Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Müzik ruhun gıdasıdır  (Okunma sayısı 3090 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 12, 2016, 10:22:47 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 13, 2016, 01:21:29 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu sözü kim söylemiş acaba.
Ya ben ruhsuzum yada müzik üzerimde etki etmiyor.
Ama benim ruhumun gıdası AŞK.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 13, 2016, 01:40:45 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Doğru, özgürce sevgiyle yapılan her şey ruhun gıdası ancak bu tarz şarkıların pek de ruhun gıdası olduğunu düşünmüyorum. Türk pop kültürümüzde yapılan şarkılar genellikle eski yahut aldatan sevgiliye yazılıyor. Bir kısmı sitem ederken bir kısmı ''ben çok iyiyim hoşum'' havalarında sözler sarf ediyor. İyi olunan şeyse lüks arabalar, lüks evler, zenginlik ve güzel kızlar. Yahut bayan sanatçılarımızın çoğunun kliplerinde yer alan ajans mankenleri. Bunlar pek de ruhun gıdası gibi gelmiyor, ruhları çürümediyse.

Bence insani değerleri ön plana çıkartan, hisleri egodan değil şefkat ve sevgiden vuran resimler, müzikler, filmler, kitaplar ruhun gıdasıdır. Şefkatle başı okşanan çocuğun yüzündeki sevgi dolu tebessüm, kainatın huzur ve ahengini yüreğimizde hissettiren müzik, uzun yollara ve hayat ufkuna bizi cesaretlendiren resim... Bence bunlardır ruhun gıdası... Belkide benim ruhumun gıdası. Her ne kadar ben siz olsam da...

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 13, 2016, 09:12:42 ös
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn. Risus'a katılmak ile beraberinde, bir paylaşım yapmak isterim.

https://www.youtube.com/watch?v=erwLhFO2f88

Gece, yani havanın en temiz olduğu zaman diliminde. Sakin bir yerde yıldızlara bakarak dinleyin ve besleyin o güzel ruhunuzu.

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2016, 09:16:05 ös Gönderen: Vulakrein »
Ad vitam æternam.

Eylül 13, 2016, 11:25:02 ös
Yanıtla #4

Yaşamın ilk anından bu yana, diğer herşey de olduğu gibi, Sesler ve gürültüler arasındaki bütün sınırlar da geleneksel."Oysa bütün sınırlar, aşılmayı bekleyen geleneklerden ibaret".Bir melodinin, Gelecekden geçmişdekine yansıyan sesleri; O zamanın geleneğini yıkıp  ve çatlatmış bir sınırdan ibaret; yeterki biri, geleceğinden yansıyan bir ilhama kulak verebilsin.

(Şarkı sözlerinde Allah yoktur gibi cümleler geçiyor; Art niyetli bir paylaşım.)

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2016, 11:49:10 ös Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Eylül 14, 2016, 02:27:51 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın @Vulakrein'in manidar paylaşımı üzerine aynı atmosferde dinlemek üzere farklı bir parça da ben paylaşayım. Bol yıldızlı ve belki uzak bir şehir manzarasıyla...

https://www.youtube.com/watch?v=7GJjUou8o_k

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 14, 2016, 05:44:34 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sayin Wulakreinin verdigi Rodrigo'nun gitar koncertosunu işsiz saatlerde ve yıldızlara bakarak dinlemek çok güzel acaip dinlendiriyor.

Teşekkürler/color]
Adequatio intellectus et rei

Eylül 14, 2016, 06:05:26 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın @Vulakrein'in manidar paylaşımı üzerine aynı atmosferde dinlemek üzere farklı bir parça da ben paylaşayım. Bol yıldızlı ve belki uzak bir şehir manzarasıyla...

https://www.youtube.com/watch?v=7GJjUou8o_k

Saygılarımla

Gözler kapalı, bir sonbahar sabahı ve yağmur damlaları cama çarparken usulca dinleyeceksin bu parçayı. Sağolun varolun, ruhumu besledim sayenizde Sn. @Risus

Saygılarımla
Ad vitam æternam.

Eylül 14, 2016, 10:15:04 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Ve "yaninda bir demli cay"la beraber dinlemek o gitar koncertosunu.

Mart 23, 2017, 10:51:34 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

https://www.youtube.com/watch?v=E-PCrCeX8rI

Tercihim hep chopen olmuştur ve özellikle bu parça.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo