Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Jesus Nazarenus  (Okunma sayısı 3353 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 23, 2011, 12:05:43 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şimdi ben bu kısa yazıyı bu bölümde bu başlık altında yazıyorum ya…

Diğer yazılarımda sırası gelince ya da fırsatı yakalayınca, bu forumda yer alacak yazıların şu ya da bu şekilde Masonluk ile bir bağlantısı ya da ilintisinin bulunması gerektiğini de ileri sürüyorum ya…

O zaman sorarlar ADAM’a en basitinden “Hayrola?” diye.

Gerçi son zamanlarda şu İsa'nın hengi dinden olduğuna hayli taktık...

Efendim, hayırdır. Yazacağım bu yazının Masonluk ile bağlantısı vardır. Her mason bunu bilemeyebilir; derecesi yetmeyebilir. Yok, ben Masonluğun tüm derecelerini bildiğimi iddia etmiyorum; öyle bir şey söz konusu değil. Ancak bazı yüksek derecelerle bağlantılı bazı bilgiler başka ansiklopedik kaynaklarda yer alıyor; her mason, -yüksek dereceli bile olsa- o kaynağa ulaşmadığı için bu konu onun gündemine girmemiş olabiliyor.

Fazla kurcalamayalım. Bu kadarı yeter.

Ne demek “Jesus Nazarenus”?

”Nazaren İsa” demek. (Latince)

Ne demek “Nazaren”?

“Nazarenler” diye anılmış olaün bir topluluğun üyesi anlamında kullanılıyor

Bu topluluk nedir?

M.Ö. 1. yüzyılda hatta belki azcık da sonra yani İsa’nın yaşadığı dönemde İsrailoğulları’nın yerleşik olduğu bölgenin yani Kudüs ve çevresinin biraz kuzeyinde yani Galile bölgesi dolaylarında toplaşmış bir grup.

Özelliği denir?

Yahudilerin olağan (ortodoks) dinsel kural ve yöntemlerine karşı çıkıyorlar. Özellikle din otoritesi olan Sanhedrim ile didişiyorlar. Berikilerin açısından anarşist sayılıyorlar.

Jesus Nazarenus ama o kaedar la kalmıyor. Devamı var: “Rex Judaeorum”

Bu ne demek?

Latincede “Yahudiye Kralı”.

İncil’in “Yuhanna” adlı kitabının 19. bölümünde, İsa çarmıha gerildikten sonra, bunu buyurmuş olan Romalı Komutan Pilatus’un bu sözü bir yafta üzerine yazdırıp, İsa’nın yanına astırdığı belirtilir.

Ancak İncil’i Türkçesinden okuyorsanız orada “Nâsıralı” yazılıdır. Tarihte birileri bu yanlışlığı yapmış; sonra bu yanlışlık doğru diye benimsenip yüzyıllarca sürüklenerek gelmiş.

İsa Nâsıralı değildir. Nasıl olsun ki?! Onun yaşamış olduğu dönemde o çevrede bu adı taşıyan bir yer yok. Sonradan kurulmuş olan bir köyün adı bu. Zaten İsa’nın nereli olduğu bilinmeyen bir şey de değil. Kim bilir hangi salak yapmış bu yorumu. Hep deriz ya: İşte kuyuya taş atan deli…

İsa’nın krallığına gelince…

İsa gerçekten kral mıydı? Öyle ya, Yahudilerin kralı olduğu söylendiği için çarmıha gerilmesini buyurmuş Pilatus. Hatta İsa onunla görüşmesinde kral olduğunu teyit bile etmiş.

Bu olayın ayrıntılarına girelim mi?

Yoksa İsa kral falan değil miydi?

Yoksa İsa’nın krallığının bir başka anlamı mı var?

