Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların Din otoriteleriyle geçmişe dayalı organik bir bağı var mı?  (Okunma sayısı 36634 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 09, 2012, 10:45:08 ös
Yanıtla #80
  • Uzman Uye

Sayın karahan'ın anlatılarında şahsen çelişkiler görüyorum. Öyle şeyler anlatıyor ki konuya nasıl başlayacağımı dahi tam olarak bilemiyorum.
      Lut'un kızları ile ensest ilişkisine atıf yaparak, "O yüzden bizler tevratta böyle yazılar görünce tahrip edilerek yazıldığını ve muhakkak sorgulamak gerektiğine inanırız." diyor. Yani Tevrat'ı, aynı mantıkla da İncil'i de sorgulama gibi bir durum  ortaya çıkıyor. Oysa, Müslümanlar(...meleklere,kitaplara,peygamberlere.... ) sorgusuz sualsiz inanmak durumundadırlar. Şimdi kalkıp ta Müslüman olmayan birisi Kur'an'ın yazılışı ve toplanışı ile ilgili aynı mahiyette (sorgulama gibi)  şüpheleri olduğunu bildirse, sayın karahan'ın yanıtı acaba nasıl olurdu?.
     Konu başlığı ile çok ilgili ve sağlıklı  sağlıklı görmediğim bu konu hakkında daha fazla yazmak istemiyorum.
     Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 09, 2012, 11:30:29 ös
Yanıtla #81
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında, dün akşam sayın ADAM'ın bu başlığa konu olan soruların belkide tümüne cevap bulabileceğim bir kitap önermesinden sonra, şahsen yazmanın gereksiz olduğunu düşünmüş ve yorum yapan sayın üyelere de teşekkür ederek kendi adıma (.) koymuştum.

Ancak konu, her nekadar da alakasız gibi dursa, aslında bahsi geçen üç Kitabın çıkış noktası ile direkt ilgili olduğundan, Sayın Alşah'ın da en son yazdığı yorumda değindiği gibi, bu konuda Ehli-kitap'lar arasında ortak bir mutabakatın olmaması, tüm bunların bir "açmaz"a girmesine sebebiyet veriyor.

(Kitapların kendi içinde ve aralarında düştükleri çelişkileri yazmak, bizi konudan direkt uzaklaştıracağı için yazmadım)

Zaten dikkat edilirse, özellikle Mekke ve Vatikan diyorum! Birbirinden tamamen ayrı gibi duran bu iki Dev otorite, aslında tek bir amaca hizmet ediyorlar. Tabi nihai amaçları, kesinlikle bir Allah, Tanrı, ya da Rab gerçekliğinden uzaktır...

Tüm gerçek, Abraham'da gizlidir.

Saygılarımla.

Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Ocak 10, 2012, 01:25:00 öö
Yanıtla #82
  • Ziyaretçi

Ne Turan Dursun ne X ne de Y; Masonların bir kolu kutsal kitabı kullanıyor kimisi kullanmıyor. Siz isterseniz paramasonik olduğu tezine sahip olun dünyadaki tüm inisiyasyon ekollerinin inisiyasyonlarında ortak özellikler vardır. Hepsinde göz kapama göz bağlama vardır. Hepsinde enrensel duruş içaretler vardır. Hepsinde inisiyasyonda sır mühürlenir. Mühürleme üç şekilde olur. Ya kutsiyeti olan birşeye el konur ve antiçilir, ya bir sözleşme imzalanır yada inisiye adayı tehdit edilir. Masonluk ise geleneksel olarak bu üç metodu da benimser. Yani yapısı gereği masonluk inisiyeyi sır konusunda tehdit eder bir anlaşma imzalar ve bir şeye el basarak yemin ettittirir. Bu da masonblarınb sağlamcılığıdır. Simgesel tüm  metotları içerisinde barındırdığı için (ve bunu yapmayı sever)

