Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İdam Tartışması  (Okunma sayısı 4366 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 25, 2018, 02:45:59 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İdam gereklidir arkadaşlar. Fakat adil bir yargılama sistemine ihtiyacımız var.

Konuyu incelerken daha önce yapmış olduğum şu yorum gözüme çarptı. Zihnimdekileri yeterince ifade edemediğimi ve yanlış anlaşılabilecek bir yorum olduğunu fark ettim.

Daha açık şekilde yazacak olursam, ideal bir toplum düzeninde (yargının mükemmel işlediği bir toplumda olduğumuzu farz edelim) idamın verilebilecek cezalar arasında olması gerektiğini düşünüyorum. Ve sadece çok ciddi suç işleyen kişilere uygulanmalı. Lakin bugüne kadar yargının mükemmel işlediği bir ülke/toplum görmedim. Hatta "görece doğru" işlediği bir toplum da görmedim diyebilirim. Bundan dolayı günümüzde idam uygulaması çok fazla yanlış sonuç doğurabilir. Yarardan çok zarara sebep olur. O yüzden günümüzde uygulanmamalı. Umarım kafamdaki düşünceyi doğru anlatabilmişimdir.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Ekim 25, 2018, 03:55:07 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İdam cezasının olmadığı bir devlet formu olarak bile adaleti doğru şekilde oturtamadığımız için idama hazır olmadığımızı düşünüyorum. Türkiye coğrafyası ve siyasi olayları gereği idam gereklidir ama uygulanacak yapıda, bilinçte değiliz. Tecavüz gibi konular için idamın gündeme gelmesi ise cehalet oranımızın yüksekliğini gösterir. İş olup bittikten sonra işi yapanı öldürsen ne olacak? İş olup bitmeden önce toplumu bilinçlendirip düzgün bir toplumsal yapı oluşturmalıyız diğer türlü bu işin önüne geçmezsek çok kişi idam edilir, çok kişi de tecavüze uğrar. Kimse afedersiniz ama "Tecavüz edelim sonra hapiste yatar çıkarız" diye düşünecek değildir. Hürriyetin engellenmesi idamdan bile kötüdür bence.

Ekim 25, 2018, 06:17:22 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İdam olmadan adil yargılama sistemini oturabiliriz. Ölüm cezasından korktukları için değil yanlış olduğunu bilen ve sırf bu yüzden o yanlışı yapmayan bireyler olmalı bu hayatta. İdam cezası yerine caydırıcı cezalar söz konusu olmalıdır. Ama ceza sistemi de sadece yasalara uygun ve yasa ne diyorsa onu yapan bir hukuk sistemi olmalıdır. Kişilere ve durumlara göre değişen bir sistemi kim neden kabul eder ki!!!!

Ekim 25, 2018, 06:36:43 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
İdam`ın amacı ibret-i alemin bir daha böyle suçların işlememesi amaçlanır.sonuç ise bir yararı var birde zararı
yararı suçların azalması zararı ise öteki dünya yani cehenneme gitmesi ordada ayrı bir cezanın olması.
saygılarımla

