Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Evrensel Masonluk ve derece öğretileri  (Okunma sayısı 9122 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 10, 2013, 09:00:56 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli GOASİSG

Keşke bu özel durumunuzu daha önce belirtseydiniz. Ben diğer uyelerimizinde bu konuyu anlayışla karşılayacağına inaniyorum. Açıkçası uslubunuz konusunda bende rahatsizdim. Ama cevabimi fazlasıyla aldım. Size bir saygısızlık yaptıysam özür dilerim. Sizin gibi istekli insanları bildiklerini paylaşması adına kendim olarak sitede görmeyi isterim.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2013, 09:03:40 ös Gönderen: proxima »
Concordia Res Parvae Crescunt

Temmuz 10, 2013, 09:09:17 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın GOASİSG ,

Sıkıntınız için kalpten üzgünüm.

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Temmuz 10, 2013, 09:21:21 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

syn Arkadaşlar

Bu durum yüzünden , bir cok kez anlaşılmadım. dalga gecilmek istemediğim için sıkıntımı anlatmadım .
Ama bildiniz gibi cevre burası kadar duyarlı değil . Yalan söledimi düşünürler diyede burda acıklayamadım
Bir cok kişinin yalan söledimi düşündüklerini veya güldüklerini biliyorum ama . Durumum bu .Acıtasyon yapmamak için anlatmamıştım
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Temmuz 10, 2013, 09:31:41 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

syn Arkadaşlar

Bu durum yüzünden , bir cok kez anlaşılmadım. dalga gecilmek istemediğim için sıkıntımı anlatmadım .
Ama bildiniz gibi cevre burası kadar duyarlı değil . Yalan söledimi düşünürler diyede burda acıklayamadım
Bir cok kişinin yalan söledimi düşündüklerini veya güldüklerini biliyorum ama . Durumum bu .Acıtasyon yapmamak için anlatmamıştım

Sayın GOASISG,

Açıkçası bunu bilmiyordum. Tarzınızı ve yazdıklarınızı anlamlandıramıyordum açıkçası, salt eğlenme amacı ile yazdığınızı düşünmüştüm.. Fakat yanlış düşünmüş olduğumu anladım.

Selamlar
Adequatio intellectus et rei

Temmuz 11, 2013, 10:11:10 öö
Yanıtla #14
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonluk ana öğretisinden ziyade temel etkileşimle dünyaya muntazam bir şekil verme görüşüdür
büyük üstadımızın bir şekli yaratıcı bakış acısıyla ruhani deneyimlerle birlikte altın oranı keşvetmesiyle isim bulur bazı fikir ayrılıkları ve dinsel baskılardan dolayı gercek ışığn bedensel özgürlüğün bilimsel gercekliğe ulaşmanın tek ve en etkin yöntemi oldunu deriin ve muntazam görüşünü belli dönemlerde sekteye uğratım içsel bölünme ve aşikarlaştırma yanlış anlama gördünü yanlış yansıtma gibi faktörlerle boğuşmuştur ve derece sistemi ve derecelerin sırlarının oluşum sebeplerinden biri doğmuştur içsel ayrılıklar bazı grupların bilgiye ulaşmasından dolayı masonluğa kabbulu ve ayrıca avrupa rönasansına sebepte olmuştur şu an acıklanmamış genel anlamda bilinen derecelrinde dahilinde sıralanmamış  ve öğreti haline getirilmemiş hiç bir sırrı yoktur...... burdaki yanlış düşünce ve görüşler için yazıldı

Sayın  GOASISG,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.

Konu ile olarak da açmış olduğunuz konuyu biraz daha derinlemesine tartışırsak daha verimli olur kanısındayım.Burada bahsettiğiniz büyük üstad kimdir?Masonlar dünyaya nasıl bir şekil verme görüşündedir?Masonlukta derece sistemi nasıl doğmuştur?

Eğer sizin açnızdan mümkünse bu soruların cevaplarını alabilirmiyim?

Saygılarımla....
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Temmuz 16, 2013, 02:32:06 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada en önemli nokta bu yazıya konulmuş olan başlık.

Böyle bir başlık altındaki ilk yazının da onu izleyen tartışmaların da çok ciddi olması gerekiyor.

Konuyu açan Sayın GOASISG... Şu halde yeniden düzenleyerek getirmesi gereken de o.

Kendi yazısını kendisi okuduğunda anlıyor mu? Anlıyorsa kolay... Buradaki gibi tek bir satırı taşmayan kısa tümceler yaparsa ne dediği anlaşılabilir.

Daha iyi anlatabilmek için paragrafları  artırabilir.

Daha anlaşıyır olması için Türk dili kurallarını uygulayabilir. (Ola ki bir yabancı ülkede büyüme olduğu için bu kuralları iyi bilmiyordur. En iyi bildiği dilde yazar; biz ona yardımcı oluruz.)

Bu arada... Şayet Masonluk masonlardan öğrenilmeliyse, bu site de bu bağlamda hizmet üretiyorsa, masonlar gelir, anlatır, biz de öğreniriz. Masonlar gelip anlatmazsa, biz anlatırız.

Masonluğun nasıl doğduğu, derece sisteminin nasıl ve niçin oluştuğu, öğretilerinin genel niteliği, amaçları ve ilkeleri, çalışma yöntemi ve daha birçok şey bu sitede uzun uzun anlatılmış, tartışılmıştır.

Sayın GOASISG tüm bunları okuyup inceledikten, öğrendikten ve eksiklerini ve/veya yanlışlarını saptadıktan sonra bize anlatırsa, yararlanırız.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 16, 2013, 02:39:50 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

syn ADAM
Doğrudur.Üzerinde çalışıyorum.
Ama bazılarına kızgınsınız sanrım şu an.Sinirliyken insan doğru düşünemez
saygılar
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