Kutsiyeti olana el basmak dünyanın her yerinde uyguanır. Örneğin asker silahı üzerine yemin eder. İster siz bu noktada kitabı kullanıyor kitaba antiçiyor deyin isterseniz pergele yapıyor tezinde olun sonuçta kut önemli o nedenle birşeye yemin gerekiyor. İ

Ocak 10, 2012, 08:55:44 öö
Yanıtla #83
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında yazılmış olan her şey artık kesinlikle bu başlıkla ve Masonlukla ilgisiz olmaya yöneldiği ve saçmalıklar içerdiği için, bu başlık altında bir şeyler yazmış o bilir bilmez teokrasi yandaşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik erdemini anlayamamış, kafalarını birtakım çıkarcı din simsarlarına kiraya vermiş onlara yardakçılık eden, özgür düşünce sahibi olmaktan kendi kendilerini alıkoyan tutsak katılımcıların (tek doğru düşünmüş ve başlıktaki  konuya  bağlı kalarak yazmış Sayın Arais ayrı) hiçbirine yanıt vermeden çekiliyorum.

Her rind nedir bu bezmin encamı bilir. 

« Son Düzenleme: Ocak 10, 2012, 09:19:47 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 10, 2012, 04:17:30 ös
Yanıtla #84
  • Ziyaretçi

Sayın Adam, pazarlama stratejilerinde bir kavram vardır "insanlar alışkanlıklarını satın alır daha iyiyi satın almazlar" bu nedenle reklamlara şirketler olağan üstü para yatırırlar. Halbuki bu değiştirilebilir bir durumdur. Örneğin Sony ülkemizde reklamı dönmeyen fakat olağan üstü satış yapan bir markaydı. Reklama verilen paralarla çok daha iyi ve daha ucuz ürün satışı mümkün olabilirdi.

Ülkemizde düşünce adamlarının alışkanlığı ise "korku" dur. İnsanlar beynindeki düşünceyi dile getirmekte bu açıdan zorlanırlardı. Aksi taktirde 2.şubede doğduğuna pişman edilirlerdi. Hatta 3 kişi yan yana yürümeye bile insanlar korkuyorlardı örgüt üyesi misiniz diye işgenceli sorguya alınıyorlardı. Bunlar fazla değil 20 * 30 sene öncesi yaşanılan mevzular. Böyle bir düzeni objektif bakış açısıyla sorgulayan insanlara karşı tepki koymanız özgürlük konusunda hassas bir birey olmanız açısından beni şaşırttı doğrusu.

Eğer bir rejim kurup ortaya şeriatçıların baskılarından ve irticasından sizi kurtarıyoruz diye geneli müslüman bir millete ve hatta ateistlere bile bu zulümleri yaparsanız birileri çıkıp sizi eleştirince rahmetli Atatürk'ün ismine sığınarak atılan yumurtalardan kaçmaya çalışmanız delikanlılığa sığmıyor.

Konu başlığıyla direkt alakalı konulardan sapılması hoş bir görüntü değil, o konuda katılıyorum. Fakat neticede Masonluğu uzaktan ve yakından tanıyan bireyler olmadığımız için konuya bu açıdan bakabilmemiz olanağı olmaması nedeniyle konunun konuyu açması da doğal.  Mason katılımcıların konulara daha fazla katılımı mümkün olmuş olsa daha farklı ve düzeyi yüksek bir fikir alış verişi mümkün olabilirdi. Fakat özellikle bu gibi konularda Mason katılımcılar en fazla 1.viteste ya da frene basarak tepki veriyorlar. Bu da başlangıçta belirttiğim alışkanlıkla alakalı gibi duruyor.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2012, 05:00:19 ös Gönderen: Masor1976 »

Ocak 10, 2012, 05:33:44 ös
Yanıtla #85
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Buyrun sn  Adam..biz çekiliyorus konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz..Arkadaşların adına karar vermiş gibi oldu;kusura bakılmasın..
Sevgi ile kalın