Ekim 25, 2018, 08:42:00 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

1 1922'de idam edilenler (24)
2 1923 yılında idam edilenler (3)
3 1925 yılında idam edilenler (4)
4 1926 yılında idam edilenler (14)
5 1927 yılında idam edilenler (11)
6 1928 yılında idam edilenler (14)
7 1929 yılında idam edilenler (13)
8 1930 yılında idam edilenler (23)
9 1931 yılında idam edilenler (25)
10 1932 yılında idam edilen (1)
11 1933 yılında idam edilenler (8)
12 1934 yılında idam edilenler
13 1935 yılında idam edilenler (32)
14 1936 yılında idam edilenler (8)
15 1937 yılında idam edilenler (15)
16 1938 yılında idam edilenler (14)
17 1939 yılında idam edilenler (62)
18 1941 yılında idam edilenler (36)
19 1942 yılında idam edilenler (32)
20 1943 yılında idam edilenler (30)
21 1944 yılında idam edilenler (9)
22 1945 yılında idam edilenler (8)
23 1946 yılında idam edilenler (2)
24 1947 yılında idam edilenler (17)
25 1948 yılında idam edilenler (7)
26 1949 yılında idam edilenler (6)
27 1950 yılında idam edilenler (2)
28 1951 yılında idam edilen (1)
29 1954 yılında idam edilenler (4)
30 1955 yılında idam edilenler (6)
31 1956 yılında idam edilenler (11)
32 1957 yılında idam edilenler (7)
33 1959 yılında idam edilenler (7)
34 1960 yılında idam edilenler (19)
35 1961 yılında idam edilenler (12)
36 1964 yılında idam edilenler (46)
37 1971 yılında idam edilenler (13)
38 1972 yılında idam edilenler (3)
39 1980 yılında idam edilenler (4)
40 1981 yılında idam edilenler (6)
41 1982 yılında idam edilenler (14)
42 1983 yılında idam edilenler (23)
43 1984 yılında idam edilenler (2)
44 Diğer idamlar

44.1 Birinci dönem İstiklal Mahkemeleri
    44.2 İkinci dönem İstiklal Mahkemeleri
    44.3 Diğer
    44.4 Şeyh Said İsyanı davasında idam edilenler (47)
    44.5 Elazığ Ayaklanması davası (44)
    44.6 Menemen Olayı (29)
    44.7 Dersim İsyanı (11)

https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27de_idam_edilen_insanlar_listesi#1971_y%C4%B1l%C4%B1nda_idam_edilenler_(13)

Buraya boyumuzdan büyük laflar yazmadan önce su listeyi bir inceleyelim ve bukadar katliyamdan sonra  ve 90 yillik "demokrasi" tecrübemizden sonra geldigimiz noktayi ve bu katliamlarin bize ve ülkemize neler kazandirdigini ve neler kaybettirdigini düsünelim.

Ekim 25, 2018, 08:58:37 ös
Yanıtla #15

Mezopotamya tarihi hep kan ile yazılmış; ve ne yazık ki galiba hep yine kan ile yazılacak...

Saygılar.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2018, 09:34:10 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ekim 25, 2018, 09:43:10 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
İdam`ın amacı ibret-i alemin bir daha böyle suçların işlememesi amaçlanır.sonuç ise bir yararı var birde zararı
yararı suçların azalması zararı ise öteki dünya yani cehenneme gitmesi ordada ayrı bir cezanın olması.
saygılarımla

Sayın Suat, eleştirdiğim zihniyete mensup olanlardan biriside sizsiniz söyleminizden çıkardığım sonuca göre. Bir kadına tecavüz edilince ailesi, çevresi, toplum dahil olmak üzere herkeste psikolojik bir zarar oluşuyor. İnsanlar mutsuzlaşıyor, kimi intihar ediyor, kimi intihara meyilli depresif durumda daha kötüye gidiyor. Çocuklarınıza "Siz bizim tarlamızı yaktınız bizde sizi kestik" gibisinden üzüntüye üzüntü, şiddete şiddet! Dolu bir dünya mı bırakacaksınız yada vaat ediyorsunuz?

Tecavüzün olmadığı bir toplum ideali yerine şeriat ile yönetilen devlet mantığıyla gitmeye devam edersiniz millet bunu gizli yapar yada aleni yapıp öldürülür. Egnizisyon mahkemeleri işkence yaptı diye bütün farklı inanca sahip yada inançsızlar yollarından döndü mü? Dönmedi! Gizlenerek bir nevi maske takarak yada aleni göze alarak yaptılar. Biri tecavüz ederse öldürürüz mantığıyla bakmak yerine tecavüz etmesin kimse diye bakmalısınız. Caydırıcı dediğiniz cezalar asırlar önce vardı ama kimse huyundan vazgeçmiyordu...

Ekim 27, 2018, 01:53:11 öö
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
saygılarımla

Sayın Suat, eleştirdiğim zihniyete mensup olanlardan biriside sizsiniz söyleminizden çıkardığım sonuca göre. Bir kadına tecavüz edilince ailesi, çevresi, toplum dahil olmak üzere herkeste psikolojik bir zarar oluşuyor. İnsanlar mutsuzlaşıyor, kimi intihar ediyor, kimi intihara meyilli depresif durumda daha kötüye gidiyor. Çocuklarınıza "Siz bizim tarlamızı yaktınız bizde sizi kestik" gibisinden üzüntüye üzüntü, şiddete şiddet! Dolu bir dünya mı bırakacaksınız yada vaat ediyorsunuz?

Tecavüzün olmadığı bir toplum ideali yerine şeriat ile yönetilen devlet mantığıyla gitmeye devam edersiniz millet bunu gizli yapar yada aleni yapıp öldürülür. Egnizisyon mahkemeleri işkence yaptı diye bütün farklı inanca sahip yada inançsızlar yollarından döndü mü? Dönmedi! Gizlenerek bir nevi maske takarak yada aleni göze alarak yaptılar. Biri tecavüz ederse öldürürüz mantığıyla bakmak yerine tecavüz etmesin kimse diye bakmalısınız. Caydırıcı dediğiniz cezalar asırlar önce vardı ama kimse huyundan vazgeçmiyordu...

hayır sayın novayst öyle bir şey vaad etmiyorum ben sadece eski yasanın nasıl olduğunu söyledim yani eskiden tabiki suçlar işleniyor işlenmiyor değil siz hiç gördünüzmü dört dörtlük bir ülke? yada harika suçların işlemediği bir ülke gördünüzmü,gördükmü?
hayır! görmedik ,görmeyeceğiz
benim dediğim ise eski yasanın farklı sisteminin olmsası eskiden anayasa neydi?
kadıydı kadı deyince herkesin dizlerinin bağı cözülürdü.
ben idamı istiyormuyum bazen evet diyorum ama bazen hayır diyorum yani ben arada kalan bir insanım

şimdi tecavüz konusunda siz haklısınız o konuda hiç bir şeye deyinmek istemiyorum.ben sadece vatan hayinlerini göz önünde bulundurdum. umarım beni anlamışsınızdır saygılarımla-sevgilerimle

Ekim 27, 2018, 11:50:07 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
saygılarımla

hayır sayın novayst öyle bir şey vaad etmiyorum ben sadece eski yasanın nasıl olduğunu söyledim yani eskiden tabiki suçlar işleniyor işlenmiyor değil siz hiç gördünüzmü dört dörtlük bir ülke? yada harika suçların işlemediği bir ülke gördünüzmü,gördükmü?
ben idamı istiyormuyum bazen evet diyorum ama bazen hayır diyorum yani ben arada kalan bir insanım

şimdi tecavüz konusunda siz haklısınız o konuda hiç bir şeye deyinmek istemiyorum.ben sadece vatan hayinlerini göz önünde bulundurdum. umarım beni anlamışsınızdır saygılarımla-sevgilerimle

O zaman yanlış anladığım için çok özür dilerim. İdam tartışmaları genelde günümüzde hep Tecavüz gibi olaylarda milletimizin aklına geldiğinden her idam sözünü görünce aklıma bu vakalar geliyor. Vatana ihanet suçlamalarından olacak idam cezaları için ise düşüncem aynı; coğrafya gereği dediğiniz gibi idama ihtiyacı var ülkemizin ama şu durumda (yargı kararları vesaire) hazır değiliz gibime geliyor.

Saygılarımla.

Ekim 27, 2018, 02:05:01 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
saygılarımla

O zaman yanlış anladığım için çok özür dilerim. İdam tartışmaları genelde günümüzde hep Tecavüz gibi olaylarda milletimizin aklına geldiğinden her idam sözünü görünce aklıma bu vakalar geliyor. Vatana ihanet suçlamalarından olacak idam cezaları için ise düşüncem aynı; coğrafya gereği dediğiniz gibi idama ihtiyacı var ülkemizin ama şu durumda (yargı kararları vesaire) hazır değiliz gibime geliyor.

Saygılarımla.

aslında benim hatamdı sayın novayst anlaşılır şekilde yazmadığım için sizden özür diliyorum
saygılarımla