Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tarot Kartlari  (Okunma sayısı 24570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 02, 2009, 09:34:42 ös
Yanıtla #20

Bu işin altında çok daha derin,  ezoterik nitelikli ya da gizli tutulmuş bilgiye ilişkin bir olgu vardır.

Doğrusu burdaki anlamı çok merak ettim. Açıklayabilirseniz Sevinirim Sayın Adam.

Saygılar,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 03, 2009, 07:32:21 öö
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Isabell,

Daha önceki yazılarda Tarot konusunu hafife alanlar olduğunu gördüm. Sonra Sayın ceycet'in deyişi üzerine Sayın Nuvea'dan bir ricada bulundum. O da bana özel bir mesaj attı ama ben de ondan şayet uygun bulursa o açıklamayı forum alanında yapmasını rica ettim. Uygun bulursa yapacaktır.

Sevgiler,
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 03, 2009, 01:17:06 ös
Yanıtla #22

Bu işin altında çok daha derin,  ezoterik nitelikli ya da gizli tutulmuş bilgiye ilişkin bir olgu vardır.

Doğrusu burdaki anlamı çok merak ettim. Açıklayabilirseniz Sevinirim Sayın Adam.

Saygılar,

Sanırım anlaşılamadı, Soruyu Size sordum bi başkasına değil.

Ekim 03, 2009, 01:50:44 ös
Yanıtla #23
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Doğru, soru bana soruluyor ama konuyu açan ben değilim. Üstelik benim bu konu üzerindeki bilgi düzeyim pek sınırlı. Benden daha iyi bilenin anlatması daha doğru. Çünkü onun verdiği açıklamalar, benimkinin yanılgılı olduğunu bile gösteriyor. Bu nedenle ben ktenarda kalmayı yeğledim.

Sevgiler,

Ekim 03, 2009, 02:08:32 ös
Yanıtla #24

Doğru, soru bana soruluyor ama konuyu açan ben değilim. Üstelik benim bu konu üzerindeki bilgi düzeyim pek sınırlı. Benden daha iyi bilenin anlatması daha doğru. Çünkü onun verdiği açıklamalar, benimkinin yanılgılı olduğunu bile gösteriyor. Bu nedenle ben ktenarda kalmayı yeğledim.

Sevgiler,

Özür dilerim, işin ezoterik kısmı beni ilgilendirmişti, bunun için sormuştum. Bilginiz dahilinde değilse Anlayışla karşılarım. Sizi zorlamak gibi ya da zor durumda bırakacak kadar anlayışsız biri değilim. Yanlış anlaşıldıysam tekrar özür diliyor ve böyle bir durumda Size karşı mahcup bir durumda olduğumdan ötürü kendimden utanıyorum. Diğer bi husus ise, Bilgiyi Sizden öğrenme isteğim ve hevesim söz konusu olduğu için veremediğiniz ya da bilginiz dahilinde olmayan şeylerin de beni ilgilendirmediğidir. Doğal olarak Bilgi almak ve öğrenmek, öğretmek Kişinin Bilinç Seviyesiyle ilintili olduğu için malum herkesten Bilgi talep etmiyorum. Tekrar Teşekkürlerimi Sunarım.. 

Saygı ve Sevgilerimle :)

Ekim 03, 2009, 06:08:05 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM Merhaba ,

Tarot'un tarihçesi ile ilgili olarak özel mesaj ile sorduğunuz sorunuz cevaplanmış olmakla beraber ,  size ilettiğim ve bendenizde bulunan bazı bilgileri yine isteğiniz üzerine anahatlarıyla foruma da aşağıda ekliyorum. Üyelerimizin tamamına yakını tıpkı sizin gibi görgülü, kime nasıl hitap edeceğini bilen , kendini zerafetle ifade eden , saldırgan ve kaba olmadan bilgi arayabilen , muhatap alınabilecek bireylerden oluşuyor ki bu beni son derece mutlu etmekte . Sizin ve Sayın Ceycet gibi üyelerimizin sergilediğiniz bu kaliteli tutumlarınız da inanıyorum ki , uygunsuz tavır ve üsluptaki bazı üyelerimizin kim olduklarını , nerede olduklarını algılamalarında ve her söz ve tavırlarıyla kendi kalitelerini ortaya koyduklarını  idrak etmelerinde yararlı olacaktır. 