Ocak 10, 2012, 05:48:44 ös
Yanıtla #86
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın karahan'ın anlatılarında şahsen çelişkiler görüyorum. Öyle şeyler anlatıyor ki konuya nasıl başlayacağımı dahi tam olarak bilemiyorum.
      Lut'un kızları ile ensest ilişkisine atıf yaparak, "O yüzden bizler tevratta böyle yazılar görünce tahrip edilerek yazıldığını ve muhakkak sorgulamak gerektiğine inanırız." diyor. Yani Tevrat'ı, aynı mantıkla da İncil'i de sorgulama gibi bir durum  ortaya çıkıyor. Oysa, Müslümanlar(...meleklere,kitaplara,peygamberlere.... ) sorgusuz sualsiz inanmak durumundadırlar. Şimdi kalkıp ta Müslüman olmayan birisi Kur'an'ın yazılışı ve toplanışı ile ilgili aynı mahiyette (sorgulama gibi)  şüpheleri olduğunu bildirse, sayın karahan'ın yanıtı acaba nasıl olurdu?.
     Konu başlığı ile çok ilgili ve sağlıklı  sağlıklı görmediğim bu konu hakkında daha fazla yazmak istemiyorum.
     Saygılar-sevgiler.

ne şekilde bakmak istiyorsanız öyle görürsünüz mantığınız bende çelişki görmek istiyor ise öyle görürsünüz bu normaldir.Konu içerik olarak oldukça saptı istenirse daha doğru bir başlık altında devam ederiz bu konuya.Sorgusuz sualsiz inanmak durumundadır ibarenizi kabul etmiyorum benim inancımda yok öyle bir şey ben sadece müslümanım allaha inanırım benim beynim köle değil sorgusuz sualsiz sözü çok iddialıdır bundan doğrusu bundan iyisi yazılmadı yoktur demektir yapmayın.benim aklımın kabul etmediğini kalbime nasıl teyid ettireyim sözüm çok açık lut kızı ile ilişkiye girmişse bunun için allah o kavmi helak etti tevrattada bunun yazış şekli itibarı ile belliki oynanmış luta iftira atılmış.Şimdi benim aklım bunu böyle kabul ediyor iken ben nasıl sorgusuz sualsiz he budur derim benim aklım köle değilki.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 10, 2012, 06:20:10 ös
Yanıtla #87
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu başlık altında yazılmış olan her şey artık kesinlikle bu başlıkla ve Masonlukla ilgisiz olmaya yöneldiği ve saçmalıklar içerdiği için, bu başlık altında bir şeyler yazmış o bilir bilmez teokrasi yandaşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik erdemini anlayamamış, kafalarını birtakım çıkarcı din simsarlarına kiraya vermiş onlara yardakçılık eden, özgür düşünce sahibi olmaktan kendi kendilerini alıkoyan tutsak katılımcıların (tek doğru düşünmüş ve başlıktaki  konuya  bağlı kalarak yazmış Sayın Arais ayrı) hiçbirine yanıt vermeden çekiliyorum.

Her rind nedir bu bezmin encamı bilir. 

sn.adam

Konu konu başlığının özünden oldukça saptı saptıranlardan biride benim bunuda zaten saptırırken söyledim özürde diledim.Yıllardır bu forumdayı hangi konu tartışılırsa tartışılsın muhakkak konu sapıyor öyle kendi akışında dümdüz gitmiyor konu ben bunu doğal karşılıyorum.Lakin bir sözünüze itirazım var oda size tam uymadı tartıştığımız şeylere saçmalık denmesi çok hoş durmadı bizim bilebildiğimiz anlayabildiğimiz görbildiğimiz bu en azından bende öyle.Siz her konuyu masonluk ile ilintili hale getirmek ve öyle  tartışılsın isteyebilirsiniz ama benim masonluğu masonlar kadar bilmek ve öğrenmek gibi amacım ve ihtiyacım yok,ihtiyacım olan tek şey spekületif konulardaki cevapları bulmak masonluğun insan hayatı ,tari,ve toplumdaki etkilerini ve yerini anlayabilmek.

