Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Herkese selam...  (Okunma sayısı 7422 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2007, 04:49:31 ös
  • Ziyaretçi

Merhaba, ben Erhan. Tabii bu gercek ismim degil, nedense kullanmak istemedim burada gercek ismimi.

29 yasinda, Istanbul'da yasayan bir bilgisayar muhendisiyim. Inanmasi zor ama 20 yildir masonlukla ilgili kitaplar okuyorum. Ilk kitaplarim genelde Harun Yahya'nin eserleriydi :) Sonrasinda genislettik okunan eserleri...

Dini yonu guclu bir aileden gelmekteyim, yillarca masonlarin ulkem ve dinim icin tehlikeli insanlar oldugunu dusundum, dusunduruldum. Su anda tam olarak ne dusundugumu bilmiyorum bu konuda. Sorduklarinda once muslumanim sonra turkum diyebilecek kadar dini yonumun kuvvetli oldugunu soyleyebilirim. Alkol kullanmam, faiz yemem ve sadece cuma namazlarina gidebiliyorum ya da gidiyorum demek daha dogru.

Masonlarla birkac temasim oldu, benim farkinda olmadigim ama mason arkadaslarimin bana yardim ettiklerini sonradan ogrendigim bir iki durum yasadim. Su anda da tanidigim 5-6 mason var. Isler son zamanlarda ciddiye bindi ve birkac imali -kapali teklif diyebilirim- konusmaya muhatap oldum bazi mason arkadaslarim tarafindan. Son 1 aydir arastirmalarimi iyice ilerlettim, ama beynimi kurcalayan birkac sorum var. Bu sorulara burada cevap aramak istiyorum. Elbette arkadaslarima sorabilirim ama onlar cok ust duzey mason degiller, bir tanesi haric ve onlarla bu konulari konusmak istemiyorum.

Merak ettigim burada boyle 20-30+ dereceli mason arkadaslar var midir? Cunku son donemde yaptigim arastirmalarda alt seviyelerdeki bir suru masonun da aslinda cogu seyi bilmedigini ogrendim. Kafamdaki sorularin cevaplanabilecegi seviyelerin kacinci seviyeler oldugunu da acikcasi bilmiyorum ama sansini deneyecegim burada.

Son 10 yilda masonlarin daha bir acik olmaya, gizli sakli olmadiklarini gostermeye yonelik calismalari oldugunu biliyorum. Ancak bunun inandirici oldugunu da dusunmuyorum. Cunku bir suru ustadin roportajlarini okudugunuzda ya da kitaplarini okudugunuzda (ornegin en son Celil Layiktez'in kitabini okuyorum), aslinda gizli ya da merak edilen hicbir soruyu cevaplandirmadiklarini gordum, sadece genel gecer bilinen ve suya sabuna dokunmaya gercekler anlatiliyor masonlar tarafindan. Bu sitenin de koca mason dunyasinin yuzlerce yildir aciklamadigi sirlarini aciklayacagini hic sanmiyorum, ama yine de zaman ayiran, siteyi kuran, devam ettiren herkese simdiden tesekkurler.

Mayıs 20, 2007, 04:58:07 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Hoş geldiniz,önce siteyi gezerek sizin kafanızdaki sorular daha önce  sorulmuş ve cevaplandırılmış mı bunu araştırmanızı,değilse uygun başlıklarla sorularınızı sormanızı tavsiye ederm.

umarm bilgili vakitler geçirirsnz,sitede uygun sorular sorduğnz müddetçe sn.Mason ve diğer arkdşlr yanıtlarını esirgemeyecektir.

saygılar.
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Mayıs 20, 2007, 05:07:08 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Merhaba,

Bulabildiginiz her kaynaktan yaptiginiz cok yonlu arastirmalardan dolayi tebrik ederim. Bunlari duymak guzel. Elbette, "buradaki bilgiler dogrudur diger bilgiler yanlistir" gibi bir soylemimiz yok. Yanliz oncedende uye olan kisilere soyledigim gibi, bilgiyi kaynagindan aldiginizi belirmek isterim.

Derecem hakkinda bilgi veremem. Bunu soylemek cok gizli yada buyuk bir yasak degil. Kisisel tercih. Su sekilde izah etmem dogru olur sanirim, "Sorulariniza cevap verebilecek Derecedeyim" .

Masonlar her ne kadar artik kapilarini (olabildigince) halka acmis olsalarda, yinede asla aciklanmayacak sirlar vardir. Yanliz bu sirlar, bizlerin dunyayi nasil yonettigi yada rituellerde, nasil kan ictigimiz degil, Sembolik ve bizleri birbirimize daha cok baglayacak anlamlar tasiyan sirlardir.

Sorularinizi ilgili konularda, yeni konular acarak yada aramalar yaptiktan sonra, onceden acilmis konularin icine yazarak sorabilirsiniz. Aciklayabileceklerimiz cercevesinde cevaplayacagiz.

Hosgeldiniz.