Tarot konusu dünyada ve özellikle de ülkemizde son derece hatalı olarak anlatılmaktadır ; bunun üzücü bir sonucu olarak Tarot neredeyse magazinsel bir malzeme haline getirilmek üzeredir. Tarot'un geçmişini ve orijinini bulmak isteyen kişilerin karşısına ilk etapta hemen hep yanıltıcı biçimde Rönesans Dönemi İtalya'sı çıkar. Bunun nedeni Rönesans İtalyası'nda , toplumun geneline aykırı veya uzak gelebilecek /baskılanmış görüş ve yaklaşımların karanlıktan kurtarılıp daha cesur sanatsal ve bilimsel çalışmalarla (Tarot dahil) derinleştirilerek gün yüzüne çıkarılmasından dolayıdır. 

Sorunuzda Tarot'un gün yüzüne çıkışında  Botticelli'nin(1445-1510) katkısının , bir başlangıç teşkil edip etmediği de vardı. Tarot ile Botticelli'nin yoğun bağlantısı doğrudur fakat ilk kayda geçiriş kendisine ait değildir . Bu sanı , Botticelli'nin ünlü "Venüs'ün Doğuşu" tablosundaki yoğun tarotik sembolizmadan ve ikinci olarak da bugünkü Tarot'da ASILAN ADAM olarak anılan kartın dizaynının Botticelli tarafından yapılmış olmasından ileri gelir. Sandro Botticelli bu 2 çalışmada okült ilimlere dair sahip olduğu bilginin yanısıra , dikkatli gözlerin farkedebileceği birkaç "kritik" bilgiyi daha bu çalışmalarında ustaca gizleyerek sergilemişti.

Tarot'da ASILAN ADAM olarak ifade bulan kartın çıkışı da Botticelli tarafından ortaya konmuştur. O dönemin ünlü hanedanı Medici Ailesi'ne yönelik olarak Floransa'da kanlı ayaklanmalar çıkmaya başlamıştır . Halk hareketleri durulmayınca Medici'lere karşı ayaklanma çıkartanlar şehir meydanında idam edilmişlerdir. Bu idamlardan ibret alınması için dönem sanatkarları Leonardo da Vinci ve Botticelli'den birer ASILAN ADAM tablosu çizmeleri istenir. İki sanatkar da eserlerini sergilerler ve Botticelli'nin ASILAN ADAM yorumu daha çok beğenilerek seçilir ve Floransa'da eser, idamları anımsatmak ve "Floransa'nın adalet nosyonunu zihinlere kazımak" üzere şehir meydanında sergilenmiştir.

Ancak Tarot köken olarak İtalya değil , Eski Mısır kaynaklıdır. Tarot,  bünyesinde yaradılışın tüm bilgisini ve kainatın düzen ve işleyişine ilişkin çok yüksek bir aritmetik bilgiyi barındırmaktadır ve bu yönleriyle Eski Mısır'da okültist ve kabalistler tarafından büyük saygı ile pratike edilmiş ve geliştirilmiştir. Ancak Tarot , barındırdığı bu yüksek bilgiler nedeniyle dönemin okültist ve kabalistlerinin çeşitli biçimlerde suçlanmaları ve yaşamlarının tehlikeye girmesi olgusunu da beraberinde getirmiştir.   

Dönemin Tarot'u ve okültist ve kabalistlerin baz aldıkları Tarot ,  bugünkü gibi kartlar biçiminde değil , 22 adetlik (Bugünkü BÜYÜK ARKANA tabir edilen bilgi ve olgular bütünü) manüskriler halindeydi.  Tarotik bilgiye sahip olan ve pratike ettiği bilinen okültist ve kabalistlerin idam edilmeleri, işkenceden geçirilmeleri ve birdenbire "ortadan kaybolmaları" nedeniyle , hayatta kalmış okültist ve kabalistler bu manüskrileri kartlar haline dönüştürüp oyunlaştırmışlar ve ancak bu biçimde Tarot'un barındırdığı yaşamsal önemdeki bilgileri bir anlamda örtülü olarak kartlarda göz önüne sermişlerdir.   