o yüzden size saçmada gelse bir konun akışı benim o bilginin doğrusunu algılamaya ihtiyacım var buradan bakasanız sevinirim.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 10, 2012, 11:25:34 ös
Yanıtla #88
  • Uzman Uye

Sayın karahan sanırım anlamamakta biraz ısrarcı. Evet "yargılanamaz"  sözüm doğrudur. Hiç te iddialı bir söz değildir. Dinlerin temel felsefesidir bu. Kur'an'dan her hangi bir Ayet'i sorgulayabilir misiniz ?
        Sonra ben anlamak istediğim gibi anlayan biri değilim. Anlatınızın başka bir izahı var ise lütfen  izah edin.
         Ayrıca , konuların saptırılmasından da en fazla rahatsız olanlardan biriyim.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 15, 2012, 11:23:43 ös
Yanıtla #89
  • Ziyaretçi

Yine konudan uzaklaşarak.

İki kişi karşılıklı konuşuyor ve bir hususta anlaşamıyorlarsa konudan çekilirler. İnternet ne yazık ki böyle bir ortam değil. Cevap vermeme hürriyeti var bunu cevap yazarak belirtmek yersiz. Doğrusu şuna da anlam veremiyorum bir şeyi belirttiğinizde konunun flanca başlığının dışında diye cevap almak da komik. Forumda birbirine insanlar birşey yazıyor Ansiklopodi oluşturmuyoruz ki. Konu bütünlüğü veya anlam tamlamaları düz yazı yazılan ve aklına geleni yazan insanların olduğu bir ortamda sökmez ki? Konu sapmış olabilir. İçerikde yazılan bazı şeyler benim anlam idrak ve hoşgörümün dışına çıkmış olabilir. Nitekim öyledir. Fakat burada bir celse içerisinde değiliz ki yanıtsızlığımızı beyan edelim. Yanıtsızlık tercihimiz varsa bunu klavyenin tuşlarına basmadan da gerçekleştirebiliyoruz.

İnternet etiği denen bir hadise var. Burada husus şayet soru sorulan bir forum alanında iseniz cevabı biliyorsanız yazmaktır. Spekülasyona açık bir konuda verilen cevaplar çelişebileceğinden muntazam bir cevap verilmesi de genellikle mümkün olmaz ve insanlar kendi subjektif yorumları ve hatta sanrılarını da ortaya koyarak bir iki tez ortaya atarlar.

Örneğin ben kimi teknik forumları takip etmekteyim. Bu forumlarda bile örneğin içten yanmalı motorlarda hava soğutma mı su soğutma mı daha iyidir diye sorsanız bunda bile pek çok teknik adam arasında bitmek tükenmek bilmeyen kişisel görüşler yer alacaktır. Bunun bir benzerini 90larda yazılım alanında monolitik kernel mi yoksa mikrokernel mi daha iyi sorusunun sorulduğu bir iletide gördük (şuan bile tartışılıyor ve ortada sırf bu tartısma sebebi ile 2-3 büyük akım ekol ve çekirdek var.) Masonluk ve din gibi bu denli sözel bir tartışmada yukarıda verdiğim alakasız örnekte de görebileceğiniz gibi daha derin fikir ayrılıklarının olması gayet doğal. İnsanların aynı zamanda genel olarak bir bireyle aynı fikirde olmaması onu kötü çocuk da yapmıyor. Bu nedenle din simsarlarına kapılmak özgürlüğünü yaşayan hiç bir bireyi bence masonluğu anlamış bir birey hös görmeden davranmamalı. Bu özgürlüktür.