigim gibi bir özenti ile alakasi olmayip, gelisim demektir.

Sn. Isabell,

kizkardesinizi gercekten kutluyorum. Sorunu cok zekice cözmüs.

Sevgi ve Saygilarimla
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Aralık 11, 2008, 01:51:17 ös
Yanıtla #6

Sn. Isabell,

kizkardesinizi gercekten kutluyorum. Sorunu cok zekice cözmüs.

Sevgi ve Saygilarimla

Teşekkür Ederim Sayın Anatolic; Birlik ve Beraberlik kapsamında çalışılmamış olsaydı bunca zaman yaşanılanların başta Ülkemiz olmak üzere İnsanlık açısından büyük zaiyatların verilmesi sözkonusu olmaz mıydı? Önemli olan Biz'lik duygusunun hakim olmasını sağlayarak Kardeşliği enjekte ederek Doğu ve Güneydoğu'da başlatılan Barışçıl faaliyetlerin hızla devam etmesi öngörülerek Ülke genelinde kapsamlı bir Huzur ortamının oluşturulmasının hedeflendiğidir.

Bazı provake unsuru taşıyanların bir dakikada Ülkenin ne duruma geleceğini düşünemeyen kıt beyinli olduklarını düşünüyorum. Ama herşey sözlü olarak, şiddetsel olarak da halledilemez. Yalnız şuna inanıyorum ki öyle bir Kardeşlik Temeli atılmıştır ki, artık bundan böyle basit ve kaile alınmayacak provakatörlüklere hiç kimsenin aldırış edeceğini düşünmüyorum açıkçası :)

Sevgiler - Saygılar Bizden,

Şubat 10, 2016, 08:14:19 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

--"Yok o kadar da değil. Birkaç gün inaf bize. Overdooz bir durum oldu da.

:D
Adequatio intellectus et rei