Elimizde bulunan resmi kayıtlara göre , manüskri değil de kart formunda Tarot'un görüldüğü ilk yer , sürgün edilmiş gezgin , kahin , okültist ve kabalistlerce taşınmış olduğu BERN'dir ( 1367) .  Bern'den sırasıyla İtalya,İspanya ve Portekiz'e taşınır ve Rönesans İtalya'sında yeniden derinlemesine ele alındığı için de Tarot orijin olarak hep İtalya kökenli sanılmaktadır.

Resmi ve meşru kayıtların yanısıra , güncel dönem ünlü okültistlerden ABD'li bilgin Paul Foster Case tarafından TAROT sözcüğü dilbilimsel ve etimolojik olarak da araştırılmıştır ve sonuç Eski Mısır kayıt ve manüskrilerini doğrular. Buna göre , Case İbranice, Aramice, Sanskritçe ve Eski Mısır dil ailelerini araştırarak Tarot kelimesinin farklı dizilimlerinde torah, orat,taro ve ator ifadesini çözümlemiştir . İfade Eski Mısır dilinde : "Tarot'un Çarkı , Athor'un Yasalarını Söyler." anlamına gelmektedir ki, bu dil yapısının tarihi Rönesans İtalyası'ndan en az 2 asır öncesine aittir. 

Tarot'un  kartlaştırılmasından önceki 22 manüskriye ait kayıtlar British Museum'da ve Cleveland Museum of Art'da bulunmaktadır.

Umuyorum yukarıda anahatlarıyla ifade edilenler sizin ve Tarot konusuna ilgisi bulunan üyelerimizin olası araştırmalarında bir çıkış noktası olarak yararlı olur. Son derece geniş ve kapsamlı bir konu olan Tarot ile ilgili farklı sorularınız da olursa bilgim dahilinde sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

Saygılarımla

Quality has no fear of time ..

Ekim 03, 2009, 06:17:47 ös
Yanıtla #26
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Nueva,

Çok teşekkür ederim. Beni büyük bir sıkıntıdan kurtardınız çünkü ben bu kadar güzel bir özet yapamaz daha birçok yerlerde uzun uzun dolaşır, dururdum.

Sayın Isabell de bu iletinizi okuyunca sorusunun yanıtını bulacaktır umarım.

Belirttiğiniz üzere TAROT hiç de küçümsenemeyecek ölçüde geniş açılımları olan bir konudur. Esasen sizin çok daha önce yapmış olduğunuz açıklamalar bunun öyle olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Sevgilerle,

Ekim 03, 2009, 06:24:18 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM ,

Rica ederim. Benim için keyifti.

Saygılarımla
Quality has no fear of time ..

Ekim 03, 2009, 07:25:58 ös
Yanıtla #28

Sayın Isabell de bu iletinizi okuyunca sorusunun yanıtını bulacaktır umarım.

Sayın Adam; Siz'den çok özür dileyerek düşüncenize katılmadığımı belirtmek isiyorum. Beni düşündüğünüz için çok Teşekkür ediyorum, lütfen yanlış anlaşılmasın çünkü daha önce de belirttiğim gibi sorumun yanıtını göremeyeceğimi sezinlediğim için her ne kadar Sizden çok önemli Bilgiler alabildiysem de sonuç itibariyle Size son derece Saygılı olmamla birlikte bana vermiş olduğunuz Bilgilerin önemi gereği Size olan Sevgim de Sonsuzdur. Bu yüzden beni Anlayışla karşılayacağınızı umud ediyorum:)

Saygı ve Sevgilerimle,  
« Son Düzenleme: Ekim 03, 2009, 07:34:11 ös Gönderen: Isabell »