Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: dini ritüelleri inceleme-yardım  (Okunma sayısı 5938 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 03, 2015, 05:10:35 ös
Yanıtla #10
  • Yeni Katilimci
  • *

Bazen insanlar kendilerini bir boşlukta bulurlar, bir gruba, bir örgüte veya başka bir olşuma dahil olmak isteyebilirler böyle olmayınca kendi varlıklarını değersiz hissedebilirler. Bu tip durumlarda aileye sarılmak ve huzuru doğada bulmak iyi bir  tedavi olur diye düşünüyorum. Dini inanç ve ritüelleri sadece merak edip araştırıyorsanız hoş fakat acaba hangisi bana göre deyip arayışa girerseniz sıkıntı.
-Arayınca onu bulamazsın-

Kasım 03, 2015, 05:14:30 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aramakla bulunmaz lakin bulanlarda hep arayanlardır.

Der bir mutasavvıfımız.Sizde o arayış içerisindeki arayıcılardansınız.Ararken aradığınız şeyi bulmak için bir çok kapı çalmanız normal lakin bunun kötü olan tarafınıda yaşıyorsunuz koskoca bir tatminsizlik ve hayal kırıklığı.Bu sorunun içeriğinde bana kalırsa ne ait olabilme yani aidiyet nede aile gibi kavramlar yok zaten aradığınızı tamda bulacağınız yerler değil bana göre.

Bence aradığınız şeyin önce bir başlangıç noktasını bulun ,onu saptayın yol omudur değilmidir önce bundan emin olunki ona göre o yola gidip arayın.Sorduğunuz sorular nelerdir?O sorulara duymak istediğiniz cevaplarmı var yahutta sizi şaşırtacak cevaplarmı arıyorsunuz?Bir zamanlar içerisine düştüğüm boşlukta gibisiniz,Yıllar önce bir cuma namazı sırasında duyduğum şu ayet;

Peygamber Efendimiz S.A.V.'in Ilim Duası

"Rabbi zidnî ilma"

Ey Rabbim! Benim ilmimi artır. [Taha Suresi 114. Ayet]

Benim hayata bakışımı değiştirdi.
Ben neyimki?
Ne dinimi bi,liyorum,ne kendimi nede gittiğim yolu,tüm bu bilmediklerimden karahan kendisinin aslında hiçbirşey bilmediğinden emin oldu.
Bu ayetteki istek sonrası delice okuyup araştırmaya başladım,ve sonra farkettimki yol aslında okumakmış,bakmakla görmek arasındaki ince çizginin bilmek olduğunu anladım daha sonra.
İç dünyamı ne mutlu ediyor ise onu okudum,o ara tasavvuf iyi geliyor idi.Bilenle bilmeyenin bir olmadığı bu dünyada hangi ibadet yerine gidersen git yaptığında yapacağında sadece şu olur ,bir bileni dinleyip bir şey bulmaya çalışmak olur.Halbuki madende madencide sensin ne varsa içinde demiş yunusumuz eee ara ozaman içinde var olanı.

Dilerim tez bulursun.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 03, 2015, 09:07:30 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Ne ararsan kendindedir. Ne o ne budur. Dön kendi icine kendini bul.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Kasım 09, 2015, 12:54:37 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Katolikler zaten tutucu olurlar da Protestanligi bilemeyecegim.

Esas olan, dini siyasete alet etmeden, saf olarak Allah'a iman etmektir. (Burada yazdigimin konunuzla alakasindan cok, Turkiye'de yasanilan olaylarla alakasi var)

Saygılarımla

din siyasetin ta kendisidir melina hanim. bknz: muhammed suresi 4. ayet en bariz ornek.

Kasım 10, 2015, 12:54:45 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Nasil yorumladiginiza bagli ki demek bu sekilde anlayip yorumlamissiniz. Bana dinin siyasete alet edilmesini gosteren baska bir ayet veya hadis getirebilir misiniz ? Nerede yaziyor dinin siyasete alet edilmesi gerektigi ?
Adequatio intellectus et rei