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 20, 2007, 05:12:31 ös
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin erhansoy,

Sevdigim ve yakinda Kardesimiz olacagini umdugum birisinin, bugun bana soylemis oldugu bir cumleyi size aktarmak isterim. "Isik, sadece ona yuzunuzu donerseniz aydinlatir"

Sunuda aciklamak isterim, bizlerin Isik olarak tanimladigi, her insanin kendi Yuce Yaradan idir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 20, 2007, 05:27:47 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Hoşbulduk, tesekkur ediyorum.

Dediginiz gibi once uzun uzun okumali forumu. Yogun calisiyorum zaman buldukca tum konulari okuayacagim. Bazi sorularimi, cevaplarini baska sekilde onceden forumda vermis olsaniz bile sorabilirim, cunku kelimelerle oynanmasini sevmiyorum, direkt ve duz cumleleri seviyorum ya da ancak bu sekilde anlayabiliyorum.

"Isik, uykulu gozlere yavas yavas verilecek". Isiktan kastiniz yuce yaradan ise, bu yuce yaradanina inanan birinin mason olduktan sonra daha bir inancli olmasi anlamina mi geliyor? Yani muslumansa daha iyi - inancli bir musluman, hristiyansa daha iyi - inancli bir hristiyan? 

Mayıs 20, 2007, 05:36:59 ös
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Inanciniz tamamen size baglidir. Bu sadece dini inanciniz degil, bilgiye ve ogretilenlerede inanmakta  sizin tercihinizdir.

Isigi, kendi Yuce Yaradaniniz olarak tanimlayabileceginiz gibi, onu bilgi, bilim, herseyi bilen, aydinlanma, bilinclenme olarak da tanimlayabilirsiniz. Her Mason, Masonluktan farkli tadlar alir. Dini yonu kuvvetli olanlar, Masonlugun semboleri ve ogretilerini dini yonlere yorumlayarak o konular uzerinde dusunur. Felsefeye merakli olanlar, Masonlugun felsefi ogretileri ile ilgilenir.

Sonuc olarak size ogretilenleri, kendi karakterinize, yasam tarziniza ve hayatiniza uygulamaniz normaldir. Masonluk bir sogan gibidir, kabuklarini ayirdikca, daha temiz, lezzetli, berrak ve yuce bilgiye ulasirsiniz. Ulastiginiz bilgileri kendi karakterinizle birlestirerek ne derecede hayatiniza gecireceginiz tamamen sizin tercihinizdir.

Mayıs 20, 2007, 05:59:44 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Cevaplar icin tesekkurler. Daha cok kafanizi sisirecegim.

Bu arada soganin en sevdigim yeri cücüğüdür  ;D ;D

Mayıs 20, 2007, 08:17:41 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sayın Erhansoy,

Masonlar keçi kesmez, bale yapmaz; bunu aklınızda tutun! En azından tanınmışları bunları yapmaz, nefret ederler baleden! Ha kesen veya yapan varsa, bunlar tanınmış olan has masonlardan değildir. Gerçek hakıkı mason zeybek oynar, halay çeker, kazaska ya da benzer delikanlı bir dans yapar -ayinlerde mi bu danslar yapılıyor diye içinizde bir soru işareti ortaya çıkarsa, yanıtlamaya yetkili değilim-!

Gerçek mason keçi de kesmez! Keçiyle bir sorunu varsa delikanlı gibi silahsız olarak ilgili keçiyle teke tek dövüşüp, keçiyle olan özel davasını çözer! Daha fazla konuşamam, masonik sırdır... Ha öğrenmek isteyen varsa, çalışır, zengin olur, ahlakını da terbiye edip erdemine erdem katar locaya girer, derece üstüne derece atladıkça bu konulara nail olur! Öyle kimseye sanal ortamdan bedavaya gizem mizem açıklanmaz!

Bu arada, hoşgeldiniz...

Mayıs 20, 2007, 08:34:57 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Mayıs 20, 2007, 10:38:28 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

:D :D :D

ElmasMehmet,
Bilgilendirme icin tesekkur ederim. Mesajinizi okuyunca nedense bir anda aklima boyle los isikli bir ortam geldi. Kocaman, saygin, etraflarinda begenilen ve sevilen yasli basli insanlarin rituele uygun kiyafetleri icinde zeybek oynadiklarini falan dusundum. Aksam aksam koptum  ;)

Sorularim cok evet, bu konuya kafayi takmis durumdayim. Bir fotograf makinasi bile alirken gunlerce internette arastirma yaparken, boyle bir konuda bodoslama hareket etmem dusunulemez. Anladigim kadariyla sonradan "pisman oldum istemiyorum" demek de, "ya keske kabul etseydim" demek de olmayacak, olmamali.

Buradaki harici arkadaslar ne dusunur bilmiyorum ama bu gizem beni hem cekiyor, hem de cok itiyor. Rahatsiz edici birsey varmis gibi sanki ama merak da ediyor insan. Bir de sanirim yaşla alakali, bir erkek belli bir yastan sonra baska sekilde dusunmeye, baska seylere ihtiyac duymaya basliyor...

Hosbulduk bu arada...