Ben şimdilik bunları irdelemeden durayım. Belki forum üyelerinden, bu konuyu benden çok daha iyi bilen, elinin altında çok daha güvenilir belgeler bulunan başka katılımcılar irdelemek ister. İlk söz onların olsun.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 24, 2011, 12:40:54 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Hristiyanlık açısından isanın kırallığı onun altındaki tebayı ifade eder. Masum kuzu cennetteki kırallığın aynı zamanda çobanı (Kralı) olmuş olur. O acıdan bakınca evet kraldır. Ama kraldan çok kralcı olmamak da iyidir.

Kasım 25, 2011, 06:30:58 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuyu bıraktığımız nokta İsa’nın krallığı idi.

Bunu kimse irdelemedi. Ben bir başlangıç yapayım.

Aslında İsa Yahudilerin ülkesinde hiçbir zaman kral olma savında bulunmamıştır.

Böyle bir savada bulunamayacağı için mi?... Hayır.

Ne yararı olurdu ki? Kral olarak nitelenen kişiler Romalı valinin emrindeki kuklalardan başka bir şey değildi. En ünlüleri Herodes idi. O Yahidi bile değildi. Görülmüştü ne olduğu ve ne olabildiği…

Fakat İsrailoğulları geleneksel olarak özgürlüğüne düşkündü. Elbette kendi krallarının kendi kral ailesinden yani Yahuda soyundan gelmesini isterlerdi.

İsa da Yahuda soyundan gelmeydi. Bırakın onun bakire Meryem’den doğma olduğu gibi palavraları. Babasının kim olduğu bile belli.

Babası Yusuf sıradan bir marangozdu. Fakat her Yahuda soyundan olan kral olacak diye bir şey yok elbette.

Üstüne üstlük İsa’nın benimsediği bir “krallık” kavramı da vardı. Fakat o bambaşka bir kavram. Öyle sözlüklerdeki anlamına pek uymaz. Bu bağlamda şöyle desek ne anlaşılır acaba: İsa önceleri balıktı; sonra balıkçı oldu; sonra balıkçı kral.

Hani İsa balığı almış da eliyle bölüp havarileri arasında pay etmiş. Doğrudur. Egzoterik bakışla büyüm mucize. Ezoterik bakışla bir alegori; ne anlama geldiğini var düşün.

İncil anlatımlarına göre; Romalı Vali Pilatus, Yahudilere krallarının kim olduğunu sorduğunda, İsa’yı göstermişlerdi. Her İncil’de ayrıntısı biraz farklı anlatılır ama üç aşağı beş yukarı aynı noktaya gelirler.

Pilatus’un da İsa’ya «Yahudilerin kralı sen misin?» diye sorduğu, İsa’nın da «Dediğin gibidir.» ya da «Öyle diyorsan öyledir.» diye yanıtladığı öykülenir.

Kimilerine göre bir masona “mason” olup olmadığı sorulduğunda buna belirli ve açık seçik değil, dolaylı bir yanıt verişinin gerekçesi de aslında bu olaya dayanır.

Gördünüz ya, ben ne yapıp edip konunun Masonluk ile de bir bağlantısını buldum.

Bu sadece bir girişti.

Buyurun. Söz konuyla ilgilenenlerindir. Her ne açıdan bakmak isterseniz o açıdan bakın.

Ekim 28, 2014, 12:44:11 ös
Yanıtla #3

Sayın ADAM'dan bu yazının içeriğine devam etmesini, oldukça ilgimi çeken bu konu üzerinde birazcık daha bizi aydınlatmasını istemem mümkün mü?

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ekim 28, 2014, 01:06:14 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında en son üç yıla yakın bir süre önce yazmışım.

O tarihte kim bilir ne düşünmüş, konuya hangi açıdan bakmıştım. Gerçi bu bir bilgi konusudur ve tarih ile bağlantılı olduğundan yeni bir bulgu söz konusu olmadıkça değişecek bir yanı da yoktur ama şimdi onu onca zaman önce kalmış olduğu yerden yakalayıp devam ettirebileceğimi de sanmıyorum. Özür dilerim.